This is the complete list of Asian Games medalists in taekwondo from 1986 to 2022.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Kang Min-sung ( KOR) | Kourosh Bakhtiar ( IRI) | Pongporn Suvittayarak ( THA) |
Chen Ching ( TPE) | |||
2022 Hangzhou | Kang Wan-jin ( KOR) | Ma Yun-zhong ( TPE) | Patrick King Perez ( PHI) |
Trần Hồ Duy ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang |
South Korea (KOR) Han Yeong-hun Kim Seon-ho Kang Wan-jin |
China (CHN) Zhu Yuxiang Hu Mingda Deng Tingfeng |
Philippines (PHI) Dustin Mella Jeordan Dominguez Rodolfo Reyes |
Vietnam (VIE) Nguyễn Thiên Phụng Lê Thanh Trung Trần Tiến Khoa |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Lee Jong-sun ( KOR) | Yefi Triaji ( INA) | Abdullah Al-Ajmi ( KUW) |
Bidhan Lama ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Chang Jung-san ( TPE) | Lugi Riyandi ( INA) | Daisuke Hattori ( JPN) |
Meneef Al-Deehani ( KUW) | |||
1998 Bangkok | Park Hee-kang ( KOR) | Nguyễn Duy Khương ( VIE) | Kishor Shrestha ( NEP) |
Wirat Pimthon ( THA) | |||
2002 Busan | Park Hee-chul ( KOR) | Chu Mu-yen ( TPE) | Muhammad Dalam Imam ( INA) |
Akram Al-Noor ( YEM) | |||
2006 Doha | Mohammad Al-Bakhit ( JOR) | Vasavat Somswang ( THA) | Abdulrahim Abdulhameed ( BRN) |
Renat Kuralbayev ( KAZ) | |||
2010 Guangzhou | Chutchawal Khawlaor ( THA) | Kim Seong-ho ( KOR) | Japoy Lizardo ( PHI) |
Hsu Chia-lin ( TPE) | |||
2014 Incheon | Kim Tae-hun ( KOR) | Huang Yu-jen ( TPE) | Molomyn Tümenbayar ( MGL) |
Ramnarong Sawekwiharee ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Kim Young-sik ( KOR) | Selvamuthu Ramasamy ( MAL) | Budi Setiawan ( INA) |
Anan Meksawan ( THA) | |||
1994 Hiroshima | Jin Seung-tae ( KOR) | Mohammad Sari Al-Zoabi ( JOR) | Mohammed Saddiq ( KSA) |
Man Bahadur Shahi ( NEP) | |||
1998 Bangkok | Hồ Nhất Thống ( VIE) | Satriyo Rahadhani ( INA) | Anuarbek Amankulov ( KAZ) |
Rodolfo Abratique ( PHI) | |||
2002 Busan | Kim Dae-ryung ( KOR) | Behzad Khodadad ( IRI) | Surendra Bhandari ( IND) |
Tshomlee Go ( PHI) | |||
2006 Doha | You Young-dae ( KOR) | Nattapong Tewawetchapong ( THA) | Behzad Khodadad ( IRI) |
Chu Mu-yen ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Wei Chen-yang ( TPE) | Pen-ek Karaket ( THA) | Xu Yongzeng ( CHN) |
Paul Romero ( PHI) | |||
2014 Incheon | Farzan Ashourzadeh ( IRI) | Nursultan Mamayev ( KAZ) | Yuma Yamada ( JPN) |
Wei Chen-yang ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Kim Tae-hun ( KOR) | Niyaz Pulatov ( UZB) | Farzan Ashourzadeh ( IRI) |
Sergio Suzuki ( JPN) | |||
2022 Hangzhou | Jang Jun ( KOR) | Mehdi Haji Mousaei ( IRI) | Mohsen Rezaee ( AFG) |
Cheng Kai ( CHN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Ebrahim Ghaderi ( IRN) | Abdul Rozak ( INA) | Tareq Lababidi ( JOR) |
Ram Bahadur Ghachhe ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Trần Quang Hạ ( VIE) | Alfons Lung ( INA) | Hironobu Yamashita ( JPN) |
Wong Ching Beng ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Mehdi Bibak ( IRI) | Jatupol Yodanyamaneewong ( THA) | Liu Chuang ( CHN) |
Thamer Al-Mershad ( KUW) | |||
2002 Busan | Huang Chih-hsiung ( TPE) | Kim Hyang-soo ( KOR) | Ali Al-Asmar ( JOR) |
Ghali Al-Matrafi ( KSA) | |||
2006 Doha | Kim Ju-young ( KOR) | Tshomlee Go ( PHI) | Su Tai-yuan ( TPE) |
Vũ Anh Tuấn ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Lee Dae-hoon ( KOR) | Nacha Punthong ( THA) | Jawad Lakzaee ( AFG) |
Tshomlee Go ( PHI) | |||
2014 Incheon | Lee Dae-hoon ( KOR) | Akkarin Kitwijarn ( THA) | Ahmad Roman Abasi ( AFG) |
Chen Yen-ming ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Mirhashem Hosseini ( IRI) | Zhao Shuai ( CHN) | Cho Gang-min ( KOR) |
Ho Chia-hsin ( TPE) | |||
2022 Hangzhou | Banlung Tubtimdang ( THA) | Alireza Hosseinpour ( IRI) | Liang Yushuai ( CHN) |
Zaid Al-Halawani ( JOR) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Han Jae-koo ( KOR) | Samer Kamal ( JOR) | Rashid Al-Owjan ( QAT) |
Tana Sinprasat ( THA) | |||
1994 Hiroshima | Kim Hyun-yong ( KOR) | Robert Vargas ( PHI) | Khalid Al-Shamrani ( KSA) |
Evgeniy Khan ( UZB) | |||
1998 Bangkok | Kang Nam-won ( KOR) | Donald Geisler ( PHI) | Bijan Moghanloo ( IRI) |
Hsu Chi-hung ( TPE) | |||
2002 Busan | Nam Yeon-sik ( KOR) | Sung Yu-chi ( TPE) | Deepak Bista ( NEP) |
Pavel Yugay ( UZB) | |||
2006 Doha | Song Myeong-seob ( KOR) | Jamil Al-Khuffash ( JOR) | Alireza Nasr Azadani ( IRI) |
Manuel Rivero ( PHI) | |||
2010 Guangzhou | Mohammad Bagheri Motamed ( IRI) | Jang Se-wook ( KOR) | Huang Jiannan ( CHN) |
Lo Tsung-jui ( TPE) | |||
2014 Incheon | Behnam Asbaghi ( IRI) | Huang Jiannan ( CHN) | Kairat Sarymsakov ( KAZ) |
Keith Sembrano ( PHI) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Lee Dae-hoon ( KOR) | Amir Mohammad Bakhshi ( IRI) | Ahmad Abughaush ( JOR) |
Yerassyl Kaiyrbek ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Ulugbek Rashitov ( UZB) | Zaid Kareem ( JOR) | Matin Rezaei ( IRI) |
Jin Ho-jun ( KOR) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Park Bong-kwon ( KOR) | Ali Hajipour ( IRN) | Faraj Al-Fadhel ( KUW) |
Monsour del Rosario ( PHI) | |||
1994 Hiroshima | Fariborz Askari ( IRI) | Hiroyuki Yamashita ( JPN) | Yousef Abu Zaid ( JOR) |
Rajendran Rajoo ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Kim Byung-uk ( KOR) | Sung Chen-hsien ( TPE) | Hiroshi Kanai ( JPN) |
Kriangkrai Noikoed ( THA) | |||
2002 Busan | Hadi Saei ( IRI) | Lee Jae-shin ( KOR) | Iyad Al-Saify ( JOR) |
Yesbol Yerden ( KAZ) | |||
2006 Doha | Lee Young-yeoul ( KOR) | Wang Hao ( CHN) | Nesar Ahmad Bahave ( AFG) |
Hadi Saei ( IRI) | |||
2010 Guangzhou | Alireza Nasr Azadani ( IRI) | Dmitriy Kim ( UZB) | Patiwat Thongsalap ( THA) |
Dương Thanh Tâm ( VIE) | |||
2014 Incheon | Masoud Hajji-Zavareh ( IRI) | Nikita Rafalovich ( UZB) | Song Young-geon ( KOR) |
Samuel Morrison ( PHI) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Moon Jong-kook ( KOR) | Lam Ting ( INA) | Katsuhiro Oki ( JPN) |
Raj Kumar Rai ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Jung Kwang-chae ( KOR) | Ebrahim Saadati ( IRI) | Mitsushige Arita ( JPN) |
Jeetender Kumar Rai ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Ryu Keun-moo ( KOR) | Majid Aflaki ( IRI) | Mohammad Al-Fararjeh ( JOR) |
Adilkhan Sagindykov ( KAZ) | |||
2002 Busan | Oh Seon-taek ( KOR) | Đinh Vương Duy ( VIE) | Liu Yang ( CHN) |
Majid Aflaki ( IRI) | |||
2006 Doha | Abdulqader Hikmat ( QAT) | Mehdi Bibak ( IRI) | Deepak Bista ( NEP) |
Liao Chia-hsing ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Nabil Talal ( JOR) | Nesar Ahmad Bahave ( AFG) | Zhao Lin ( CHN) |
Farzad Abdollahi ( IRI) | |||
2014 Incheon | Mehdi Khodabakhshi ( IRI) | Maksim Rafalovich ( UZB) | Qiao Sen ( CHN) |
Farkhod Negmatov ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Nikita Rafalovich ( UZB) | Lee Hwa-jun ( KOR) | Saleh Al-Sharabaty ( JOR) |
Nurlan Myrzabayev ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Park Woo-hyeok ( KOR) | Saleh Al-Sharabaty ( JOR) | Mehran Barkhordari ( IRI) |
Saif Taher ( IRQ) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Lee Kye-haeng ( KOR) | Ahmad Ali ( JOR) | Hirokazu Shiokawa ( JPN) |
Raj Kumar Buchhe ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Hamid Gholoum ( KUW) | Ammar Fahed Sbeihi ( JOR) | Andri Halim ( INA) |
Majid Amintorabi ( IRI) | |||
1998 Bangkok | Kang Dong-kuk ( KOR) | Hussein Al-Tahleh ( JOR) | Majid Amintorabi ( IRI) |
Prawes Sattakom ( THA) | |||
2002 Busan | Kim Kyong-hun ( KOR) | Phan Tấn Đạt ( VIE) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Dindo Simpao ( PHI) | |||
2006 Doha | Yousef Karami ( IRI) | Park Kyeong-hoon ( KOR) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Shokirjon Rajabov ( TJK) | |||
2010 Guangzhou | Yousef Karami ( IRI) | Park Yong-hyun ( KOR) | Yin Zhimeng ( CHN) |
Nguyễn Trọng Cường ( VIE) | |||
2014 Incheon | Jasur Baykuziyev ( UZB) | Chen Linglong ( CHN) | Shin Yeong-rae ( KOR) |
Nattapat Tantramart ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Kang Seung-woo ( KOR) | Tawfiq Nwaiser ( JOR) | Rashid Hassan Bado ( BRN) |
Ali Mohamed Salah ( QAT) | |||
1994 Hiroshima | Kim Je-kyoung ( KOR) | Farzad Zarakhsh ( IRI) | Tawfiq Nwaiser ( JOR) |
Wu Pao-yi ( TPE) | |||
1998 Bangkok | Kim Je-kyoung ( KOR) | Ibrahim Aqil ( JOR) | Hassan Aslani ( IRI) |
Nguyễn Văn Hùng ( VIE) | |||
2002 Busan | Moon Dae-sung ( KOR) | Nguyễn Văn Hùng ( VIE) | Ahmad Al-Attar ( KUW) |
Abdulqader Al-Adhami ( QAT) | |||
2006 Doha | Kim Hak-hwan ( KOR) | Mehdi Navaei ( IRI) | Liu Xiaobo ( CHN) |
Abdulqader Al-Adhami ( QAT) | |||
2010 Guangzhou | Heo Jun-nyung ( KOR) | Zheng Yi ( CHN) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Akmal Irgashev ( UZB) | |||
2014 Incheon | Jo Chol-ho ( KOR) | Dmitriy Shokin ( UZB) | Elias El-Hidari ( LIB) |
Alisher Gulov ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Saeid Rajabi ( IRI) | Dmitriy Shokin ( UZB) | Hamza Kattan ( JOR) |
Ruslan Zhaparov ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Song Zhaoxiang ( CHN) | Arian Salimi ( IRI) | Smaiyl Duisebay ( KAZ) |
Lee Meng-en ( TPE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Defia Rosmaniar ( INA) | Marjan Salahshouri ( IRI) | Yun Ji-hye ( KOR) |
Yap Khim Wen ( MAS) | |||
2022 Hangzhou | Cha Yea-eun ( KOR) | Yuiko Niwa ( JPN) | Marjan Salahshouri ( IRI) |
Chen Hsin-ya ( TPE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang |
Thailand (THA) Kotchawan Chomchuen Phenkanya Phaisankiattikun Ornawee Srisahakit |
South Korea (KOR) Gwak Yeo-won Choi Dong-ah Park Jae-eun |
Philippines (PHI) Juvenile Crisostomo Rinna Babanto Janna Oliva |
Chinese Taipei (TPE) Chen Hsiang-ting Chen Yi-hsuan Lin Kan-yu |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Jang Jung-eun ( KOR) | Nguyễn Thị Xuân Mai ( VIE) | Li Huang ( CHN) |
Chi Shu-ju ( TPE) | |||
2002 Busan | Chen Shih-hsin ( TPE) | Nguyễn Thị Huyền Diệu ( VIE) | Wang Ying ( CHN) |
Kang Ji-hyun ( KOR) | |||
2006 Doha | Wu Jingyu ( CHN) | Yang Shu-chun ( TPE) | Eunice Alora ( PHI) |
Yaowapa Boorapolchai ( THA) | |||
2010 Guangzhou | Huang Hsien-yung ( TPE) | Dana Haidar ( JOR) | Fransisca Valentina ( INA) |
Sara Khoshjamal Fekri ( IRI) | |||
2014 Incheon | Kim So-hui ( KOR) | Lin Wan-ting ( TPE) | Anjelay Pelaez ( PHI) |
Panipak Wongpattanakit ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Tang Hui-wen ( TPE) | Usa Sinlapajarn ( THA) | Yuan Guiru ( CHN) |
Juana Wangsa Putri ( INA) | |||
2002 Busan | Lim Su-jeong ( KOR) | Yaowapa Boorapolchai ( THA) | Juana Wangsa Putri ( INA) |
Daleen Cordero ( PHI) | |||
2006 Doha | Kwon Eun-kyung ( KOR) | Wu Yen-ni ( TPE) | Natthaya Sangsasiton ( THA) |
Đỗ Thị Bích Hạnh ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Wu Jingyu ( CHN) | Erika Kasahara ( JPN) | Chanatip Sonkham ( THA) |
Vũ Thị Hậu ( VIE) | |||
2014 Incheon | Chanatip Sonkham ( THA) | Li Zhaoyi ( CHN) | Ronna Ilao ( PHI) |
Sun Huei-ning ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Panipak Wongpattanakit ( THA) | Madinabonu Mannopova ( UZB) | Nahid Kiani ( IRI) |
Miyu Yamada ( JPN) | |||
2022 Hangzhou | Panipak Wongpattanakit ( THA) | Guo Qing ( CHN) | Mobina Nematzadeh ( IRI) |
Madinabonu Mannopova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Lee Ji-won ( KOR) | Nootcharin Sukkhongdumnoen ( THA) | Sapana Malla ( NEP) |
Trần Hiếu Ngân ( VIE) | |||
2002 Busan | Yun Kyung-rim ( KOR) | Chonnapas Premwaew ( THA) | Parvaneh Tehrani ( IRI) |
Renuka Magar ( NEP) | |||
2006 Doha | Kim Bo-hye ( KOR) | Hoàng Hà Giang ( VIE) | Saule Sardarova ( KAZ) |
Cosette Basbous ( LIB) | |||
2010 Guangzhou | Sarita Phongsri ( THA) | Nguyễn Thị Hoài Thu ( VIE) | Samaneh Sheshpari ( IRI) |
Kwon Eun-kyung ( KOR) | |||
2014 Incheon | Huang Yun-wen ( TPE) | Yoon Jeong-yeon ( KOR) | Wu Jingyu ( CHN) |
Sousan Hajipour ( IRI) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Su Po-ya ( TPE) | Ha Min-ah ( KOR) | Fariza Aldangorova ( KAZ) |
Laetitia Aoun ( LBN) | |||
2022 Hangzhou | Park Hye-jin ( KOR) | Lin Wei-chun ( TPE) | Chutikan Jongkolrattanawattana ( THA) |
Charos Kayumova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Chen Yi-an ( TPE) | Sabita Rajbhandari ( NEP) | Soo Lai Yin ( MAS) |
Raveevadee Pansombut ( THA) | |||
2002 Busan | Yun Sung-hee ( KOR) | Tseng Pei-hua ( TPE) | Wang Shuo ( CHN) |
Lê Thị Nhung ( VIE) | |||
2006 Doha | Lee Sung-hye ( KOR) | Nguyễn Thị Hoài Thu ( VIE) | Ayasha Shakya ( NEP) |
Tseng Pei-hua ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Lee Sung-hye ( KOR) | Hou Yuzhuo ( CHN) | Sousan Hajipour ( IRI) |
Andrea Paoli ( LIB) | |||
2014 Incheon | Lee Ah-reum ( KOR) | Mayu Hamada ( JPN) | Wang Yun ( CHN) |
Rangsiya Nisaisom ( THA) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Luo Zongshi ( CHN) | Lee Ah-reum ( KOR) | Pauline Lopez ( PHI) |
Vipawan Siripornpermsak ( THA) | |||
2022 Hangzhou | Luo Zongshi ( CHN) | Lo Chia-ling ( TPE) | Kim Yu-jin ( KOR) |
Phannapa Harnsujin ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Hsu Chih-ling ( TPE) | Lee Sun-hee ( KOR) | Yoriko Okamoto ( JPN) |
Nelia Sy ( PHI) | |||
2002 Busan | Kim Yeon-ji ( KOR) | Liu Lin ( CHN) | Lee Pei Fen ( MAS) |
Ritu Jimee Rai ( NEP) | |||
2006 Doha | Su Li-wen ( TPE) | Chonnapas Premwaew ( THA) | Manita Shahi ( NEP) |
Veronica Domingo ( PHI) | |||
2010 Guangzhou | Noh Eun-sil ( KOR) | Raheleh Asemani ( IRI) | Dhunyanun Premwaew ( THA) |
Chang Chiung-fang ( TPE) | |||
2014 Incheon | Lee Da-bin ( KOR) | Zhang Hua ( CHN) | Chuang Chia-chia ( TPE) |
Phạm Thị Thu Hiền ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Cho Hyang-mi ( KOR) | Alaa Kutkut ( JOR) | Chen Zhong ( CHN) |
Kao Ching-yi ( TPE) | |||
2002 Busan | Kim Su-ok ( KOR) | Chang Wan-chen ( TPE) | Luo Wei ( CHN) |
Veronica Domingo ( PHI) | |||
2006 Doha | Hwang Kyung-seon ( KOR) | Toni Rivero ( PHI) | Jiang Lingling ( CHN) |
Bùi Thu Hiền ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Guo Yunfei ( CHN) | Parisa Farshidi ( IRI) | Gulnafis Aitmukhambetova ( KAZ) |
Kang Bo-hyeon ( KOR) | |||
2014 Incheon | Guo Yunfei ( CHN) | Lee Won-jin ( KOR) | Liu Qing ( MAC) |
Hà Thị Nguyên ( VIE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Julyana Al-Sadeq ( JOR) | Kim Jan-di ( KOR) | Zhang Mengyu ( CHN) |
Nigora Tursunkulova ( UZB) | |||
2022 Hangzhou | Song Jie ( CHN) | Feruza Sadikova ( UZB) | Melika Mirhosseini ( IRI) |
Bạc Thị Khiêm ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Lee Hee-young ( KOR) | He Lumin ( CHN) | Sivaporn Meyer ( THA) |
Khúc Liễu Châu ( VIE) | |||
2002 Busan | Choi Jin-mi ( KOR) | Chen Zhong ( CHN) | Roia Zamani ( AFG) |
Sally Solis ( PHI) | |||
2006 Doha | Luo Wei ( CHN) | Alaa Kutkut ( JOR) | Mahrouz Saei ( IRI) |
Lee In-jong ( KOR) | |||
2010 Guangzhou | Luo Wei ( CHN) | Feruza Yergeshova ( KAZ) | Kirstie Alora ( PHI) |
Rapatkorn Prasopsuk ( THA) | |||
2014 Incheon | Sorn Seavmey ( CAM) | Fatemeh Rouhani ( IRI) | Abrar Al-Fahad ( KUW) |
Kirstie Alora ( PHI) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Jung Myoung-sook ( KOR) | Lee Wan Yuen ( MAS) | Sinta Berliana Heru ( INA) |
Margarita Bonifacio ( PHI) | |||
2002 Busan | Wang I-hsien ( TPE) | Youn Hyun-jung ( KOR) | Ren Ruihong ( CHN) |
Lee Wan Yuen ( MAS) | |||
2006 Doha | Chen Zhong ( CHN) | Evgeniya Karimova ( UZB) | Amalia Kurniasih Palupi ( INA) |
Afsaneh Sheikhi ( IRI) | |||
2010 Guangzhou | Liu Rui ( CHN) | Oh Jung-ah ( KOR) | Nadin Dawani ( JOR) |
Evgeniya Karimova ( UZB) | |||
2014 Incheon | Li Donghua ( CHN) | Akram Khodabandeh ( IRI) | Wang Junnan ( MAC) |
Mokhru Khalimova ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Lee Da-bin ( KOR) | Cansel Deniz ( KAZ) | Gao Pan ( CHN) |
Svetlana Osipova ( UZB) | |||
2022 Hangzhou | Zhou Zeqi ( CHN) | Lee Da-bin ( KOR) | Cansel Deniz ( KAZ) |
Svetlana Osipova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2022 Hangzhou |
China (CHN) Cui Yang Song Zhaoxiang Song Jie Zhou Zeqi |
South Korea (KOR) Park Woo-hyeok Seo Geon-woo Kim Jan-di Lee Da-bin |
Uzbekistan (UZB) Jasurbek Jaysunov Shukhrat Salaev Svetlana Osipova Ozoda Sobirjonova |
Vietnam (VIE) Lý Hồng Phúc Phạm Minh Bảo Kha Bạc Thị Khiêm Phạm Ngọc Châm |
This is the complete list of Asian Games medalists in taekwondo from 1986 to 2022.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Kang Min-sung ( KOR) | Kourosh Bakhtiar ( IRI) | Pongporn Suvittayarak ( THA) |
Chen Ching ( TPE) | |||
2022 Hangzhou | Kang Wan-jin ( KOR) | Ma Yun-zhong ( TPE) | Patrick King Perez ( PHI) |
Trần Hồ Duy ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang |
South Korea (KOR) Han Yeong-hun Kim Seon-ho Kang Wan-jin |
China (CHN) Zhu Yuxiang Hu Mingda Deng Tingfeng |
Philippines (PHI) Dustin Mella Jeordan Dominguez Rodolfo Reyes |
Vietnam (VIE) Nguyễn Thiên Phụng Lê Thanh Trung Trần Tiến Khoa |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Lee Jong-sun ( KOR) | Yefi Triaji ( INA) | Abdullah Al-Ajmi ( KUW) |
Bidhan Lama ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Chang Jung-san ( TPE) | Lugi Riyandi ( INA) | Daisuke Hattori ( JPN) |
Meneef Al-Deehani ( KUW) | |||
1998 Bangkok | Park Hee-kang ( KOR) | Nguyễn Duy Khương ( VIE) | Kishor Shrestha ( NEP) |
Wirat Pimthon ( THA) | |||
2002 Busan | Park Hee-chul ( KOR) | Chu Mu-yen ( TPE) | Muhammad Dalam Imam ( INA) |
Akram Al-Noor ( YEM) | |||
2006 Doha | Mohammad Al-Bakhit ( JOR) | Vasavat Somswang ( THA) | Abdulrahim Abdulhameed ( BRN) |
Renat Kuralbayev ( KAZ) | |||
2010 Guangzhou | Chutchawal Khawlaor ( THA) | Kim Seong-ho ( KOR) | Japoy Lizardo ( PHI) |
Hsu Chia-lin ( TPE) | |||
2014 Incheon | Kim Tae-hun ( KOR) | Huang Yu-jen ( TPE) | Molomyn Tümenbayar ( MGL) |
Ramnarong Sawekwiharee ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Kim Young-sik ( KOR) | Selvamuthu Ramasamy ( MAL) | Budi Setiawan ( INA) |
Anan Meksawan ( THA) | |||
1994 Hiroshima | Jin Seung-tae ( KOR) | Mohammad Sari Al-Zoabi ( JOR) | Mohammed Saddiq ( KSA) |
Man Bahadur Shahi ( NEP) | |||
1998 Bangkok | Hồ Nhất Thống ( VIE) | Satriyo Rahadhani ( INA) | Anuarbek Amankulov ( KAZ) |
Rodolfo Abratique ( PHI) | |||
2002 Busan | Kim Dae-ryung ( KOR) | Behzad Khodadad ( IRI) | Surendra Bhandari ( IND) |
Tshomlee Go ( PHI) | |||
2006 Doha | You Young-dae ( KOR) | Nattapong Tewawetchapong ( THA) | Behzad Khodadad ( IRI) |
Chu Mu-yen ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Wei Chen-yang ( TPE) | Pen-ek Karaket ( THA) | Xu Yongzeng ( CHN) |
Paul Romero ( PHI) | |||
2014 Incheon | Farzan Ashourzadeh ( IRI) | Nursultan Mamayev ( KAZ) | Yuma Yamada ( JPN) |
Wei Chen-yang ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Kim Tae-hun ( KOR) | Niyaz Pulatov ( UZB) | Farzan Ashourzadeh ( IRI) |
Sergio Suzuki ( JPN) | |||
2022 Hangzhou | Jang Jun ( KOR) | Mehdi Haji Mousaei ( IRI) | Mohsen Rezaee ( AFG) |
Cheng Kai ( CHN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Ebrahim Ghaderi ( IRN) | Abdul Rozak ( INA) | Tareq Lababidi ( JOR) |
Ram Bahadur Ghachhe ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Trần Quang Hạ ( VIE) | Alfons Lung ( INA) | Hironobu Yamashita ( JPN) |
Wong Ching Beng ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Mehdi Bibak ( IRI) | Jatupol Yodanyamaneewong ( THA) | Liu Chuang ( CHN) |
Thamer Al-Mershad ( KUW) | |||
2002 Busan | Huang Chih-hsiung ( TPE) | Kim Hyang-soo ( KOR) | Ali Al-Asmar ( JOR) |
Ghali Al-Matrafi ( KSA) | |||
2006 Doha | Kim Ju-young ( KOR) | Tshomlee Go ( PHI) | Su Tai-yuan ( TPE) |
Vũ Anh Tuấn ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Lee Dae-hoon ( KOR) | Nacha Punthong ( THA) | Jawad Lakzaee ( AFG) |
Tshomlee Go ( PHI) | |||
2014 Incheon | Lee Dae-hoon ( KOR) | Akkarin Kitwijarn ( THA) | Ahmad Roman Abasi ( AFG) |
Chen Yen-ming ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Mirhashem Hosseini ( IRI) | Zhao Shuai ( CHN) | Cho Gang-min ( KOR) |
Ho Chia-hsin ( TPE) | |||
2022 Hangzhou | Banlung Tubtimdang ( THA) | Alireza Hosseinpour ( IRI) | Liang Yushuai ( CHN) |
Zaid Al-Halawani ( JOR) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Han Jae-koo ( KOR) | Samer Kamal ( JOR) | Rashid Al-Owjan ( QAT) |
Tana Sinprasat ( THA) | |||
1994 Hiroshima | Kim Hyun-yong ( KOR) | Robert Vargas ( PHI) | Khalid Al-Shamrani ( KSA) |
Evgeniy Khan ( UZB) | |||
1998 Bangkok | Kang Nam-won ( KOR) | Donald Geisler ( PHI) | Bijan Moghanloo ( IRI) |
Hsu Chi-hung ( TPE) | |||
2002 Busan | Nam Yeon-sik ( KOR) | Sung Yu-chi ( TPE) | Deepak Bista ( NEP) |
Pavel Yugay ( UZB) | |||
2006 Doha | Song Myeong-seob ( KOR) | Jamil Al-Khuffash ( JOR) | Alireza Nasr Azadani ( IRI) |
Manuel Rivero ( PHI) | |||
2010 Guangzhou | Mohammad Bagheri Motamed ( IRI) | Jang Se-wook ( KOR) | Huang Jiannan ( CHN) |
Lo Tsung-jui ( TPE) | |||
2014 Incheon | Behnam Asbaghi ( IRI) | Huang Jiannan ( CHN) | Kairat Sarymsakov ( KAZ) |
Keith Sembrano ( PHI) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Lee Dae-hoon ( KOR) | Amir Mohammad Bakhshi ( IRI) | Ahmad Abughaush ( JOR) |
Yerassyl Kaiyrbek ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Ulugbek Rashitov ( UZB) | Zaid Kareem ( JOR) | Matin Rezaei ( IRI) |
Jin Ho-jun ( KOR) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Park Bong-kwon ( KOR) | Ali Hajipour ( IRN) | Faraj Al-Fadhel ( KUW) |
Monsour del Rosario ( PHI) | |||
1994 Hiroshima | Fariborz Askari ( IRI) | Hiroyuki Yamashita ( JPN) | Yousef Abu Zaid ( JOR) |
Rajendran Rajoo ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Kim Byung-uk ( KOR) | Sung Chen-hsien ( TPE) | Hiroshi Kanai ( JPN) |
Kriangkrai Noikoed ( THA) | |||
2002 Busan | Hadi Saei ( IRI) | Lee Jae-shin ( KOR) | Iyad Al-Saify ( JOR) |
Yesbol Yerden ( KAZ) | |||
2006 Doha | Lee Young-yeoul ( KOR) | Wang Hao ( CHN) | Nesar Ahmad Bahave ( AFG) |
Hadi Saei ( IRI) | |||
2010 Guangzhou | Alireza Nasr Azadani ( IRI) | Dmitriy Kim ( UZB) | Patiwat Thongsalap ( THA) |
Dương Thanh Tâm ( VIE) | |||
2014 Incheon | Masoud Hajji-Zavareh ( IRI) | Nikita Rafalovich ( UZB) | Song Young-geon ( KOR) |
Samuel Morrison ( PHI) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Moon Jong-kook ( KOR) | Lam Ting ( INA) | Katsuhiro Oki ( JPN) |
Raj Kumar Rai ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Jung Kwang-chae ( KOR) | Ebrahim Saadati ( IRI) | Mitsushige Arita ( JPN) |
Jeetender Kumar Rai ( MAS) | |||
1998 Bangkok | Ryu Keun-moo ( KOR) | Majid Aflaki ( IRI) | Mohammad Al-Fararjeh ( JOR) |
Adilkhan Sagindykov ( KAZ) | |||
2002 Busan | Oh Seon-taek ( KOR) | Đinh Vương Duy ( VIE) | Liu Yang ( CHN) |
Majid Aflaki ( IRI) | |||
2006 Doha | Abdulqader Hikmat ( QAT) | Mehdi Bibak ( IRI) | Deepak Bista ( NEP) |
Liao Chia-hsing ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Nabil Talal ( JOR) | Nesar Ahmad Bahave ( AFG) | Zhao Lin ( CHN) |
Farzad Abdollahi ( IRI) | |||
2014 Incheon | Mehdi Khodabakhshi ( IRI) | Maksim Rafalovich ( UZB) | Qiao Sen ( CHN) |
Farkhod Negmatov ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Nikita Rafalovich ( UZB) | Lee Hwa-jun ( KOR) | Saleh Al-Sharabaty ( JOR) |
Nurlan Myrzabayev ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Park Woo-hyeok ( KOR) | Saleh Al-Sharabaty ( JOR) | Mehran Barkhordari ( IRI) |
Saif Taher ( IRQ) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Lee Kye-haeng ( KOR) | Ahmad Ali ( JOR) | Hirokazu Shiokawa ( JPN) |
Raj Kumar Buchhe ( NEP) | |||
1994 Hiroshima | Hamid Gholoum ( KUW) | Ammar Fahed Sbeihi ( JOR) | Andri Halim ( INA) |
Majid Amintorabi ( IRI) | |||
1998 Bangkok | Kang Dong-kuk ( KOR) | Hussein Al-Tahleh ( JOR) | Majid Amintorabi ( IRI) |
Prawes Sattakom ( THA) | |||
2002 Busan | Kim Kyong-hun ( KOR) | Phan Tấn Đạt ( VIE) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Dindo Simpao ( PHI) | |||
2006 Doha | Yousef Karami ( IRI) | Park Kyeong-hoon ( KOR) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Shokirjon Rajabov ( TJK) | |||
2010 Guangzhou | Yousef Karami ( IRI) | Park Yong-hyun ( KOR) | Yin Zhimeng ( CHN) |
Nguyễn Trọng Cường ( VIE) | |||
2014 Incheon | Jasur Baykuziyev ( UZB) | Chen Linglong ( CHN) | Shin Yeong-rae ( KOR) |
Nattapat Tantramart ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Kang Seung-woo ( KOR) | Tawfiq Nwaiser ( JOR) | Rashid Hassan Bado ( BRN) |
Ali Mohamed Salah ( QAT) | |||
1994 Hiroshima | Kim Je-kyoung ( KOR) | Farzad Zarakhsh ( IRI) | Tawfiq Nwaiser ( JOR) |
Wu Pao-yi ( TPE) | |||
1998 Bangkok | Kim Je-kyoung ( KOR) | Ibrahim Aqil ( JOR) | Hassan Aslani ( IRI) |
Nguyễn Văn Hùng ( VIE) | |||
2002 Busan | Moon Dae-sung ( KOR) | Nguyễn Văn Hùng ( VIE) | Ahmad Al-Attar ( KUW) |
Abdulqader Al-Adhami ( QAT) | |||
2006 Doha | Kim Hak-hwan ( KOR) | Mehdi Navaei ( IRI) | Liu Xiaobo ( CHN) |
Abdulqader Al-Adhami ( QAT) | |||
2010 Guangzhou | Heo Jun-nyung ( KOR) | Zheng Yi ( CHN) | Arman Chilmanov ( KAZ) |
Akmal Irgashev ( UZB) | |||
2014 Incheon | Jo Chol-ho ( KOR) | Dmitriy Shokin ( UZB) | Elias El-Hidari ( LIB) |
Alisher Gulov ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Saeid Rajabi ( IRI) | Dmitriy Shokin ( UZB) | Hamza Kattan ( JOR) |
Ruslan Zhaparov ( KAZ) | |||
2022 Hangzhou | Song Zhaoxiang ( CHN) | Arian Salimi ( IRI) | Smaiyl Duisebay ( KAZ) |
Lee Meng-en ( TPE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Defia Rosmaniar ( INA) | Marjan Salahshouri ( IRI) | Yun Ji-hye ( KOR) |
Yap Khim Wen ( MAS) | |||
2022 Hangzhou | Cha Yea-eun ( KOR) | Yuiko Niwa ( JPN) | Marjan Salahshouri ( IRI) |
Chen Hsin-ya ( TPE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang |
Thailand (THA) Kotchawan Chomchuen Phenkanya Phaisankiattikun Ornawee Srisahakit |
South Korea (KOR) Gwak Yeo-won Choi Dong-ah Park Jae-eun |
Philippines (PHI) Juvenile Crisostomo Rinna Babanto Janna Oliva |
Chinese Taipei (TPE) Chen Hsiang-ting Chen Yi-hsuan Lin Kan-yu |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Jang Jung-eun ( KOR) | Nguyễn Thị Xuân Mai ( VIE) | Li Huang ( CHN) |
Chi Shu-ju ( TPE) | |||
2002 Busan | Chen Shih-hsin ( TPE) | Nguyễn Thị Huyền Diệu ( VIE) | Wang Ying ( CHN) |
Kang Ji-hyun ( KOR) | |||
2006 Doha | Wu Jingyu ( CHN) | Yang Shu-chun ( TPE) | Eunice Alora ( PHI) |
Yaowapa Boorapolchai ( THA) | |||
2010 Guangzhou | Huang Hsien-yung ( TPE) | Dana Haidar ( JOR) | Fransisca Valentina ( INA) |
Sara Khoshjamal Fekri ( IRI) | |||
2014 Incheon | Kim So-hui ( KOR) | Lin Wan-ting ( TPE) | Anjelay Pelaez ( PHI) |
Panipak Wongpattanakit ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Tang Hui-wen ( TPE) | Usa Sinlapajarn ( THA) | Yuan Guiru ( CHN) |
Juana Wangsa Putri ( INA) | |||
2002 Busan | Lim Su-jeong ( KOR) | Yaowapa Boorapolchai ( THA) | Juana Wangsa Putri ( INA) |
Daleen Cordero ( PHI) | |||
2006 Doha | Kwon Eun-kyung ( KOR) | Wu Yen-ni ( TPE) | Natthaya Sangsasiton ( THA) |
Đỗ Thị Bích Hạnh ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Wu Jingyu ( CHN) | Erika Kasahara ( JPN) | Chanatip Sonkham ( THA) |
Vũ Thị Hậu ( VIE) | |||
2014 Incheon | Chanatip Sonkham ( THA) | Li Zhaoyi ( CHN) | Ronna Ilao ( PHI) |
Sun Huei-ning ( TPE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Panipak Wongpattanakit ( THA) | Madinabonu Mannopova ( UZB) | Nahid Kiani ( IRI) |
Miyu Yamada ( JPN) | |||
2022 Hangzhou | Panipak Wongpattanakit ( THA) | Guo Qing ( CHN) | Mobina Nematzadeh ( IRI) |
Madinabonu Mannopova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Lee Ji-won ( KOR) | Nootcharin Sukkhongdumnoen ( THA) | Sapana Malla ( NEP) |
Trần Hiếu Ngân ( VIE) | |||
2002 Busan | Yun Kyung-rim ( KOR) | Chonnapas Premwaew ( THA) | Parvaneh Tehrani ( IRI) |
Renuka Magar ( NEP) | |||
2006 Doha | Kim Bo-hye ( KOR) | Hoàng Hà Giang ( VIE) | Saule Sardarova ( KAZ) |
Cosette Basbous ( LIB) | |||
2010 Guangzhou | Sarita Phongsri ( THA) | Nguyễn Thị Hoài Thu ( VIE) | Samaneh Sheshpari ( IRI) |
Kwon Eun-kyung ( KOR) | |||
2014 Incheon | Huang Yun-wen ( TPE) | Yoon Jeong-yeon ( KOR) | Wu Jingyu ( CHN) |
Sousan Hajipour ( IRI) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Su Po-ya ( TPE) | Ha Min-ah ( KOR) | Fariza Aldangorova ( KAZ) |
Laetitia Aoun ( LBN) | |||
2022 Hangzhou | Park Hye-jin ( KOR) | Lin Wei-chun ( TPE) | Chutikan Jongkolrattanawattana ( THA) |
Charos Kayumova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Chen Yi-an ( TPE) | Sabita Rajbhandari ( NEP) | Soo Lai Yin ( MAS) |
Raveevadee Pansombut ( THA) | |||
2002 Busan | Yun Sung-hee ( KOR) | Tseng Pei-hua ( TPE) | Wang Shuo ( CHN) |
Lê Thị Nhung ( VIE) | |||
2006 Doha | Lee Sung-hye ( KOR) | Nguyễn Thị Hoài Thu ( VIE) | Ayasha Shakya ( NEP) |
Tseng Pei-hua ( TPE) | |||
2010 Guangzhou | Lee Sung-hye ( KOR) | Hou Yuzhuo ( CHN) | Sousan Hajipour ( IRI) |
Andrea Paoli ( LIB) | |||
2014 Incheon | Lee Ah-reum ( KOR) | Mayu Hamada ( JPN) | Wang Yun ( CHN) |
Rangsiya Nisaisom ( THA) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Luo Zongshi ( CHN) | Lee Ah-reum ( KOR) | Pauline Lopez ( PHI) |
Vipawan Siripornpermsak ( THA) | |||
2022 Hangzhou | Luo Zongshi ( CHN) | Lo Chia-ling ( TPE) | Kim Yu-jin ( KOR) |
Phannapa Harnsujin ( THA) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Hsu Chih-ling ( TPE) | Lee Sun-hee ( KOR) | Yoriko Okamoto ( JPN) |
Nelia Sy ( PHI) | |||
2002 Busan | Kim Yeon-ji ( KOR) | Liu Lin ( CHN) | Lee Pei Fen ( MAS) |
Ritu Jimee Rai ( NEP) | |||
2006 Doha | Su Li-wen ( TPE) | Chonnapas Premwaew ( THA) | Manita Shahi ( NEP) |
Veronica Domingo ( PHI) | |||
2010 Guangzhou | Noh Eun-sil ( KOR) | Raheleh Asemani ( IRI) | Dhunyanun Premwaew ( THA) |
Chang Chiung-fang ( TPE) | |||
2014 Incheon | Lee Da-bin ( KOR) | Zhang Hua ( CHN) | Chuang Chia-chia ( TPE) |
Phạm Thị Thu Hiền ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Cho Hyang-mi ( KOR) | Alaa Kutkut ( JOR) | Chen Zhong ( CHN) |
Kao Ching-yi ( TPE) | |||
2002 Busan | Kim Su-ok ( KOR) | Chang Wan-chen ( TPE) | Luo Wei ( CHN) |
Veronica Domingo ( PHI) | |||
2006 Doha | Hwang Kyung-seon ( KOR) | Toni Rivero ( PHI) | Jiang Lingling ( CHN) |
Bùi Thu Hiền ( VIE) | |||
2010 Guangzhou | Guo Yunfei ( CHN) | Parisa Farshidi ( IRI) | Gulnafis Aitmukhambetova ( KAZ) |
Kang Bo-hyeon ( KOR) | |||
2014 Incheon | Guo Yunfei ( CHN) | Lee Won-jin ( KOR) | Liu Qing ( MAC) |
Hà Thị Nguyên ( VIE) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Julyana Al-Sadeq ( JOR) | Kim Jan-di ( KOR) | Zhang Mengyu ( CHN) |
Nigora Tursunkulova ( UZB) | |||
2022 Hangzhou | Song Jie ( CHN) | Feruza Sadikova ( UZB) | Melika Mirhosseini ( IRI) |
Bạc Thị Khiêm ( VIE) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Lee Hee-young ( KOR) | He Lumin ( CHN) | Sivaporn Meyer ( THA) |
Khúc Liễu Châu ( VIE) | |||
2002 Busan | Choi Jin-mi ( KOR) | Chen Zhong ( CHN) | Roia Zamani ( AFG) |
Sally Solis ( PHI) | |||
2006 Doha | Luo Wei ( CHN) | Alaa Kutkut ( JOR) | Mahrouz Saei ( IRI) |
Lee In-jong ( KOR) | |||
2010 Guangzhou | Luo Wei ( CHN) | Feruza Yergeshova ( KAZ) | Kirstie Alora ( PHI) |
Rapatkorn Prasopsuk ( THA) | |||
2014 Incheon | Sorn Seavmey ( CAM) | Fatemeh Rouhani ( IRI) | Abrar Al-Fahad ( KUW) |
Kirstie Alora ( PHI) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | Jung Myoung-sook ( KOR) | Lee Wan Yuen ( MAS) | Sinta Berliana Heru ( INA) |
Margarita Bonifacio ( PHI) | |||
2002 Busan | Wang I-hsien ( TPE) | Youn Hyun-jung ( KOR) | Ren Ruihong ( CHN) |
Lee Wan Yuen ( MAS) | |||
2006 Doha | Chen Zhong ( CHN) | Evgeniya Karimova ( UZB) | Amalia Kurniasih Palupi ( INA) |
Afsaneh Sheikhi ( IRI) | |||
2010 Guangzhou | Liu Rui ( CHN) | Oh Jung-ah ( KOR) | Nadin Dawani ( JOR) |
Evgeniya Karimova ( UZB) | |||
2014 Incheon | Li Donghua ( CHN) | Akram Khodabandeh ( IRI) | Wang Junnan ( MAC) |
Mokhru Khalimova ( TJK) | |||
2018 Jakarta–Palembang | Lee Da-bin ( KOR) | Cansel Deniz ( KAZ) | Gao Pan ( CHN) |
Svetlana Osipova ( UZB) | |||
2022 Hangzhou | Zhou Zeqi ( CHN) | Lee Da-bin ( KOR) | Cansel Deniz ( KAZ) |
Svetlana Osipova ( UZB) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2022 Hangzhou |
China (CHN) Cui Yang Song Zhaoxiang Song Jie Zhou Zeqi |
South Korea (KOR) Park Woo-hyeok Seo Geon-woo Kim Jan-di Lee Da-bin |
Uzbekistan (UZB) Jasurbek Jaysunov Shukhrat Salaev Svetlana Osipova Ozoda Sobirjonova |
Vietnam (VIE) Lý Hồng Phúc Phạm Minh Bảo Kha Bạc Thị Khiêm Phạm Ngọc Châm |