Yemen at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | YEM |
NOC | Yemen Olympic Committee |
Website |
www |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 3 in 2 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Yemen participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018. [1]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Ahad Al-Sagheer | Boys' 66 kg |
Vugar Talibov (
AZE) L 00-10 |
did not advance |
João Santos (
BRA) L 00-10 |
did not advance |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Team Singapore Ahad Al-Sagheer ( YEM) Anastasia Balaban ( UKR) Bryan Garboa ( ECU) Sarah Kafufula ( COD) Mariem Khlifi ( TUN) Ahmed Mohamed Fahmy ( EGY) Eduarda Rosa ( BRA) Ilia Sulamanidze ( GEO) |
Mixed Team | Team Moscow (
MIX) L 3–4 |
did not advance |
Yemen at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | YEM |
NOC | Yemen Olympic Committee |
Website |
www |
in
Buenos Aires,
Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 3 in 2 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Yemen participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018. [1]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Ahad Al-Sagheer | Boys' 66 kg |
Vugar Talibov (
AZE) L 00-10 |
did not advance |
João Santos (
BRA) L 00-10 |
did not advance |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Team Singapore Ahad Al-Sagheer ( YEM) Anastasia Balaban ( UKR) Bryan Garboa ( ECU) Sarah Kafufula ( COD) Mariem Khlifi ( TUN) Ahmed Mohamed Fahmy ( EGY) Eduarda Rosa ( BRA) Ilia Sulamanidze ( GEO) |
Mixed Team | Team Moscow (
MIX) L 3–4 |
did not advance |