Zimbabwe at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | ZIM |
NOC | Zimbabwe Olympic Committee |
Website |
www |
in Nanjing | |
Competitors | 10 in 5 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Zimbabwe competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Zimbabwe qualified three athletes. [1]
Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Titus Nyati | 3000 m | 8:39.67 PB | 12 qB | 8:37.82 PB | 12 |
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mary Mudyiravanji | 1500 m | 4:28.53 | 6 Q | 4:28.92 | 6 |
Enlitha Ncube | 3000 m | 9:44.24 | 11 qB | 9:51.06 | 12 |
Zimbabwe qualified a rider. [2]
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Sophie Teede | Caesar | Individual Jumping | 8 | 16 | 8 | 16 | 15 | 16 | 15 |
Africa Mohamed Hayab ( EGY) Lilia Maamar ( MAR) Maeva Boyer ( SEN) Alexa Stais ( RSA) Sophie Teede ( ZIM) |
White Lady Figaro Cornetta Dominand Caesar |
Team Jumping | 0 4 8 |
4 | 0 0 4 |
16 | 4 | 16 | 4 |
Zimbabwe qualified two boats based on its performance at the African Qualification Regatta. [3]
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Kyle Hind | Boys' Single Sculls | 3:38.02 | 6 R | 3:41.41 | 5 SC/D | 3:40.53 | 4 FD | 3:44.22 | 20 |
Daniella de Toit | Girls' Single Sculls | 3:53.74 | 2 R | 3:50.78 | 2 SA/B | 3:54.72 | 6 FB | 4:01.83 | 9 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; R=Repechage
Zimbabwe qualified two swimmers. [4]
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Chad Idensohn | 50 m freestyle | 23.12 | 8 Q | 23.37 | 14 | did not advance | |
100 m freestyle | 51.93 | 23 | did not advance | ||||
50 m backstroke | DNS | did not advance | |||||
50 m butterfly | 25.02 | 15 Q | 25.10 | 15 | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Robyn Lee | 100 m backstroke | 1:07.27 | 32 | did not advance | |||
50 m butterfly | 28.96 | 24 | did not advance | ||||
100 m butterfly | 1:05.69 | 26 | did not advance |
Zimbabwe qualified two athletes based on its performance at the 2014 African Youth Olympic Games Qualifier. [5]
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20km) | Trans 2 | Run (5km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Drew Williams | Boys | 10:47 | 0:43 | 30:47 | 0:25 | 19:17 | 1:01:58 | 29 |
Serena Rendell | Girls | 11:33 | 0:50 | 33:46 | 0:50 | 23:34 | 1:10:10 | 31 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6km, Run 1.8km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
World 2 Erica Hawley ( BER) Boris Teddy ( SOL) Serena Rendell ( ZIM) Drew Williams ( ZIM) |
Mixed Relay | 23:32 24:05 25:04 22:08 |
1:34:49 | 16 |
Zimbabwe at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | ZIM |
NOC | Zimbabwe Olympic Committee |
Website |
www |
in Nanjing | |
Competitors | 10 in 5 sports |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Zimbabwe competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Zimbabwe qualified three athletes. [1]
Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Titus Nyati | 3000 m | 8:39.67 PB | 12 qB | 8:37.82 PB | 12 |
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mary Mudyiravanji | 1500 m | 4:28.53 | 6 Q | 4:28.92 | 6 |
Enlitha Ncube | 3000 m | 9:44.24 | 11 qB | 9:51.06 | 12 |
Zimbabwe qualified a rider. [2]
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Sophie Teede | Caesar | Individual Jumping | 8 | 16 | 8 | 16 | 15 | 16 | 15 |
Africa Mohamed Hayab ( EGY) Lilia Maamar ( MAR) Maeva Boyer ( SEN) Alexa Stais ( RSA) Sophie Teede ( ZIM) |
White Lady Figaro Cornetta Dominand Caesar |
Team Jumping | 0 4 8 |
4 | 0 0 4 |
16 | 4 | 16 | 4 |
Zimbabwe qualified two boats based on its performance at the African Qualification Regatta. [3]
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Kyle Hind | Boys' Single Sculls | 3:38.02 | 6 R | 3:41.41 | 5 SC/D | 3:40.53 | 4 FD | 3:44.22 | 20 |
Daniella de Toit | Girls' Single Sculls | 3:53.74 | 2 R | 3:50.78 | 2 SA/B | 3:54.72 | 6 FB | 4:01.83 | 9 |
Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; R=Repechage
Zimbabwe qualified two swimmers. [4]
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Chad Idensohn | 50 m freestyle | 23.12 | 8 Q | 23.37 | 14 | did not advance | |
100 m freestyle | 51.93 | 23 | did not advance | ||||
50 m backstroke | DNS | did not advance | |||||
50 m butterfly | 25.02 | 15 Q | 25.10 | 15 | did not advance |
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Robyn Lee | 100 m backstroke | 1:07.27 | 32 | did not advance | |||
50 m butterfly | 28.96 | 24 | did not advance | ||||
100 m butterfly | 1:05.69 | 26 | did not advance |
Zimbabwe qualified two athletes based on its performance at the 2014 African Youth Olympic Games Qualifier. [5]
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20km) | Trans 2 | Run (5km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Drew Williams | Boys | 10:47 | 0:43 | 30:47 | 0:25 | 19:17 | 1:01:58 | 29 |
Serena Rendell | Girls | 11:33 | 0:50 | 33:46 | 0:50 | 23:34 | 1:10:10 | 31 |
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6km, Run 1.8km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
World 2 Erica Hawley ( BER) Boris Teddy ( SOL) Serena Rendell ( ZIM) Drew Williams ( ZIM) |
Mixed Relay | 23:32 24:05 25:04 22:08 |
1:34:49 | 16 |