2022 World Junior-B Curling Championships | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | January 3–14 |
The 2022 World Junior-B Curling Championships was being held from January 3 to 14 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. [1] The top three men's and women's teams were to qualify for the 2022 World Junior Curling Championships. [2]
On January 4, the Hungarian men's team ( Lőrinc Tatár, Ottó Kalocsay, Raul Kárász and Milan Tüske) had to withdraw from the competition due to a positive COVID-19 case within the team. [3] The following day, members of Teams Chinese Taipei, Spain and Slovenia all confirmed positive cases within their teams. [4] [5] On January 6, World Curling Federation cancelled the event due to the outbreak of cases. [6]
The teams are listed as follows: [7]
After Draw 10
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
Pos. | Country | Record | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | Brazil | — | W–L | D11 | W–L | D12 | 5–7 | 2–8 | 2–2 |
7 | Chinese Taipei | L–W | — | 1–9 | D11 | 1–14 | L–L | 7–10 | 0–5 |
2 | Denmark | D11 | 9–1 | — | D12 | 3–7 | 7–6 | 7–3 | 3–1 |
6 | Hungary | L–W | D11 | D12 | — | L–W | L–W | L–W | 0–4 |
1 | Norway | D12 | 14–1 | 7–3 | W–L | — | D11 | 9–3 | 4–0 |
4 | Slovenia | 7–5 | L–L | 6–7 | W–L | D11 | — | D12 | 2–2 |
3 | Spain | 8–2 | 10–7 | 3–7 | W–L | 3–9 | D12 | — | 3–2 |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Czech Republic | — | D12 | 5–9 | 8–3 | 8–3 | 12–5 | 3–1 |
6 | Hong Kong | D12 | — | 1–17 | 2–12 | 2–9 | 3–10 | 0–4 |
1 | Italy | 9–5 | 17–1 | — | 10–1 | 6–2 | 8–3 | 5–0 |
5 | Latvia | 3–8 | 12–2 | 1–10 | — | 4–9 | 1–9 | 1–4 |
4 | Netherlands | 3–8 | 9–2 | 2–6 | 9–4 | — | D12 | 2–2 |
3 | Turkey | 5–12 | 10–3 | 3–8 | 9–1 | D12 | — | 2–2 |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | Austria | — | 5–10 | 4–8 | 3–8 | 7–5 | 4–6 | 1–4 |
3 | England | 10–5 | — | 5–3 | 2–9 | 5–3 | 4–8 | 3–2 |
6 | France | 8–4 | 3–5 | — | 2–7 | 5–6 | 4–6 | 1–4 |
1 | Japan | 8–3 | 9–2 | 7–2 | — | 11–1 | 7–1 | 5–0 |
5 | Kazakhstan | 5–7 | 3–5 | 6–5 | 1–11 | — | 4–10 | 1–4 |
2 | South Korea | 6–4 | 8–4 | 6–4 | 1–7 | 10–4 | — | 4–1 |
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02:00). [8]
Monday, January 3, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 12 |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Denmark (Vilandt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Brazil (Melo) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Monday, January 3, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 4 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 10 |
Kazakhstan (Korabayev) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Spain (Gómez) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 3 | 2 | 4 | 3 | 0 | 5 | X | X | 17 |
Hong Kong (Cheng) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
England (Sugden) | 5 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Japan (Maeda) | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | X | 7 |
Monday, January 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Norway (Høstmælingen) | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | 5 | X | X | 14 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Netherlands (Spits) | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Slovenia (Sever) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Brazil (Melo) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Tuesday, January 4, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Slovenia (Sever) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sugden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
France (Mercier) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Japan (Maeda) | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Italy (Colli) | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Latvia (Reinis) | 0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 2 | X | X | 12 |
Tuesday, January 4, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | X | 9 |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | X | 9 |
Spain (Gómez) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Netherlands (Spits) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | 7 |
Kazakhstan (Korabayev) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Tuesday, January 4, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 1 | 2 | 4 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Korabayev) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
England (Sugden) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Maeda) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Austria (Hofer) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Wednesday, January 5, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Spits) | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Brazil (Melo) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Spain (Gómez) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Wednesday, January 5, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Netherlands (Spits) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Turkey (Polat) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Czech Republic (Chabičovský) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Vilandt) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Wednesday, January 5, 19:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Maeda) | 1 | 2 | 2 | 3 | 0 | 3 | X | X | 11 |
Kazakhstan (Korabayev) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 8 |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Chinese Taipei (Chang) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
England (Sugden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Thursday, January 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sugden) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Japan (Maeda) | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Italy (Colli) | 3 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Korabayev) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
France (Mercier) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Thursday, January 6, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | 0 | ||||||||
Denmark (Vilandt) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | 0 | ||||||||
Norway (Høstmælingen) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | 0 | ||||||||
Chinese Taipei (Chang) | 0 |
Thursday, January 6, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | ||||||||
Hong Kong (Cheng) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Slovenia (Sever) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 0 | ||||||||
Hungary (Tatár) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | 0 | ||||||||
Norway (Høstmælingen) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Spits) | 0 | ||||||||
Turkey (Polat) | 0 |
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||||||
1 | ||||||||||||||
8 | ||||||||||||||
4 | ||||||||||||||
5 | ||||||||||||||
2 | ||||||||||||||
7 | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
3 | ||||||||||||||
6 |
Friday, January 7, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 7, 18:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Saturday, January 8, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Saturday, January 8, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Key | |
---|---|
Team Qualifies to the 2022 World Junior Curling Championships |
Place | Team |
---|---|
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 | |
11 | |
12 | |
13 | |
14 | |
15 | |
16 | |
17 | |
18 | |
19 |
The teams are listed as follows: [7]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Austria | — | D5 | D8 | D3 | D4 | D1 | – | |
Brazil | D5 | — | D6 | D1 | D3 | D8 | – | |
Italy | D8 | D6 | — | D5 | D1 | D3 | – | |
Norway | D3 | D1 | D5 | — | D8 | D6 | – | |
Slovenia | D4 | D3 | D1 | D8 | — | D5 | – | |
Turkey | D1 | D8 | D3 | D6 | D5 | — | – |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Croatia | — | D8 | D9 | D2 | D5 | D1 | – | |
Czech Republic | D8 | — | D2 | D4 | D3 | D9 | – | |
England | D9 | D2 | — | D7 | D1 | D5 | – | |
Scotland | D2 | D4 | D7 | — | D9 | D3 | – | |
Spain | D5 | D3 | D1 | D9 | — | D7 | – | |
United States | D1 | D9 | D5 | D3 | D7 | — | – |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germany | — | D4 | D2 | D7 | D8 | D6 | – | |
Hungary | D4 | — | D6 | D2 | D7 | D9 | – | |
Kazakhstan | D2 | D6 | — | D9 | D4 | D7 | – | |
Latvia | D7 | D2 | D9 | — | D6 | D4 | – | |
Netherlands | D8 | D7 | D4 | D6 | — | D2 | – | |
Slovakia | D6 | D9 | D7 | D4 | D2 | — | – |
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02:00). [8]
Monday, January 10, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
Spain (Gómez) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Monday, January 10, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Zelingrová) | 0 | ||||||||
England (Boyd) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Monday, January 10, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Strouse) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Brazil (Cid) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şengül) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Tuesday, January 11, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Slovenia (Zaveljcina) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Bomas) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Germany (Messenzehl) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Zelingrová) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Tuesday, January 11, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Lo Deserto) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Austria (Pfluegler) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Croatia (Pavelka) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Tuesday, January 11, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Slovakia (Kováčiková) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Mesloe) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Barone) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 | ||||||||
Hungary (Joó) | 0 |
Wednesday, January 12, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Henderson) | 0 | ||||||||
England (Boyd) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 | ||||||||
Slovakia (Kováčiková) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Wednesday, January 12, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şengül) | 0 | ||||||||
Brazil (Cid) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Mesloe) | 0 | ||||||||
Slovenia (Zaveljcina) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Lo Deserto) | 0 | ||||||||
Austria (Pfluegler) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Bomas) | 0 | ||||||||
Germany (Messenzehl) | 0 |
Wednesday, January 12, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Barone) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Henderson) | 0 | ||||||||
Spain (Gómez) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Hungary (Joó) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Strouse) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
Croatia (Pavelka) | 0 |
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||||||
1 | ||||||||||||||
8 | ||||||||||||||
4 | ||||||||||||||
5 | ||||||||||||||
2 | ||||||||||||||
7 | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
3 | ||||||||||||||
6 |
Thursday, January 13, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Thursday, January 13, 18:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 14, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 14, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Key | |
---|---|
Team Qualifies to the 2022 World Junior Curling Championships |
Place | Team |
---|---|
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 | |
11 | |
12 | |
13 | |
14 | |
15 | |
16 | |
17 | |
18 |
2022 World Junior-B Curling Championships | |
---|---|
Host city | Lohja, Finland |
Arena | Kisakallio Sports Institute |
Dates | January 3–14 |
The 2022 World Junior-B Curling Championships was being held from January 3 to 14 at the Kisakallio Sports Institute in Lohja, Finland. [1] The top three men's and women's teams were to qualify for the 2022 World Junior Curling Championships. [2]
On January 4, the Hungarian men's team ( Lőrinc Tatár, Ottó Kalocsay, Raul Kárász and Milan Tüske) had to withdraw from the competition due to a positive COVID-19 case within the team. [3] The following day, members of Teams Chinese Taipei, Spain and Slovenia all confirmed positive cases within their teams. [4] [5] On January 6, World Curling Federation cancelled the event due to the outbreak of cases. [6]
The teams are listed as follows: [7]
After Draw 10
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
Pos. | Country | Record | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | Brazil | — | W–L | D11 | W–L | D12 | 5–7 | 2–8 | 2–2 |
7 | Chinese Taipei | L–W | — | 1–9 | D11 | 1–14 | L–L | 7–10 | 0–5 |
2 | Denmark | D11 | 9–1 | — | D12 | 3–7 | 7–6 | 7–3 | 3–1 |
6 | Hungary | L–W | D11 | D12 | — | L–W | L–W | L–W | 0–4 |
1 | Norway | D12 | 14–1 | 7–3 | W–L | — | D11 | 9–3 | 4–0 |
4 | Slovenia | 7–5 | L–L | 6–7 | W–L | D11 | — | D12 | 2–2 |
3 | Spain | 8–2 | 10–7 | 3–7 | W–L | 3–9 | D12 | — | 3–2 |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Czech Republic | — | D12 | 5–9 | 8–3 | 8–3 | 12–5 | 3–1 |
6 | Hong Kong | D12 | — | 1–17 | 2–12 | 2–9 | 3–10 | 0–4 |
1 | Italy | 9–5 | 17–1 | — | 10–1 | 6–2 | 8–3 | 5–0 |
5 | Latvia | 3–8 | 12–2 | 1–10 | — | 4–9 | 1–9 | 1–4 |
4 | Netherlands | 3–8 | 9–2 | 2–6 | 9–4 | — | D12 | 2–2 |
3 | Turkey | 5–12 | 10–3 | 3–8 | 9–1 | D12 | — | 2–2 |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 | Austria | — | 5–10 | 4–8 | 3–8 | 7–5 | 4–6 | 1–4 |
3 | England | 10–5 | — | 5–3 | 2–9 | 5–3 | 4–8 | 3–2 |
6 | France | 8–4 | 3–5 | — | 2–7 | 5–6 | 4–6 | 1–4 |
1 | Japan | 8–3 | 9–2 | 7–2 | — | 11–1 | 7–1 | 5–0 |
5 | Kazakhstan | 5–7 | 3–5 | 6–5 | 1–11 | — | 4–10 | 1–4 |
2 | South Korea | 6–4 | 8–4 | 6–4 | 1–7 | 10–4 | — | 4–1 |
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02:00). [8]
Monday, January 3, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 12 |
Turkey (Polat) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Denmark (Vilandt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Brazil (Melo) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Monday, January 3, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 4 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 10 |
Kazakhstan (Korabayev) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Spain (Gómez) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 3 | 2 | 4 | 3 | 0 | 5 | X | X | 17 |
Hong Kong (Cheng) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
England (Sugden) | 5 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Japan (Maeda) | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | X | 7 |
Monday, January 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Norway (Høstmælingen) | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | 5 | X | X | 14 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Netherlands (Spits) | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Slovenia (Sever) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Brazil (Melo) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Tuesday, January 4, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Slovenia (Sever) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sugden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
France (Mercier) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Japan (Maeda) | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Italy (Colli) | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Latvia (Reinis) | 0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 2 | X | X | 12 |
Tuesday, January 4, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 3 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | X | 9 |
Chinese Taipei (Chang) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 | X | 9 |
Spain (Gómez) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 8 |
Netherlands (Spits) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | 7 |
Kazakhstan (Korabayev) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Tuesday, January 4, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Polat) | 1 | 1 | 2 | 4 | 0 | 1 | X | X | 9 |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Korabayev) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
England (Sugden) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Maeda) | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Austria (Hofer) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Wednesday, January 5, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Spits) | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | 1 | X | X | 9 |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Chinese Taipei (Chang) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Brazil (Melo) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Spain (Gómez) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Wednesday, January 5, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Colli) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Netherlands (Spits) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Høstmælingen) | X | X | X | X | X | X | X | X | W |
Hungary (Tatár) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Cheng) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Turkey (Polat) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Czech Republic (Chabičovský) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Denmark (Vilandt) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Wednesday, January 5, 19:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Maeda) | 1 | 2 | 2 | 3 | 0 | 3 | X | X | 11 |
Kazakhstan (Korabayev) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
France (Mercier) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 8 |
Austria (Hofer) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Chinese Taipei (Chang) | X | X | X | X | X | X | X | X | L |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Lee) | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
England (Sugden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Thursday, January 6, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Sugden) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Japan (Maeda) | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Hofer) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
South Korea (Lee) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Reinis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Italy (Colli) | 3 | 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Korabayev) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
France (Mercier) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Thursday, January 6, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | 0 | ||||||||
Denmark (Vilandt) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Sever) | 0 | ||||||||
Norway (Høstmælingen) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Tatár) | 0 | ||||||||
Chinese Taipei (Chang) | 0 |
Thursday, January 6, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Chabičovský) | 0 | ||||||||
Hong Kong (Cheng) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Slovenia (Sever) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Vilandt) | 0 | ||||||||
Hungary (Tatár) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Melo) | 0 | ||||||||
Norway (Høstmælingen) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Spits) | 0 | ||||||||
Turkey (Polat) | 0 |
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||||||
1 | ||||||||||||||
8 | ||||||||||||||
4 | ||||||||||||||
5 | ||||||||||||||
2 | ||||||||||||||
7 | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
3 | ||||||||||||||
6 |
Friday, January 7, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 7, 18:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Saturday, January 8, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Saturday, January 8, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Key | |
---|---|
Team Qualifies to the 2022 World Junior Curling Championships |
Place | Team |
---|---|
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 | |
11 | |
12 | |
13 | |
14 | |
15 | |
16 | |
17 | |
18 | |
19 |
The teams are listed as follows: [7]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
|
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Austria | — | D5 | D8 | D3 | D4 | D1 | – | |
Brazil | D5 | — | D6 | D1 | D3 | D8 | – | |
Italy | D8 | D6 | — | D5 | D1 | D3 | – | |
Norway | D3 | D1 | D5 | — | D8 | D6 | – | |
Slovenia | D4 | D3 | D1 | D8 | — | D5 | – | |
Turkey | D1 | D8 | D3 | D6 | D5 | — | – |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Croatia | — | D8 | D9 | D2 | D5 | D1 | – | |
Czech Republic | D8 | — | D2 | D4 | D3 | D9 | – | |
England | D9 | D2 | — | D7 | D1 | D5 | – | |
Scotland | D2 | D4 | D7 | — | D9 | D3 | – | |
Spain | D5 | D3 | D1 | D9 | — | D7 | – | |
United States | D1 | D9 | D5 | D3 | D7 | — | – |
Pos. | Country | Record | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Germany | — | D4 | D2 | D7 | D8 | D6 | – | |
Hungary | D4 | — | D6 | D2 | D7 | D9 | – | |
Kazakhstan | D2 | D6 | — | D9 | D4 | D7 | – | |
Latvia | D7 | D2 | D9 | — | D6 | D4 | – | |
Netherlands | D8 | D7 | D4 | D6 | — | D2 | – | |
Slovakia | D6 | D9 | D7 | D4 | D2 | — | – |
All draw times are listed in Eastern European Time ( UTC+02:00). [8]
Monday, January 10, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
Spain (Gómez) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Monday, January 10, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Zelingrová) | 0 | ||||||||
England (Boyd) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Monday, January 10, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Strouse) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Brazil (Cid) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şengül) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Tuesday, January 11, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Austria (Pfluegler) | 0 | ||||||||
Slovenia (Zaveljcina) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Bomas) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Germany (Messenzehl) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Zelingrová) | 0 | ||||||||
Scotland (Henderson) | 0 |
Tuesday, January 11, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Lo Deserto) | 0 | ||||||||
Norway (Mesloe) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Austria (Pfluegler) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
Croatia (Pavelka) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Zaveljcina) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Tuesday, January 11, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Slovakia (Kováčiková) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Mesloe) | 0 | ||||||||
Turkey (Şengül) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brazil (Cid) | 0 | ||||||||
Italy (Lo Deserto) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Barone) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 | ||||||||
Hungary (Joó) | 0 |
Wednesday, January 12, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Henderson) | 0 | ||||||||
England (Boyd) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Joó) | 0 | ||||||||
Netherlands (Bomas) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Messenzehl) | 0 | ||||||||
Latvia (Barone) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 | ||||||||
Slovakia (Kováčiková) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Spain (Gómez) | 0 | ||||||||
United States (Strouse) | 0 |
Wednesday, January 12, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Turkey (Şengül) | 0 | ||||||||
Brazil (Cid) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Croatia (Pavelka) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Mesloe) | 0 | ||||||||
Slovenia (Zaveljcina) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Italy (Lo Deserto) | 0 | ||||||||
Austria (Pfluegler) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Netherlands (Bomas) | 0 | ||||||||
Germany (Messenzehl) | 0 |
Wednesday, January 12, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Barone) | 0 | ||||||||
Kazakhstan (Ebauyer) | 0 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Henderson) | 0 | ||||||||
Spain (Gómez) | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovakia (Kováčiková) | 0 | ||||||||
Hungary (Joó) | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Strouse) | 0 | ||||||||
Czech Republic (Zelingrová) | 0 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Boyd) | 0 | ||||||||
Croatia (Pavelka) | 0 |
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||||||
1 | ||||||||||||||
8 | ||||||||||||||
4 | ||||||||||||||
5 | ||||||||||||||
2 | ||||||||||||||
7 | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
3 | ||||||||||||||
6 |
Thursday, January 13, 13:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Thursday, January 13, 18:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 14, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Friday, January 14, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | |||||||||
0 |
Key | |
---|---|
Team Qualifies to the 2022 World Junior Curling Championships |
Place | Team |
---|---|
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 | |
9 | |
10 | |
11 | |
12 | |
13 | |
14 | |
15 | |
16 | |
17 | |
18 |