This is the complete list of Asian Games medalists in rowing from 1982 to 2022. [1]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | Liu Qun ( CHN) | Shunsuke Horiuchi ( JPN) | ( PRK) |
1986 Seoul | Liu Qun ( CHN) | Shunsuke Horiuchi ( JPN) | Go Dong-hi ( KOR) |
1990 Beijing | Li Zhongping ( CHN) | Lim Kyung-suk ( KOR) | Han Min-chol ( PRK) |
1994 Hiroshima | Huang Xiaoping ( CHN) | Sergeý Bormotin ( TKM) | Georgiy Bartenev ( KAZ) |
1998 Bangkok | Cai Yukun ( CHN) | Lasmin ( INA) | Muhammad Akram ( PAK) |
2002 Busan | Cui Yonghui ( CHN) | Law Hiu Fung ( HKG) | Muhammad Akram ( PAK) |
2006 Doha | Shin Eun-chul ( KOR) | Bajrang Lal Takhar ( IND) | Mikhail Garnik ( KAZ) |
2010 Guangzhou | Bajrang Lal Takhar ( IND) | Wang Ming-hui ( TPE) | Haider Nawzad ( IRQ) |
2014 Incheon | Mohsen Shadi ( IRI) | Kim Dong-yong ( KOR) | Sawarn Singh ( IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Zhang Liang ( CHN) | Kim Dong-yong ( KOR) | Ryuta Arakawa ( JPN) |
2022 Hangzhou | Zhang Liang ( CHN) | Ryuta Arakawa ( JPN) | Chiu Hin Chun ( HKG) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi |
China (CHN) Ye Binglai Wang Deping |
Japan (JPN) |
South Korea (KOR) Chung Jae-soo Han Young-myong |
1986 Seoul |
Japan (JPN) Satoru Miyoshi Tadashi Abe |
China (CHN) Gu Jiahong Tang Hongwei |
South Korea (KOR) Lee Sang-gyu Yoo Seong-joon |
1990 Beijing |
China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
South Korea (KOR) Jo Jun-hyung Lee Ki-hyun |
India (IND) Surinder Singh Rajender Singh Bhanwala |
1994 Hiroshima |
China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
Turkmenistan (TKM) Dmitriý Krupin Waleriý Gussar |
India (IND) Jagjit Singh Rajender Prahlad Shilke |
2018 Jakarta–Palembang |
China (CHN) Li Xiaoxiong Zhao Jingbin |
Uzbekistan (UZB) Sardor Tulkinkhujaev Alisher Turdiev |
Japan (JPN) Yoshihiro Otsuka Yuta Takano |
2022 Hangzhou |
Hong Kong (HKG) Lam San Tung Wong Wai Chun |
Uzbekistan (UZB) Shekhroz Hakimov Dilshodjon Khudoyberdiev |
India (IND) Babu Lal Yadav Lekh Ram |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi |
China (CHN) Xu Guoliang Yan Jun Li Jianxin |
Japan (JPN) |
India (IND) Pravin Uberoi Mohammed Amin Naik Deependra Tomar |
1986 Seoul |
China (CHN) Chen Lianjia Wang Hongbing Yan Jun |
Japan (JPN) Hidekazu Hayashi Hiroyoshi Matsui Tokuhisa Watai |
South Korea (KOR) Chung In-kyo Sin Seung-ho Hyun Song-in |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Shen Hongfei ( CHN) | Kim Il-yong ( PRK) | Dalbir Singh ( IND) |
1998 Bangkok | Hua Lingjun ( CHN) | Kim Il-yong ( PRK) | Muhammad Akram ( PAK) |
2002 Busan | Zhu Zhifu ( CHN) | Hitoshi Hase ( JPN) | Law Hiu Fung ( HKG) |
2006 Doha | Wu Chongkui ( CHN) | Daisaku Takeda ( JPN) | Ruthtanaphol Theppibal ( THA) |
2010 Guangzhou | Mohsen Shadi ( IRI) | Daisaku Takeda ( JPN) | Artyom Kudryashov ( UZB) |
2014 Incheon | Lok Kwan Hoi ( HKG) | Lee Hak-beom ( KOR) | Dushyant Chauhan ( IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Park Hyun-su ( KOR) | Chiu Hin Chun ( HKG) | Dushyant Chauhan ( IND) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon |
China (CHN) Yu Chenggang Li Hui Fan Junjie Wang Tiexin |
Hong Kong (HKG) Chow Kwong Wing Tang Chiu Mang Leung Chun Shek Kwan Ki Cheong |
Indonesia (INA) Ardi Isadi Tanzil Hadid Muhad Yakin Ihram |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Chen Changfeng ( CHN) | Han Hye-soon ( KOR) | Ayuko Tanaka ( JPN) |
1990 Beijing | Cao Mianying ( CHN) | Ro Hong-sun ( PRK) | Kang Sin-sook ( KOR) |
1994 Hiroshima | Cao Mianying ( CHN) | Ho Kim Fai ( HKG) | Kim Mi-jung ( KOR) |
1998 Bangkok | Zhang Xiuyun ( CHN) | Fenella Ng ( HKG) | Junko Kano ( JPN) |
2002 Busan | Zhang Xiuyun ( CHN) | Naoe Harada ( JPN) | Lee Eun-hwa ( KOR) |
2006 Doha | Jin Ziwei ( CHN) | Ai Fukuchi ( JPN) | Pere Karoba ( INA) |
2010 Guangzhou | Tang Bin ( CHN) | Shin Yeong-eun ( KOR) | Zarrina Mihaylova ( UZB) |
2014 Incheon | Kim Ye-ji ( KOR) | Lee Ka Man ( HKG) | Tạ Thanh Huyền ( VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Chen Yunxia ( CHN) | Huang Yi-ting ( TPE) | Alexandra Opachanova ( KAZ) |
2022 Hangzhou | Anna Prakaten ( UZB) | Liu Ruiqi ( CHN) | Shiho Yonekawa ( JPN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2002 Busan |
China (CHN) Dang Junling Li Qin |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto Atsuko Yamauchi |
North Korea (PRK) Ri Ryon-hwa Kim Mi-sun |
2006 Doha |
China (CHN) Tian Liang Li Qin |
South Korea (KOR) Kim Ok-kyung Shin Yeong-eun |
Kazakhstan (KAZ) Mariya Filimonova Inga Dudchenko |
2010 Guangzhou |
China (CHN) Tian Liang Jin Ziwei |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Huệ Phạm Thị Thảo |
South Korea (KOR) Im Eun-ju Ko Young-eun |
2014 Incheon |
China (CHN) Duan Jingli Lü Yang |
Kazakhstan (KAZ) Mariya Vassilyeva Svetlana Germanovich |
Thailand (THA) Rojjana Raklao Phuttharaksa Neegree |
2018 Jakarta–Palembang |
China (CHN) Jiang Yan Li Jingjing |
South Korea (KOR) Kim Seul-gi Kim Ye-ji |
Iran (IRI) Maryam Karami Parisa Ahmadi |
2022 Hangzhou |
China (CHN) Lu Shiyu Shen Shuangmei |
Iran (IRI) Mahsa Javar Zeinab Norouzi |
Thailand (THA) Nuntida Krajangjam Parisa Chaempudsa |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon |
China (CHN) Wang Min Shen Xiaoxing Wang Yuwei Zhang Xinyue |
South Korea (KOR) Kim Seul-gi Ma Se-rom Jeon Seo-yeong Kim A-rum |
Vietnam (VIE) Lê Thị An Phạm Thị Huệ Phạm Thị Thảo Phạm Thị Hài |
2022 Hangzhou |
China (CHN) Chen Yunxia Zhang Ling Lü Yang Cui Xiaotong |
Iran (IRI) Fatemeh Mojallal Nazanin Malaei Mahsa Javar Zeinab Norouzi |
Vietnam (VIE) Lường Thị Thảo Bùi Thị Thu Hiền Nguyễn Thị Giang Phạm Thị Thảo |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul |
China (CHN) Li Ronghua He Li Zhou Xiuhua Ma Yumin Li Hongbing |
South Korea (KOR) Lee Byung-in Kook In-sook Kang Min-heung Joung Mong-ock Nam Sang-lan |
Japan (JPN) Kaoru Seki Mayumi Oku Mieko Sakurai Miki Fujiyama Sayoko Enoki |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Liang Sanmei ( CHN) | Ryoko Orihashi ( JPN) | Kim Yeon-hee ( KOR) |
1998 Bangkok | Ou Shaoyan ( CHN) | Fenella Ng ( HKG) | Phuttharaksa Neegree ( THA) |
2002 Busan | Fu Fengjun ( CHN) | Phuttharaksa Neegree ( THA) | Yung Ka Yan ( HKG) |
2006 Doha | Xu Dongxiang ( CHN) | Lee Ka Man ( HKG) | Phuttharaksa Neegree ( THA) |
2010 Guangzhou | Eri Wakai ( JPN) | Ji Yoo-jin ( KOR) | Bussayamas Phaengkathok ( THA) |
2014 Incheon | Ji Yoo-jin ( KOR) | Lee Ka Man ( HKG) | Soulmaz Abbasi ( IRI) |
2018 Jakarta–Palembang | Pan Dandan ( CHN) | Nazanin Malaei ( IRI) | Lee Ka Man ( HKG) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing |
China (CHN) Zhang Huajie Zeng Meilan Lin Zhiai Yan Dongling |
North Korea (PRK) Chon Gyong-ok Ro Hyong-suk Choi Ryong-sun Kim Yong-ae |
Indonesia (INA) Juliati Nelliewatiy Tuah Tutie |
1994 Hiroshima |
China (CHN) Zhong Aifang Ou Shaoyan Wang Fang Ding Yahong |
Japan (JPN) Kazuyo Urakami Miyuki Yamashita Michiyo Morishita Yukiko Ochi |
None awarded |
This is the complete list of Asian Games medalists in rowing from 1982 to 2022. [1]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | Liu Qun ( CHN) | Shunsuke Horiuchi ( JPN) | ( PRK) |
1986 Seoul | Liu Qun ( CHN) | Shunsuke Horiuchi ( JPN) | Go Dong-hi ( KOR) |
1990 Beijing | Li Zhongping ( CHN) | Lim Kyung-suk ( KOR) | Han Min-chol ( PRK) |
1994 Hiroshima | Huang Xiaoping ( CHN) | Sergeý Bormotin ( TKM) | Georgiy Bartenev ( KAZ) |
1998 Bangkok | Cai Yukun ( CHN) | Lasmin ( INA) | Muhammad Akram ( PAK) |
2002 Busan | Cui Yonghui ( CHN) | Law Hiu Fung ( HKG) | Muhammad Akram ( PAK) |
2006 Doha | Shin Eun-chul ( KOR) | Bajrang Lal Takhar ( IND) | Mikhail Garnik ( KAZ) |
2010 Guangzhou | Bajrang Lal Takhar ( IND) | Wang Ming-hui ( TPE) | Haider Nawzad ( IRQ) |
2014 Incheon | Mohsen Shadi ( IRI) | Kim Dong-yong ( KOR) | Sawarn Singh ( IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Zhang Liang ( CHN) | Kim Dong-yong ( KOR) | Ryuta Arakawa ( JPN) |
2022 Hangzhou | Zhang Liang ( CHN) | Ryuta Arakawa ( JPN) | Chiu Hin Chun ( HKG) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi |
China (CHN) Ye Binglai Wang Deping |
Japan (JPN) |
South Korea (KOR) Chung Jae-soo Han Young-myong |
1986 Seoul |
Japan (JPN) Satoru Miyoshi Tadashi Abe |
China (CHN) Gu Jiahong Tang Hongwei |
South Korea (KOR) Lee Sang-gyu Yoo Seong-joon |
1990 Beijing |
China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
South Korea (KOR) Jo Jun-hyung Lee Ki-hyun |
India (IND) Surinder Singh Rajender Singh Bhanwala |
1994 Hiroshima |
China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
Turkmenistan (TKM) Dmitriý Krupin Waleriý Gussar |
India (IND) Jagjit Singh Rajender Prahlad Shilke |
2018 Jakarta–Palembang |
China (CHN) Li Xiaoxiong Zhao Jingbin |
Uzbekistan (UZB) Sardor Tulkinkhujaev Alisher Turdiev |
Japan (JPN) Yoshihiro Otsuka Yuta Takano |
2022 Hangzhou |
Hong Kong (HKG) Lam San Tung Wong Wai Chun |
Uzbekistan (UZB) Shekhroz Hakimov Dilshodjon Khudoyberdiev |
India (IND) Babu Lal Yadav Lekh Ram |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi |
China (CHN) Xu Guoliang Yan Jun Li Jianxin |
Japan (JPN) |
India (IND) Pravin Uberoi Mohammed Amin Naik Deependra Tomar |
1986 Seoul |
China (CHN) Chen Lianjia Wang Hongbing Yan Jun |
Japan (JPN) Hidekazu Hayashi Hiroyoshi Matsui Tokuhisa Watai |
South Korea (KOR) Chung In-kyo Sin Seung-ho Hyun Song-in |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Shen Hongfei ( CHN) | Kim Il-yong ( PRK) | Dalbir Singh ( IND) |
1998 Bangkok | Hua Lingjun ( CHN) | Kim Il-yong ( PRK) | Muhammad Akram ( PAK) |
2002 Busan | Zhu Zhifu ( CHN) | Hitoshi Hase ( JPN) | Law Hiu Fung ( HKG) |
2006 Doha | Wu Chongkui ( CHN) | Daisaku Takeda ( JPN) | Ruthtanaphol Theppibal ( THA) |
2010 Guangzhou | Mohsen Shadi ( IRI) | Daisaku Takeda ( JPN) | Artyom Kudryashov ( UZB) |
2014 Incheon | Lok Kwan Hoi ( HKG) | Lee Hak-beom ( KOR) | Dushyant Chauhan ( IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Park Hyun-su ( KOR) | Chiu Hin Chun ( HKG) | Dushyant Chauhan ( IND) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon |
China (CHN) Yu Chenggang Li Hui Fan Junjie Wang Tiexin |
Hong Kong (HKG) Chow Kwong Wing Tang Chiu Mang Leung Chun Shek Kwan Ki Cheong |
Indonesia (INA) Ardi Isadi Tanzil Hadid Muhad Yakin Ihram |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Chen Changfeng ( CHN) | Han Hye-soon ( KOR) | Ayuko Tanaka ( JPN) |
1990 Beijing | Cao Mianying ( CHN) | Ro Hong-sun ( PRK) | Kang Sin-sook ( KOR) |
1994 Hiroshima | Cao Mianying ( CHN) | Ho Kim Fai ( HKG) | Kim Mi-jung ( KOR) |
1998 Bangkok | Zhang Xiuyun ( CHN) | Fenella Ng ( HKG) | Junko Kano ( JPN) |
2002 Busan | Zhang Xiuyun ( CHN) | Naoe Harada ( JPN) | Lee Eun-hwa ( KOR) |
2006 Doha | Jin Ziwei ( CHN) | Ai Fukuchi ( JPN) | Pere Karoba ( INA) |
2010 Guangzhou | Tang Bin ( CHN) | Shin Yeong-eun ( KOR) | Zarrina Mihaylova ( UZB) |
2014 Incheon | Kim Ye-ji ( KOR) | Lee Ka Man ( HKG) | Tạ Thanh Huyền ( VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Chen Yunxia ( CHN) | Huang Yi-ting ( TPE) | Alexandra Opachanova ( KAZ) |
2022 Hangzhou | Anna Prakaten ( UZB) | Liu Ruiqi ( CHN) | Shiho Yonekawa ( JPN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2002 Busan |
China (CHN) Dang Junling Li Qin |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto Atsuko Yamauchi |
North Korea (PRK) Ri Ryon-hwa Kim Mi-sun |
2006 Doha |
China (CHN) Tian Liang Li Qin |
South Korea (KOR) Kim Ok-kyung Shin Yeong-eun |
Kazakhstan (KAZ) Mariya Filimonova Inga Dudchenko |
2010 Guangzhou |
China (CHN) Tian Liang Jin Ziwei |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Huệ Phạm Thị Thảo |
South Korea (KOR) Im Eun-ju Ko Young-eun |
2014 Incheon |
China (CHN) Duan Jingli Lü Yang |
Kazakhstan (KAZ) Mariya Vassilyeva Svetlana Germanovich |
Thailand (THA) Rojjana Raklao Phuttharaksa Neegree |
2018 Jakarta–Palembang |
China (CHN) Jiang Yan Li Jingjing |
South Korea (KOR) Kim Seul-gi Kim Ye-ji |
Iran (IRI) Maryam Karami Parisa Ahmadi |
2022 Hangzhou |
China (CHN) Lu Shiyu Shen Shuangmei |
Iran (IRI) Mahsa Javar Zeinab Norouzi |
Thailand (THA) Nuntida Krajangjam Parisa Chaempudsa |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon |
China (CHN) Wang Min Shen Xiaoxing Wang Yuwei Zhang Xinyue |
South Korea (KOR) Kim Seul-gi Ma Se-rom Jeon Seo-yeong Kim A-rum |
Vietnam (VIE) Lê Thị An Phạm Thị Huệ Phạm Thị Thảo Phạm Thị Hài |
2022 Hangzhou |
China (CHN) Chen Yunxia Zhang Ling Lü Yang Cui Xiaotong |
Iran (IRI) Fatemeh Mojallal Nazanin Malaei Mahsa Javar Zeinab Norouzi |
Vietnam (VIE) Lường Thị Thảo Bùi Thị Thu Hiền Nguyễn Thị Giang Phạm Thị Thảo |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul |
China (CHN) Li Ronghua He Li Zhou Xiuhua Ma Yumin Li Hongbing |
South Korea (KOR) Lee Byung-in Kook In-sook Kang Min-heung Joung Mong-ock Nam Sang-lan |
Japan (JPN) Kaoru Seki Mayumi Oku Mieko Sakurai Miki Fujiyama Sayoko Enoki |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Liang Sanmei ( CHN) | Ryoko Orihashi ( JPN) | Kim Yeon-hee ( KOR) |
1998 Bangkok | Ou Shaoyan ( CHN) | Fenella Ng ( HKG) | Phuttharaksa Neegree ( THA) |
2002 Busan | Fu Fengjun ( CHN) | Phuttharaksa Neegree ( THA) | Yung Ka Yan ( HKG) |
2006 Doha | Xu Dongxiang ( CHN) | Lee Ka Man ( HKG) | Phuttharaksa Neegree ( THA) |
2010 Guangzhou | Eri Wakai ( JPN) | Ji Yoo-jin ( KOR) | Bussayamas Phaengkathok ( THA) |
2014 Incheon | Ji Yoo-jin ( KOR) | Lee Ka Man ( HKG) | Soulmaz Abbasi ( IRI) |
2018 Jakarta–Palembang | Pan Dandan ( CHN) | Nazanin Malaei ( IRI) | Lee Ka Man ( HKG) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing |
China (CHN) Zhang Huajie Zeng Meilan Lin Zhiai Yan Dongling |
North Korea (PRK) Chon Gyong-ok Ro Hyong-suk Choi Ryong-sun Kim Yong-ae |
Indonesia (INA) Juliati Nelliewatiy Tuah Tutie |
1994 Hiroshima |
China (CHN) Zhong Aifang Ou Shaoyan Wang Fang Ding Yahong |
Japan (JPN) Kazuyo Urakami Miyuki Yamashita Michiyo Morishita Yukiko Ochi |
None awarded |