From Wikipedia, the free encyclopedia
Heinz Bielig is a retired
slalom canoeist who competed for East Germany in the mid-to-late 1950s. He won four medals at the
ICF Canoe Slalom World Championships with two golds (Folding K-1 team:
1957 ,
1959 ) and two bronzes (Folding K-1: 1957, 1959).
References
1949 (folding): Switzerland (
Werner Zimmermann ,
Jean Engler &
Eduard Kunz )
1951 (folding): Austria (
Hans Frühwirth ,
Rudolf Pillwein &
Othmar Eiterer )
1953 (folding): Austria (
Franz Grafetsberger ,
Hans Herbist &
Rudolf Sausgruber )
1955 (folding): West Germany (
Manfred Vogt ,
Sigi Holzbauer &
Alois Würfmannsdobler )
1957 (folding): East Germany (
Heinz Bielig ,
Eberhard Gläser &
Reinhard Sens )
1959 (folding): East Germany (
Eberhard Gläser ,
Heinz Bielig &
Günther Möbius )
1961 (folding): East Germany (
Horst Wängler ,
Eberhard Gläser &
Roland Hahnebach )
1963 (folding): East Germany (
Eberhard Gläser ,
Rolf Luber &
Fritz Lange )
1965: West Germany (
Manfred Vogt ,
Eugen Weimann &
Horst Dieter Engelke )
1967: East Germany (
Jürgen Bremer ,
Christian Döring &
Volkmar Fleischer )
1969: France (
Patrick Maccari ,
Claude Peschier &
Alain Colombe )
1971: Austria (
Kurt Presslmayr ,
Norbert Sattler &
Hans Schlecht )
1973: East Germany (
Wolfgang Büchner ,
Siegbert Horn &
Christian Döring )
1975: West Germany (
Ulrich Peters ,
Dieter Förstl &
Bernd Dichtl )
1977: France (
Jean-Yves Prigent ,
Bernard Renault &
Christian Frossard )
1979: Great Britain (
Richard Fox ,
Albert Kerr &
Allan Edge )
1981: Great Britain (
Richard Fox ,
Albert Kerr &
Nicolas Wain )
1983: Great Britain (
Richard Fox ,
Paul McConkey &
Jim Dolan )
1985: West Germany (
Peter Micheler ,
Toni Prijon &
Jürgen Kübler )
1987: Great Britain (
Richard Fox ,
Melvyn Jones &
Russell Smith )
1989: Yugoslavia (
Jernej Abramič ,
Marjan Štrukelj &
Albin Čižman )
1991: France (
Manuel Brissaud ,
Gilles Clouzeau &
Jean-Michel Regnier )
1993: Great Britain (
Richard Fox ,
Melvyn Jones &
Shaun Pearce )
1995: Germany (
Jochen Lettmann ,
Thomas Becker &
Oliver Fix )
1997: Great Britain (
Paul Ratcliffe ,
Ian Raspin , &
Shaun Pearce )
1999: Germany (
Thomas Becker ,
Ralf Schaberg &
Jakobus Stenglein )
2002: Germany (
Claus Suchanek ,
Thomas Becker &
Thomas Schmidt )
2003: Switzerland (
Thomas Mosimann ,
Mathias Röthenmund &
Michael Kurt )
2005: France (
Julien Billaut ,
Fabien Lefèvre &
Benoît Peschier )
2006: France (
Fabien Lefèvre ,
Julien Billaut &
Boris Neveu )
2007: Germany (
Fabian Dörfler ,
Alexander Grimm &
Erik Pfannmöller )
2009: Czech Republic (
Ivan Pišvejc ,
Vavřinec Hradilek &
Michal Buchtel )
2010: Germany (
Alexander Grimm ,
Fabian Dörfler &
Hannes Aigner )
2011: Germany (
Sebastian Schubert ,
Hannes Aigner &
Alexander Grimm )
2013: Italy (
Daniele Molmenti ,
Andrea Romeo &
Giovanni De Gennaro )
2014: France (
Mathieu Biazizzo ,
Sébastien Combot &
Boris Neveu )
2015: Czech Republic (
Jiří Prskavec ,
Vavřinec Hradilek &
Ondřej Tunka )
2017: Czech Republic (
Jiří Prskavec ,
Ondřej Tunka &
Vít Přindiš )
2018: Great Britain (
Joseph Clarke ,
Bradley Forbes-Cryans &
Christopher Bowers )
2019: Spain (
David Llorente ,
Samuel Hernanz &
Joan Crespo )
2021: France (
Boris Neveu ,
Mathieu Biazizzo &
Benjamin Renia )
2022: Germany (
Hannes Aigner ,
Noah Hegge &
Stefan Hengst )
2023: Czech Republic (
Jiří Prskavec ,
Vít Přindiš &
Jakub Krejčí )