Democratic Republic of the Congo at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | COD |
NOC | Comité Olympique Congolais |
in Buenos Aires | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Dante Cittadini |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
The Democratic Republic of the Congo competed at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Sport | Boys | Girls | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 0 | 1 | 1 |
Beach volleyball | 0 | 2 | 2 |
Judo | 0 | 1 | 1 |
Taekwondo | 1 | 0 | 1 |
One athlete qualified for the games. [1]
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Bernadette Bingonda | Girls' 3000 m | 10:35.97 | 18 | 14:53 | 42 | 25:28.97 | 15 |
Athletes | Event | Preliminary round | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Dorcas Mianda Ania Nathalie Kutekemen Bijimine |
Girls' |
Dickson–
Otene (
NZL) L 0–2 Nogales– Canedo ( BOL) L 0–2 van Driel– Schoon ( NED) L 0–2 |
25 | Did not advance |
1 athlete qualified for judo at the games. [2]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Sarah Kafufula | Girls' -52 kg |
Candelo (
PAN) L 0s3-10s1 |
Did not advance | — |
Andriamifehy (
MAD) L 0-10 |
— | Did not advance | 9 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Team Singapore Anastasiia Balaban ( UKR) Sarah Kafufula ( COD) Mariem Khlifi ( TUN) Eduarda Rosa ( BRA) Bryan Garboa ( ECU) Ahad Al-Sagheer ( YEM) Ahmed Mohamed Fahmy ( EGY) Ilia Sulamanidze ( GEO) |
Mixed Team | Team Moscow (
MIX) L 3–4 |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Charly Kapashika Lutumba | Boys −73 kg |
Sofotasios (
GRE) L 4–26 |
Did not advance |
Democratic Republic of the Congo at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | COD |
NOC | Comité Olympique Congolais |
in Buenos Aires | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Dante Cittadini |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
The Democratic Republic of the Congo competed at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Sport | Boys | Girls | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 0 | 1 | 1 |
Beach volleyball | 0 | 2 | 2 |
Judo | 0 | 1 | 1 |
Taekwondo | 1 | 0 | 1 |
One athlete qualified for the games. [1]
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Bernadette Bingonda | Girls' 3000 m | 10:35.97 | 18 | 14:53 | 42 | 25:28.97 | 15 |
Athletes | Event | Preliminary round | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Dorcas Mianda Ania Nathalie Kutekemen Bijimine |
Girls' |
Dickson–
Otene (
NZL) L 0–2 Nogales– Canedo ( BOL) L 0–2 van Driel– Schoon ( NED) L 0–2 |
25 | Did not advance |
1 athlete qualified for judo at the games. [2]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Sarah Kafufula | Girls' -52 kg |
Candelo (
PAN) L 0s3-10s1 |
Did not advance | — |
Andriamifehy (
MAD) L 0-10 |
— | Did not advance | 9 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Team Singapore Anastasiia Balaban ( UKR) Sarah Kafufula ( COD) Mariem Khlifi ( TUN) Eduarda Rosa ( BRA) Bryan Garboa ( ECU) Ahad Al-Sagheer ( YEM) Ahmed Mohamed Fahmy ( EGY) Ilia Sulamanidze ( GEO) |
Mixed Team | Team Moscow (
MIX) L 3–4 |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Charly Kapashika Lutumba | Boys −73 kg |
Sofotasios (
GRE) L 4–26 |
Did not advance |