Jordan at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | JOR |
NOC | Jordan Olympic Committee |
Website | http://www.joc.jo/ |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 12 in 6 sports |
Medals Ranked 83rd |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Jordan participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Jordan qualified a boys' team based on the U18 3x3 National Federation Ranking. [1]
Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |
Boys' tournament |
Slovenia L 4-22 |
Georgia L 4-21 |
China L 11-21 |
Turkmenistan L 5-19 |
5 | did not advance |
Jordan qualified a rider based on its ranking in the FEI World Jumping Challenge Rankings. [2]
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round A | Round B | |||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Sara Hussein Saleh Al Armouti | Passe One Z | Individual | — | 19 | 27 Q | 4 | 23 | 26 | 23 | 26 | ||||
Asia Sara Hussein Saleh Al Armouti ( JOR) Edgar Fung ( HKG) Momen Zindaki ( SYR) In Shaallah Hameed ( IRQ) Abdushukur Sobirjonov ( UZB) |
Passe One Z The Winner Z Cooper Larquino Kings Charade Quby Z |
Team | 13 # 0 0 4 8 # |
4 | 1 4 0 4 # 4 # |
5 | 9 | — | 38 | 6 |
Jordan qualified one athlete based on its performance at one of the Karate Qualification Tournaments. [3]
Athlete | Event | Elimination round | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Abdallah Hammad | Boys' -61 kg |
Veseli (
MKD) L 0–1 |
Al Assiri (
KSA) D 0–0 |
Tello (
ARG) W 1–0 |
3 | did not advance |
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Mohammed Bedour | Boys' 50 metre freestyle | 23.62 | 20 | did not advance | |||
Boys' 100 metre freestyle | 51.56 | 20 | did not advance | ||||
Amro Al-Wir | Boys' 50 metre breaststroke | 29.71 | 26 | did not advance | |||
Boys' 200 metre breaststroke | 2:20.65 | 16 | — | did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Zaid Abdul Kareem | 55 kg | Bye |
Hugo Arillo (
ESP) W 25–5 |
Kim Kang-min (
KOR) L 16–31 |
did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Rama Abo-Alrub | 55 kg | Bye |
Safia Salih (
MAR) L 8–12 |
did not advance | ||
Natali Hamaidi | 63 kg | Bye |
Yalda Valinejad (
IRI) L 2–12 |
did not advance |
Jordan at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | JOR |
NOC | Jordan Olympic Committee |
Website | http://www.joc.jo/ |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 12 in 6 sports |
Medals Ranked 83rd |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Jordan participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Jordan qualified a boys' team based on the U18 3x3 National Federation Ranking. [1]
Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |
Boys' tournament |
Slovenia L 4-22 |
Georgia L 4-21 |
China L 11-21 |
Turkmenistan L 5-19 |
5 | did not advance |
Jordan qualified a rider based on its ranking in the FEI World Jumping Challenge Rankings. [2]
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round A | Round B | |||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Sara Hussein Saleh Al Armouti | Passe One Z | Individual | — | 19 | 27 Q | 4 | 23 | 26 | 23 | 26 | ||||
Asia Sara Hussein Saleh Al Armouti ( JOR) Edgar Fung ( HKG) Momen Zindaki ( SYR) In Shaallah Hameed ( IRQ) Abdushukur Sobirjonov ( UZB) |
Passe One Z The Winner Z Cooper Larquino Kings Charade Quby Z |
Team | 13 # 0 0 4 8 # |
4 | 1 4 0 4 # 4 # |
5 | 9 | — | 38 | 6 |
Jordan qualified one athlete based on its performance at one of the Karate Qualification Tournaments. [3]
Athlete | Event | Elimination round | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Abdallah Hammad | Boys' -61 kg |
Veseli (
MKD) L 0–1 |
Al Assiri (
KSA) D 0–0 |
Tello (
ARG) W 1–0 |
3 | did not advance |
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Mohammed Bedour | Boys' 50 metre freestyle | 23.62 | 20 | did not advance | |||
Boys' 100 metre freestyle | 51.56 | 20 | did not advance | ||||
Amro Al-Wir | Boys' 50 metre breaststroke | 29.71 | 26 | did not advance | |||
Boys' 200 metre breaststroke | 2:20.65 | 16 | — | did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Zaid Abdul Kareem | 55 kg | Bye |
Hugo Arillo (
ESP) W 25–5 |
Kim Kang-min (
KOR) L 16–31 |
did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Rama Abo-Alrub | 55 kg | Bye |
Safia Salih (
MAR) L 8–12 |
did not advance | ||
Natali Hamaidi | 63 kg | Bye |
Yalda Valinejad (
IRI) L 2–12 |
did not advance |