Iran at the 2014 Asian Beach Games | |
---|---|
IOC code | IRI |
NOC | National Olympic Committee of the Islamic Republic of Iran |
Website |
www |
in Phuket | |
Competitors | 86 in 17 sports |
Flag bearer | Mohammad Ali Mokhtari |
Medals Ranked 4th |
|
Asian Beach Games appearances | |
Iran participated in the 2014 Asian Beach Games in Phuket, Thailand from 14 November to 23 November 2014.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Aquatics, Beach water polo | 7 | 7 | |
Beach athletics | 6 | 6 | |
Beach kabaddi | 6 | 6 | |
Beach kurash | 5 | 5 | |
Beach sambo | 3 | 3 | |
Beach sepak takraw | 12 | 12 | |
Beach soccer | 10 | 10 | |
Beach volleyball | 4 | 4 | |
Beach wrestling | 3 | 3 | |
Bodybuilding | 2 | 2 | |
Extreme sports, Aggressive inline | 1 | 1 | |
Extreme sports, Skateboarding | 1 | 1 | |
Footvolley | 2 | 2 | |
Ju-jitsu | 9 | 9 | |
Muaythai | 6 | 6 | |
Squash | 2 | 2 | |
Sport climbing | 3 | 3 | |
Triathlon | 2 | 2 | |
Triathlon, Duathlon | 2 | 2 | |
Total | 86 | 0 | 86 |
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Aquatics, Beach water polo | 1 | 1 | ||
Beach athletics | 1 | 2 | 3 | |
Beach kabaddi | 1 | 1 | ||
Beach kurash | 1 | 2 | 2 | 5 |
Beach sambo | 1 | 1 | 2 | |
Beach sepak takraw | 2 | 2 | ||
Beach soccer | 1 | 1 | ||
Beach volleyball | 1 | 1 | ||
Beach wrestling | 3 | 3 | ||
Bodybuilding | 1 | 1 | 2 | |
Footvolley | 1 | 1 | ||
Ju-jitsu | 3 | 2 | 5 | |
Muaythai | 1 | 2 | 1 | 4 |
Total | 9 | 14 | 8 | 31 |
Squad list | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Sajjad Abdi Hamed Malek-Khanbanan Mohsen Jalili Ataollah Barkhordi Nima Khoshbakht Ali Pirouzkhah Amir Hossein Khani Coach: Reza Jafari |
Hong Kong W 19–6 |
Indonesia W 16–10 |
Kuwait L 15–16 |
Kazakhstan W 11–9 |
Thailand W 18–7 |
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Reza Ghasemi | 60 m | 7.17 | |
Mohammad Reza Aboutorabi Mohammad Jafar Moradi Sobhan Taherkhani Reza Ghasemi |
4 × 60 m relay | 30.68 | 4 |
Mohammad Reza Aboutorabi | Cross-country | 30.13 | 7 |
Mohammad Jafar Moradi | Cross-country | 29.54 | 5 |
Mohammad Javad Sayyadi | Cross-country | 30.45 | 8 |
Mohammad Reza Aboutorabi Mohammad Jafar Moradi Mohammad Javad Sayyadi |
Cross-country team | 20 | |
Mohammad Reza Vazifehdoust | High jump | 1.90 | 4 |
Sobhan Taherkhani | Long jump | 7.28 |
Squad list | Preliminary round | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Group A | Rank | ||||
Abouzar Mohajer Mohsen Maghsoudloo Mohammad Taghi Paeinmahalli Meraj Sheikh Hadi Oshtorak Amir Hossein Mohammadmaleki Coach: Mohammad Shabani |
Bangladesh W 45–32 |
1 Q |
Sri Lanka W 45–34 |
Pakistan W 40–27 |
|
India W 40–31 | |||||
Thailand W 47–28 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ghanbar Ali Ghanbari | 66 kg |
Balhara (
IND) W 1–0 |
Khalimov (
TJK) W 4–2 |
Artykow (
TKM) W 2–1 |
Chan (
TPE) W 4–1 |
|
Hadi Ghadimi | 73 kg | Bye |
Trần (
VIE) W 3–1 |
Nobeashi (
JPN) W 1–0 |
Abraev (
UZB) L 0–1 |
|
Elias Aliakbari | 81 kg | Bye |
Aminyar (
AFG) W 1–0 |
Tukhtashov (
UZB) L 2–3 |
Did not advance | |
Ali Dehghani | 90 kg | Bye |
Abdulghafoor (
AFG) W 3–1 |
Elias (
LIB) L 2–4 |
||
Hamid Gholi | +90 kg | Bye |
Ahmadi (
AFG) L DNF |
Did not advance |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vahid Hassanzadeh | 68 kg |
Te (
KGZ) L Throw |
Did not advance | 9 | ||
Yousef Karimian | 82 kg |
Asylbek Uulu (
KGZ) W Throw |
Jumaev (
UZB) W Throw |
Kabdelov (
KAZ) L Throw |
Did not advance | |
Ehsan Karimian | 100 kg |
Ýalkapow (
TKM) W Throw |
Ariun-Erdene (
MGL) W 0–0 |
Issa (
IRQ) W Throw |
Choi (
KOR) L 0–0 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vahid Hassanzadeh Yousef Karimian Ehsan Karimian |
Team | Bye |
Uzbekistan L 0–5 |
Did not advance | 5 |
Athlete | Event | Preliminary round | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | |||||
Hassan Alizadeh Amir Khani Vahid Ebrahimi Mohammad Safaei Majd Vahid Maleki Abdolnaser Pangh |
Regu |
Thailand L 0–2 8–21, 3–21 |
Group A 2 Q |
Indonesia L 0–2 20–22, 12–21 |
Did not advance | |
Brunei W 2–1 21–19, 7–21, 21–15 | ||||||
Hassan Alizadeh Amir Khani Vahid Ebrahimi Saman Jahantigh Mohammad Safaei Majd Vahid Maleki Ali Azizabadi Saeid Asiaban Mehrdad Jafari Pedram Khodadadeh Abdolnaser Pangh Omid Hassani |
Team regu | Round robin Thailand L 0–2 0–2, 0–2 |
Round robin India W 2–1 2–1, 1–2, 2–0 |
Round robin South Korea L 1–2 1–2, 2–0, 0–2 |
Squad list | First round | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Group B | Rank | |||||
Peyman Hosseini Amir Hossein Akbari Hassan Abdollahi Mehdi Hassani Ali Naderi Shahriar Mojdeh Farid Boloukbashi Mohammad Ali Mokhtari Mohammad Ahmadzadeh Hamid Behzadpour Coach: Marco Octávio |
Syria W 9–3 |
2 Q |
Thailand W 3–1 |
United Arab Emirates W 4–4, 3–1 Pen |
Japan W 4–3 |
|
Oman L 1–5 |
Squad list | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pools | Rank | |||||||
Saber Houshmand Bahman Salemi |
Hallyýew (
TKM) Gaýypow ( TKM) W 2–0 21–8, 21–14 |
Pool D 1 Q |
Bye |
Al-Shereiqi (
OMA) Al-Housni ( OMA) W 2–0 21–19, 21–16 |
Sangkhachot (
THA) Inkiew ( THA) W 2–0 21–11, 21–11 |
Yakovlev (
KAZ) Kuleshov ( KAZ) W 2–1 17–21, 21–14, 15–12 |
Rachmawan (
INA) Darkuncoro ( INA) L 1–2 22–20, 14–21, 10–15 |
|
Hammad (
BRN) Al-Mohsen ( BRN) W 2–1 16–21, 21–19, 15–7 | ||||||||
Abdul Wahid (
MDV) Naseer ( MDV) W 2–0 21–10, 23–21 | ||||||||
Abdelrasoul (
QAT) Khallouf ( QAT) W 2–1 17–21, 21–15, 17–15 | ||||||||
Iman Karaminejad Abdolhamed Mirzaali |
Sangkhachot (
THA) Inkiew ( THA) W 2–1 21–23, 23–21, 16–14 |
Pool E 4 |
Did not advance | 25 | ||||
Mohammad (
AFG) Safi ( AFG) W Walkover | ||||||||
Marhoon (
BRN) Qarqoor ( BRN) L 1–2 21–19, 16–21, 12–15 | ||||||||
Hasegawa (
JPN) Ageba ( JPN) L 1–2 18–21, 21–18, 14–16 |
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Pools | Rank | |||||
Mohammad Naderi | 70 kg |
Park (
KOR) W 2–1 |
Group B 1 Q |
Bekzhanov (
KAZ) W 2–0 |
Ibrahim (
QAT) W 2–0 |
|
Dipu (
BAN) W 2–0 | ||||||
Azbileg (
MGL) W Fall | ||||||
Kamran Hosseinijam | 80 kg |
Trần (
VIE) W 2–0 |
Group B 1 Q |
Butt (
PAK) W 2–1 |
Baýramow (
TKM) W 2–0 |
|
Lee (
KOR) W 2–0, DSQ | ||||||
Chon (
CAM) W 2–0 | ||||||
Jaber Sadeghzadeh | +80 kg |
Go (
KOR) W 2–0 |
Group B 1 Q |
Inam (
PAK) W Fall |
Kushubakov (
KGZ) W 2–0 |
|
Abdrashev (
KAZ) W DNF | ||||||
Phachanxay (
LAO) W Fall, DSQ |
Athlete | Event | Prejudging | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Rouhollah Mirnourollahi | 168 cm | 12 | 2 Q | 25 | |
Javad Soltani | 172 cm | 8 | 1 Q | 15 |
Athlete | Event | Preliminary round | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Ardeshir Ghovanloupour | Big air | 4.10 | 4 | ||
Park | 57.00 | 7 | 62.00 | 8 | |
Park best trick | 4 |
Athlete | Event | Preliminary round | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Mohammad Javad Rahimi | Park | 65.33 | 8 | 71.33 | 8 |
Park best trick | 8 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Mohammad Javad Rahimi | Game of SKATE |
Tang (
HKG) L SKATE–0 |
Did not advance | 9 |
Squad list | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Pool A | Rank | ||||
Hamed Shadan Majid Salmani |
South Korea W 2–0 18–13, 18–5 |
2 Q |
United Arab Emirates W 2–0 18–10, 18–12 |
Thailand L 0–2 8–18, 11–18 |
|
Vietnam W 2–0 18–9, 18–11 | |||||
Thailand L DNF 6–18, 3–13 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ahmad Reza Eidi | 60 kg |
Momunow (
TKM) W Walkover |
Ziade (
LIB) W 8–0 |
Antar (
YEM) W 6–0 |
Batgal (
MGL) L 0–2 |
|
Mehran Sattar | 60 kg |
Al-Faraj (
KUW) L 2–6 |
Did not advance | 9 | ||
Ali Hassanpour | 70 kg |
Khan (
PAK) W 100–0 |
Lê (
VIE) L 0–100 |
Repechage Somboon ( THA) L 0–0 |
Did not advance | 7 |
Amir Hossein Khademian | 70 kg |
Din (
PAK) W 11–0 |
Danh (
VIE) W 100–0 |
Al-Darai (
UAE) W 2–0 |
Al-Kirbi (
UAE) L 0–100 |
|
Mohammad Mansouri Davar | 80 kg |
Aýrapetýan (
TKM) W 100–0 |
Anjum (
PAK) W 100–0 |
Baylon (
PHI) W 0–0 |
Balhol (
UAE) L 3–100 |
|
Ali Sirousi | 80 kg |
Ariuntsog (
MGL) L 0–100 |
Did not advance | 9 | ||
Iraj Amirkhani | 90 kg |
Madaminow (
TKM) W 24–0 |
Butt (
PAK) W 8–2 |
Al-Ketbi (
UAE) L 0–4 |
3rd place match Elias ( LIB) L 0–0 |
5 |
Open |
Bold-Erdene (
MGL) W 0–0 |
Elias (
LIB) L 0–2 |
Repechage Chidsin ( THA) W 100–0 |
3rd place match Butt ( PAK) W 100–0 |
||
Mohammad Hossein Mansouri | 90 kg | Bye |
Bold-Erdene (
MGL) L 0–100 |
Repechage Elias ( LIB) L 0–100 |
Did not advance | 7 |
Ali Asghar Dokouhaki | +90 kg |
Al-Nuaimi (
UAE) W 100–5 |
Al-Mulla (
KUW) L 0–100 |
Repechage Nguyễn ( VIE) W 100–0 |
3rd place match Chidsin ( THA) W 2–2 |
|
Open | Bye |
Butt (
PAK) L 2–4 |
Repechage Ali ( KUW) L 0–100 |
Did not advance | 7 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Yasin Ahmadi | 57 kg |
Yang (
CHN) W 5–0 |
Nguyễn (
VIE) L 0–5 |
Did not advance | ||
Payam Malekmohammadi | 60 kg |
Artwichian (
THA) L 0–5 |
Did not advance | 5 | ||
Kaveh Soleimani | 67 kg | Bye |
Gu (
CHN) W 5–0 |
Amirzhanov (
KAZ) W 5–0 |
Hasan (
IRQ) W 5–0 |
|
Masoud Minaei | 71 kg |
Tuhtaboev (
UZB) W Knockout |
Surichay (
THA) L 1–4 |
Did not advance | 5 | |
Hossein Karami | 75 kg |
Tolipov (
UZB) W 5–0 |
Zaspa (
PHI) W 5–0 |
Loparev (
KAZ) L 2–3 |
||
Mahmoud Sattari | 81 kg |
Sovetbekov (
KGZ) W Knockout |
Al-Barri (
JOR) W 5–0 |
El-Khatib (
LIB) W Walkover |
Kazimov (
UZB) L 0–5 |
Athlete | Event | Qualifying | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | ||||||
Reza Alipour | Speed | Disqualified | did not advance | — | |||
Hamid Reza Touzandeh | Speed | 6.91 | 5 Q |
Maimuratov (
KAZ) W 6.73–6.85 |
Jaelolo (
INA) L 6.64–6.31 |
3rd place match Khaibullin ( KAZ) L Fall–12.60 |
4 |
Artimes Farshad Yeganeh Hamid Reza Touzandeh Reza Alipour |
Speed relay | 45.08 | 7 | did not advance | 7 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Navid Maleksabet | Singles |
Al-Hendawi (
QAT) W 2–1 4–7, 7–2, 7–1 |
Sandhu (
IND) L 0–2 1–7, 2–7 |
Did not advance | 5 | |
Farzad Shokouhi | Singles |
Shoukat (
PAK) L 1–2 7–4, 2–7, 6–7 |
Did not advance | 9 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Mohammad Hosseini | Individual | 59:18 | 7 |
Sasan Malmir | Individual | 59:28 | 9 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Ehsan Aminian | Individual | 1:01:34 | 20 |
Salman Teymouri | Individual | 59:06 | 13 |
Iran at the 2014 Asian Beach Games | |
---|---|
IOC code | IRI |
NOC | National Olympic Committee of the Islamic Republic of Iran |
Website |
www |
in Phuket | |
Competitors | 86 in 17 sports |
Flag bearer | Mohammad Ali Mokhtari |
Medals Ranked 4th |
|
Asian Beach Games appearances | |
Iran participated in the 2014 Asian Beach Games in Phuket, Thailand from 14 November to 23 November 2014.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Aquatics, Beach water polo | 7 | 7 | |
Beach athletics | 6 | 6 | |
Beach kabaddi | 6 | 6 | |
Beach kurash | 5 | 5 | |
Beach sambo | 3 | 3 | |
Beach sepak takraw | 12 | 12 | |
Beach soccer | 10 | 10 | |
Beach volleyball | 4 | 4 | |
Beach wrestling | 3 | 3 | |
Bodybuilding | 2 | 2 | |
Extreme sports, Aggressive inline | 1 | 1 | |
Extreme sports, Skateboarding | 1 | 1 | |
Footvolley | 2 | 2 | |
Ju-jitsu | 9 | 9 | |
Muaythai | 6 | 6 | |
Squash | 2 | 2 | |
Sport climbing | 3 | 3 | |
Triathlon | 2 | 2 | |
Triathlon, Duathlon | 2 | 2 | |
Total | 86 | 0 | 86 |
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Aquatics, Beach water polo | 1 | 1 | ||
Beach athletics | 1 | 2 | 3 | |
Beach kabaddi | 1 | 1 | ||
Beach kurash | 1 | 2 | 2 | 5 |
Beach sambo | 1 | 1 | 2 | |
Beach sepak takraw | 2 | 2 | ||
Beach soccer | 1 | 1 | ||
Beach volleyball | 1 | 1 | ||
Beach wrestling | 3 | 3 | ||
Bodybuilding | 1 | 1 | 2 | |
Footvolley | 1 | 1 | ||
Ju-jitsu | 3 | 2 | 5 | |
Muaythai | 1 | 2 | 1 | 4 |
Total | 9 | 14 | 8 | 31 |
Squad list | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Sajjad Abdi Hamed Malek-Khanbanan Mohsen Jalili Ataollah Barkhordi Nima Khoshbakht Ali Pirouzkhah Amir Hossein Khani Coach: Reza Jafari |
Hong Kong W 19–6 |
Indonesia W 16–10 |
Kuwait L 15–16 |
Kazakhstan W 11–9 |
Thailand W 18–7 |
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Reza Ghasemi | 60 m | 7.17 | |
Mohammad Reza Aboutorabi Mohammad Jafar Moradi Sobhan Taherkhani Reza Ghasemi |
4 × 60 m relay | 30.68 | 4 |
Mohammad Reza Aboutorabi | Cross-country | 30.13 | 7 |
Mohammad Jafar Moradi | Cross-country | 29.54 | 5 |
Mohammad Javad Sayyadi | Cross-country | 30.45 | 8 |
Mohammad Reza Aboutorabi Mohammad Jafar Moradi Mohammad Javad Sayyadi |
Cross-country team | 20 | |
Mohammad Reza Vazifehdoust | High jump | 1.90 | 4 |
Sobhan Taherkhani | Long jump | 7.28 |
Squad list | Preliminary round | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Group A | Rank | ||||
Abouzar Mohajer Mohsen Maghsoudloo Mohammad Taghi Paeinmahalli Meraj Sheikh Hadi Oshtorak Amir Hossein Mohammadmaleki Coach: Mohammad Shabani |
Bangladesh W 45–32 |
1 Q |
Sri Lanka W 45–34 |
Pakistan W 40–27 |
|
India W 40–31 | |||||
Thailand W 47–28 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ghanbar Ali Ghanbari | 66 kg |
Balhara (
IND) W 1–0 |
Khalimov (
TJK) W 4–2 |
Artykow (
TKM) W 2–1 |
Chan (
TPE) W 4–1 |
|
Hadi Ghadimi | 73 kg | Bye |
Trần (
VIE) W 3–1 |
Nobeashi (
JPN) W 1–0 |
Abraev (
UZB) L 0–1 |
|
Elias Aliakbari | 81 kg | Bye |
Aminyar (
AFG) W 1–0 |
Tukhtashov (
UZB) L 2–3 |
Did not advance | |
Ali Dehghani | 90 kg | Bye |
Abdulghafoor (
AFG) W 3–1 |
Elias (
LIB) L 2–4 |
||
Hamid Gholi | +90 kg | Bye |
Ahmadi (
AFG) L DNF |
Did not advance |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vahid Hassanzadeh | 68 kg |
Te (
KGZ) L Throw |
Did not advance | 9 | ||
Yousef Karimian | 82 kg |
Asylbek Uulu (
KGZ) W Throw |
Jumaev (
UZB) W Throw |
Kabdelov (
KAZ) L Throw |
Did not advance | |
Ehsan Karimian | 100 kg |
Ýalkapow (
TKM) W Throw |
Ariun-Erdene (
MGL) W 0–0 |
Issa (
IRQ) W Throw |
Choi (
KOR) L 0–0 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vahid Hassanzadeh Yousef Karimian Ehsan Karimian |
Team | Bye |
Uzbekistan L 0–5 |
Did not advance | 5 |
Athlete | Event | Preliminary round | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | |||||
Hassan Alizadeh Amir Khani Vahid Ebrahimi Mohammad Safaei Majd Vahid Maleki Abdolnaser Pangh |
Regu |
Thailand L 0–2 8–21, 3–21 |
Group A 2 Q |
Indonesia L 0–2 20–22, 12–21 |
Did not advance | |
Brunei W 2–1 21–19, 7–21, 21–15 | ||||||
Hassan Alizadeh Amir Khani Vahid Ebrahimi Saman Jahantigh Mohammad Safaei Majd Vahid Maleki Ali Azizabadi Saeid Asiaban Mehrdad Jafari Pedram Khodadadeh Abdolnaser Pangh Omid Hassani |
Team regu | Round robin Thailand L 0–2 0–2, 0–2 |
Round robin India W 2–1 2–1, 1–2, 2–0 |
Round robin South Korea L 1–2 1–2, 2–0, 0–2 |
Squad list | First round | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Group B | Rank | |||||
Peyman Hosseini Amir Hossein Akbari Hassan Abdollahi Mehdi Hassani Ali Naderi Shahriar Mojdeh Farid Boloukbashi Mohammad Ali Mokhtari Mohammad Ahmadzadeh Hamid Behzadpour Coach: Marco Octávio |
Syria W 9–3 |
2 Q |
Thailand W 3–1 |
United Arab Emirates W 4–4, 3–1 Pen |
Japan W 4–3 |
|
Oman L 1–5 |
Squad list | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pools | Rank | |||||||
Saber Houshmand Bahman Salemi |
Hallyýew (
TKM) Gaýypow ( TKM) W 2–0 21–8, 21–14 |
Pool D 1 Q |
Bye |
Al-Shereiqi (
OMA) Al-Housni ( OMA) W 2–0 21–19, 21–16 |
Sangkhachot (
THA) Inkiew ( THA) W 2–0 21–11, 21–11 |
Yakovlev (
KAZ) Kuleshov ( KAZ) W 2–1 17–21, 21–14, 15–12 |
Rachmawan (
INA) Darkuncoro ( INA) L 1–2 22–20, 14–21, 10–15 |
|
Hammad (
BRN) Al-Mohsen ( BRN) W 2–1 16–21, 21–19, 15–7 | ||||||||
Abdul Wahid (
MDV) Naseer ( MDV) W 2–0 21–10, 23–21 | ||||||||
Abdelrasoul (
QAT) Khallouf ( QAT) W 2–1 17–21, 21–15, 17–15 | ||||||||
Iman Karaminejad Abdolhamed Mirzaali |
Sangkhachot (
THA) Inkiew ( THA) W 2–1 21–23, 23–21, 16–14 |
Pool E 4 |
Did not advance | 25 | ||||
Mohammad (
AFG) Safi ( AFG) W Walkover | ||||||||
Marhoon (
BRN) Qarqoor ( BRN) L 1–2 21–19, 16–21, 12–15 | ||||||||
Hasegawa (
JPN) Ageba ( JPN) L 1–2 18–21, 21–18, 14–16 |
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Pools | Rank | |||||
Mohammad Naderi | 70 kg |
Park (
KOR) W 2–1 |
Group B 1 Q |
Bekzhanov (
KAZ) W 2–0 |
Ibrahim (
QAT) W 2–0 |
|
Dipu (
BAN) W 2–0 | ||||||
Azbileg (
MGL) W Fall | ||||||
Kamran Hosseinijam | 80 kg |
Trần (
VIE) W 2–0 |
Group B 1 Q |
Butt (
PAK) W 2–1 |
Baýramow (
TKM) W 2–0 |
|
Lee (
KOR) W 2–0, DSQ | ||||||
Chon (
CAM) W 2–0 | ||||||
Jaber Sadeghzadeh | +80 kg |
Go (
KOR) W 2–0 |
Group B 1 Q |
Inam (
PAK) W Fall |
Kushubakov (
KGZ) W 2–0 |
|
Abdrashev (
KAZ) W DNF | ||||||
Phachanxay (
LAO) W Fall, DSQ |
Athlete | Event | Prejudging | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Rouhollah Mirnourollahi | 168 cm | 12 | 2 Q | 25 | |
Javad Soltani | 172 cm | 8 | 1 Q | 15 |
Athlete | Event | Preliminary round | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Ardeshir Ghovanloupour | Big air | 4.10 | 4 | ||
Park | 57.00 | 7 | 62.00 | 8 | |
Park best trick | 4 |
Athlete | Event | Preliminary round | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Mohammad Javad Rahimi | Park | 65.33 | 8 | 71.33 | 8 |
Park best trick | 8 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Mohammad Javad Rahimi | Game of SKATE |
Tang (
HKG) L SKATE–0 |
Did not advance | 9 |
Squad list | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Pool A | Rank | ||||
Hamed Shadan Majid Salmani |
South Korea W 2–0 18–13, 18–5 |
2 Q |
United Arab Emirates W 2–0 18–10, 18–12 |
Thailand L 0–2 8–18, 11–18 |
|
Vietnam W 2–0 18–9, 18–11 | |||||
Thailand L DNF 6–18, 3–13 |
Athlete | Event | 1/8 final | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ahmad Reza Eidi | 60 kg |
Momunow (
TKM) W Walkover |
Ziade (
LIB) W 8–0 |
Antar (
YEM) W 6–0 |
Batgal (
MGL) L 0–2 |
|
Mehran Sattar | 60 kg |
Al-Faraj (
KUW) L 2–6 |
Did not advance | 9 | ||
Ali Hassanpour | 70 kg |
Khan (
PAK) W 100–0 |
Lê (
VIE) L 0–100 |
Repechage Somboon ( THA) L 0–0 |
Did not advance | 7 |
Amir Hossein Khademian | 70 kg |
Din (
PAK) W 11–0 |
Danh (
VIE) W 100–0 |
Al-Darai (
UAE) W 2–0 |
Al-Kirbi (
UAE) L 0–100 |
|
Mohammad Mansouri Davar | 80 kg |
Aýrapetýan (
TKM) W 100–0 |
Anjum (
PAK) W 100–0 |
Baylon (
PHI) W 0–0 |
Balhol (
UAE) L 3–100 |
|
Ali Sirousi | 80 kg |
Ariuntsog (
MGL) L 0–100 |
Did not advance | 9 | ||
Iraj Amirkhani | 90 kg |
Madaminow (
TKM) W 24–0 |
Butt (
PAK) W 8–2 |
Al-Ketbi (
UAE) L 0–4 |
3rd place match Elias ( LIB) L 0–0 |
5 |
Open |
Bold-Erdene (
MGL) W 0–0 |
Elias (
LIB) L 0–2 |
Repechage Chidsin ( THA) W 100–0 |
3rd place match Butt ( PAK) W 100–0 |
||
Mohammad Hossein Mansouri | 90 kg | Bye |
Bold-Erdene (
MGL) L 0–100 |
Repechage Elias ( LIB) L 0–100 |
Did not advance | 7 |
Ali Asghar Dokouhaki | +90 kg |
Al-Nuaimi (
UAE) W 100–5 |
Al-Mulla (
KUW) L 0–100 |
Repechage Nguyễn ( VIE) W 100–0 |
3rd place match Chidsin ( THA) W 2–2 |
|
Open | Bye |
Butt (
PAK) L 2–4 |
Repechage Ali ( KUW) L 0–100 |
Did not advance | 7 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Yasin Ahmadi | 57 kg |
Yang (
CHN) W 5–0 |
Nguyễn (
VIE) L 0–5 |
Did not advance | ||
Payam Malekmohammadi | 60 kg |
Artwichian (
THA) L 0–5 |
Did not advance | 5 | ||
Kaveh Soleimani | 67 kg | Bye |
Gu (
CHN) W 5–0 |
Amirzhanov (
KAZ) W 5–0 |
Hasan (
IRQ) W 5–0 |
|
Masoud Minaei | 71 kg |
Tuhtaboev (
UZB) W Knockout |
Surichay (
THA) L 1–4 |
Did not advance | 5 | |
Hossein Karami | 75 kg |
Tolipov (
UZB) W 5–0 |
Zaspa (
PHI) W 5–0 |
Loparev (
KAZ) L 2–3 |
||
Mahmoud Sattari | 81 kg |
Sovetbekov (
KGZ) W Knockout |
Al-Barri (
JOR) W 5–0 |
El-Khatib (
LIB) W Walkover |
Kazimov (
UZB) L 0–5 |
Athlete | Event | Qualifying | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | ||||||
Reza Alipour | Speed | Disqualified | did not advance | — | |||
Hamid Reza Touzandeh | Speed | 6.91 | 5 Q |
Maimuratov (
KAZ) W 6.73–6.85 |
Jaelolo (
INA) L 6.64–6.31 |
3rd place match Khaibullin ( KAZ) L Fall–12.60 |
4 |
Artimes Farshad Yeganeh Hamid Reza Touzandeh Reza Alipour |
Speed relay | 45.08 | 7 | did not advance | 7 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Navid Maleksabet | Singles |
Al-Hendawi (
QAT) W 2–1 4–7, 7–2, 7–1 |
Sandhu (
IND) L 0–2 1–7, 2–7 |
Did not advance | 5 | |
Farzad Shokouhi | Singles |
Shoukat (
PAK) L 1–2 7–4, 2–7, 6–7 |
Did not advance | 9 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Mohammad Hosseini | Individual | 59:18 | 7 |
Sasan Malmir | Individual | 59:28 | 9 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Ehsan Aminian | Individual | 1:01:34 | 20 |
Salman Teymouri | Individual | 59:06 | 13 |