This article needs additional citations for
verification. (November 2015) |
2016 World Wheelchair Curling Championship Qualification Event | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | November 7–12, 2015 |
Winner | Norway |
Skip | Rune Lorentsen |
Third | Jostein Stordahl |
Second | Ole Fredrik Syversen |
Lead | Sissel Løchen |
Alternate | Gina Kristin Brøndbo |
Finalist | South Korea ( Yang Hui-tae) |
2016 » |
The qualification event of the 2016 World Wheelchair Curling Championship, known as the 2015 World Wheelchair Curling B-Championship, was held from November 7 to 12, 2015 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. The qualification event was open to any World Curling Federation member nation not already qualified for the World Championship. The event's two top finishers will join the top seven finishers from the last World Wheelchair Curling Championship at this season's event in Lucerne, Switzerland.
This event marked the first appearance of the nations of Estonia, Israel, and Lithuania at an international wheelchair curling event.
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02). [1]
Saturday, November 7, 16:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
England (Lenton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Saturday, November 7, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 4 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 12 |
Italy (Ioriatti) | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 4 | 3 | 3 | 1 | 3 | 0 | X | X | 14 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 | X | 11 |
Israel (Iluz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sunday, November 8, 8:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
England (Lenton) | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
South Korea (Yang) | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Sunday, November 8, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Israel (Iluz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 3 |
Italy (Ioriatti) | 1 | 2 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Lorentsen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sunday, November 8, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
England (Lenton) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
South Korea (Yang) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Sunday, November 8, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | 0 | 1 | X | 9 |
Italy (Ioriatti) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 3 | 3 | 2 | 0 | 3 | 1 | 4 | X | 16 |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Norway (Lorentsen) | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | X | X | 15 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 1 | 3 | 0 | 0 | 4 | 5 | X | X | 13 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Monday, November 9, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 2 | 1 | 0 | 4 | 6 | 2 | X | X | 15 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 9 |
Japan (Hatakeyama) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Monday, November 9, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | X | X | 16 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Slovenia (Zerovnik) | 2 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Italy (Ioriatti) | 5 | 2 | 0 | 2 | 4 | 2 | X | X | 15 |
Monday, November 9, 17:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Tuesday, November 10, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sweden (Kallin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 3 | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 3 | 4 | 1 | 1 | 6 | 4 | X | X | 18 |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Tuesday, November 10, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
South Korea (Yang) | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Scotland (Nibloe) | 2 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Latvia (Dimbovkis) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Tuesday, November 10, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Norway (Lorentsen) | 4 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | X | X | 12 |
Sheet B | Final |
Israel (Iluz) | L |
Czech Republic (Musílek) | W |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 5 |
Tuesday, November 10, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 3 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Wednesday, November 11, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sweden (Kallin) | 2 | 2 | 3 | 4 | 1 | 3 | X | X | 15 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Israel (Iluz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Slovenia (Zerovnik) | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 3 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 5 | X | 12 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
B1 | Norway | 10 | ||||||||||||
A2 | Scotland | 4 | B3 | Sweden | 3 | |||||||||
B3 | Sweden | 9 | B1 | Norway | 7 | |||||||||
A1 | South Korea | 5 | ||||||||||||
A1 | South Korea | 9 | ||||||||||||
B2 | Czech Republic | 11 | B2 | Czech Republic | 3 | |||||||||
A3 | Japan | 3 |
Bronze Medal Game | ||||
B3 | Sweden | 5 | ||
B2 | Czech Republic | 4 |
Wednesday, November 11, 18:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | 11 |
Japan (Hatakeyama) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 3 |
Thursday, November 12, 9:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 10 |
Sweden (Kallin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 5 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 9 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Thursday, November 12, 14:30
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Thursday, November 12, 14:30
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Norway (Lorentsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 7 |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
This article needs additional citations for
verification. (November 2015) |
2016 World Wheelchair Curling Championship Qualification Event | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | November 7–12, 2015 |
Winner | Norway |
Skip | Rune Lorentsen |
Third | Jostein Stordahl |
Second | Ole Fredrik Syversen |
Lead | Sissel Løchen |
Alternate | Gina Kristin Brøndbo |
Finalist | South Korea ( Yang Hui-tae) |
2016 » |
The qualification event of the 2016 World Wheelchair Curling Championship, known as the 2015 World Wheelchair Curling B-Championship, was held from November 7 to 12, 2015 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. The qualification event was open to any World Curling Federation member nation not already qualified for the World Championship. The event's two top finishers will join the top seven finishers from the last World Wheelchair Curling Championship at this season's event in Lucerne, Switzerland.
This event marked the first appearance of the nations of Estonia, Israel, and Lithuania at an international wheelchair curling event.
Final round-robin standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02). [1]
Saturday, November 7, 16:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
England (Lenton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Saturday, November 7, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 4 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 12 |
Italy (Ioriatti) | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 4 | 3 | 3 | 1 | 3 | 0 | X | X | 14 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 0 | X | 11 |
Israel (Iluz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sunday, November 8, 8:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
England (Lenton) | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
South Korea (Yang) | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Sunday, November 8, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 |
Israel (Iluz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 3 |
Italy (Ioriatti) | 1 | 2 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Norway (Lorentsen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sunday, November 8, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
England (Lenton) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
South Korea (Yang) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Sunday, November 8, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | 0 | 1 | X | 9 |
Italy (Ioriatti) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 3 | 3 | 2 | 0 | 3 | 1 | 4 | X | 16 |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Norway (Lorentsen) | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | X | X | 15 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 1 | 3 | 0 | 0 | 4 | 5 | X | X | 13 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Monday, November 9, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 2 | 1 | 0 | 4 | 6 | 2 | X | X | 15 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 9 |
Japan (Hatakeyama) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Monday, November 9, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | X | X | 16 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Slovenia (Zerovnik) | 2 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Italy (Ioriatti) | 5 | 2 | 0 | 2 | 4 | 2 | X | X | 15 |
Monday, November 9, 17:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Ørbæk) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Hatakeyama) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Tuesday, November 10, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Błaszczak) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sweden (Kallin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 3 | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 3 | 4 | 1 | 1 | 6 | 4 | X | X | 18 |
Israel (Iluz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | X | 9 |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Tuesday, November 10, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
South Korea (Yang) | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Scotland (Nibloe) | 2 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Latvia (Dimbovkis) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Tuesday, November 10, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zerovnik) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Norway (Lorentsen) | 4 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | X | X | 12 |
Sheet B | Final |
Israel (Iluz) | L |
Czech Republic (Musílek) | W |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 5 |
Tuesday, November 10, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Latvia (Dimbovkis) | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 3 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Ørbæk) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Scotland (Nibloe) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Japan (Hatakeyama) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Wednesday, November 11, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Ioriatti) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Poland (Błaszczak) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Linas) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sweden (Kallin) | 2 | 2 | 3 | 4 | 1 | 3 | X | X | 15 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Israel (Iluz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Slovenia (Zerovnik) | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 3 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 5 | X | 12 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
B1 | Norway | 10 | ||||||||||||
A2 | Scotland | 4 | B3 | Sweden | 3 | |||||||||
B3 | Sweden | 9 | B1 | Norway | 7 | |||||||||
A1 | South Korea | 5 | ||||||||||||
A1 | South Korea | 9 | ||||||||||||
B2 | Czech Republic | 11 | B2 | Czech Republic | 3 | |||||||||
A3 | Japan | 3 |
Bronze Medal Game | ||||
B3 | Sweden | 5 | ||
B2 | Czech Republic | 4 |
Wednesday, November 11, 18:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Nibloe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sweden (Kallin) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Musílek) | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | 11 |
Japan (Hatakeyama) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 3 |
Thursday, November 12, 9:00
Sheet 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Lorentsen) | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 10 |
Sweden (Kallin) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Sheet 4 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Yang) | 5 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 9 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Thursday, November 12, 14:30
Sheet 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Kallin) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Czech Republic (Musílek) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Thursday, November 12, 14:30
Sheet 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Norway (Lorentsen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 7 |
South Korea (Yang) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |