The Archery competition in the 2003 Summer Universiade were held in Daegu, South Korea.
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual recurve | Bang Jea-Hwan ( KOR) | Lee Chang-Hwan ( KOR) | Oleksandr Serdyuk ( UKR) |
Team recurve |
France (FRA) Willy Ardiet Aurelien Daux Antoine Friet |
South Korea (KOR) Bang Jea-Hwan Lee Chang-Hwan Jung Jong-Sang |
China (CHN) Wu Fengbo Li Zhiyong Li Xun |
Individual compound | Daniele Bauro ( ITA) | Jo Young-Joon ( KOR) | Drew Lasher ( USA) |
Team compound |
South Korea (KOR) Jo Young-Joon Jeong Eui-Soo Choi Young-Hee |
Netherlands (NED) Lucas Schoormans Mark Poels Maryn Schoormans |
United States (USA) Joshua Binger Drew Lasher Cassidy Miller |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual recurve | Park Sung-hyun ( KOR) | Yun Mi-Jin ( KOR) | Lee Hyun-Jung ( KOR) |
Team recurve |
South Korea (KOR) Park Sung-hyun Lee Hyun-Jung Yun Mi-Jin |
China (CHN) Lin Sang Xu Linlin Tao Lin |
Ukraine (UKR) Kateryna Palekha Tetyana Berezhna Tetyana Dorokhova |
Individual compound | Choi Mi-Yeon ( KOR) | Mary Zorn ( USA) | Sofia Goncharova ( RUS) |
Team compound |
United States (USA) Mary Zorn Amber Dawson Megan Bowker |
South Korea (KOR) Choi Mi-Yeon Lee Hye-Yean Park Jin-Young |
Italy (ITA) Serena Pisano Eva Ansaloni Fiammetta Scarzella |
The Archery competition in the 2003 Summer Universiade were held in Daegu, South Korea.
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual recurve | Bang Jea-Hwan ( KOR) | Lee Chang-Hwan ( KOR) | Oleksandr Serdyuk ( UKR) |
Team recurve |
France (FRA) Willy Ardiet Aurelien Daux Antoine Friet |
South Korea (KOR) Bang Jea-Hwan Lee Chang-Hwan Jung Jong-Sang |
China (CHN) Wu Fengbo Li Zhiyong Li Xun |
Individual compound | Daniele Bauro ( ITA) | Jo Young-Joon ( KOR) | Drew Lasher ( USA) |
Team compound |
South Korea (KOR) Jo Young-Joon Jeong Eui-Soo Choi Young-Hee |
Netherlands (NED) Lucas Schoormans Mark Poels Maryn Schoormans |
United States (USA) Joshua Binger Drew Lasher Cassidy Miller |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual recurve | Park Sung-hyun ( KOR) | Yun Mi-Jin ( KOR) | Lee Hyun-Jung ( KOR) |
Team recurve |
South Korea (KOR) Park Sung-hyun Lee Hyun-Jung Yun Mi-Jin |
China (CHN) Lin Sang Xu Linlin Tao Lin |
Ukraine (UKR) Kateryna Palekha Tetyana Berezhna Tetyana Dorokhova |
Individual compound | Choi Mi-Yeon ( KOR) | Mary Zorn ( USA) | Sofia Goncharova ( RUS) |
Team compound |
United States (USA) Mary Zorn Amber Dawson Megan Bowker |
South Korea (KOR) Choi Mi-Yeon Lee Hye-Yean Park Jin-Young |
Italy (ITA) Serena Pisano Eva Ansaloni Fiammetta Scarzella |