Paraguay at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | PAR |
NOC | Comité Olímpico Paraguayo |
in Singapore | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Verónica Cepede Royg [1] |
Summer Youth Olympics appearances | |
Paraguay participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Paola Miranda | Girls’ Hammer Throw | 47.72 | 15 qB | DNS |
Athletes | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | Time | Position | ||
Maria Lopez Nery Huerta | Girls’ 50m Freestyle | 27.98 | 29 | Did not advance | |||
Girls’ 200m Freestyle | 2:11.60 | 35 | Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | Group Matches | Rank | ||||||
Axel Gavilan | Boys' singles |
Soderlund (
SWE) L 2–3 (12–14, 11–9, 2–11 11–9, 6–11) |
3 qB |
Das (
IND) W 3–2 (11–7, 13–15, 11–5, 7–11, 11–8) |
1 | Did not advance | 17 | ||
Kam (
MRI) W 3–2 (11–9, 15–13, 11–13, 9–11, 11–4) |
Mejía (
ESA) W 3–0 (14–12, 11–6, 11–9) | ||||||||
Fucec (
CRO) L 2–3 (14–12, 3–11, 9–11, 11–9, 10–12) |
Holikov (
UZB) W 3–0 (11–8, 11–8, 11–9) |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | |||||||
Pan America 1 Ariel Hsing ( USA) Axel Gavilan ( PAR) |
Mixed team | BYE | 3 qB | Africa 1 Laid ( ALG) Onaolapo ( NGR) W 2–0 ( w/o) |
Europe 6 Galic ( SLO) Leitgeb ( AUT) L 0–2 (2–3, 1–3) |
Did not advance | 21 | |
Japan Tanioka ( JPN) Niwa ( JPN) L 0–3 (2–3, 0–3, 0–3) | ||||||||
Brazil Kumahara ( BRA) Jouti ( BRA) L 1–2 (1–3, 3–1, 2–3) |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Diego Galeano | Boys' Singles |
Colella (
ITA) L 1–2 (7–5, 2–6, 3–6) |
Consolation Horanský ( SVK) L 1–2 (6–4, 4–6, [3–10]) |
Did not advance | |||
Verónica Cepede Royg | Girls' Singles |
Dinu (
ROU) L 0–2 (5–7, 3–6) |
Consolation Mutaguchi ( JPN) L 0–2 (1–6, 4–6) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Diego Galeano (
PAR) Ricardo Rodriguez ( VEN) |
Boys' Doubles |
Huang (
TPE) Uchiyama ( JPN) W 2–0 (6–4, 6–4) |
Fernendes (
BRA) Olivo ( ARG) W 2–0 (6–4, 6–4) |
Golding (
GBR) Vesely ( CZE) L 0–2 (3–6, 2–6) |
Bronze medal match Horanský ( SVK) Kovalík ( SVK) L 0–2 (5–7, 4–6) |
4 |
Verónica Cepede Royg (
PAR) Augustina Sol Eskenazi ( ARG) |
Girls' doubles |
Kovalets (
UKR) Svitolina ( UKR) L 1–2 (2–6, 6–4, [5–10]) |
Did not advance |
Paraguay at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | PAR |
NOC | Comité Olímpico Paraguayo |
in Singapore | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Verónica Cepede Royg [1] |
Summer Youth Olympics appearances | |
Paraguay participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Paola Miranda | Girls’ Hammer Throw | 47.72 | 15 qB | DNS |
Athletes | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | Time | Position | ||
Maria Lopez Nery Huerta | Girls’ 50m Freestyle | 27.98 | 29 | Did not advance | |||
Girls’ 200m Freestyle | 2:11.60 | 35 | Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | Group Matches | Rank | ||||||
Axel Gavilan | Boys' singles |
Soderlund (
SWE) L 2–3 (12–14, 11–9, 2–11 11–9, 6–11) |
3 qB |
Das (
IND) W 3–2 (11–7, 13–15, 11–5, 7–11, 11–8) |
1 | Did not advance | 17 | ||
Kam (
MRI) W 3–2 (11–9, 15–13, 11–13, 9–11, 11–4) |
Mejía (
ESA) W 3–0 (14–12, 11–6, 11–9) | ||||||||
Fucec (
CRO) L 2–3 (14–12, 3–11, 9–11, 11–9, 10–12) |
Holikov (
UZB) W 3–0 (11–8, 11–8, 11–9) |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group Matches | Rank | |||||||
Pan America 1 Ariel Hsing ( USA) Axel Gavilan ( PAR) |
Mixed team | BYE | 3 qB | Africa 1 Laid ( ALG) Onaolapo ( NGR) W 2–0 ( w/o) |
Europe 6 Galic ( SLO) Leitgeb ( AUT) L 0–2 (2–3, 1–3) |
Did not advance | 21 | |
Japan Tanioka ( JPN) Niwa ( JPN) L 0–3 (2–3, 0–3, 0–3) | ||||||||
Brazil Kumahara ( BRA) Jouti ( BRA) L 1–2 (1–3, 3–1, 2–3) |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Diego Galeano | Boys' Singles |
Colella (
ITA) L 1–2 (7–5, 2–6, 3–6) |
Consolation Horanský ( SVK) L 1–2 (6–4, 4–6, [3–10]) |
Did not advance | |||
Verónica Cepede Royg | Girls' Singles |
Dinu (
ROU) L 0–2 (5–7, 3–6) |
Consolation Mutaguchi ( JPN) L 0–2 (1–6, 4–6) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Diego Galeano (
PAR) Ricardo Rodriguez ( VEN) |
Boys' Doubles |
Huang (
TPE) Uchiyama ( JPN) W 2–0 (6–4, 6–4) |
Fernendes (
BRA) Olivo ( ARG) W 2–0 (6–4, 6–4) |
Golding (
GBR) Vesely ( CZE) L 0–2 (3–6, 2–6) |
Bronze medal match Horanský ( SVK) Kovalík ( SVK) L 0–2 (5–7, 4–6) |
4 |
Verónica Cepede Royg (
PAR) Augustina Sol Eskenazi ( ARG) |
Girls' doubles |
Kovalets (
UKR) Svitolina ( UKR) L 1–2 (2–6, 6–4, [5–10]) |
Did not advance |