Ireland at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | IRL |
NOC | Olympic Council of Ireland |
Website |
www |
in Singapore | |
Competitors | 25 in 8 sports |
Flag bearer | Kate Veale [1] |
Medals Ranked 50th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Ireland competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Ryan Burnett | Boxing | Men's Light Fly 48kg | 25 Aug |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mark English | Boys' 1000m | 2:25.39 | 6 Q | 2:24.95 | 8 |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Kate Veale | Girls’ 5km Walk | 22:36.97 | 4 |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Ryan Burnett | Light Flyweight (48kg) |
Vadzim Kirylenka (
BLR) W 12-0 |
Zohidjon Hoorboyev (
UZB) W 2-1 |
Salman Alizada (
AZE) W 13-6 |
|
Joe Ward | Middleweight (75kg) |
Damien Hooper (
AUS) L 2-4 |
Did not advance | 5th place bout Adlet Rakishev ( KAZ) L wd |
6 |
Squad List | Event | Group stage | 5th place match | ||
---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Rank | ||
Lucy Camlin Jenna Holmes Rebecca Barry Emily Beatty Chloe Brown Amy Cooke Leah Ewart (C) Lisa McCarthy Kerri McDonald Antonia McGrath Lucy McKee Katerine Morris Katie Mullan Joanne Orr Roisin Upton Amy-Kate Trevor |
Girls' Field hockey |
Netherlands L 1-3 |
5 |
South Africa W 3-1 |
5 |
New Zealand L 2-3 | |||||
Argentina L 0-3 | |||||
South Korea L 2-3 | |||||
South Africa W 1-0 |
Athlete | Event | Fencing (Épée One Touch) | Swimming (200m Freestyle) | Running & Shooting (3000m, Laser Pistol) | Total Points | Final Rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Results | Rank | Points | Time | Rank | Points | Time | Rank | Points | ||||
Emily Greenan | Girls' Individual | 8-15 | 19 | 680 | 2:21.10 | 6 | 1096 | 14:15.80 | 21 | 1580 | 3356 | 21 |
Emily Greenan (
IRL) Jorge Camacho ( MEX) |
Mixed Relay | 55-37 | 4 | 910 | 2:06.35 | 13 | 1284 | 16:11.37 | 12 | 2196 | 4390 | 10 |
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | Overall Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | |||
Denise Walsh | Girls' Single Sculls | 3:56.55 | 2 QR | 4:05.00 | 2 QA/B | 4:10.04 | 6 QB | DNS |
Athlete | Event | Race | Points | Rank | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | M* | ||||
Sophie Murphy | Girls' Byte CII | 14 | 19 | 19 | 12 | 10 | 12 | 8 | 13 | 11 | 8 | 126 | 17 |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
John Morrissey | Boys' Singles |
Acosta (
ECU) W 2-0 (7-5, 6-1) |
Beretta (
PER) W 2-0 (6-2, 7-6) |
Bhambri (
IND) L 0-2 (4-6, 4-6) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Alessandro Colella (
ITA) John Morrissey ( IRL) |
Boys' Doubles |
Horanský (
SVK) Kovalík ( SVK) L 0-2 (2-6, 5-7) |
Did not advance |
Triathlete | Event | Swimming | Transit 1 | Cycling | Transit 2 | Running | Total time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Laura Casey | Individual | 10:00 | 0:32 | 31:45 | 0:28 | 19:55 | 1:02:40.87 | 9 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250 m, Bike 7 km, Run 1.7 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Marlene Gomez (
GER) Jeremy Obozil ( FRA) Laura Casey ( IRL) Lukas Kocar ( CZE) |
Mixed Team Relay Europe 2 |
20:53 19:47 21:54 19:37 |
1:22:11.38 | 4 |
Ireland at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | IRL |
NOC | Olympic Council of Ireland |
Website |
www |
in Singapore | |
Competitors | 25 in 8 sports |
Flag bearer | Kate Veale [1] |
Medals Ranked 50th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Ireland competed at the 2010 Summer Youth Olympics, the inaugural Youth Olympic Games, held in Singapore from 14 August to 26 August 2010.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Ryan Burnett | Boxing | Men's Light Fly 48kg | 25 Aug |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mark English | Boys' 1000m | 2:25.39 | 6 Q | 2:24.95 | 8 |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Kate Veale | Girls’ 5km Walk | 22:36.97 | 4 |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Ryan Burnett | Light Flyweight (48kg) |
Vadzim Kirylenka (
BLR) W 12-0 |
Zohidjon Hoorboyev (
UZB) W 2-1 |
Salman Alizada (
AZE) W 13-6 |
|
Joe Ward | Middleweight (75kg) |
Damien Hooper (
AUS) L 2-4 |
Did not advance | 5th place bout Adlet Rakishev ( KAZ) L wd |
6 |
Squad List | Event | Group stage | 5th place match | ||
---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Rank | ||
Lucy Camlin Jenna Holmes Rebecca Barry Emily Beatty Chloe Brown Amy Cooke Leah Ewart (C) Lisa McCarthy Kerri McDonald Antonia McGrath Lucy McKee Katerine Morris Katie Mullan Joanne Orr Roisin Upton Amy-Kate Trevor |
Girls' Field hockey |
Netherlands L 1-3 |
5 |
South Africa W 3-1 |
5 |
New Zealand L 2-3 | |||||
Argentina L 0-3 | |||||
South Korea L 2-3 | |||||
South Africa W 1-0 |
Athlete | Event | Fencing (Épée One Touch) | Swimming (200m Freestyle) | Running & Shooting (3000m, Laser Pistol) | Total Points | Final Rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Results | Rank | Points | Time | Rank | Points | Time | Rank | Points | ||||
Emily Greenan | Girls' Individual | 8-15 | 19 | 680 | 2:21.10 | 6 | 1096 | 14:15.80 | 21 | 1580 | 3356 | 21 |
Emily Greenan (
IRL) Jorge Camacho ( MEX) |
Mixed Relay | 55-37 | 4 | 910 | 2:06.35 | 13 | 1284 | 16:11.37 | 12 | 2196 | 4390 | 10 |
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | Overall Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | |||
Denise Walsh | Girls' Single Sculls | 3:56.55 | 2 QR | 4:05.00 | 2 QA/B | 4:10.04 | 6 QB | DNS |
Athlete | Event | Race | Points | Rank | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | M* | ||||
Sophie Murphy | Girls' Byte CII | 14 | 19 | 19 | 12 | 10 | 12 | 8 | 13 | 11 | 8 | 126 | 17 |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
John Morrissey | Boys' Singles |
Acosta (
ECU) W 2-0 (7-5, 6-1) |
Beretta (
PER) W 2-0 (6-2, 7-6) |
Bhambri (
IND) L 0-2 (4-6, 4-6) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Alessandro Colella (
ITA) John Morrissey ( IRL) |
Boys' Doubles |
Horanský (
SVK) Kovalík ( SVK) L 0-2 (2-6, 5-7) |
Did not advance |
Triathlete | Event | Swimming | Transit 1 | Cycling | Transit 2 | Running | Total time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Laura Casey | Individual | 10:00 | 0:32 | 31:45 | 0:28 | 19:55 | 1:02:40.87 | 9 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250 m, Bike 7 km, Run 1.7 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Marlene Gomez (
GER) Jeremy Obozil ( FRA) Laura Casey ( IRL) Lukas Kocar ( CZE) |
Mixed Team Relay Europe 2 |
20:53 19:47 21:54 19:37 |
1:22:11.38 | 4 |