Beach sambo at the 2014 Asian Beach Games | |
---|---|
Venue | Karon Beach |
Dates | 12–13 November 2014 |
Sambo competition at the 2014 Asian Beach Games was held in Phuket, Thailand from 12 to 13 November 2014 at Karon Beach, Phuket. [1]
Beach Sambo fights were held only in the standing position in three minutes. Victory was awarded after a throw when the opponent as a result of conducting active action falls on the sand on any part of the body other than the feet.
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 68 kg |
Davaadorjiin Tömörkhüleg Mongolia |
Artur Te Kyrgyzstan |
Jung Min-suk South Korea |
Bagdat Zharylgassov Kazakhstan | |||
Men's 82 kg | Gany Tüvshinjargal Mongolia |
Yerzhan Kabdelov Kazakhstan |
Tejen Tejenow Turkmenistan |
Yousef Karimian Iran | |||
Men's 100 kg | Choi Cheon South Korea |
Ehsan Karimian Iran |
Eldor Gulyamov Uzbekistan |
Alaa Issa Iraq | |||
Women's 52 kg |
Gülbadam Babamuratowa Turkmenistan |
Leila Konuspayeva Kazakhstan |
Bhagawati Majhi Nepal |
Shahlo Yuldasheva Uzbekistan | |||
Women's 64 kg |
Tümen-Odyn Battögs Mongolia |
Caren Chammas Lebanon |
Nadia Assaf Syria |
Shokhista Safarova Uzbekistan | |||
Women's 72 kg | Bataagiin Sainbuyan Mongolia |
Nasiba Surkiýewa Turkmenistan |
Supattra Nanong Thailand |
Viktoriya Ozdaeva Uzbekistan | |||
Mixed team |
Kazakhstan Bagdat Zharylgassov Yerzhan Kabdelov Chingis Shokputov Leila Konuspayeva Farida Dossymbekova Zere Bektaskyzy |
Turkmenistan Niýazmyrat Şahmyradow Tejen Tejenow Nuraly Ýalkapow Gülbadam Babamuratowa Zuhra Madraimowa Nasiba Surkiýewa |
Mongolia Davaadorjiin Tömörkhüleg Gany Tüvshinjargal Batbayaryn Ariun-Erdene Sampilyn Solongogerel Tümen-Odyn Battögs Bataagiin Sainbuyan |
Uzbekistan Sherbek Ruziev Farrukh Jumaev Eldor Gulyamov Shahlo Yuldasheva Shokhista Safarova Viktoriya Ozdaeva |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mongolia (MGL) | 4 | 0 | 1 | 5 |
2 | Kazakhstan (KAZ) | 1 | 2 | 1 | 4 |
Turkmenistan (TKM) | 1 | 2 | 1 | 4 | |
4 | South Korea (KOR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Iran (IRI) | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Kyrgyzstan (KGZ) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Lebanon (LIB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8 | Uzbekistan (UZB) | 0 | 0 | 5 | 5 |
9 | Iraq (IRQ) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Nepal (NEP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Syria (SYR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Thailand (THA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (12 entries) | 7 | 7 | 14 | 28 |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | TH | ||||||||||||||
Vahid Hassanzadeh ( IRI) | Artur Te ( KGZ) | TH | |||||||||||||
Mustafo Khasanov ( TJK) | |||||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | TH | ||||||||||||||
Jung Min-suk ( KOR) | TH | Jung Min-suk ( KOR) | |||||||||||||
Gopal Pun Magar ( NEP) | Jung Min-suk ( KOR) | TH | |||||||||||||
Sherbek Ruziev ( UZB) | |||||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | |||||||||||||||
Niýazmyrat Şahmyradow ( TKM) | TH | Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||
Pongthep Tumrongluk ( THA) | Niýazmyrat Şahmyradow ( TKM) | ||||||||||||||
Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | TH | Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | |||||||||||||
Sufyan Nadhim ( IRQ) | Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | TH | |||||||||||||
Daiki Hashimoto ( JPN) |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Sameh Ramadan ( SYR) | |||||||||||||||
Shinya Terui ( JPN) | TH | Shinya Terui ( JPN) | |||||||||||||
Tejen Tejenow ( TKM) | TH | ||||||||||||||
Tejen Tejenow ( TKM) | |||||||||||||||
Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | ||||||||||||
Azamkhon Zaynalobuddini ( TJK) | Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | |||||||||||||
Zabihullah Obaidullah ( AFG) | |||||||||||||||
Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | |||||||||||||
Sonram Jenghor ( THA) | Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | |||||||||||||
Georges Merheb ( LIB) | |||||||||||||||
Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | ||||||||||||||
Zhamalbek Asylbek Uulu ( KGZ) | Yousef Karimian ( IRI) | ||||||||||||||
Yousef Karimian ( IRI) | TH | Yousef Karimian ( IRI) | TH | ||||||||||||
Farrukh Jumaev ( UZB) |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Pierre Bou Abboud ( LIB) | |||||||||||||||
Sitthipong Niemkunchon ( THA) | TH | Sitthipong Niemkunchon ( THA) | |||||||||||||
Eldor Gulyamov ( UZB) | TH | ||||||||||||||
Eldor Gulyamov ( UZB) | |||||||||||||||
Katana Nishimura ( JPN) | Choi Cheon ( KOR) | TH | |||||||||||||
Choi Cheon ( KOR) | TH | Choi Cheon ( KOR) | TH | ||||||||||||
Ilgiz Kanalbek Uulu ( KGZ) | |||||||||||||||
Choi Cheon ( KOR) | 0 | ||||||||||||||
Alaa Issa ( IRQ) | TH | Ehsan Karimian ( IRI) | 0 | ||||||||||||
Saimullah Mahdawi ( AFG) | Alaa Issa ( IRQ) | TH | |||||||||||||
Chingis Shokputov ( KAZ) | |||||||||||||||
Alaa Issa ( IRQ) | |||||||||||||||
Ehsan Karimian ( IRI) | TH | Ehsan Karimian ( IRI) | TH | ||||||||||||
Nuraly Ýalkapow ( TKM) | Ehsan Karimian ( IRI) | 0 | |||||||||||||
Batbayaryn Ariun-Erdene ( MGL) | 0 |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | 0 | ||||||||||
Sampilyn Solongogerel ( MGL) | 0 | Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | TH | ||||||||
Bhagawati Majhi ( NEP) | |||||||||||
Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | TH | ||||||||||
Leila Konuspayeva ( KAZ) | TH | Leila Konuspayeva ( KAZ) | |||||||||
Amornrat Butrat ( THA) | Leila Konuspayeva ( KAZ) | TH | |||||||||
Shahlo Yuldasheva ( UZB) |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Caren Chammas ( LIB) | TH | ||||||||||
Sung Ji-eun ( KOR) | Caren Chammas ( LIB) | TH | |||||||||
Onouma Ponlamad ( THA) | Nadia Assaf ( SYR) | ||||||||||
Nadia Assaf ( SYR) | TH | Caren Chammas ( LIB) | |||||||||
Farida Dossymbekova ( KAZ) | Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | |||||||||
Shokhista Safarova ( UZB) | TH | Shokhista Safarova ( UZB) | |||||||||
Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | ||||||||
Zuhra Madraimowa ( TKM) |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Chi Soo-hee ( KOR) | |||||||||||
Supattra Nanong ( THA) | TH | Supattra Nanong ( THA) | |||||||||
Bataagiin Sainbuyan ( MGL) | TH | ||||||||||
Bataagiin Sainbuyan ( MGL) | TH | ||||||||||
Nasiba Surkiýewa ( TKM) | TH | Nasiba Surkiýewa ( TKM) | |||||||||
Zere Bektaskyzy ( KAZ) | Nasiba Surkiýewa ( TKM) | TH | |||||||||
Viktoriya Ozdaeva ( UZB) |
13 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Thailand | WO | ||||||||||||||
Afghanistan | Thailand | 0 | |||||||||||||
Turkmenistan | WO | Turkmenistan | 5 | ||||||||||||
Tajikistan | Turkmenistan | 3 | |||||||||||||
Japan | WO | Mongolia | 2 | ||||||||||||
Syria | Japan | 0 | |||||||||||||
South Korea | 0 | Mongolia | 5 | ||||||||||||
Mongolia | 3 | Turkmenistan | 2 | ||||||||||||
Kazakhstan | WO | Kazakhstan | 3 | ||||||||||||
Iraq | Kazakhstan | 4 | |||||||||||||
Lebanon | Kyrgyzstan | 1 | |||||||||||||
Kyrgyzstan | WO | Kazakhstan | 4 | ||||||||||||
Uzbekistan | WO | Uzbekistan | 1 | ||||||||||||
Nepal | Uzbekistan | 5 | |||||||||||||
Iran | 0 |
Beach sambo at the 2014 Asian Beach Games | |
---|---|
Venue | Karon Beach |
Dates | 12–13 November 2014 |
Sambo competition at the 2014 Asian Beach Games was held in Phuket, Thailand from 12 to 13 November 2014 at Karon Beach, Phuket. [1]
Beach Sambo fights were held only in the standing position in three minutes. Victory was awarded after a throw when the opponent as a result of conducting active action falls on the sand on any part of the body other than the feet.
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 68 kg |
Davaadorjiin Tömörkhüleg Mongolia |
Artur Te Kyrgyzstan |
Jung Min-suk South Korea |
Bagdat Zharylgassov Kazakhstan | |||
Men's 82 kg | Gany Tüvshinjargal Mongolia |
Yerzhan Kabdelov Kazakhstan |
Tejen Tejenow Turkmenistan |
Yousef Karimian Iran | |||
Men's 100 kg | Choi Cheon South Korea |
Ehsan Karimian Iran |
Eldor Gulyamov Uzbekistan |
Alaa Issa Iraq | |||
Women's 52 kg |
Gülbadam Babamuratowa Turkmenistan |
Leila Konuspayeva Kazakhstan |
Bhagawati Majhi Nepal |
Shahlo Yuldasheva Uzbekistan | |||
Women's 64 kg |
Tümen-Odyn Battögs Mongolia |
Caren Chammas Lebanon |
Nadia Assaf Syria |
Shokhista Safarova Uzbekistan | |||
Women's 72 kg | Bataagiin Sainbuyan Mongolia |
Nasiba Surkiýewa Turkmenistan |
Supattra Nanong Thailand |
Viktoriya Ozdaeva Uzbekistan | |||
Mixed team |
Kazakhstan Bagdat Zharylgassov Yerzhan Kabdelov Chingis Shokputov Leila Konuspayeva Farida Dossymbekova Zere Bektaskyzy |
Turkmenistan Niýazmyrat Şahmyradow Tejen Tejenow Nuraly Ýalkapow Gülbadam Babamuratowa Zuhra Madraimowa Nasiba Surkiýewa |
Mongolia Davaadorjiin Tömörkhüleg Gany Tüvshinjargal Batbayaryn Ariun-Erdene Sampilyn Solongogerel Tümen-Odyn Battögs Bataagiin Sainbuyan |
Uzbekistan Sherbek Ruziev Farrukh Jumaev Eldor Gulyamov Shahlo Yuldasheva Shokhista Safarova Viktoriya Ozdaeva |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mongolia (MGL) | 4 | 0 | 1 | 5 |
2 | Kazakhstan (KAZ) | 1 | 2 | 1 | 4 |
Turkmenistan (TKM) | 1 | 2 | 1 | 4 | |
4 | South Korea (KOR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Iran (IRI) | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Kyrgyzstan (KGZ) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Lebanon (LIB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8 | Uzbekistan (UZB) | 0 | 0 | 5 | 5 |
9 | Iraq (IRQ) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Nepal (NEP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Syria (SYR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Thailand (THA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (12 entries) | 7 | 7 | 14 | 28 |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | TH | ||||||||||||||
Vahid Hassanzadeh ( IRI) | Artur Te ( KGZ) | TH | |||||||||||||
Mustafo Khasanov ( TJK) | |||||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | TH | ||||||||||||||
Jung Min-suk ( KOR) | TH | Jung Min-suk ( KOR) | |||||||||||||
Gopal Pun Magar ( NEP) | Jung Min-suk ( KOR) | TH | |||||||||||||
Sherbek Ruziev ( UZB) | |||||||||||||||
Artur Te ( KGZ) | |||||||||||||||
Niýazmyrat Şahmyradow ( TKM) | TH | Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||
Pongthep Tumrongluk ( THA) | Niýazmyrat Şahmyradow ( TKM) | ||||||||||||||
Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Davaadorjiin Tömörkhüleg ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | TH | Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | |||||||||||||
Sufyan Nadhim ( IRQ) | Bagdat Zharylgassov ( KAZ) | TH | |||||||||||||
Daiki Hashimoto ( JPN) |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Sameh Ramadan ( SYR) | |||||||||||||||
Shinya Terui ( JPN) | TH | Shinya Terui ( JPN) | |||||||||||||
Tejen Tejenow ( TKM) | TH | ||||||||||||||
Tejen Tejenow ( TKM) | |||||||||||||||
Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | ||||||||||||
Azamkhon Zaynalobuddini ( TJK) | Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | |||||||||||||
Zabihullah Obaidullah ( AFG) | |||||||||||||||
Gany Tüvshinjargal ( MGL) | TH | ||||||||||||||
Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | |||||||||||||
Sonram Jenghor ( THA) | Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | |||||||||||||
Georges Merheb ( LIB) | |||||||||||||||
Yerzhan Kabdelov ( KAZ) | TH | ||||||||||||||
Zhamalbek Asylbek Uulu ( KGZ) | Yousef Karimian ( IRI) | ||||||||||||||
Yousef Karimian ( IRI) | TH | Yousef Karimian ( IRI) | TH | ||||||||||||
Farrukh Jumaev ( UZB) |
12 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Pierre Bou Abboud ( LIB) | |||||||||||||||
Sitthipong Niemkunchon ( THA) | TH | Sitthipong Niemkunchon ( THA) | |||||||||||||
Eldor Gulyamov ( UZB) | TH | ||||||||||||||
Eldor Gulyamov ( UZB) | |||||||||||||||
Katana Nishimura ( JPN) | Choi Cheon ( KOR) | TH | |||||||||||||
Choi Cheon ( KOR) | TH | Choi Cheon ( KOR) | TH | ||||||||||||
Ilgiz Kanalbek Uulu ( KGZ) | |||||||||||||||
Choi Cheon ( KOR) | 0 | ||||||||||||||
Alaa Issa ( IRQ) | TH | Ehsan Karimian ( IRI) | 0 | ||||||||||||
Saimullah Mahdawi ( AFG) | Alaa Issa ( IRQ) | TH | |||||||||||||
Chingis Shokputov ( KAZ) | |||||||||||||||
Alaa Issa ( IRQ) | |||||||||||||||
Ehsan Karimian ( IRI) | TH | Ehsan Karimian ( IRI) | TH | ||||||||||||
Nuraly Ýalkapow ( TKM) | Ehsan Karimian ( IRI) | 0 | |||||||||||||
Batbayaryn Ariun-Erdene ( MGL) | 0 |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | 0 | ||||||||||
Sampilyn Solongogerel ( MGL) | 0 | Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | TH | ||||||||
Bhagawati Majhi ( NEP) | |||||||||||
Gülbadam Babamuratowa ( TKM) | TH | ||||||||||
Leila Konuspayeva ( KAZ) | TH | Leila Konuspayeva ( KAZ) | |||||||||
Amornrat Butrat ( THA) | Leila Konuspayeva ( KAZ) | TH | |||||||||
Shahlo Yuldasheva ( UZB) |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Caren Chammas ( LIB) | TH | ||||||||||
Sung Ji-eun ( KOR) | Caren Chammas ( LIB) | TH | |||||||||
Onouma Ponlamad ( THA) | Nadia Assaf ( SYR) | ||||||||||
Nadia Assaf ( SYR) | TH | Caren Chammas ( LIB) | |||||||||
Farida Dossymbekova ( KAZ) | Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | |||||||||
Shokhista Safarova ( UZB) | TH | Shokhista Safarova ( UZB) | |||||||||
Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | Tümen-Odyn Battögs ( MGL) | TH | ||||||||
Zuhra Madraimowa ( TKM) |
12 November
Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||
Chi Soo-hee ( KOR) | |||||||||||
Supattra Nanong ( THA) | TH | Supattra Nanong ( THA) | |||||||||
Bataagiin Sainbuyan ( MGL) | TH | ||||||||||
Bataagiin Sainbuyan ( MGL) | TH | ||||||||||
Nasiba Surkiýewa ( TKM) | TH | Nasiba Surkiýewa ( TKM) | |||||||||
Zere Bektaskyzy ( KAZ) | Nasiba Surkiýewa ( TKM) | TH | |||||||||
Viktoriya Ozdaeva ( UZB) |
13 November
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Thailand | WO | ||||||||||||||
Afghanistan | Thailand | 0 | |||||||||||||
Turkmenistan | WO | Turkmenistan | 5 | ||||||||||||
Tajikistan | Turkmenistan | 3 | |||||||||||||
Japan | WO | Mongolia | 2 | ||||||||||||
Syria | Japan | 0 | |||||||||||||
South Korea | 0 | Mongolia | 5 | ||||||||||||
Mongolia | 3 | Turkmenistan | 2 | ||||||||||||
Kazakhstan | WO | Kazakhstan | 3 | ||||||||||||
Iraq | Kazakhstan | 4 | |||||||||||||
Lebanon | Kyrgyzstan | 1 | |||||||||||||
Kyrgyzstan | WO | Kazakhstan | 4 | ||||||||||||
Uzbekistan | WO | Uzbekistan | 1 | ||||||||||||
Nepal | Uzbekistan | 5 | |||||||||||||
Iran | 0 |