Season | 1994 |
---|---|
←
1993
1995 → |
The 1994 Russian Second League was the third edition of Russian Second Division. There were 4 zones with 62 teams starting the competition in total (5 of them were excluded before the end of the season).
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fakel Voronezh (A) | 40 | 28 | 6 | 6 | 89 | 25 | +64 | 62 | Promotion to First League |
2 | Kolos Krasnodar (A) | 40 | 29 | 3 | 8 | 105 | 47 | +58 | 61 | |
3 | Spartak Nalchik | 40 | 28 | 3 | 9 | 98 | 33 | +65 | 59 | |
4 | Tekstilshchik Ivanovo | 40 | 26 | 7 | 7 | 93 | 42 | +51 | 59 | |
5 | Spartak Anapa | 40 | 23 | 8 | 9 | 71 | 37 | +34 | 54 [a] | |
6 | Kuban Krasnodar | 40 | 23 | 6 | 11 | 83 | 44 | +39 | 52 | |
7 | Metallurg Lipetsk | 40 | 22 | 5 | 13 | 63 | 49 | +14 | 49 | |
8 | Lokomotiv St. Petersburg | 40 | 19 | 9 | 12 | 53 | 35 | +18 | 47 | |
9 | Torpedo Taganrog | 40 | 18 | 11 | 11 | 53 | 40 | +13 | 47 | |
10 | Anzhi Makhachkala | 40 | 19 | 5 | 16 | 57 | 41 | +16 | 43 [b] | |
11 | Vympel Rybinsk | 40 | 14 | 8 | 18 | 44 | 46 | −2 | 36 | |
12 | Kavkazkabel Prokhladny | 40 | 14 | 7 | 19 | 46 | 70 | −24 | 35 | |
13 | Salyut Belgorod | 40 | 13 | 8 | 19 | 42 | 52 | −10 | 34 [c] | |
14 | Trion-Volga Tver | 40 | 13 | 6 | 21 | 40 | 70 | −30 | 32 | |
15 | Dynamo Vologda | 40 | 8 | 13 | 19 | 38 | 64 | −26 | 29 | |
16 | Avangard-Kortek Kolomna [d] | 40 | 11 | 6 | 23 | 38 | 69 | −31 | 28 | |
17 | Iriston Vladikavkaz | 40 | 10 | 7 | 23 | 42 | 73 | −31 | 27 [a] | |
18 | Venets Gulkevichi | 40 | 9 | 7 | 24 | 35 | 76 | −41 | 25 | |
19 | Orekhovo Orekhovo-Zuyevo | 40 | 7 | 7 | 26 | 32 | 78 | −46 | 21 | |
20 | Dynamo Makhachkala (R) | 40 | 9 | 1 | 30 | 29 | 99 | −70 | 19 [e] | Relegation to Third League |
21 | Terek Grozny (R) | 40 | 7 | 5 | 28 | 22 | 83 | −61 | 19 [f] | |
– | Erzi Petrozavodsk [g] | 16 | – | – | – | – | – | — | 0 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Torpedo Volzhsky (A) | 32 | 23 | 4 | 5 | 84 | 28 | +56 | 50 [a] | Promotion to First League |
2 | Torpedo Arzamas (A) | 32 | 23 | 2 | 7 | 60 | 31 | +29 | 48 | |
3 | Gazovik-Gazprom Izhevsk [b] | 32 | 20 | 7 | 5 | 50 | 20 | +30 | 47 | |
4 | Torpedo Ryazan | 32 | 16 | 11 | 5 | 43 | 24 | +19 | 43 | |
5 | Metallurg Novotroitsk | 32 | 18 | 6 | 8 | 47 | 32 | +15 | 42 | |
6 | Lada Dimitrovgrad | 32 | 17 | 6 | 9 | 41 | 25 | +16 | 40 [c] | |
7 | Zvezda Gorodishche [d] | 32 | 16 | 5 | 11 | 61 | 41 | +20 | 37 [a] | |
8 | Uralets Nizhny Tagil | 32 | 16 | 5 | 11 | 49 | 34 | +15 | 37 [c] | |
9 | Arsenal Tula | 32 | 14 | 7 | 11 | 47 | 33 | +14 | 35 [c] | |
10 | Torpedo Miass | 32 | 13 | 6 | 13 | 25 | 28 | −3 | 32 | |
11 | Metallurg Magnitogorsk | 32 | 9 | 10 | 13 | 41 | 54 | −13 | 28 | |
12 | Svetotekhnika Saransk | 32 | 6 | 13 | 13 | 21 | 39 | −18 | 25 | |
13 | Devon Oktyabrsky | 32 | 8 | 4 | 20 | 28 | 46 | −18 | 20 [c] | |
14 | Vyatka Kirov [e] (R) | 32 | 6 | 7 | 19 | 31 | 54 | −23 | 19 | Relegation to Third League |
15 | Rubin Kazan [f] | 32 | 6 | 4 | 22 | 15 | 65 | −50 | 16 | |
16 | Obninsk | 32 | 4 | 7 | 21 | 21 | 62 | −41 | 15 | |
17 | Druzhba Yoshkar-Ola (R) | 32 | 3 | 4 | 25 | 17 | 65 | −48 | 10 | Relegation to Third League |
– | Irgiz Balakovo | 8 | – | – | – | – | – | — | 0 [g] |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chkalovets Novosibirsk (A) | 22 | 16 | 3 | 3 | 51 | 12 | +39 | 35 | Qualification to Promotion play-offs |
2 | Tom Tomsk | 22 | 12 | 6 | 4 | 47 | 15 | +32 | 30 | |
3 | Kuzbass Kemerovo | 22 | 13 | 3 | 6 | 38 | 19 | +19 | 29 | |
4 | Dynamo Barnaul | 22 | 11 | 5 | 6 | 21 | 18 | +3 | 27 | |
5 | Irtysh Tobolsk [a] | 22 | 10 | 6 | 6 | 32 | 23 | +9 | 26 [b] | |
6 | Torpedo Rubtsovsk | 22 | 9 | 7 | 6 | 31 | 30 | +1 | 25 | |
7 | Metallurg Novokuznetsk | 22 | 7 | 7 | 8 | 29 | 28 | +1 | 21 | |
8 | Dynamo Omsk | 22 | 8 | 3 | 11 | 31 | 39 | −8 | 19 | |
9 | Motor Prokopyevsk [c] | 22 | 7 | 5 | 10 | 16 | 33 | −17 | 19 | |
10 | Samotlor-XXI Nizhnevartovsk [d] | 22 | 6 | 5 | 11 | 17 | 29 | −12 | 17 [b] | |
11 | Shakhtyor Kiselyovsk [e] (R) | 22 | 2 | 5 | 15 | 24 | 67 | −43 | 9 | Relegation to Third League |
12 | Politekhnik-92 Barnaul [e] (R) | 22 | 2 | 3 | 17 | 11 | 35 | −24 | 7 | |
– | Agan Raduzhny [f] | 3 | – | – | – | – | – | — | 0 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Yakutsk (A) | 32 | 22 | 6 | 4 | 69 | 24 | +45 | 50 [a] | Qualification to Promotion play-offs |
2 | Angara Angarsk | 32 | 22 | 3 | 7 | 66 | 36 | +30 | 47 | |
3 | Sakhalin Kholmsk | 32 | 20 | 4 | 8 | 87 | 38 | +49 | 44 | |
4 | Metallurg Krasnoyarsk | 32 | 19 | 4 | 9 | 73 | 33 | +40 | 42 | |
5 | Amur Blagoveshchensk | 32 | 13 | 6 | 13 | 46 | 53 | −7 | 32 [a] | |
6 | SKA Khabarovsk | 32 | 13 | 4 | 15 | 51 | 47 | +4 | 30 | |
7 | Kristall Neryungri [b] | 32 | 9 | 3 | 20 | 33 | 58 | −25 | 21 | |
8 | Avtomobilist Yuzhno-Sakhalinsk [c] (R) | 32 | 5 | 4 | 23 | 28 | 101 | −73 | 14 | Relegation to Third League |
9 | Amur Komsomolsk-na-Amure [d] (R) | 32 | 2 | 4 | 26 | 17 | 80 | −63 | 8 [e] |
Winners of zones Siberia and East played a home-and-away series for promotion to the 1995 Russian First League.
FC Chkalovets Novosibirsk lost to FC Dynamo Yakutsk in Yakutsk 1:2, won 2:0 in Novosibirsk and were promoted on goal difference.
Season | 1994 |
---|---|
←
1993
1995 → |
The 1994 Russian Second League was the third edition of Russian Second Division. There were 4 zones with 62 teams starting the competition in total (5 of them were excluded before the end of the season).
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fakel Voronezh (A) | 40 | 28 | 6 | 6 | 89 | 25 | +64 | 62 | Promotion to First League |
2 | Kolos Krasnodar (A) | 40 | 29 | 3 | 8 | 105 | 47 | +58 | 61 | |
3 | Spartak Nalchik | 40 | 28 | 3 | 9 | 98 | 33 | +65 | 59 | |
4 | Tekstilshchik Ivanovo | 40 | 26 | 7 | 7 | 93 | 42 | +51 | 59 | |
5 | Spartak Anapa | 40 | 23 | 8 | 9 | 71 | 37 | +34 | 54 [a] | |
6 | Kuban Krasnodar | 40 | 23 | 6 | 11 | 83 | 44 | +39 | 52 | |
7 | Metallurg Lipetsk | 40 | 22 | 5 | 13 | 63 | 49 | +14 | 49 | |
8 | Lokomotiv St. Petersburg | 40 | 19 | 9 | 12 | 53 | 35 | +18 | 47 | |
9 | Torpedo Taganrog | 40 | 18 | 11 | 11 | 53 | 40 | +13 | 47 | |
10 | Anzhi Makhachkala | 40 | 19 | 5 | 16 | 57 | 41 | +16 | 43 [b] | |
11 | Vympel Rybinsk | 40 | 14 | 8 | 18 | 44 | 46 | −2 | 36 | |
12 | Kavkazkabel Prokhladny | 40 | 14 | 7 | 19 | 46 | 70 | −24 | 35 | |
13 | Salyut Belgorod | 40 | 13 | 8 | 19 | 42 | 52 | −10 | 34 [c] | |
14 | Trion-Volga Tver | 40 | 13 | 6 | 21 | 40 | 70 | −30 | 32 | |
15 | Dynamo Vologda | 40 | 8 | 13 | 19 | 38 | 64 | −26 | 29 | |
16 | Avangard-Kortek Kolomna [d] | 40 | 11 | 6 | 23 | 38 | 69 | −31 | 28 | |
17 | Iriston Vladikavkaz | 40 | 10 | 7 | 23 | 42 | 73 | −31 | 27 [a] | |
18 | Venets Gulkevichi | 40 | 9 | 7 | 24 | 35 | 76 | −41 | 25 | |
19 | Orekhovo Orekhovo-Zuyevo | 40 | 7 | 7 | 26 | 32 | 78 | −46 | 21 | |
20 | Dynamo Makhachkala (R) | 40 | 9 | 1 | 30 | 29 | 99 | −70 | 19 [e] | Relegation to Third League |
21 | Terek Grozny (R) | 40 | 7 | 5 | 28 | 22 | 83 | −61 | 19 [f] | |
– | Erzi Petrozavodsk [g] | 16 | – | – | – | – | – | — | 0 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Torpedo Volzhsky (A) | 32 | 23 | 4 | 5 | 84 | 28 | +56 | 50 [a] | Promotion to First League |
2 | Torpedo Arzamas (A) | 32 | 23 | 2 | 7 | 60 | 31 | +29 | 48 | |
3 | Gazovik-Gazprom Izhevsk [b] | 32 | 20 | 7 | 5 | 50 | 20 | +30 | 47 | |
4 | Torpedo Ryazan | 32 | 16 | 11 | 5 | 43 | 24 | +19 | 43 | |
5 | Metallurg Novotroitsk | 32 | 18 | 6 | 8 | 47 | 32 | +15 | 42 | |
6 | Lada Dimitrovgrad | 32 | 17 | 6 | 9 | 41 | 25 | +16 | 40 [c] | |
7 | Zvezda Gorodishche [d] | 32 | 16 | 5 | 11 | 61 | 41 | +20 | 37 [a] | |
8 | Uralets Nizhny Tagil | 32 | 16 | 5 | 11 | 49 | 34 | +15 | 37 [c] | |
9 | Arsenal Tula | 32 | 14 | 7 | 11 | 47 | 33 | +14 | 35 [c] | |
10 | Torpedo Miass | 32 | 13 | 6 | 13 | 25 | 28 | −3 | 32 | |
11 | Metallurg Magnitogorsk | 32 | 9 | 10 | 13 | 41 | 54 | −13 | 28 | |
12 | Svetotekhnika Saransk | 32 | 6 | 13 | 13 | 21 | 39 | −18 | 25 | |
13 | Devon Oktyabrsky | 32 | 8 | 4 | 20 | 28 | 46 | −18 | 20 [c] | |
14 | Vyatka Kirov [e] (R) | 32 | 6 | 7 | 19 | 31 | 54 | −23 | 19 | Relegation to Third League |
15 | Rubin Kazan [f] | 32 | 6 | 4 | 22 | 15 | 65 | −50 | 16 | |
16 | Obninsk | 32 | 4 | 7 | 21 | 21 | 62 | −41 | 15 | |
17 | Druzhba Yoshkar-Ola (R) | 32 | 3 | 4 | 25 | 17 | 65 | −48 | 10 | Relegation to Third League |
– | Irgiz Balakovo | 8 | – | – | – | – | – | — | 0 [g] |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chkalovets Novosibirsk (A) | 22 | 16 | 3 | 3 | 51 | 12 | +39 | 35 | Qualification to Promotion play-offs |
2 | Tom Tomsk | 22 | 12 | 6 | 4 | 47 | 15 | +32 | 30 | |
3 | Kuzbass Kemerovo | 22 | 13 | 3 | 6 | 38 | 19 | +19 | 29 | |
4 | Dynamo Barnaul | 22 | 11 | 5 | 6 | 21 | 18 | +3 | 27 | |
5 | Irtysh Tobolsk [a] | 22 | 10 | 6 | 6 | 32 | 23 | +9 | 26 [b] | |
6 | Torpedo Rubtsovsk | 22 | 9 | 7 | 6 | 31 | 30 | +1 | 25 | |
7 | Metallurg Novokuznetsk | 22 | 7 | 7 | 8 | 29 | 28 | +1 | 21 | |
8 | Dynamo Omsk | 22 | 8 | 3 | 11 | 31 | 39 | −8 | 19 | |
9 | Motor Prokopyevsk [c] | 22 | 7 | 5 | 10 | 16 | 33 | −17 | 19 | |
10 | Samotlor-XXI Nizhnevartovsk [d] | 22 | 6 | 5 | 11 | 17 | 29 | −12 | 17 [b] | |
11 | Shakhtyor Kiselyovsk [e] (R) | 22 | 2 | 5 | 15 | 24 | 67 | −43 | 9 | Relegation to Third League |
12 | Politekhnik-92 Barnaul [e] (R) | 22 | 2 | 3 | 17 | 11 | 35 | −24 | 7 | |
– | Agan Raduzhny [f] | 3 | – | – | – | – | – | — | 0 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Yakutsk (A) | 32 | 22 | 6 | 4 | 69 | 24 | +45 | 50 [a] | Qualification to Promotion play-offs |
2 | Angara Angarsk | 32 | 22 | 3 | 7 | 66 | 36 | +30 | 47 | |
3 | Sakhalin Kholmsk | 32 | 20 | 4 | 8 | 87 | 38 | +49 | 44 | |
4 | Metallurg Krasnoyarsk | 32 | 19 | 4 | 9 | 73 | 33 | +40 | 42 | |
5 | Amur Blagoveshchensk | 32 | 13 | 6 | 13 | 46 | 53 | −7 | 32 [a] | |
6 | SKA Khabarovsk | 32 | 13 | 4 | 15 | 51 | 47 | +4 | 30 | |
7 | Kristall Neryungri [b] | 32 | 9 | 3 | 20 | 33 | 58 | −25 | 21 | |
8 | Avtomobilist Yuzhno-Sakhalinsk [c] (R) | 32 | 5 | 4 | 23 | 28 | 101 | −73 | 14 | Relegation to Third League |
9 | Amur Komsomolsk-na-Amure [d] (R) | 32 | 2 | 4 | 26 | 17 | 80 | −63 | 8 [e] |
Winners of zones Siberia and East played a home-and-away series for promotion to the 1995 Russian First League.
FC Chkalovets Novosibirsk lost to FC Dynamo Yakutsk in Yakutsk 1:2, won 2:0 in Novosibirsk and were promoted on goal difference.