This article relies largely or entirely on a
single source. (February 2024) |
El Salvador at the 2023 Parapan American Games | |
---|---|
IPC code | ESA |
NPC | Salvadoran Paralympic Committee |
Website |
www |
in
Santiago, Chile 17 November 2023 – 26 November 2023 | |
Competitors | 22 in 7 sports |
Flag bearer | Herbert Aceituno & Rebeca Duarte |
Medals Ranked 13th |
|
Parapan American Games appearances | |
El Salvador competed in the 2023 Parapan American Games in Santiago, Chile from 17 November to 26 November 2023. This is El Salvador's seventh appearance at the Parapan American Games, having competed at every edition of the games since the inaugural edition in 1999.
Powerlifter Herbert Aceituno and boccia player Rebeca Duarte were the country's flagbearers during the opening ceremony. [1]
The following competitors won medals at the games. In the discipline sections below, the medalists' names are bolded.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Herbert Aceituno | Powerlifting | Men's 59 kg | November 18 |
Silver | Rebeca Duarte | Boccia | Women's individual BC2 | November 22 |
The following is the list of number of competitors (per gender) participating at the games per sport/discipline.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 0 | 1 |
Athletics | 2 | 3 | 5 |
Boccia | 1 | 1 | 2 |
Powerlifting | 1 | 0 | 1 |
Swimming | 1 | 0 | 1 |
Table tennis | 3 | 2 | 5 |
Wheelchair basketball | 0 | 7 | 7 |
Total | 9 | 13 | 22 |
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Ever Lemus | Individual compound open | 578 | 12 |
Correa (
COL) L 115–144 |
Did not advance |
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
David Pleitez | 100 m T37 | — | 12.72 | 5 | |
200 m T37 | — | 25.87 | 6 | ||
400 m T37 | — | 1:00.75 | 4 | ||
Gerber Ayala | 100 m T47 | 12.35 | 5 | Did not advance | |
400 m T47 | — | 55.58 | 6 |
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Sandra Flores | 100 m T13 | — | DNS | ||
400 m T13 | — | 1:11.54 | 4 | ||
Lucia Quijada | 100 m T35 | — | 19.50 | 5 | |
200 m T35 | — | 41.37 | 5 | ||
Norma Salinas | 100 m T37 | — | 15.58 | 7 | |
200 m T37 | — | 32.34 | 6 |
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mário Sayes | Individual BC2 |
Santos (
BRA) L 0–16 |
Aquino (
ARG) W 8–0 |
2 Q |
Saraiva (
BRA) W 5–4 |
Allard (
CAN) L 1–7 |
Bronze medal final Cristaldo ( ARG) L 2–5 |
4 |
Athlete | Event | Pool matches | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Rebeca Duarte | Individual BC2 |
Lynch (
USA) W 7–2 |
Leon (
ECU) W 7–2 |
1 Q |
Collins (
CAN) W 5–0 |
Martínez (
MEX) L 3–7 |
Athlete | Event | Total lifted | Rank |
---|---|---|---|
Herbert Aceituno | –59 kg | 192 |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Josué Angel | 50 m freestyle S7 | 36.24 | 10 | Did not advance | |
50 m butterfly S6 | 38.72 | 8 Q | 38.86 | 8 | |
200 m individual medley SM6 | 3:25.86 | 10 | Did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Javier Cordova | Singles C8 |
Manara (
BRA) L 0–3 |
Barrientos (
ARG) L 1–3 |
3 | Did not advance | ||||
Melvin Muñoz | Singles C10 |
Puerto (
COL) L 0–3 |
Sarfaraz (
GUY) W 3–0 |
2 Q | — |
Echaveguren (
CHI) L 0–3 |
Did not advance | ||
Josué Regalado |
Massad (
BRA) L 0–3 |
Vasquez (
USA) L 1–3 |
3 | Did not advance | |||||
Javier Cordova Melvin Muñoz |
Doubles C18 | — |
Neira /
Pérez (
ARG) L 2–3 |
Did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Josselyn Miranda | Singles C4–5 |
Leonelli (
CHI) L 0–3 |
Rolph (
USA) L 0–3 |
Kuell (
ARG) L 0–3 |
4 | Did not advance | |||
Ashley Rivera | Singles C8 |
Kelmer (
BRA) L 0–3 |
Araya (
CRC) L 0–3 |
— | 3 | Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Javier Cordova Ashley Rivera |
Doubles C14–17 |
Vargas /
Mazuera (
COL) L 0–3 |
Did not advance |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
El Salvador women | Women's tournament |
Colombia L 25–68 |
Canada L 17–69 |
Brazil L 9–78 |
4 | 5th–8th place classification Peru L 19–48 |
Seventh place match Chile L 28–46 |
8 |
This article relies largely or entirely on a
single source. (February 2024) |
El Salvador at the 2023 Parapan American Games | |
---|---|
IPC code | ESA |
NPC | Salvadoran Paralympic Committee |
Website |
www |
in
Santiago, Chile 17 November 2023 – 26 November 2023 | |
Competitors | 22 in 7 sports |
Flag bearer | Herbert Aceituno & Rebeca Duarte |
Medals Ranked 13th |
|
Parapan American Games appearances | |
El Salvador competed in the 2023 Parapan American Games in Santiago, Chile from 17 November to 26 November 2023. This is El Salvador's seventh appearance at the Parapan American Games, having competed at every edition of the games since the inaugural edition in 1999.
Powerlifter Herbert Aceituno and boccia player Rebeca Duarte were the country's flagbearers during the opening ceremony. [1]
The following competitors won medals at the games. In the discipline sections below, the medalists' names are bolded.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Herbert Aceituno | Powerlifting | Men's 59 kg | November 18 |
Silver | Rebeca Duarte | Boccia | Women's individual BC2 | November 22 |
The following is the list of number of competitors (per gender) participating at the games per sport/discipline.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 0 | 1 |
Athletics | 2 | 3 | 5 |
Boccia | 1 | 1 | 2 |
Powerlifting | 1 | 0 | 1 |
Swimming | 1 | 0 | 1 |
Table tennis | 3 | 2 | 5 |
Wheelchair basketball | 0 | 7 | 7 |
Total | 9 | 13 | 22 |
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Ever Lemus | Individual compound open | 578 | 12 |
Correa (
COL) L 115–144 |
Did not advance |
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
David Pleitez | 100 m T37 | — | 12.72 | 5 | |
200 m T37 | — | 25.87 | 6 | ||
400 m T37 | — | 1:00.75 | 4 | ||
Gerber Ayala | 100 m T47 | 12.35 | 5 | Did not advance | |
400 m T47 | — | 55.58 | 6 |
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Sandra Flores | 100 m T13 | — | DNS | ||
400 m T13 | — | 1:11.54 | 4 | ||
Lucia Quijada | 100 m T35 | — | 19.50 | 5 | |
200 m T35 | — | 41.37 | 5 | ||
Norma Salinas | 100 m T37 | — | 15.58 | 7 | |
200 m T37 | — | 32.34 | 6 |
Athlete | Event | Pool matches | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mário Sayes | Individual BC2 |
Santos (
BRA) L 0–16 |
Aquino (
ARG) W 8–0 |
2 Q |
Saraiva (
BRA) W 5–4 |
Allard (
CAN) L 1–7 |
Bronze medal final Cristaldo ( ARG) L 2–5 |
4 |
Athlete | Event | Pool matches | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Rebeca Duarte | Individual BC2 |
Lynch (
USA) W 7–2 |
Leon (
ECU) W 7–2 |
1 Q |
Collins (
CAN) W 5–0 |
Martínez (
MEX) L 3–7 |
Athlete | Event | Total lifted | Rank |
---|---|---|---|
Herbert Aceituno | –59 kg | 192 |
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Josué Angel | 50 m freestyle S7 | 36.24 | 10 | Did not advance | |
50 m butterfly S6 | 38.72 | 8 Q | 38.86 | 8 | |
200 m individual medley SM6 | 3:25.86 | 10 | Did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Javier Cordova | Singles C8 |
Manara (
BRA) L 0–3 |
Barrientos (
ARG) L 1–3 |
3 | Did not advance | ||||
Melvin Muñoz | Singles C10 |
Puerto (
COL) L 0–3 |
Sarfaraz (
GUY) W 3–0 |
2 Q | — |
Echaveguren (
CHI) L 0–3 |
Did not advance | ||
Josué Regalado |
Massad (
BRA) L 0–3 |
Vasquez (
USA) L 1–3 |
3 | Did not advance | |||||
Javier Cordova Melvin Muñoz |
Doubles C18 | — |
Neira /
Pérez (
ARG) L 2–3 |
Did not advance |
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Josselyn Miranda | Singles C4–5 |
Leonelli (
CHI) L 0–3 |
Rolph (
USA) L 0–3 |
Kuell (
ARG) L 0–3 |
4 | Did not advance | |||
Ashley Rivera | Singles C8 |
Kelmer (
BRA) L 0–3 |
Araya (
CRC) L 0–3 |
— | 3 | Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Javier Cordova Ashley Rivera |
Doubles C14–17 |
Vargas /
Mazuera (
COL) L 0–3 |
Did not advance |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
El Salvador women | Women's tournament |
Colombia L 25–68 |
Canada L 17–69 |
Brazil L 9–78 |
4 | 5th–8th place classification Peru L 19–48 |
Seventh place match Chile L 28–46 |
8 |