New Zealand at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | NZL |
NOC | New Zealand Olympic Committee |
Website |
www |
in Nanjing | |
Competitors | 50 in 15 sports |
Flag bearer (opening) | Gabrielle Fa'amausili |
Flag bearer (closing) | Emily Fraser |
Medals Ranked 34th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
New Zealand competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Dylan Schmidt | Gymnastics | Boys' trampoline | 22 Aug |
Gold | Emily Fraser | Equestrian | Individual jumping | 24 Aug |
Silver | Daniel Hoy | Triathlon | Boys | 18 Aug |
Bronze | Bobbi Gichard | Swimming | Girls' 100 m backstroke | 18 Aug |
Bronze | Gabrielle Fa'amausili | Swimming | Girls' 50 m backstroke | 21 Aug |
Bronze |
Daniel Hoy Elizabeth Stannard |
Triathlon | Mixed Relay | 21 Aug |
New Zealand qualified a boys' team based on the 1 June 2014 FIBA 3x3 National Federation Rankings. [1] [2]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 9 | 7 | 2 | 156 | 101 | +55 | 16 | Round of 16 |
2 | Russia | 9 | 7 | 2 | 153 | 117 | +36 | 16 | |
3 | Spain | 9 | 7 | 2 | 145 | 135 | +10 | 16 | |
4 | New Zealand | 9 | 6 | 3 | 145 | 129 | +16 | 15 | |
5 | Venezuela | 9 | 5 | 4 | 136 | 128 | +8 | 14 | |
6 | Brazil | 9 | 4 | 5 | 116 | 92 | +24 | 13 [a] | |
7 | Romania | 9 | 4 | 5 | 130 | 122 | +8 | 13 [a] | |
8 | Tunisia | 9 | 3 | 6 | 115 | 130 | −15 | 12 | |
9 | Andorra | 9 | 2 | 7 | 129 | 168 | −39 | 11 | Eliminated |
10 | Guatemala | 9 | 0 | 9 | 74 | 177 | −103 | 9 |
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |
Poland L 14–16 |
did not advance | 11 |
New Zealand qualified a boys' team by their performance at the AVC Qualification Tournament. [3]
Athletes | Event | Preliminary round | Standing | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Nate Moore Kahurangi Robinson |
Boys' |
Moussa (
CGO)/ Ossolo ( CGO) W 2–0 |
3 Q |
Jongklang (
THA)/ Nakprakhong ( THA) L 0–2 |
did not advance | 25 | |||
Navickas (
LTU)/ Vaskelis ( LTU) | |||||||||
Lanci (
BRA)/ Wanderley ( BRA) L 0–2 | |||||||||
Shavar (
JAM)/ Hutchinson ( JAM) | |||||||||
Rudolf (
GER)/ Stadie ( GER) L 0–2 |
New Zealand qualified one boat based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships. [4]
Athlete | Event | Qualification | Repechage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Kensa Randle | K1 slalom | ||||||||||
K1 sprint |
New Zealand qualified a rider. [5]
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | Jump-Off | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Time | ||||
Emily Fraser | Exilio | Individual Jumping | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | |||||
Australasia Jake Hunter ( AUS) Lennard Chiang ( HKG) Sarrd Kalantari ( IRI) Praveen Mathavan ( MAS) Emily Fraser ( NZL) |
For The Star DJ Cristallo Arkansas Exilio |
Team Jumping | 12 | 4 | 8 | 20 | 5 | 20 | 5 | — |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 FIE Cadet World Championships. [6]
Athlete | Event | Pool Round | Seed | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Sheldon Ogilvie | Épée | Pool 2
Yoo (
USA) |
2 |
French (
CAN) L 14-15 |
did not advance | 9 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals / PM | Final / PM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Mixed Team |
New Zealand qualified a boys' and girls' team based on its performance at the Oceania Qualification Tournament. [7]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand | 4 | 3 | 1 | 0 | 28 | 12 | +16 | 10 | Quarterfinals |
2 | Pakistan | 4 | 3 | 1 | 0 | 27 | 12 | +15 | 10 | |
3 | Mexico | 4 | 1 | 0 | 3 | 11 | 20 | −9 | 3 | |
4 | Zambia | 4 | 1 | 0 | 3 | 14 | 24 | −10 | 3 | |
5 | Germany | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 22 | −12 | 3 |
|
|
|
|
|
|
|
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 4 | 4 | 0 | 0 | 29 | 3 | +26 | 12 | Quarterfinals |
2 | Uruguay | 4 | 3 | 0 | 1 | 19 | 8 | +11 | 9 | |
3 | New Zealand | 4 | 2 | 0 | 2 | 20 | 20 | 0 | 6 | |
4 | Germany | 4 | 1 | 0 | 3 | 8 | 23 | −15 | 3 | |
5 | Zambia | 4 | 0 | 0 | 4 | 8 | 30 | −22 | 0 |
|
|
|
|
|
|
|
New Zealand qualified one team of two athletes based on the 8 June 2014 IGF Combined World Amateur Golf Rankings. [8]
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Rank | ||
Nick Coxon | Boys | 71 | 71 | 142 | 7 | ||||||
Julianne Alvarez | Girls | 70 | 5 | 73 | 143 | 4 |
Athletes | Event | Round 1 (Foursome) |
Round 2 (Fourball) |
Round 3 (Individual Stroke) |
Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Boy | Girl | Total | Rank | Score | Rank | ||
Nick Coxon Julianne Alvarez |
Mixed |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 Oceania Artistic Gymnastics Championships. [9]
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | V | UB | BB | ||||
Millie Williamson | Qualification | 11.400 | 13.600 | 11.150 | 12.200 | 48.350 | 19 |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 Oceania Trampoline Championships. [9]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Routine 1 | Routine 2 | Total | Rank | Score | Rank | ||
Dylan Schmidt | Boys | 44.525 | 53.560 | 98.085 | 4 Q | 57.340 |
New Zealand qualified two boats based on its performance at the 2013 World Rowing Junior Championships. [10]
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Jack O'Leary | Boys' Single Sculls | ||||||||
Jackie Gowler Renee Olley |
Girls' Pairs | — |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; R=Repechage
New Zealand qualified two boats based on its performance at the Techno 293 Oceania Continental Qualifiers. [11] New Zealand later qualified one more boat based on its performance at the Byte CII Oceania Continental Qualifiers. [12]
Athlete | Event | Race | Net Points |
Final Rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Alistair Gifford | Boys' Byte CII | 7 | 4 | 16 | 5 | 9 | 4 | canceled | 19 | 64 | 10 | |||
Finn Croft | Boys' Techno 293 | 6 | 3 | 2 | 7 | 6 | 8 | canceled | 32 | 6 | ||||
Coral Headey | Girls' Techno 293 | 12 | 8 | 18 | 12 | 18 | 15 | canceled | 83 | 16 |
New Zealand qualified four swimmers. [13]
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Michael Mincham | 200 m freestyle | 1:52.42 | 16 | — | did not advance | ||
400 m freestyle | 3:57.33 | 17 | — | did not advance | |||
800 m freestyle | — | 8:15.47 | 13 | ||||
Jacob Garrod | 50 m breaststroke | 30.04 | 28 | did not advance | |||
100 m breaststroke | 1:05.30 | 30 | did not advance | ||||
200 m breaststroke | 2:18.00 | 15 | — | did not advance | |||
200 m individual medley | DNS | — | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Gabrielle Fa'amausili | 50 m freestyle | 26.12 | 7 Q | did not advance | |||
100 m freestyle | 58.38 | 26 | did not advance | ||||
50 m backstroke | 28.71 | 1 Q | 28.78 | 1 Q | 28.69 | ||
100 m backstroke | 1:02.41 | 8 Q | 1:03.10 | 11 | did not advance | ||
Bobbi Gichard | 50 m backstroke | 29.50 | 8 Q | 29.09 | 5 Q | 29.02 | 6 |
100 m backstroke | 1:02.39 | 7 Q | 1:01.70 | 3 Q | 1:01.25 | ||
200 m backstroke | 2:18.00 | 17 | — | did not advance | |||
50 m butterfly | DNS | did not advance | |||||
100 m butterfly | 1:06.65 | 29 | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Gabrielle Fa'amausili Jacob Garrod Bobbi Gichard Michael Mincham |
4×100 m freestyle relay | 3:54.38 | 18 | did not advance | |
Gabrielle Fa'amausili Jacob Garrod Bobbi Gichard Michael Mincham |
4×100 m medley relay | 4:03.52 | 15 | did not advance |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the Road to Nanjing series. [14]
Athlete | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Sophia Dong | Girls |
Ort (
BEL) W 1 - 3 |
qB | |||||
Imre (
HUN) | ||||||||
Kato (
JPN) |
Athletes | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Intercontinental 2 Sophia Dong ( NZL) T'Anje Johnson ( SKN) |
Mixed | Hungary L Imre ( HUN) A Szudi ( HUN) L 0 – 3 |
4 qB | Europe 3 G Piccolin ( ITA) E Schmid ( SUI) L 0 – 2 |
did not advance | 25 | ||
Belgium L Lung ( BEL) M Allegro ( BEL) L 0 – 3 | ||||||||
Hong Kong H Doo ( HKG) K Hung ( HKG) L 0 – 3 |
Qualification Legend: Q=Main Bracket (medal); qB=Consolation Bracket (non-medal)
New Zealand qualified two athletes based on its performance at the 2014 Oceania Youth Olympic Games Qualifier. [15] [16]
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daniel Hoy | Boys | 0:09:25 | 0:00:39 | 0:28:58 | 0:00:21 | 0:15:20 | 0:54:43 | |
Elizabeth Stannard | Girls | 0:10:33 | 0:00:46 | 0:31:16 | 0:00:35 | 0:20:11 | 1:03:21 | 13 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Oceania 1 Brittany Dutton ( AUS) Jack van Stekelenburg ( AUS) Elizabeth Stannard ( NZL) Daniel Hoy ( NZL) |
Mixed Relay | 0:21:00 0:19:49 0:22:32 0:19:49 |
01:23:10 |
New Zealand qualified 1 quota in the boys' events based on the team ranking after the 2014 Weightlifting Oceania Championships. [17]
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Cameron McTaggart | −69 kg | 107 | 9 | 131 | 10 | 238 | 10 |
New Zealand qualified five athletes based on its performance at the 2014 Oceania Cadet Championships. [18]
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
Tyler Corbett | Freestyle -54kg |
Matevosyan (
ARM) L |
Aular (
VEN) L |
Kuatbek (
KAZ) L |
Guvazhokov (
RUS) L 1-4 |
5 | — | 9 |
Douglas Lloyd | Freestyle -63kg |
Moore (
CAN) L |
Kumar (
IND) L 0-4 VT |
Montero (
VEN) L |
— | 4 Q |
Dydasco (
PLW) W 4-0 |
7 |
Matthew Downes | Greco-Roman -58kg |
Abdevali (
IRI) L 0-4 |
Kurnalaly (
KAZ) L |
Abdevali (
RUS) L 1-4 |
— | 4 Q |
de Los Santos (
DOM) |
|
Jordan Marshall | Greco-Roman -69kg |
Manville (
USA) L 0-4 |
Mosebach (
GER) L 0-4 |
Soto (
PER) L |
— | 4 Q |
Alimov (
UZB) |
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
Marinda Bramley | Freestyle -46kg |
Kim (
PRK) L 0 - 4 |
Doncila (
MDA) L 0 - 4 VT |
— | 3 Q |
Kadour (
ALG) L 0 - 4 VT |
6 |
New Zealand at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | NZL |
NOC | New Zealand Olympic Committee |
Website |
www |
in Nanjing | |
Competitors | 50 in 15 sports |
Flag bearer (opening) | Gabrielle Fa'amausili |
Flag bearer (closing) | Emily Fraser |
Medals Ranked 34th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
New Zealand competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Dylan Schmidt | Gymnastics | Boys' trampoline | 22 Aug |
Gold | Emily Fraser | Equestrian | Individual jumping | 24 Aug |
Silver | Daniel Hoy | Triathlon | Boys | 18 Aug |
Bronze | Bobbi Gichard | Swimming | Girls' 100 m backstroke | 18 Aug |
Bronze | Gabrielle Fa'amausili | Swimming | Girls' 50 m backstroke | 21 Aug |
Bronze |
Daniel Hoy Elizabeth Stannard |
Triathlon | Mixed Relay | 21 Aug |
New Zealand qualified a boys' team based on the 1 June 2014 FIBA 3x3 National Federation Rankings. [1] [2]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 9 | 7 | 2 | 156 | 101 | +55 | 16 | Round of 16 |
2 | Russia | 9 | 7 | 2 | 153 | 117 | +36 | 16 | |
3 | Spain | 9 | 7 | 2 | 145 | 135 | +10 | 16 | |
4 | New Zealand | 9 | 6 | 3 | 145 | 129 | +16 | 15 | |
5 | Venezuela | 9 | 5 | 4 | 136 | 128 | +8 | 14 | |
6 | Brazil | 9 | 4 | 5 | 116 | 92 | +24 | 13 [a] | |
7 | Romania | 9 | 4 | 5 | 130 | 122 | +8 | 13 [a] | |
8 | Tunisia | 9 | 3 | 6 | 115 | 130 | −15 | 12 | |
9 | Andorra | 9 | 2 | 7 | 129 | 168 | −39 | 11 | Eliminated |
10 | Guatemala | 9 | 0 | 9 | 74 | 177 | −103 | 9 |
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |
Poland L 14–16 |
did not advance | 11 |
New Zealand qualified a boys' team by their performance at the AVC Qualification Tournament. [3]
Athletes | Event | Preliminary round | Standing | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Nate Moore Kahurangi Robinson |
Boys' |
Moussa (
CGO)/ Ossolo ( CGO) W 2–0 |
3 Q |
Jongklang (
THA)/ Nakprakhong ( THA) L 0–2 |
did not advance | 25 | |||
Navickas (
LTU)/ Vaskelis ( LTU) | |||||||||
Lanci (
BRA)/ Wanderley ( BRA) L 0–2 | |||||||||
Shavar (
JAM)/ Hutchinson ( JAM) | |||||||||
Rudolf (
GER)/ Stadie ( GER) L 0–2 |
New Zealand qualified one boat based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships. [4]
Athlete | Event | Qualification | Repechage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Kensa Randle | K1 slalom | ||||||||||
K1 sprint |
New Zealand qualified a rider. [5]
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | Jump-Off | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Time | ||||
Emily Fraser | Exilio | Individual Jumping | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | |||||
Australasia Jake Hunter ( AUS) Lennard Chiang ( HKG) Sarrd Kalantari ( IRI) Praveen Mathavan ( MAS) Emily Fraser ( NZL) |
For The Star DJ Cristallo Arkansas Exilio |
Team Jumping | 12 | 4 | 8 | 20 | 5 | 20 | 5 | — |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 FIE Cadet World Championships. [6]
Athlete | Event | Pool Round | Seed | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Sheldon Ogilvie | Épée | Pool 2
Yoo (
USA) |
2 |
French (
CAN) L 14-15 |
did not advance | 9 |
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals / PM | Final / PM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Mixed Team |
New Zealand qualified a boys' and girls' team based on its performance at the Oceania Qualification Tournament. [7]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand | 4 | 3 | 1 | 0 | 28 | 12 | +16 | 10 | Quarterfinals |
2 | Pakistan | 4 | 3 | 1 | 0 | 27 | 12 | +15 | 10 | |
3 | Mexico | 4 | 1 | 0 | 3 | 11 | 20 | −9 | 3 | |
4 | Zambia | 4 | 1 | 0 | 3 | 14 | 24 | −10 | 3 | |
5 | Germany | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 22 | −12 | 3 |
|
|
|
|
|
|
|
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 4 | 4 | 0 | 0 | 29 | 3 | +26 | 12 | Quarterfinals |
2 | Uruguay | 4 | 3 | 0 | 1 | 19 | 8 | +11 | 9 | |
3 | New Zealand | 4 | 2 | 0 | 2 | 20 | 20 | 0 | 6 | |
4 | Germany | 4 | 1 | 0 | 3 | 8 | 23 | −15 | 3 | |
5 | Zambia | 4 | 0 | 0 | 4 | 8 | 30 | −22 | 0 |
|
|
|
|
|
|
|
New Zealand qualified one team of two athletes based on the 8 June 2014 IGF Combined World Amateur Golf Rankings. [8]
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Rank | ||
Nick Coxon | Boys | 71 | 71 | 142 | 7 | ||||||
Julianne Alvarez | Girls | 70 | 5 | 73 | 143 | 4 |
Athletes | Event | Round 1 (Foursome) |
Round 2 (Fourball) |
Round 3 (Individual Stroke) |
Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Boy | Girl | Total | Rank | Score | Rank | ||
Nick Coxon Julianne Alvarez |
Mixed |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 Oceania Artistic Gymnastics Championships. [9]
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | V | UB | BB | ||||
Millie Williamson | Qualification | 11.400 | 13.600 | 11.150 | 12.200 | 48.350 | 19 |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the 2014 Oceania Trampoline Championships. [9]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Routine 1 | Routine 2 | Total | Rank | Score | Rank | ||
Dylan Schmidt | Boys | 44.525 | 53.560 | 98.085 | 4 Q | 57.340 |
New Zealand qualified two boats based on its performance at the 2013 World Rowing Junior Championships. [10]
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Jack O'Leary | Boys' Single Sculls | ||||||||
Jackie Gowler Renee Olley |
Girls' Pairs | — |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; R=Repechage
New Zealand qualified two boats based on its performance at the Techno 293 Oceania Continental Qualifiers. [11] New Zealand later qualified one more boat based on its performance at the Byte CII Oceania Continental Qualifiers. [12]
Athlete | Event | Race | Net Points |
Final Rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Alistair Gifford | Boys' Byte CII | 7 | 4 | 16 | 5 | 9 | 4 | canceled | 19 | 64 | 10 | |||
Finn Croft | Boys' Techno 293 | 6 | 3 | 2 | 7 | 6 | 8 | canceled | 32 | 6 | ||||
Coral Headey | Girls' Techno 293 | 12 | 8 | 18 | 12 | 18 | 15 | canceled | 83 | 16 |
New Zealand qualified four swimmers. [13]
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Michael Mincham | 200 m freestyle | 1:52.42 | 16 | — | did not advance | ||
400 m freestyle | 3:57.33 | 17 | — | did not advance | |||
800 m freestyle | — | 8:15.47 | 13 | ||||
Jacob Garrod | 50 m breaststroke | 30.04 | 28 | did not advance | |||
100 m breaststroke | 1:05.30 | 30 | did not advance | ||||
200 m breaststroke | 2:18.00 | 15 | — | did not advance | |||
200 m individual medley | DNS | — | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Gabrielle Fa'amausili | 50 m freestyle | 26.12 | 7 Q | did not advance | |||
100 m freestyle | 58.38 | 26 | did not advance | ||||
50 m backstroke | 28.71 | 1 Q | 28.78 | 1 Q | 28.69 | ||
100 m backstroke | 1:02.41 | 8 Q | 1:03.10 | 11 | did not advance | ||
Bobbi Gichard | 50 m backstroke | 29.50 | 8 Q | 29.09 | 5 Q | 29.02 | 6 |
100 m backstroke | 1:02.39 | 7 Q | 1:01.70 | 3 Q | 1:01.25 | ||
200 m backstroke | 2:18.00 | 17 | — | did not advance | |||
50 m butterfly | DNS | did not advance | |||||
100 m butterfly | 1:06.65 | 29 | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Gabrielle Fa'amausili Jacob Garrod Bobbi Gichard Michael Mincham |
4×100 m freestyle relay | 3:54.38 | 18 | did not advance | |
Gabrielle Fa'amausili Jacob Garrod Bobbi Gichard Michael Mincham |
4×100 m medley relay | 4:03.52 | 15 | did not advance |
New Zealand qualified one athlete based on its performance at the Road to Nanjing series. [14]
Athlete | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Sophia Dong | Girls |
Ort (
BEL) W 1 - 3 |
qB | |||||
Imre (
HUN) | ||||||||
Kato (
JPN) |
Athletes | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Intercontinental 2 Sophia Dong ( NZL) T'Anje Johnson ( SKN) |
Mixed | Hungary L Imre ( HUN) A Szudi ( HUN) L 0 – 3 |
4 qB | Europe 3 G Piccolin ( ITA) E Schmid ( SUI) L 0 – 2 |
did not advance | 25 | ||
Belgium L Lung ( BEL) M Allegro ( BEL) L 0 – 3 | ||||||||
Hong Kong H Doo ( HKG) K Hung ( HKG) L 0 – 3 |
Qualification Legend: Q=Main Bracket (medal); qB=Consolation Bracket (non-medal)
New Zealand qualified two athletes based on its performance at the 2014 Oceania Youth Olympic Games Qualifier. [15] [16]
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daniel Hoy | Boys | 0:09:25 | 0:00:39 | 0:28:58 | 0:00:21 | 0:15:20 | 0:54:43 | |
Elizabeth Stannard | Girls | 0:10:33 | 0:00:46 | 0:31:16 | 0:00:35 | 0:20:11 | 1:03:21 | 13 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Oceania 1 Brittany Dutton ( AUS) Jack van Stekelenburg ( AUS) Elizabeth Stannard ( NZL) Daniel Hoy ( NZL) |
Mixed Relay | 0:21:00 0:19:49 0:22:32 0:19:49 |
01:23:10 |
New Zealand qualified 1 quota in the boys' events based on the team ranking after the 2014 Weightlifting Oceania Championships. [17]
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Cameron McTaggart | −69 kg | 107 | 9 | 131 | 10 | 238 | 10 |
New Zealand qualified five athletes based on its performance at the 2014 Oceania Cadet Championships. [18]
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
Tyler Corbett | Freestyle -54kg |
Matevosyan (
ARM) L |
Aular (
VEN) L |
Kuatbek (
KAZ) L |
Guvazhokov (
RUS) L 1-4 |
5 | — | 9 |
Douglas Lloyd | Freestyle -63kg |
Moore (
CAN) L |
Kumar (
IND) L 0-4 VT |
Montero (
VEN) L |
— | 4 Q |
Dydasco (
PLW) W 4-0 |
7 |
Matthew Downes | Greco-Roman -58kg |
Abdevali (
IRI) L 0-4 |
Kurnalaly (
KAZ) L |
Abdevali (
RUS) L 1-4 |
— | 4 Q |
de Los Santos (
DOM) |
|
Jordan Marshall | Greco-Roman -69kg |
Manville (
USA) L 0-4 |
Mosebach (
GER) L 0-4 |
Soto (
PER) L |
— | 4 Q |
Alimov (
UZB) |
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
Marinda Bramley | Freestyle -46kg |
Kim (
PRK) L 0 - 4 |
Doncila (
MDA) L 0 - 4 VT |
— | 3 Q |
Kadour (
ALG) L 0 - 4 VT |
6 |