Tournament details | |
---|---|
Country | Greece |
Teams | 84 |
Defending champions | PAOK |
Final positions | |
Champions | Olympiacos (28 titles) |
Runner-up | AEK Athens |
Tournament statistics | |
Matches played | 107 |
Goals scored | 264 (2.47 per match) |
Top goal scorer(s) |
Dimitrios Pelkas Georgios Pamlidis (4 goals each) |
The 2019β20 Greek Football Cup is the 78th season of the Greek Football Cup. A total of 84 clubs are accepted to enter. 14 from the Super League 1 (1st tier), 12 from the Super League 2 (2nd tier), 14 from the Football League (3rd tier) and 44 previous season local Cup winners. The Second Leg Semi-Final matches and the Final were postponed due to the COVID-19 pandemic in Greece until June.
The Final was originally scheduled for 26 July and was postponed to 30 August because of Olympiacos' pressure in HFF to change the stadium from Georgios Kamaras Stadium to Olympic Stadium and after the no of the Hellenic Police in the first stadium. The Final was rescheduled for 30 August in the Olympic Stadium but it was postponed again because Olympiacos' player Maximiliano Lovera was tested positive for COVID-19. The Final was rescheduled again for 12 September at Panthessaliko Stadium in Volos.
Round | Date(s) | Fixtures | Clubs | New entries | Leagues entering |
---|---|---|---|---|---|
First Round | 24, 25, 28 August & 17 September 2019 | 21 | 84 β 62 | 44 | Local Cup Winners |
Second Round | 31 August, 1, 4, 8, 15 September & 2 October 2019 | 11 | 62 β 51 | none | none |
Third Round | 14, 15, 18, 25 September & 16 October 2019 | 12 | 51 β 39 | 14 | Football League |
Fourth Round | 24β26 September, 2, 9, 23 October 2019 | 12 | 39 β 27 | 12 | Super League 2 |
Fifth Round | 29β31 October & 3β5 December 2019 | 22 | 27 β 16 | 9 | Super League 1, places 6β14 |
Round of 16 | 7β9, 14β16 January 2020 | 16 | 16 β 8 | 5 | Super League 1, places 1β5 |
Quarter-finals | 4β6, 11β13 February 2020 | 8 | 8 β 4 | none | none |
Semi-finals | 4 March & 24 June 2020 | 4 | 4 β 2 | ||
Final | 12 September 2020 | 1 | 2 β 1 |
Super League 1 | Super League 2 | Football League | 2018β19 Local Cup Winners | ||
|
|
|
The draw for this round took place on 9 August 2019. [1] The majority of fixtures were held on 24, 25 and 28 August 2019. [2]
Two of the fixtures, KalamataβAtromitos Patras and Enosis Vathyllos-Pansamiakosβ Aiolikos were postponed in light the bids of Kalamata and Aiolikos to enter the Football League. [2] Kalamata were eventually greenlighted to play in the Football League by decision of the HFF, taking the place of Nestos Chrysoupoli, who withdrew their participation. [3] As such, despite being drawn against Atromitos Patras, they advanced to the Third Round draw on walkover. Likewise, Atromitos advanced to the next round on walkover.
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
24 August 2019 | ||
Tilikratis | 3β1 | Sellana |
25 August 2019 | ||
Pellana | 2β0 | Atromitos Agios Georgios |
Pallixouriakos | 0β1 | Xenophon Krestena |
Thinaliakos | 2β1 | Potamia |
Megas Alexandros Iasmos | 0β3 ( w/o) | Pandramaikos |
Ethnikos Alexandroupoli | 0β7 | Aetos Orfano |
Panserraikos | 2β2 (4β3 p) | Orfeas Xanthi |
PAONE Eptalofos | 0β4 | Karitsa |
Makedonikos Foufas | 3β2 | Megas Alexandros Kallithea |
Edessaikos | 1β2 | Thermaikos |
PO Elassona | 0β0 (4β2 p) | Souli Paramythia |
APO Atalanti | 2β0 | Meteora |
Apollon Efpalio | 3β0 | Omiros Neochori |
Korinthos | 2β0 | Leonidio |
Nea Artaki | 2β2 (2β3 p) | Ethnikos Piraeus |
Episkopi | 1β0 | Atsalenios |
Acharnaikos | 0β3 | AEEK SYNKA |
28 August 2019 | ||
Doxa Arta | 2β0 | Zakynthos |
Ypato | 5β0 | Panargiakos |
Panthiraikos | 3β0 | Ilisiakos |
17 September 2019 | ||
Enosis Vathyllos-Pansamiakos | 0β0 (2β4 p) | Aiolikos |
N/A | ||
Kalamata | bye | |
Atromitos Patras | bye |
Tilikratis | 3β1 | Sellana |
---|---|---|
|
Report |
|
Pallixouriakos | 0β1 | Xenophon Krestena |
---|---|---|
Report |
|
Thinaliakos | 2β1 | Potamia |
---|---|---|
|
Report |
|
Megas Alexandros Iasmos | 0β3 (Awarded) | Pandramaikos |
---|---|---|
Report |
Ethnikos Alexandroupoli | 0β7 | Aetos Orfano |
---|---|---|
Report |
|
Panserraikos | 2β2 ( a.e.t.) | Orfeas Xanthi |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
4β3 |
|
Makedonikos Foufas | 3β2 ( a.e.t.) | Megas Alexandros Kallithea |
---|---|---|
|
Report |
|
Edessaikos | 1β2 | Thermaikos |
---|---|---|
|
Report |
|
PO Elassona | 0β0 ( a.e.t.) | Souli Paramythia |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
|
4β2 |
|
APO Atalanti | 2β0 | Meteora |
---|---|---|
|
Report |
Apollon Efpalio | 3β0 | Omiros Neochori |
---|---|---|
|
Report |
Nea Artaki | 2β2 ( a.e.t.) | Ethnikos Piraeus |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
|
2β3 |
|
Episkopi | 1β0 | Atsalenios |
---|---|---|
|
Report |
Acharnaikos | 0β3 | AEEK SYNKA |
---|---|---|
Report |
Doxa Arta | 2β0 | Zakynthos |
---|---|---|
|
Report |
Ypato | 5β0 | Panargiakos |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 3β0 | Ilisiakos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 27 August 2018. [4]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
31 August 2019 | ||
PO Elassona | 1β1 (5β3 p) | Tilikratis |
1 September 2019 | ||
Thinaliakos | 1β0 | Apollon Efpalio |
Aetos Orfano | 4β2 | Thermaikos |
Pellana | 1β0 | AO Ypato |
Pandramaikos | 2β1 ( a.e.t.) | Makedonikos Foufas |
Xenophon Krestena | 2β1 | Doxa Arta |
AE Karitsa | 1β2 | Panserraikos |
4 September 2019 | ||
Episkopi | 2β0 | Ethnikos Piraeus |
8 September 2019 | ||
Panthiraikos | 1β0 | AEEK SYNKA |
15 September 2019 | ||
APO Atalanti | 1β0 | Atromitos Patras |
2 October 2019 | ||
Aiolikos | 2β0 | Korinthos |
PO Elassona | 1β1 ( a.e.t.) | Tilikratis |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
|
5β3 |
Aetos Orfano | 4β2 | Thermaikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Pandramaikos | 2β1 ( a.e.t.) | Makedonikos Foufas |
---|---|---|
|
Report |
|
Xenophon Krestena | 2β1 | Doxa Arta |
---|---|---|
|
Report |
|
AE Karitsa | 1β2 | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
Episkopi | 2β0 | Ethnikos Piraeus |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 1β0 | AEEK SYNKA |
---|---|---|
|
Report |
APO Atalanti | 1β0 | Atromitos Patras |
---|---|---|
|
Report |
Aiolikos | 2β0 | Korinthos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 9 September 2019. [5] A total of 24 teams are involved in the Round 3 draw: The 12 2019β20 Football League teams entering in this round, and the twelve winners of the previous round. [5] 12 single-match fixtures were determined, of which the winners will qualify to the next Round. The majority of fixtures were held on 14, 15 and 18 September. [6]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
14 September 2019 | ||
Aetos Orfano | 2β1 | Thesprotos |
PO Elassona | 0β1 ( a.e.t.) | Enosis Aspropyrgos |
15 September 2019 | ||
Episkopi | 1β2 | Trikala |
Panthiraikos | 0β0 (5β4 p) | OF Ierapetra |
Thinaliakos | 0β1 ( a.e.t.) | Kavala |
Pandramaikos | 0β3 | Ionikos |
Xenophon Krestena | 1β2 | Egaleo |
Panserraikos | 2β0 | Triglia |
18 September 2019 | ||
Pellana | 0β2 | Ialysos |
Veria | 2β0 | Diagoras |
25 September 2019 | ||
APO Atalanti | 2β3 ( a.e.t.) | Olympiacos Volos |
16 October 2019 | ||
Aiolikos | 1β0 | Niki Volos |
N/A | ||
Kalamata | bye |
Aetos Orfano | 2β1 | Thesprotos |
---|---|---|
|
Report |
|
PO Elassona | 0β1 ( a.e.t.) | Enosis Aspropyrgos |
---|---|---|
Report |
|
Episkopi | 1β2 | Trikala |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 0β0 ( a.e.t.) | OF Ierapetra |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
5β4 |
Thinaliakos | 0β1 ( a.e.t.) | Kavala |
---|---|---|
Report |
|
Pandramaikos | 0β3 | Ionikos |
---|---|---|
Report |
Xenophon Krestena | 1β2 | Egaleo |
---|---|---|
|
Report |
|
Panserraikos | 2β0 | Triglia |
---|---|---|
|
Report |
APO Atalanti | 2β3 ( a.e.t.) | Olympiacos Volos |
---|---|---|
|
Report |
|
Aiolikos | 1β0 | Niki Volos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 17 September 2019. [7] A total of 24 teams were involved in the Round 4 draw: The 12 2019β20 Super League 2 teams entering in this round, and the twelve winners of the previous round. [7] 12 single-match fixtures were determined, of which the winners qualified to the next Round. The majority of fixtures were held on 24, 25 and 26 September. [7]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
24 September 2019 | ||
Ionikos | 1β2 | Panachaiki |
Veria | 3β0 | Levadiakos |
Trikala | 1β0 | Doxa Drama |
25 September 2019 | ||
Egaleo | 0β2 | Ergotelis |
Kavala | 2β0 | Chania |
Kalamata | 0β0 (4β3 p) | Karaiskakis |
26 September 2019 | ||
Panthiraikos | 1β2 | Platanias |
2 October 2019 | ||
Ialysos | 1β0 | Kerkyra |
Aetos Orfano | 0β1 | Apollon Larissa |
Enosis Aspropyrgos | 0β2 | PAS Giannina |
9 October 2019 | ||
Olympiacos Volos | 1β0 | Apollon Pontou |
23 October 2019 | ||
Aiolikos | 1β0 | Apollon Smyrnis |
N/A | ||
Panserraikos | bye |
Ionikos | 1β2 | Panachaiki |
---|---|---|
|
Report |
|
Veria | 3β0 | Levadiakos |
---|---|---|
Report |
Trikala | 1β0 | Doxa Drama |
---|---|---|
|
Report |
Kavala | 2β0 | Chania |
---|---|---|
|
Report |
Kalamata | 0β0 ( a.e.t.) | Karaiskakis |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
4β3 |
Panthiraikos | 1β2 | Platanias |
---|---|---|
|
Report |
Aetos Orfano | 0β1 | Apollon Larissa |
---|---|---|
Report |
|
Enosis Aspropyrgos | 0β2 | PAS Giannina |
---|---|---|
Report |
Olympiacos Volos | 1β0 | Apollon Pontou |
---|---|---|
|
Report |
Aiolikos | 1β0 | Apollon Smyrnis |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 16 October 2019. [8] A total of 22 teams are involved in the Round 5 draw: The 8 2019β20 Super League teams, who finished in places 6β13 in the 2018β19 season entering the competition in this round, the twelve winners of the previous round, the champion of the 2018β19 Football League ( Volos), and the single club advancing on walkover in Round 4 ( Panserraikos). [9]
As of this phase onward, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.
In the draw for Round 5, the nine Super League teams are seeded, and the 13 clubs advancing from previous Rounds are unseeded. [9] The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. The remaining 4 unseeded clubs will be drawn against one another with the team being drawn last hosting the second leg. [9]
A total of 11 fixtures were determined, of which the winners will qualify to the Round of 16. The first leg matches will be held on 29, 30 and 31 October, while the 2nd leg matches will be held 3, 4 and 5 December 2019. [9]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Apollon Larissa | 2β4 | Xanthi | 2β1 | 0β3 |
Panserraikos | 2β2 (2β4 p) | Volos | 1β1 | 1β1 ( a.e.t.) |
PAS Giannina | 3β1 | Veria | 1β0 | 2β1 |
Olympiacos Volos | 0β9 | Panionios | 0β3 | 0β6 |
Kalamata | 3β1 | AEL | 3β0 | 0β1 |
Kavala | 2β4 | OFI | 2β0 | 0β4 |
Panachaiki | 1β5 | Panathinaikos | 1β3 | 0β2 |
Platanias | 2β4 | Asteras Tripolis | 0β1 | 2β3 ( a.e.t.) |
Ialysos | 1β9 | Panetolikos | 0β4 | 1β5 |
Aiolikos | 0β6 | Lamia | 0β3 | 0β3 |
Trikala | 4β2 | Ergotelis | 3β2 | 1β0 |
Apollon Larissa | 2β1 | Xanthi |
---|---|---|
Report |
|
Xanthi | 3β0 | Apollon Larissa |
---|---|---|
|
Report |
Xanthi won 4β2 on aggregate.
Panserraikos | 1β1 | Volos |
---|---|---|
|
Report |
|
Volos | 1β1 ( a.e.t.) | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
4β2 |
|
Volos won 4β2 on penalties.
PAS Giannina | 1β0 | Veria |
---|---|---|
|
Report |
Veria | 1β2 | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
PAS Giannina won 3β1 on aggregate.
Olympiacos Volos | 0β3 | Panionios |
---|---|---|
Report |
|
Panionios | 6β0 | Olympiacos Volos |
---|---|---|
|
Report |
Panionios won 9β0 on aggregate.
Kalamata | 3β0 | AEL |
---|---|---|
|
Report |
Kalamata won 3β1 on aggregate.
Kavala | 2β0 | OFI |
---|---|---|
|
Report |
OFI | 4β0 | Kavala |
---|---|---|
|
Report |
OFI won 4β2 on aggregate.
Platanias | 0β1 | Asteras Tripolis |
---|---|---|
Report |
|
Asteras Tripolis | 3β2 ( a.e.t.) | Platanias |
---|---|---|
|
Report |
Asteras Tripolis won 4β2 on aggregate.
Ialysos | 0β4 | Panetolikos |
---|---|---|
Report |
Panetolikos | 5β1 | Ialysos |
---|---|---|
|
Report |
|
Panetolikos won 9β1 on aggregate.
Lamia | 3β0 | Aiolikos |
---|---|---|
|
Report |
Lamia won 6β0 on aggregate.
Trikala | 3β2 | Ergotelis |
---|---|---|
|
Report |
Ergotelis | 0β1 | Trikala |
---|---|---|
Report |
|
Trikala won 4β2 on aggregate.
Each tie in the
knockout phase, apart from the final, was played over
two legs, with each team playing one leg at home. The team that scored more goals on aggregate over the two legs advanced to the next round. If the aggregate score was level, the
away goals rule was applied, i.e. the team that scored more goals away from home over the two legs advanced. If away goals were also equal, then
extra time was played. The away goals rule was again applied after extra time, i.e. if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team advanced by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the winners were decided by a
penalty shoot-out. In the final, which were played as a single match, if the score was level at the end of normal time, extra time was played, followed by a penalty shoot-out if the score was still level.
The mechanism of the draws for each round is as follows:
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||||||
1 | Volos | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
16 | Atromitos | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||
Atromitos | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Aris | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||
8 | Xanthi | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
9 | Aris | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
Aris | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||
AEK Athens ( a.e.t.) | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
5 | AEK Athens | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||
12 | Asteras Tripolis | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
AEK Athens | 1 | 4 | 5 | ||||||||||||||||||||||
Panetolikos | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||
4 | Panetolikos ( a) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
13 | Panionios | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
AEK Athens | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
6 | OFI | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
11 | PAOK | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||||
PAOK | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Panathinaikos | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
3 | PAS Giannina | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
14 | Panathinaikos | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||
PAOK | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
7 | Trikala | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
10 | Lamia | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
Lamia | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||
2 | Kalamata | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
15 | Olympiacos | 2 | 4 | 6 |
The draw took place on 16 December 2019. [10]
Seeded | Unseeded |
---|---|
PAOK | Panetolikos |
Olympiacos | Asteras Tripolis |
AEK Athens | Xanthi |
Atromitos | OFI |
Aris | Volos |
Panionios | PAS Giannina |
Lamia | Trikala |
Panathinaikos | Kalamata |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Volos | 2β3 | Atromitos | 0β3 | 2β0 |
PAS Giannina | 2β3 | Panathinaikos | 1β0 | 1β3 |
Asteras Tripolis | 1β3 | AEK Athens | 1β1 | 0β2 |
Kalamata | 1β6 | Olympiacos | 0β2 | 1β4 |
OFI | 1β7 | PAOK | 0β3 | 1β4 |
Trikala | 1β2 | Lamia | 0β1 | 1β1 |
Xanthi | 1β3 | Aris | 0β1 | 1β2 |
Panetolikos | 1β1 ( a) | Panionios | 0β0 | 1β1 ( a.e.t.) |
Atromitos | 0β2 | Volos |
---|---|---|
Report |
|
Atromitos won 3β2 on aggregate.
PAS Giannina | 1β0 | Panathinaikos |
---|---|---|
|
Report |
Panathinaikos | 3β1 | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
|
Panathinaikos won 3β1 on aggregate.
Asteras Tripolis | 1β1 | AEK Athens |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens won 3β1 on aggregate.
Kalamata | 0β2 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
|
Olympiacos | 4β1 | Kalamata |
---|---|---|
Report |
|
Olympiacos won 6β1 on aggregate.
PAOK | 4β1 | OFI |
---|---|---|
|
Report |
|
PAOK won 7β1 on aggregate.
Lamia won 2β1 on aggregate.
Aris won 3β1 on aggregate.
Panetolikos | 0β0 | Panionios |
---|---|---|
Report |
Panionios | 1β1 ( a.e.t.) | Panetolikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Panetolikos won on away goals.
The draw took place on 23 January 2020. [11]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Aris | 1β0 | Atromitos | 0β0 | 1β0 |
Panetolikos | 1β5 | AEK Athens | 1β1 | 0β4 |
PAOK | 3β0 | Panathinaikos | 2β0 | 1β0 |
Lamia | 2β3 | Olympiacos | 0β0 | 2β3 |
Aris | 0β0 | Atromitos |
---|---|---|
Report |
Atromitos | 0β1 | Aris |
---|---|---|
Report |
|
Aris won 1β0 on aggregate.
Panetolikos | 1β1 | AEK Athens |
---|---|---|
|
Report |
|
AEK Athens | 4β0 | Panetolikos |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens won 5β1 on aggregate.
PAOK | 2β0 | Panathinaikos |
---|---|---|
Report |
Panathinaikos | 0β1 | PAOK |
---|---|---|
Report |
|
PAOK won 3β0 on aggregate.
Lamia | 0β0 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
Olympiacos | 3β2 | Lamia |
---|---|---|
Report |
Olympiacos won 3β2 on aggregate.
The draw took place on 20 February 2020. [12]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
PAOK | 3β4 | Olympiacos | 3β2 | 0β2 |
AEK Athens | 4β3 | Aris | 2β1 | 2β2 ( a.e.t.) |
PAOK | 3β2 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
Olympiacos | 2β0 | PAOK |
---|---|---|
Report |
Olympiacos won 4β3 on aggregate.
AEK Athens | 2β1 | Aris |
---|---|---|
Report |
Aris | 2β2 ( a.e.t.) | AEK Athens |
---|---|---|
Report |
|
AEK Athens won 4β3 on aggregate.
AEK Athens | 0β1 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
|
Rank | Player | Club | Goals |
---|---|---|---|
1 | Dimitrios Pelkas | PAOK | 4 |
Georgios Pamlidis | PAS Giannina | ||
3 | Christos Alexiou | Karitsa | 3 |
Alberto Simoni | Veria | ||
Giannis Loukinas | Platanias | ||
Gavriil Apostolidis | Aetos Orfano | ||
Sotiris Tsiloulis | Panionios | ||
Dimitris Gourtsas | Panserraikos | ||
Georgios Papavasiliou | |||
Admir Bajrovic | Panetolikos | ||
Vangelis Alexopoulos | Kalamata | ||
Marko Livaja | AEK Athens |
Tournament details | |
---|---|
Country | Greece |
Teams | 84 |
Defending champions | PAOK |
Final positions | |
Champions | Olympiacos (28 titles) |
Runner-up | AEK Athens |
Tournament statistics | |
Matches played | 107 |
Goals scored | 264 (2.47 per match) |
Top goal scorer(s) |
Dimitrios Pelkas Georgios Pamlidis (4 goals each) |
The 2019β20 Greek Football Cup is the 78th season of the Greek Football Cup. A total of 84 clubs are accepted to enter. 14 from the Super League 1 (1st tier), 12 from the Super League 2 (2nd tier), 14 from the Football League (3rd tier) and 44 previous season local Cup winners. The Second Leg Semi-Final matches and the Final were postponed due to the COVID-19 pandemic in Greece until June.
The Final was originally scheduled for 26 July and was postponed to 30 August because of Olympiacos' pressure in HFF to change the stadium from Georgios Kamaras Stadium to Olympic Stadium and after the no of the Hellenic Police in the first stadium. The Final was rescheduled for 30 August in the Olympic Stadium but it was postponed again because Olympiacos' player Maximiliano Lovera was tested positive for COVID-19. The Final was rescheduled again for 12 September at Panthessaliko Stadium in Volos.
Round | Date(s) | Fixtures | Clubs | New entries | Leagues entering |
---|---|---|---|---|---|
First Round | 24, 25, 28 August & 17 September 2019 | 21 | 84 β 62 | 44 | Local Cup Winners |
Second Round | 31 August, 1, 4, 8, 15 September & 2 October 2019 | 11 | 62 β 51 | none | none |
Third Round | 14, 15, 18, 25 September & 16 October 2019 | 12 | 51 β 39 | 14 | Football League |
Fourth Round | 24β26 September, 2, 9, 23 October 2019 | 12 | 39 β 27 | 12 | Super League 2 |
Fifth Round | 29β31 October & 3β5 December 2019 | 22 | 27 β 16 | 9 | Super League 1, places 6β14 |
Round of 16 | 7β9, 14β16 January 2020 | 16 | 16 β 8 | 5 | Super League 1, places 1β5 |
Quarter-finals | 4β6, 11β13 February 2020 | 8 | 8 β 4 | none | none |
Semi-finals | 4 March & 24 June 2020 | 4 | 4 β 2 | ||
Final | 12 September 2020 | 1 | 2 β 1 |
Super League 1 | Super League 2 | Football League | 2018β19 Local Cup Winners | ||
|
|
|
The draw for this round took place on 9 August 2019. [1] The majority of fixtures were held on 24, 25 and 28 August 2019. [2]
Two of the fixtures, KalamataβAtromitos Patras and Enosis Vathyllos-Pansamiakosβ Aiolikos were postponed in light the bids of Kalamata and Aiolikos to enter the Football League. [2] Kalamata were eventually greenlighted to play in the Football League by decision of the HFF, taking the place of Nestos Chrysoupoli, who withdrew their participation. [3] As such, despite being drawn against Atromitos Patras, they advanced to the Third Round draw on walkover. Likewise, Atromitos advanced to the next round on walkover.
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
24 August 2019 | ||
Tilikratis | 3β1 | Sellana |
25 August 2019 | ||
Pellana | 2β0 | Atromitos Agios Georgios |
Pallixouriakos | 0β1 | Xenophon Krestena |
Thinaliakos | 2β1 | Potamia |
Megas Alexandros Iasmos | 0β3 ( w/o) | Pandramaikos |
Ethnikos Alexandroupoli | 0β7 | Aetos Orfano |
Panserraikos | 2β2 (4β3 p) | Orfeas Xanthi |
PAONE Eptalofos | 0β4 | Karitsa |
Makedonikos Foufas | 3β2 | Megas Alexandros Kallithea |
Edessaikos | 1β2 | Thermaikos |
PO Elassona | 0β0 (4β2 p) | Souli Paramythia |
APO Atalanti | 2β0 | Meteora |
Apollon Efpalio | 3β0 | Omiros Neochori |
Korinthos | 2β0 | Leonidio |
Nea Artaki | 2β2 (2β3 p) | Ethnikos Piraeus |
Episkopi | 1β0 | Atsalenios |
Acharnaikos | 0β3 | AEEK SYNKA |
28 August 2019 | ||
Doxa Arta | 2β0 | Zakynthos |
Ypato | 5β0 | Panargiakos |
Panthiraikos | 3β0 | Ilisiakos |
17 September 2019 | ||
Enosis Vathyllos-Pansamiakos | 0β0 (2β4 p) | Aiolikos |
N/A | ||
Kalamata | bye | |
Atromitos Patras | bye |
Tilikratis | 3β1 | Sellana |
---|---|---|
|
Report |
|
Pallixouriakos | 0β1 | Xenophon Krestena |
---|---|---|
Report |
|
Thinaliakos | 2β1 | Potamia |
---|---|---|
|
Report |
|
Megas Alexandros Iasmos | 0β3 (Awarded) | Pandramaikos |
---|---|---|
Report |
Ethnikos Alexandroupoli | 0β7 | Aetos Orfano |
---|---|---|
Report |
|
Panserraikos | 2β2 ( a.e.t.) | Orfeas Xanthi |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
4β3 |
|
Makedonikos Foufas | 3β2 ( a.e.t.) | Megas Alexandros Kallithea |
---|---|---|
|
Report |
|
Edessaikos | 1β2 | Thermaikos |
---|---|---|
|
Report |
|
PO Elassona | 0β0 ( a.e.t.) | Souli Paramythia |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
|
4β2 |
|
APO Atalanti | 2β0 | Meteora |
---|---|---|
|
Report |
Apollon Efpalio | 3β0 | Omiros Neochori |
---|---|---|
|
Report |
Nea Artaki | 2β2 ( a.e.t.) | Ethnikos Piraeus |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
|
2β3 |
|
Episkopi | 1β0 | Atsalenios |
---|---|---|
|
Report |
Acharnaikos | 0β3 | AEEK SYNKA |
---|---|---|
Report |
Doxa Arta | 2β0 | Zakynthos |
---|---|---|
|
Report |
Ypato | 5β0 | Panargiakos |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 3β0 | Ilisiakos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 27 August 2018. [4]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
31 August 2019 | ||
PO Elassona | 1β1 (5β3 p) | Tilikratis |
1 September 2019 | ||
Thinaliakos | 1β0 | Apollon Efpalio |
Aetos Orfano | 4β2 | Thermaikos |
Pellana | 1β0 | AO Ypato |
Pandramaikos | 2β1 ( a.e.t.) | Makedonikos Foufas |
Xenophon Krestena | 2β1 | Doxa Arta |
AE Karitsa | 1β2 | Panserraikos |
4 September 2019 | ||
Episkopi | 2β0 | Ethnikos Piraeus |
8 September 2019 | ||
Panthiraikos | 1β0 | AEEK SYNKA |
15 September 2019 | ||
APO Atalanti | 1β0 | Atromitos Patras |
2 October 2019 | ||
Aiolikos | 2β0 | Korinthos |
PO Elassona | 1β1 ( a.e.t.) | Tilikratis |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
|
5β3 |
Aetos Orfano | 4β2 | Thermaikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Pandramaikos | 2β1 ( a.e.t.) | Makedonikos Foufas |
---|---|---|
|
Report |
|
Xenophon Krestena | 2β1 | Doxa Arta |
---|---|---|
|
Report |
|
AE Karitsa | 1β2 | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
Episkopi | 2β0 | Ethnikos Piraeus |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 1β0 | AEEK SYNKA |
---|---|---|
|
Report |
APO Atalanti | 1β0 | Atromitos Patras |
---|---|---|
|
Report |
Aiolikos | 2β0 | Korinthos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 9 September 2019. [5] A total of 24 teams are involved in the Round 3 draw: The 12 2019β20 Football League teams entering in this round, and the twelve winners of the previous round. [5] 12 single-match fixtures were determined, of which the winners will qualify to the next Round. The majority of fixtures were held on 14, 15 and 18 September. [6]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
14 September 2019 | ||
Aetos Orfano | 2β1 | Thesprotos |
PO Elassona | 0β1 ( a.e.t.) | Enosis Aspropyrgos |
15 September 2019 | ||
Episkopi | 1β2 | Trikala |
Panthiraikos | 0β0 (5β4 p) | OF Ierapetra |
Thinaliakos | 0β1 ( a.e.t.) | Kavala |
Pandramaikos | 0β3 | Ionikos |
Xenophon Krestena | 1β2 | Egaleo |
Panserraikos | 2β0 | Triglia |
18 September 2019 | ||
Pellana | 0β2 | Ialysos |
Veria | 2β0 | Diagoras |
25 September 2019 | ||
APO Atalanti | 2β3 ( a.e.t.) | Olympiacos Volos |
16 October 2019 | ||
Aiolikos | 1β0 | Niki Volos |
N/A | ||
Kalamata | bye |
Aetos Orfano | 2β1 | Thesprotos |
---|---|---|
|
Report |
|
PO Elassona | 0β1 ( a.e.t.) | Enosis Aspropyrgos |
---|---|---|
Report |
|
Episkopi | 1β2 | Trikala |
---|---|---|
|
Report |
Panthiraikos | 0β0 ( a.e.t.) | OF Ierapetra |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
5β4 |
Thinaliakos | 0β1 ( a.e.t.) | Kavala |
---|---|---|
Report |
|
Pandramaikos | 0β3 | Ionikos |
---|---|---|
Report |
Xenophon Krestena | 1β2 | Egaleo |
---|---|---|
|
Report |
|
Panserraikos | 2β0 | Triglia |
---|---|---|
|
Report |
APO Atalanti | 2β3 ( a.e.t.) | Olympiacos Volos |
---|---|---|
|
Report |
|
Aiolikos | 1β0 | Niki Volos |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 17 September 2019. [7] A total of 24 teams were involved in the Round 4 draw: The 12 2019β20 Super League 2 teams entering in this round, and the twelve winners of the previous round. [7] 12 single-match fixtures were determined, of which the winners qualified to the next Round. The majority of fixtures were held on 24, 25 and 26 September. [7]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
24 September 2019 | ||
Ionikos | 1β2 | Panachaiki |
Veria | 3β0 | Levadiakos |
Trikala | 1β0 | Doxa Drama |
25 September 2019 | ||
Egaleo | 0β2 | Ergotelis |
Kavala | 2β0 | Chania |
Kalamata | 0β0 (4β3 p) | Karaiskakis |
26 September 2019 | ||
Panthiraikos | 1β2 | Platanias |
2 October 2019 | ||
Ialysos | 1β0 | Kerkyra |
Aetos Orfano | 0β1 | Apollon Larissa |
Enosis Aspropyrgos | 0β2 | PAS Giannina |
9 October 2019 | ||
Olympiacos Volos | 1β0 | Apollon Pontou |
23 October 2019 | ||
Aiolikos | 1β0 | Apollon Smyrnis |
N/A | ||
Panserraikos | bye |
Ionikos | 1β2 | Panachaiki |
---|---|---|
|
Report |
|
Veria | 3β0 | Levadiakos |
---|---|---|
Report |
Trikala | 1β0 | Doxa Drama |
---|---|---|
|
Report |
Kavala | 2β0 | Chania |
---|---|---|
|
Report |
Kalamata | 0β0 ( a.e.t.) | Karaiskakis |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
4β3 |
Panthiraikos | 1β2 | Platanias |
---|---|---|
|
Report |
Aetos Orfano | 0β1 | Apollon Larissa |
---|---|---|
Report |
|
Enosis Aspropyrgos | 0β2 | PAS Giannina |
---|---|---|
Report |
Olympiacos Volos | 1β0 | Apollon Pontou |
---|---|---|
|
Report |
Aiolikos | 1β0 | Apollon Smyrnis |
---|---|---|
|
Report |
The draw for this round took place on 16 October 2019. [8] A total of 22 teams are involved in the Round 5 draw: The 8 2019β20 Super League teams, who finished in places 6β13 in the 2018β19 season entering the competition in this round, the twelve winners of the previous round, the champion of the 2018β19 Football League ( Volos), and the single club advancing on walkover in Round 4 ( Panserraikos). [9]
As of this phase onward, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.
In the draw for Round 5, the nine Super League teams are seeded, and the 13 clubs advancing from previous Rounds are unseeded. [9] The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. The remaining 4 unseeded clubs will be drawn against one another with the team being drawn last hosting the second leg. [9]
A total of 11 fixtures were determined, of which the winners will qualify to the Round of 16. The first leg matches will be held on 29, 30 and 31 October, while the 2nd leg matches will be held 3, 4 and 5 December 2019. [9]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Apollon Larissa | 2β4 | Xanthi | 2β1 | 0β3 |
Panserraikos | 2β2 (2β4 p) | Volos | 1β1 | 1β1 ( a.e.t.) |
PAS Giannina | 3β1 | Veria | 1β0 | 2β1 |
Olympiacos Volos | 0β9 | Panionios | 0β3 | 0β6 |
Kalamata | 3β1 | AEL | 3β0 | 0β1 |
Kavala | 2β4 | OFI | 2β0 | 0β4 |
Panachaiki | 1β5 | Panathinaikos | 1β3 | 0β2 |
Platanias | 2β4 | Asteras Tripolis | 0β1 | 2β3 ( a.e.t.) |
Ialysos | 1β9 | Panetolikos | 0β4 | 1β5 |
Aiolikos | 0β6 | Lamia | 0β3 | 0β3 |
Trikala | 4β2 | Ergotelis | 3β2 | 1β0 |
Apollon Larissa | 2β1 | Xanthi |
---|---|---|
Report |
|
Xanthi | 3β0 | Apollon Larissa |
---|---|---|
|
Report |
Xanthi won 4β2 on aggregate.
Panserraikos | 1β1 | Volos |
---|---|---|
|
Report |
|
Volos | 1β1 ( a.e.t.) | Panserraikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Penalties | ||
4β2 |
|
Volos won 4β2 on penalties.
PAS Giannina | 1β0 | Veria |
---|---|---|
|
Report |
Veria | 1β2 | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
PAS Giannina won 3β1 on aggregate.
Olympiacos Volos | 0β3 | Panionios |
---|---|---|
Report |
|
Panionios | 6β0 | Olympiacos Volos |
---|---|---|
|
Report |
Panionios won 9β0 on aggregate.
Kalamata | 3β0 | AEL |
---|---|---|
|
Report |
Kalamata won 3β1 on aggregate.
Kavala | 2β0 | OFI |
---|---|---|
|
Report |
OFI | 4β0 | Kavala |
---|---|---|
|
Report |
OFI won 4β2 on aggregate.
Platanias | 0β1 | Asteras Tripolis |
---|---|---|
Report |
|
Asteras Tripolis | 3β2 ( a.e.t.) | Platanias |
---|---|---|
|
Report |
Asteras Tripolis won 4β2 on aggregate.
Ialysos | 0β4 | Panetolikos |
---|---|---|
Report |
Panetolikos | 5β1 | Ialysos |
---|---|---|
|
Report |
|
Panetolikos won 9β1 on aggregate.
Lamia | 3β0 | Aiolikos |
---|---|---|
|
Report |
Lamia won 6β0 on aggregate.
Trikala | 3β2 | Ergotelis |
---|---|---|
|
Report |
Ergotelis | 0β1 | Trikala |
---|---|---|
Report |
|
Trikala won 4β2 on aggregate.
Each tie in the
knockout phase, apart from the final, was played over
two legs, with each team playing one leg at home. The team that scored more goals on aggregate over the two legs advanced to the next round. If the aggregate score was level, the
away goals rule was applied, i.e. the team that scored more goals away from home over the two legs advanced. If away goals were also equal, then
extra time was played. The away goals rule was again applied after extra time, i.e. if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team advanced by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the winners were decided by a
penalty shoot-out. In the final, which were played as a single match, if the score was level at the end of normal time, extra time was played, followed by a penalty shoot-out if the score was still level.
The mechanism of the draws for each round is as follows:
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||||||
1 | Volos | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
16 | Atromitos | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||
Atromitos | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Aris | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||||
8 | Xanthi | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
9 | Aris | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
Aris | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||
AEK Athens ( a.e.t.) | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
5 | AEK Athens | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||
12 | Asteras Tripolis | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
AEK Athens | 1 | 4 | 5 | ||||||||||||||||||||||
Panetolikos | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||||||||
4 | Panetolikos ( a) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
13 | Panionios | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
AEK Athens | 0 | ||||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 1 | ||||||||||||||||||||||||
6 | OFI | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
11 | PAOK | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||||
PAOK | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Panathinaikos | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||||||||
3 | PAS Giannina | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
14 | Panathinaikos | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||
PAOK | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
7 | Trikala | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
10 | Lamia | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
Lamia | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Olympiacos | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||
2 | Kalamata | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
15 | Olympiacos | 2 | 4 | 6 |
The draw took place on 16 December 2019. [10]
Seeded | Unseeded |
---|---|
PAOK | Panetolikos |
Olympiacos | Asteras Tripolis |
AEK Athens | Xanthi |
Atromitos | OFI |
Aris | Volos |
Panionios | PAS Giannina |
Lamia | Trikala |
Panathinaikos | Kalamata |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Volos | 2β3 | Atromitos | 0β3 | 2β0 |
PAS Giannina | 2β3 | Panathinaikos | 1β0 | 1β3 |
Asteras Tripolis | 1β3 | AEK Athens | 1β1 | 0β2 |
Kalamata | 1β6 | Olympiacos | 0β2 | 1β4 |
OFI | 1β7 | PAOK | 0β3 | 1β4 |
Trikala | 1β2 | Lamia | 0β1 | 1β1 |
Xanthi | 1β3 | Aris | 0β1 | 1β2 |
Panetolikos | 1β1 ( a) | Panionios | 0β0 | 1β1 ( a.e.t.) |
Atromitos | 0β2 | Volos |
---|---|---|
Report |
|
Atromitos won 3β2 on aggregate.
PAS Giannina | 1β0 | Panathinaikos |
---|---|---|
|
Report |
Panathinaikos | 3β1 | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report |
|
Panathinaikos won 3β1 on aggregate.
Asteras Tripolis | 1β1 | AEK Athens |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens won 3β1 on aggregate.
Kalamata | 0β2 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
|
Olympiacos | 4β1 | Kalamata |
---|---|---|
Report |
|
Olympiacos won 6β1 on aggregate.
PAOK | 4β1 | OFI |
---|---|---|
|
Report |
|
PAOK won 7β1 on aggregate.
Lamia won 2β1 on aggregate.
Aris won 3β1 on aggregate.
Panetolikos | 0β0 | Panionios |
---|---|---|
Report |
Panionios | 1β1 ( a.e.t.) | Panetolikos |
---|---|---|
|
Report |
|
Panetolikos won on away goals.
The draw took place on 23 January 2020. [11]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Aris | 1β0 | Atromitos | 0β0 | 1β0 |
Panetolikos | 1β5 | AEK Athens | 1β1 | 0β4 |
PAOK | 3β0 | Panathinaikos | 2β0 | 1β0 |
Lamia | 2β3 | Olympiacos | 0β0 | 2β3 |
Aris | 0β0 | Atromitos |
---|---|---|
Report |
Atromitos | 0β1 | Aris |
---|---|---|
Report |
|
Aris won 1β0 on aggregate.
Panetolikos | 1β1 | AEK Athens |
---|---|---|
|
Report |
|
AEK Athens | 4β0 | Panetolikos |
---|---|---|
|
Report |
AEK Athens won 5β1 on aggregate.
PAOK | 2β0 | Panathinaikos |
---|---|---|
Report |
Panathinaikos | 0β1 | PAOK |
---|---|---|
Report |
|
PAOK won 3β0 on aggregate.
Lamia | 0β0 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
Olympiacos | 3β2 | Lamia |
---|---|---|
Report |
Olympiacos won 3β2 on aggregate.
The draw took place on 20 February 2020. [12]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
PAOK | 3β4 | Olympiacos | 3β2 | 0β2 |
AEK Athens | 4β3 | Aris | 2β1 | 2β2 ( a.e.t.) |
PAOK | 3β2 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
Olympiacos | 2β0 | PAOK |
---|---|---|
Report |
Olympiacos won 4β3 on aggregate.
AEK Athens | 2β1 | Aris |
---|---|---|
Report |
Aris | 2β2 ( a.e.t.) | AEK Athens |
---|---|---|
Report |
|
AEK Athens won 4β3 on aggregate.
AEK Athens | 0β1 | Olympiacos |
---|---|---|
Report |
|
Rank | Player | Club | Goals |
---|---|---|---|
1 | Dimitrios Pelkas | PAOK | 4 |
Georgios Pamlidis | PAS Giannina | ||
3 | Christos Alexiou | Karitsa | 3 |
Alberto Simoni | Veria | ||
Giannis Loukinas | Platanias | ||
Gavriil Apostolidis | Aetos Orfano | ||
Sotiris Tsiloulis | Panionios | ||
Dimitris Gourtsas | Panserraikos | ||
Georgios Papavasiliou | |||
Admir Bajrovic | Panetolikos | ||
Vangelis Alexopoulos | Kalamata | ||
Marko Livaja | AEK Athens |