Country | Latvia |
---|---|
Events | 9 |
Dates | August 4–11, 2018 |
Website |
woc2018 |
The 35th World Orienteering Championships were held in Latvia in August 2018. The hosts were Riga, Sigulda and Turaida.
Date | Event | Location |
---|---|---|
4 Aug | Sprint | Riga |
5 Aug | Sprint relay | Riga |
6 Aug | Rest day | |
7 Aug | Middle distance | Sigulda |
8 Aug | Rest day | |
9 Aug | Relay | Turaida |
10 Aug | Rest day | |
11 Aug | Long distance | Turaida |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norway (NOR) | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Switzerland (SUI) | 2 | 3 | 5 | 10 |
3 | Sweden (SWE) | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | Denmark (DEN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Russia (RUS) | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Finland (FIN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
New Zealand (NZL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ukraine (UKR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
9 | France (FRA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Italy (ITA) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totals (10 entries) | 9 | 9 | 9 | 27 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint [1] | Daniel Hubmann ( SUI) | 14:05.9 | Tim Robertson ( NZL) | 14:07.0 | Andreas Kyburz ( SUI) | 14:26.0 |
Middle distance [2] | Eskil Kinneberg ( NOR) | 32:59 | Daniel Hubmann ( SUI) | 33:05 | Florian Howald ( SUI) | 33:13 |
Long distance [3] | Olav Lundanes ( NOR) | 1:37:43 | Ruslan Glibov ( UKR) | 1:40:20 | Fabian Hertner ( SUI) | 1:40:47 |
Relay [4] |
Norway Gaute Hallan Steiwer Eskil Kinneberg Magne Dæhli |
1:47:26 |
Switzerland Florian Howald Daniel Hubmann Matthias Kyburz |
1:47:30 |
France Nicolas Rio Lucas Basset Frédéric Tranchand |
1:47:36 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint [5] | Maja Alm ( DEN) | 13:43.1 | Tove Alexandersson ( SWE) | 14:00.0 | Judith Wyder ( SUI) | 14:10.3 |
Middle distance [6] | Natalia Gemperle ( RUS) | 32:02 | Marika Teini ( FIN) | 33:32 | Isia Basset ( FRA) | 33:56 |
Long distance [7] | Tove Alexandersson ( SWE) | 1:14:04 | Maja Alm ( DEN) | 1:15:31 | Sabine Hauswirth ( SUI) | 1:16:30 |
Relay [8] |
Switzerland Elena Roos Julia Jakob Judith Wyder |
1:45:03 |
Sweden Helena Bergman Karolin Ohlsson Tove Alexandersson |
1:45:18 |
Russia Anastasia Rudnaya Tatyana Riabkina Natalia Gemperle |
1:47:20 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint relay [9] |
Sweden Tove Alexandersson Emil Svensk Jonas Leandersson Karolin Ohlsson |
58:27 |
Switzerland Elena Roos Florian Howald Fabian Hertner Judith Wyder |
58:58 |
Denmark Amanda Falck Weber Tue Lassen Jakob Edsen Maja Alm |
59:14 |
Country | Latvia |
---|---|
Events | 9 |
Dates | August 4–11, 2018 |
Website |
woc2018 |
The 35th World Orienteering Championships were held in Latvia in August 2018. The hosts were Riga, Sigulda and Turaida.
Date | Event | Location |
---|---|---|
4 Aug | Sprint | Riga |
5 Aug | Sprint relay | Riga |
6 Aug | Rest day | |
7 Aug | Middle distance | Sigulda |
8 Aug | Rest day | |
9 Aug | Relay | Turaida |
10 Aug | Rest day | |
11 Aug | Long distance | Turaida |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norway (NOR) | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Switzerland (SUI) | 2 | 3 | 5 | 10 |
3 | Sweden (SWE) | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | Denmark (DEN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Russia (RUS) | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Finland (FIN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
New Zealand (NZL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ukraine (UKR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
9 | France (FRA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Italy (ITA) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totals (10 entries) | 9 | 9 | 9 | 27 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint [1] | Daniel Hubmann ( SUI) | 14:05.9 | Tim Robertson ( NZL) | 14:07.0 | Andreas Kyburz ( SUI) | 14:26.0 |
Middle distance [2] | Eskil Kinneberg ( NOR) | 32:59 | Daniel Hubmann ( SUI) | 33:05 | Florian Howald ( SUI) | 33:13 |
Long distance [3] | Olav Lundanes ( NOR) | 1:37:43 | Ruslan Glibov ( UKR) | 1:40:20 | Fabian Hertner ( SUI) | 1:40:47 |
Relay [4] |
Norway Gaute Hallan Steiwer Eskil Kinneberg Magne Dæhli |
1:47:26 |
Switzerland Florian Howald Daniel Hubmann Matthias Kyburz |
1:47:30 |
France Nicolas Rio Lucas Basset Frédéric Tranchand |
1:47:36 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint [5] | Maja Alm ( DEN) | 13:43.1 | Tove Alexandersson ( SWE) | 14:00.0 | Judith Wyder ( SUI) | 14:10.3 |
Middle distance [6] | Natalia Gemperle ( RUS) | 32:02 | Marika Teini ( FIN) | 33:32 | Isia Basset ( FRA) | 33:56 |
Long distance [7] | Tove Alexandersson ( SWE) | 1:14:04 | Maja Alm ( DEN) | 1:15:31 | Sabine Hauswirth ( SUI) | 1:16:30 |
Relay [8] |
Switzerland Elena Roos Julia Jakob Judith Wyder |
1:45:03 |
Sweden Helena Bergman Karolin Ohlsson Tove Alexandersson |
1:45:18 |
Russia Anastasia Rudnaya Tatyana Riabkina Natalia Gemperle |
1:47:20 |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint relay [9] |
Sweden Tove Alexandersson Emil Svensk Jonas Leandersson Karolin Ohlsson |
58:27 |
Switzerland Elena Roos Florian Howald Fabian Hertner Judith Wyder |
58:58 |
Denmark Amanda Falck Weber Tue Lassen Jakob Edsen Maja Alm |
59:14 |