2016 World Wheelchair-B Curling Championship | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | November 4–11, 2016 |
Winner | Finland |
Skip | Markku Karjalainen |
Third | Yrjo Jaaskelainen |
Second | Sari Karjalainen |
Lead | Vesa Leppanen |
Alternate | Riitta Särösalo |
Coach | Vesa Kokko |
Finalist | Scotland ( Aileen Neilson) |
«
2015
2018 » |
The 2016 World Wheelchair-B Curling Championship was held from November 4 to 11, 2016 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. [1]
The qualification event is open to any World Curling Federation member nation not already qualified for the 2017 World Wheelchair Curling Championship.
The event's two top teams, Finland and Scotland, join the host and the top seven finishers from the last World Wheelchair Curling Championship at this season's event in Gangneung, South Korea. [2]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker |
Group A | Skip | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | W | L | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Scotland | Aileen Neilson | * | 13:1 | 2:6 | 7:3 | 10:7 | 11:1 | 7:2 | 14:1 | 6 | 1 |
A2 | Slovakia | Radoslav Ďuriš | 1:13 | * | 9:2 | 8:4 | 9:0 | 12:0 | 5:4 | 11:0 | 6 | 1 |
A3 | England | Rosemary Lenton | 6:2 | 2:9 | * | 3:8 | 11:3 | 14:1 | 8:6 | 18:0 | 5 | 2 |
A4 | Sweden | Patrik Kallin | 3:7 | 4:8 | 8:3 | * | 8:2 | 13:0 | 8:2 | 9:2 | 5 | 2 |
A5 | Slovenia | Ziga Bajde | 7:10 | 0:9 | 3:11 | 2:8 | * | 8:5 | 10:5 | 11:3 | 3 | 4 |
A6 | Turkey | Mesut Gules | 1:11 | 0:12 | 1:14 | 0:13 | 5:8 | * | 10:4 | 9:1 | 2 | 5 |
A7 | Italy | Andrea Tabanelli | 2:7 | 4:5 | 6:8 | 2:8 | 5:10 | 4:10 | * | 14:2 | 1 | 6 |
A8 | Israel | Oren Iluz | 1:14 | 0:11 | 0:18 | 2:9 | 3:11 | 1:9 | 2:14 | * | 0 | 7 |
Group B | Skip | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | W | L | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Finland | Markku Karjalainen | * | 9:2 | 5:6 | 7:1 | 7:1 | 12:6 | 8:5 | 14:1 | 6 | 1 |
B2 | Poland | Maciej Karas | 2:9 | * | 7:4 | 7:6 | 11:3 | 8:2 | 1:10 | 16:0 | 5 | 2 |
B3 | Estonia | Viljar Villiste | 6:5 | 4:7 | * | 6:9 | 9:6 | 6:7 | 9:7 | 17:4 | 4 | 3 |
B4 | Japan | Takashi Sakataya | 1:7 | 6:7 | 9:6 | * | 5:10 | 9:2 | 12:0 | 20:1 | 4 | 3 |
B5 | Czech Republic | Radek Musílek | 1:7 | 3:11 | 6:9 | 10:5 | * | 6:5 | 11:5 | 13:0 | 4 | 3 |
B6 | Latvia | Ojars Briedis | 6:12 | 2:8 | 7:6 | 2:9 | 5:6 | * | 11:1 | 13:0 | 3 | 4 |
B7 | Denmark | Kenneth Ørbæk | 5:8 | 10:1 | 7:9 | 0:12 | 5:11 | 1:11 | * | 13:0 | 2 | 5 |
B8 | Chinese Taipei | Yi-Wei Ye | 1:14 | 0:16 | 4:17 | 1:20 | 0:13 | 0:13 | 0:13 | * | 0 | 7 |
Wednesday, November 9, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Japan (Sakataya) | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Sweden (Kallin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Qualification games | Semifinals | Finals | ||||||||||||
A1 | Scotland | 13 | ||||||||||||
B2 | Poland | 2 | A3 | England | 3 | |||||||||
A3 | England | 5 | A1 | Scotland | 4 | |||||||||
B1 | Finland | 6 | ||||||||||||
B1 | Finland | 8 | ||||||||||||
A2 | Slovakia | 6 | A2 | Slovakia | 2 | |||||||||
B3 | Estonia | 2 | Third place | |||||||||||
A3 | England | 1 | ||||||||||||
A2 | Slovakia | 9 |
Wednesday, November 9, 18:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Slovakia (Ďuriš) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Poland (Karas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Thursday, November 10, 9:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Finland (Karjalainen) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Neilson) | 0 | 4 | 0 | 3 | 4 | 2 | X | X | 13 |
England (Lenton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Thursday, November 10, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Slovakia (Ďuriš) | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Thursday, November 10, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Karjalainen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Scotland (Neilson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Place | Team | Skip | Games | Wins | Losses |
---|---|---|---|---|---|
Finland | Markku Karjalainen | 9 | 8 | 1 | |
Scotland | Aileen Neilson | 9 | 7 | 2 | |
Slovakia | Radoslav Ďuriš | 10 | 8 | 2 | |
4 | England | Rosemary Lenton | 11 | 7 | 4 |
5 | Poland | Maciej Karas | 8 | 5 | 3 |
5 | Estonia | Viljar Villiste | 9 | 5 | 4 |
7 | Sweden | Patrik Kallin | 8 | 5 | 3 |
8 | Japan | Takashi Sakataya | 8 | 4 | 4 |
9 | Slovenia | Ziga Bajde | 7 | 3 | 4 |
10 | Czech Republic | Radek Musílek | 7 | 4 | 3 |
11 | Latvia | Ojars Briedis | 7 | 3 | 4 |
12 | Turkey | Mesut Gules | 7 | 2 | 5 |
13 | Denmark | Kenneth Ørbæk | 7 | 2 | 5 |
14 | Italy | Andrea Tabanelli | 7 | 1 | 6 |
15 | Israel | Oren Iluz | 7 | 0 | 7 |
16 | Chinese Taipei | Yi-Wei Ye | 7 | 0 | 7 |
2016 World Wheelchair-B Curling Championship | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | November 4–11, 2016 |
Winner | Finland |
Skip | Markku Karjalainen |
Third | Yrjo Jaaskelainen |
Second | Sari Karjalainen |
Lead | Vesa Leppanen |
Alternate | Riitta Särösalo |
Coach | Vesa Kokko |
Finalist | Scotland ( Aileen Neilson) |
«
2015
2018 » |
The 2016 World Wheelchair-B Curling Championship was held from November 4 to 11, 2016 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. [1]
The qualification event is open to any World Curling Federation member nation not already qualified for the 2017 World Wheelchair Curling Championship.
The event's two top teams, Finland and Scotland, join the host and the top seven finishers from the last World Wheelchair Curling Championship at this season's event in Gangneung, South Korea. [2]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker |
Group A | Skip | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | W | L | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Scotland | Aileen Neilson | * | 13:1 | 2:6 | 7:3 | 10:7 | 11:1 | 7:2 | 14:1 | 6 | 1 |
A2 | Slovakia | Radoslav Ďuriš | 1:13 | * | 9:2 | 8:4 | 9:0 | 12:0 | 5:4 | 11:0 | 6 | 1 |
A3 | England | Rosemary Lenton | 6:2 | 2:9 | * | 3:8 | 11:3 | 14:1 | 8:6 | 18:0 | 5 | 2 |
A4 | Sweden | Patrik Kallin | 3:7 | 4:8 | 8:3 | * | 8:2 | 13:0 | 8:2 | 9:2 | 5 | 2 |
A5 | Slovenia | Ziga Bajde | 7:10 | 0:9 | 3:11 | 2:8 | * | 8:5 | 10:5 | 11:3 | 3 | 4 |
A6 | Turkey | Mesut Gules | 1:11 | 0:12 | 1:14 | 0:13 | 5:8 | * | 10:4 | 9:1 | 2 | 5 |
A7 | Italy | Andrea Tabanelli | 2:7 | 4:5 | 6:8 | 2:8 | 5:10 | 4:10 | * | 14:2 | 1 | 6 |
A8 | Israel | Oren Iluz | 1:14 | 0:11 | 0:18 | 2:9 | 3:11 | 1:9 | 2:14 | * | 0 | 7 |
Group B | Skip | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | W | L | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Finland | Markku Karjalainen | * | 9:2 | 5:6 | 7:1 | 7:1 | 12:6 | 8:5 | 14:1 | 6 | 1 |
B2 | Poland | Maciej Karas | 2:9 | * | 7:4 | 7:6 | 11:3 | 8:2 | 1:10 | 16:0 | 5 | 2 |
B3 | Estonia | Viljar Villiste | 6:5 | 4:7 | * | 6:9 | 9:6 | 6:7 | 9:7 | 17:4 | 4 | 3 |
B4 | Japan | Takashi Sakataya | 1:7 | 6:7 | 9:6 | * | 5:10 | 9:2 | 12:0 | 20:1 | 4 | 3 |
B5 | Czech Republic | Radek Musílek | 1:7 | 3:11 | 6:9 | 10:5 | * | 6:5 | 11:5 | 13:0 | 4 | 3 |
B6 | Latvia | Ojars Briedis | 6:12 | 2:8 | 7:6 | 2:9 | 5:6 | * | 11:1 | 13:0 | 3 | 4 |
B7 | Denmark | Kenneth Ørbæk | 5:8 | 10:1 | 7:9 | 0:12 | 5:11 | 1:11 | * | 13:0 | 2 | 5 |
B8 | Chinese Taipei | Yi-Wei Ye | 1:14 | 0:16 | 4:17 | 1:20 | 0:13 | 0:13 | 0:13 | * | 0 | 7 |
Wednesday, November 9, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Japan (Sakataya) | 1 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Estonia (Villiste) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | 8 |
Sweden (Kallin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Qualification games | Semifinals | Finals | ||||||||||||
A1 | Scotland | 13 | ||||||||||||
B2 | Poland | 2 | A3 | England | 3 | |||||||||
A3 | England | 5 | A1 | Scotland | 4 | |||||||||
B1 | Finland | 6 | ||||||||||||
B1 | Finland | 8 | ||||||||||||
A2 | Slovakia | 6 | A2 | Slovakia | 2 | |||||||||
B3 | Estonia | 2 | Third place | |||||||||||
A3 | England | 1 | ||||||||||||
A2 | Slovakia | 9 |
Wednesday, November 9, 18:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Villiste) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Slovakia (Ďuriš) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Poland (Karas) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Thursday, November 10, 9:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Ďuriš) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Finland (Karjalainen) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Neilson) | 0 | 4 | 0 | 3 | 4 | 2 | X | X | 13 |
England (Lenton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Thursday, November 10, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Lenton) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Slovakia (Ďuriš) | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Thursday, November 10, 14:30
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Karjalainen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Scotland (Neilson) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Place | Team | Skip | Games | Wins | Losses |
---|---|---|---|---|---|
Finland | Markku Karjalainen | 9 | 8 | 1 | |
Scotland | Aileen Neilson | 9 | 7 | 2 | |
Slovakia | Radoslav Ďuriš | 10 | 8 | 2 | |
4 | England | Rosemary Lenton | 11 | 7 | 4 |
5 | Poland | Maciej Karas | 8 | 5 | 3 |
5 | Estonia | Viljar Villiste | 9 | 5 | 4 |
7 | Sweden | Patrik Kallin | 8 | 5 | 3 |
8 | Japan | Takashi Sakataya | 8 | 4 | 4 |
9 | Slovenia | Ziga Bajde | 7 | 3 | 4 |
10 | Czech Republic | Radek Musílek | 7 | 4 | 3 |
11 | Latvia | Ojars Briedis | 7 | 3 | 4 |
12 | Turkey | Mesut Gules | 7 | 2 | 5 |
13 | Denmark | Kenneth Ørbæk | 7 | 2 | 5 |
14 | Italy | Andrea Tabanelli | 7 | 1 | 6 |
15 | Israel | Oren Iluz | 7 | 0 | 7 |
16 | Chinese Taipei | Yi-Wei Ye | 7 | 0 | 7 |