This article is missing information about some results.(October 2018) |
Puerto Rico at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | PUR |
NOC | Puerto Rico Olympic Committee |
Website | http://www.copur.pr/ |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 22 in 10 sports |
Flag bearer | Adriana Díaz |
Medals Ranked 71st |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Puerto Rico participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
|
|
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Carlos Vilches | Boys' 1500 metres | 4:05.93 | 16 | 12:32 | 9 | 25 | 13 |
Jan Moreu | Boys' 5000 metre walk | 21:05.25 | 7 | 20:54.04 | 3 | 41:59.29 | |
Jorge Contreras | Boys' discus throw | 55.99 | 3 | 59.07 | 4 | 115.06 |
Puerto Rico qualified a boys' and girls' team based on their performance at the 2018 Central Zone U19 Championship. [1] [2]
Athlete | Event | Group stage | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Navas– Gonzalez | Girls' tournament |
Ravo–
Tebeim (
VAN) W 2–0 Giuli– Romi ( PAR) W 2–0 Scampoli– Bertozzi ( ITA) L 0–2 |
2 |
Sinaportar–
Mucheza (
MOZ) W 2–0 |
Nicole–
Canedo (
BOL) W 2–0 |
Voronina–
Bocharova (
RUS) L 0–2 |
Did not advance | ||
Santiago– Rivera | Boys' tournament |
Guvu–
Monjane (
MOZ) L 1–2 Leon– Jurado ( ECU) L 1–2 Esther– Namah ( MRI) W 2–0 |
3 |
Ayon–
Alayo (
CUB) L 1–2 |
Did not advance |
Athlete | Event | Preliminary R1 | Preliminary R2 | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Jancarmelo Morales | -81 kg |
Itauma (
GBR) L 0–5 |
Ali Karar (
EGY) L 0–5 |
Did not advance |
Mousavipaeindezaei (
IRI) W WO |
5 |
Alvin Canales | -91 kg |
Salgado (
CHI) W 5–0 |
— |
Oralbay (
KAZ) L 0–5 |
Mikušťák (
CZE) W 5–0 |
Puerto Rico qualified one athlete based on its performance at the 2018 Cadet World Championship. [3]
Puerto Rico qualified a mixed pair based on its performance at the 2018 Acrobatic Gymnastics World Championship. [4]
Puerto Rico qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 American Junior Championship. [4]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Quarterfinals | Semifinals | |||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Adrián Medero | Boys' 55 kg |
Romain Valadier-Picard (
FRA) L 00-10 |
Did not advance |
Aleddine Ben Chalbi (
TUN) L 00-11s1 |
Did not advance | 6 | ||
Sairy Colón | Girls' 52 kg |
Augusta Ambourouet (
GAB) W 11-00 |
Veronica Toniolo (
ITA) L 00s1-10s1 |
Did not advance |
Fatime Barka (
CHA) W 10-00 |
Noemí Huayhuameza (
PER) W 11-00 |
Nilufar Ermaganbetova (
UZB) L 00-10 |
4 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Team Atlanta Tiguidanke Camara ( GUI) Aleksa Georgieva ( BUL) Vusala Karimova ( AZE) Adrián Medero ( PUR) Rok Pogorevc ( SLO) Fatine Rzal ( MAR) Adrian Sulca ( ROU) Antonio Tornal ( DOM) |
Mixed team | Team Barcelona (
MIX) W 4–3 |
Team Barcelona (
MIX) L 3–4 |
Did not advance | ||
Seoul Mohammed Al-Mishri ( LBA) Alex Barto ( SVK) Sairy Colón ( PUR) María Giménez ( VEN) Yuri Israelyan ( ARM) Kim Ju-hee ( KOR) Omaria Ramírez ( DOM) Wu Xiao-zhang ( TPE) |
Mixed Team | Los Angeles L 3–5 |
did not advance | 9 |
Puerto Rico qualified one athlete based on its performance at one of the Karate Qualification Tournaments. [5]
Athlete | Event | Elimination round | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Janessa Fonseca | Girls' +59 kg | Sawashima (
JPN) L 0–3 |
Lyck (
DEN) W 2–0 |
Altooni (
IRI) D 0–0 |
3 | Did not advance | 6 |
Puerto Rico qualified one table tennis player based on its performance at the Latin American Continental Qualifier. [6]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Delvin Rocco Baez Moyeno | +85 kg | 110 | 7 | 135 | 7 | 245 | 7 |
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Adamaris Santiago | −44 kg | 55 | 4 | 73 | 4 | 128 | 4 |
This article is missing information about some results.(October 2018) |
Puerto Rico at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | PUR |
NOC | Puerto Rico Olympic Committee |
Website | http://www.copur.pr/ |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 22 in 10 sports |
Flag bearer | Adriana Díaz |
Medals Ranked 71st |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Puerto Rico participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
|
|
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Total | Rank | ||
Carlos Vilches | Boys' 1500 metres | 4:05.93 | 16 | 12:32 | 9 | 25 | 13 |
Jan Moreu | Boys' 5000 metre walk | 21:05.25 | 7 | 20:54.04 | 3 | 41:59.29 | |
Jorge Contreras | Boys' discus throw | 55.99 | 3 | 59.07 | 4 | 115.06 |
Puerto Rico qualified a boys' and girls' team based on their performance at the 2018 Central Zone U19 Championship. [1] [2]
Athlete | Event | Group stage | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Navas– Gonzalez | Girls' tournament |
Ravo–
Tebeim (
VAN) W 2–0 Giuli– Romi ( PAR) W 2–0 Scampoli– Bertozzi ( ITA) L 0–2 |
2 |
Sinaportar–
Mucheza (
MOZ) W 2–0 |
Nicole–
Canedo (
BOL) W 2–0 |
Voronina–
Bocharova (
RUS) L 0–2 |
Did not advance | ||
Santiago– Rivera | Boys' tournament |
Guvu–
Monjane (
MOZ) L 1–2 Leon– Jurado ( ECU) L 1–2 Esther– Namah ( MRI) W 2–0 |
3 |
Ayon–
Alayo (
CUB) L 1–2 |
Did not advance |
Athlete | Event | Preliminary R1 | Preliminary R2 | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Jancarmelo Morales | -81 kg |
Itauma (
GBR) L 0–5 |
Ali Karar (
EGY) L 0–5 |
Did not advance |
Mousavipaeindezaei (
IRI) W WO |
5 |
Alvin Canales | -91 kg |
Salgado (
CHI) W 5–0 |
— |
Oralbay (
KAZ) L 0–5 |
Mikušťák (
CZE) W 5–0 |
Puerto Rico qualified one athlete based on its performance at the 2018 Cadet World Championship. [3]
Puerto Rico qualified a mixed pair based on its performance at the 2018 Acrobatic Gymnastics World Championship. [4]
Puerto Rico qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 American Junior Championship. [4]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Quarterfinals | Semifinals | |||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Adrián Medero | Boys' 55 kg |
Romain Valadier-Picard (
FRA) L 00-10 |
Did not advance |
Aleddine Ben Chalbi (
TUN) L 00-11s1 |
Did not advance | 6 | ||
Sairy Colón | Girls' 52 kg |
Augusta Ambourouet (
GAB) W 11-00 |
Veronica Toniolo (
ITA) L 00s1-10s1 |
Did not advance |
Fatime Barka (
CHA) W 10-00 |
Noemí Huayhuameza (
PER) W 11-00 |
Nilufar Ermaganbetova (
UZB) L 00-10 |
4 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Team Atlanta Tiguidanke Camara ( GUI) Aleksa Georgieva ( BUL) Vusala Karimova ( AZE) Adrián Medero ( PUR) Rok Pogorevc ( SLO) Fatine Rzal ( MAR) Adrian Sulca ( ROU) Antonio Tornal ( DOM) |
Mixed team | Team Barcelona (
MIX) W 4–3 |
Team Barcelona (
MIX) L 3–4 |
Did not advance | ||
Seoul Mohammed Al-Mishri ( LBA) Alex Barto ( SVK) Sairy Colón ( PUR) María Giménez ( VEN) Yuri Israelyan ( ARM) Kim Ju-hee ( KOR) Omaria Ramírez ( DOM) Wu Xiao-zhang ( TPE) |
Mixed Team | Los Angeles L 3–5 |
did not advance | 9 |
Puerto Rico qualified one athlete based on its performance at one of the Karate Qualification Tournaments. [5]
Athlete | Event | Elimination round | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Janessa Fonseca | Girls' +59 kg | Sawashima (
JPN) L 0–3 |
Lyck (
DEN) W 2–0 |
Altooni (
IRI) D 0–0 |
3 | Did not advance | 6 |
Puerto Rico qualified one table tennis player based on its performance at the Latin American Continental Qualifier. [6]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Delvin Rocco Baez Moyeno | +85 kg | 110 | 7 | 135 | 7 | 245 | 7 |
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Adamaris Santiago | −44 kg | 55 | 4 | 73 | 4 | 128 | 4 |