Venue | Tashkent, Uzbekistan |
---|---|
Date(s) | 23–28 April 2019 |
The 2019 Asian Road Cycling Championships was held in Tashkent, Uzbekistan from 23 to 28 April 2019. [1] [2]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual road race |
Yevgeniy Gidich Kazakhstan |
Lü Xianjing China |
Feng Chun-kai Chinese Taipei |
Individual time trial |
Daniil Fominykh Kazakhstan |
Feng Chun-kai Chinese Taipei |
Cheung King Lok Hong Kong |
Team time trial |
Kazakhstan Artyom Zakharov Dmitriy Gruzdev Zhandos Bizhigitov Yuriy Natarov Daniil Fominykh Yevgeniy Gidich |
South Korea Joo Dae-yeong Kim Kook-hyun Min Kyeong-ho Choe Hyeong-min Park Sang-hoon Park Sang-hong |
Hong Kong Mow Ching Yin Leung Chun Wing Leung Ka Yu Ko Siu Wai |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual road race |
Olga Zabelinskaya Uzbekistan |
Na Ah-reum South Korea |
Somayyeh Yazdani Iran |
Individual time trial |
Olga Zabelinskaya Uzbekistan |
Lee Ju-mi South Korea |
Huang Ting-ying Chinese Taipei |
Team time trial |
South Korea Yu Seon-ha Lee Ju-mi Kang Hyeong-yeong Na Ah-reum |
Kazakhstan Natalya Saifutdinova Zhanerke Sanakbayeva Makhabbat Umutzhanova Amiliya Iskakova Viktoriya Pastarnak Faina Potapova |
Hong Kong Ma Yin Yu Pang Yao Leung Hoi Wah Leung Wing Yee Yang Qianyu Ng Sze Wing |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kazakhstan | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Uzbekistan | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | South Korea | 1 | 3 | 0 | 4 |
4 | Chinese Taipei | 0 | 1 | 2 | 3 |
5 | China | 0 | 1 | 0 | 1 |
6 | Hong Kong | 0 | 0 | 3 | 3 |
7 | Iran | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (7 entries) | 6 | 6 | 6 | 18 |
Venue | Tashkent, Uzbekistan |
---|---|
Date(s) | 23–28 April 2019 |
The 2019 Asian Road Cycling Championships was held in Tashkent, Uzbekistan from 23 to 28 April 2019. [1] [2]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual road race |
Yevgeniy Gidich Kazakhstan |
Lü Xianjing China |
Feng Chun-kai Chinese Taipei |
Individual time trial |
Daniil Fominykh Kazakhstan |
Feng Chun-kai Chinese Taipei |
Cheung King Lok Hong Kong |
Team time trial |
Kazakhstan Artyom Zakharov Dmitriy Gruzdev Zhandos Bizhigitov Yuriy Natarov Daniil Fominykh Yevgeniy Gidich |
South Korea Joo Dae-yeong Kim Kook-hyun Min Kyeong-ho Choe Hyeong-min Park Sang-hoon Park Sang-hong |
Hong Kong Mow Ching Yin Leung Chun Wing Leung Ka Yu Ko Siu Wai |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual road race |
Olga Zabelinskaya Uzbekistan |
Na Ah-reum South Korea |
Somayyeh Yazdani Iran |
Individual time trial |
Olga Zabelinskaya Uzbekistan |
Lee Ju-mi South Korea |
Huang Ting-ying Chinese Taipei |
Team time trial |
South Korea Yu Seon-ha Lee Ju-mi Kang Hyeong-yeong Na Ah-reum |
Kazakhstan Natalya Saifutdinova Zhanerke Sanakbayeva Makhabbat Umutzhanova Amiliya Iskakova Viktoriya Pastarnak Faina Potapova |
Hong Kong Ma Yin Yu Pang Yao Leung Hoi Wah Leung Wing Yee Yang Qianyu Ng Sze Wing |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kazakhstan | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Uzbekistan | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | South Korea | 1 | 3 | 0 | 4 |
4 | Chinese Taipei | 0 | 1 | 2 | 3 |
5 | China | 0 | 1 | 0 | 1 |
6 | Hong Kong | 0 | 0 | 3 | 3 |
7 | Iran | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (7 entries) | 6 | 6 | 6 | 18 |