Benin at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | BEN |
NOC | Benin National Olympic and Sports Committee |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 3 in 3 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Benin participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018. [1]
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Final Placing |
---|---|---|---|---|
Josee Mireille Dedewanou | 200 m | 27.42 PB | 26.88 PB | 20 |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Nafissath Abeke Radji | 50 m freestyle | 31.93 | 46 | did not advance | |||
50 m backstroke | 37.89 | 38 | did not advance |
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Delmas Ntcha | Singles |
Michalski (
POL) L 0–2 |
did not advance |
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mixed-NOCs Delmas Ntcha ( BEN) Philip Henning ( RSA) |
Boys' doubles |
Mixed-NOCs Andreev ( BUL) Hijikata ( AUS) L 0–2 |
did not advance | ||||
Mixed-NOCs Delmas Ntcha ( BEN) Georgia Drummy ( IRL) |
Mixed doubles |
Mixed-NOCs Sato ( JPN) Soares Klier Junior ( BRA) L 0–2 |
did not advance |
Benin at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | BEN |
NOC | Benin National Olympic and Sports Committee |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 3 in 3 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Benin participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018. [1]
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Final Placing |
---|---|---|---|---|
Josee Mireille Dedewanou | 200 m | 27.42 PB | 26.88 PB | 20 |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Nafissath Abeke Radji | 50 m freestyle | 31.93 | 46 | did not advance | |||
50 m backstroke | 37.89 | 38 | did not advance |
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Delmas Ntcha | Singles |
Michalski (
POL) L 0–2 |
did not advance |
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mixed-NOCs Delmas Ntcha ( BEN) Philip Henning ( RSA) |
Boys' doubles |
Mixed-NOCs Andreev ( BUL) Hijikata ( AUS) L 0–2 |
did not advance | ||||
Mixed-NOCs Delmas Ntcha ( BEN) Georgia Drummy ( IRL) |
Mixed doubles |
Mixed-NOCs Sato ( JPN) Soares Klier Junior ( BRA) L 0–2 |
did not advance |