Iraq at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | IRQ |
NOC | National Olympic Committee of Iraq |
in Singapore | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Mahmood Khaleel Sabaawi [1] |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances ( overview) | |
Iraq participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
The Iraqi squad consisted of five athletes competing in four sports: aquatics (swimming), fencing, weightlifting and wrestling.
Athlete | Event | Pool Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Gold Medal Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group | Score | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Total Rank | ||
Ema Hilwiyah | Girls' Sabre |
C. Merza (
USA) Y. Wan ( CHN) G. Nyabileke ( COD) A. Musch ( GER) A. Wator ( POL) A. Komaschuk ( UKR) |
L 0-5 L 4-5 W 5-4 L 0-5 L 0-5 L 0-5 |
6th Q |
Y. Wan (
CHN) L 1-15 |
Did not advance | 12th |
Athlete | Events | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ahmed Salam Al-Dulaimi | Boys' 50m freestyle | 26.09 | 33rd | Did not advance | |||
Boys' 100m freestyle | 56.09 | 43rd | Did not advance |
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Mahmood Khaleel Sabaawi | Boys' +85kg | 137 | 166 | 303 | 5th |
Athlete | Event | Pools | Final 5-6 | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Sarmad Mohsin | Boys' -50kg | Did not start | |||
Adil Al-Abedi | Boys' 85kg |
Mweia (
SOL) W Fall (5–0) |
3 | 5th Place Match Petrosyan ( ARM) L 0–2 (1–7, 0–1) |
6 |
Abdelwahab (
EGY) L 0–2 (0–1, 1–3) | |||||
Sheridan (
USA) L Fall (0–4) |
Iraq at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | IRQ |
NOC | National Olympic Committee of Iraq |
in Singapore | |
Competitors | 5 in 4 sports |
Flag bearer | Mahmood Khaleel Sabaawi [1] |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances ( overview) | |
Iraq participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
The Iraqi squad consisted of five athletes competing in four sports: aquatics (swimming), fencing, weightlifting and wrestling.
Athlete | Event | Pool Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Gold Medal Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Group | Score | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Total Rank | ||
Ema Hilwiyah | Girls' Sabre |
C. Merza (
USA) Y. Wan ( CHN) G. Nyabileke ( COD) A. Musch ( GER) A. Wator ( POL) A. Komaschuk ( UKR) |
L 0-5 L 4-5 W 5-4 L 0-5 L 0-5 L 0-5 |
6th Q |
Y. Wan (
CHN) L 1-15 |
Did not advance | 12th |
Athlete | Events | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ahmed Salam Al-Dulaimi | Boys' 50m freestyle | 26.09 | 33rd | Did not advance | |||
Boys' 100m freestyle | 56.09 | 43rd | Did not advance |
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Mahmood Khaleel Sabaawi | Boys' +85kg | 137 | 166 | 303 | 5th |
Athlete | Event | Pools | Final 5-6 | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Sarmad Mohsin | Boys' -50kg | Did not start | |||
Adil Al-Abedi | Boys' 85kg |
Mweia (
SOL) W Fall (5–0) |
3 | 5th Place Match Petrosyan ( ARM) L 0–2 (1–7, 0–1) |
6 |
Abdelwahab (
EGY) L 0–2 (0–1, 1–3) | |||||
Sheridan (
USA) L Fall (0–4) |