Tournament details | |
---|---|
Country | North Macedonia |
Dates | 22 August 2018 – 21 May 2019 |
Teams | 30 |
Defending champions | Shkëndija |
Final positions | |
Champions |
Akademija Pandev (1st title) |
Runner-up | Makedonija G.P. |
Tournament statistics | |
Matches played | 42 |
Goals scored | 130 (3.1 per match) |
Top goal scorer(s) | Mario Krstovski (6 goals) |
The 2018–19 Macedonian Football Cup was the 27th season of North Macedonia's football knockout competition. Shkëndija were the defending champions, having won their second title in the previous year.
Round | Date(s) | Fixtures | Clubs | New entries |
---|---|---|---|---|
First Round | 22, 29 August & 5 September 2018 | 15 | 30 → 15 | 30 |
Second Round | 19 September & 3 October 2018 | 14 | 14 → 7 | none |
Quarter-finals | 7 November & 5 December 2018 | 8 | 8 → 4 | 1 |
Semi-finals | 27 February & 10 April 2019 | 4 | 4 → 2 | none |
Final | 22 May 2019 | 1 | 2 → 1 | none |
The matches were played on 22 August 2018. [1]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
22 August 2018 | ||
Korabi (2) | 1–0 | Borec (2) |
Vëllazërimi 77 (2) | 0–4 | Belasica (1) |
Vardar Negotino (2) | 1–3 | Skopje (2) |
Fortuna (3) | 0–6 | Rabotnichki (1) |
Labunishta (2) | 1–3 | Akademija Pandev (1) |
Kit-Go Pehchevo (2) | 2–0 | Shkupi (1) |
Poeshevo (4) | 0–8 | Bregalnica Shtip (2) |
Vardari Forino (3) | 0–4 | Vardar (1) |
Osogovo (3) | 0–1 | Pelister (2) |
Teteks (2) | 1–1 (3–4 p) | Gostivar (2) |
Bratstvo-Vlaznimi (3) | 0–7 | Sileks (1) |
Tikvesh (2) | 2–1 | Renova (1) |
Prevalec (3) | 0–2 | Makedonija G.P. (1) |
29 August 2018 | ||
Struga (2) | 1–2 | Pobeda (1) |
5 September 2018 | ||
Kozhuf (2) | 0–2 | Shkëndija (1) |
The first legs were played on 19 September and the second legs will be played on 3 October 2018. [2]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Tikvesh (2) | 1–2 | Rabotnichki (1) | 0–1 | 1–1 |
Vardar (1) | 2–3 | Makedonija G.P. (1) | 1–1 | 1–2 |
Pelister (2) | 1–5 | Belasica (1) | 0–2 | 1–3 |
Gostivar (2) | 2–6 | Pobeda (1) | 1–2 | 1–4 |
Bregalnica Shtip (2) | 3–6 | Akademija Pandev (1) | 2–6 | 1–0 |
Skopje (2) | 1–4 | Sileks (1) | 0–2 | 1–2 |
Shkëndija (1) | 7–0 | Kit-Go Pehchevo (2) | 2–0 | 5–0 |
Korabi (2) | bye |
The first legs were played on 7 November and the second legs will be played on 5 December 2018. [3]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Shkëndija (1) | 0–3 | Pobeda (1) | 0–1 | 0–2 |
Sileks (1) | 0–4 | Belasica (1) | 0–2 | 0–2 |
Akademija Pandev (1) | 9–2 | Korabi (2) | 3–1 | 6–1 |
Makedonija G.P. (1) | 2–0 | Rabotnichki (1) | 1–0 | 1–0 |
The first legs were played on 27 February and the second legs on 10 April 2019. [4]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Akademija Pandev (1) | 6–2 | Pobeda (1) | 3–1 | 3–1 |
Belasica (1) | 0–2 | Makedonija G.P. (1) | 0–1 | 0–1 |
Belasica (1) | 0–1 | Makedonija G.P. (1) |
---|---|---|
Report |
|
Makedonija G.P. (1) | 1–0 | Belasica (1) |
---|---|---|
|
Report |
Makedonija G.P. won 2–0 on aggregate.
Akademija Pandev (1) | 3–1 | Pobeda (1) |
---|---|---|
|
Report |
|
Pobeda (1) | 1–3 | Akademija Pandev (1) |
---|---|---|
|
Report |
Akademija Pandev won 6–2 on aggregate.
Makedonija G.P. (1) | 2–2 ( a.e.t.) | Akademija Pandev (1) |
---|---|---|
|
Report | |
Penalties | ||
|
2–4 |
Rank | Player | Club | Goals |
---|---|---|---|
1 | Mario Krstovski | Akademija Pandev | 6 |
2 | Tomislav Iliev | Akademija Pandev | 5 |
Yannick Makota | Pobeda | ||
4 | Hristijan Kirovski | Makedonija GP | 4 |
5 | Darko Aleksovski | Sileks | 3 |
Ljupcho Doriev | Akademija Pandev | ||
Chinedu Charles Geoffrey | Rabotnichki | ||
Pepi Gorgiev | Belasica | ||
Daniel Milovanovikj | Akademija Pandev | ||
Aleksandar Milushev | Belasica | ||
Shefit Shefiti | Shkëndija | ||
Kristijan Velinovski | Bregalnica |
Tournament details | |
---|---|
Country | North Macedonia |
Dates | 22 August 2018 – 21 May 2019 |
Teams | 30 |
Defending champions | Shkëndija |
Final positions | |
Champions |
Akademija Pandev (1st title) |
Runner-up | Makedonija G.P. |
Tournament statistics | |
Matches played | 42 |
Goals scored | 130 (3.1 per match) |
Top goal scorer(s) | Mario Krstovski (6 goals) |
The 2018–19 Macedonian Football Cup was the 27th season of North Macedonia's football knockout competition. Shkëndija were the defending champions, having won their second title in the previous year.
Round | Date(s) | Fixtures | Clubs | New entries |
---|---|---|---|---|
First Round | 22, 29 August & 5 September 2018 | 15 | 30 → 15 | 30 |
Second Round | 19 September & 3 October 2018 | 14 | 14 → 7 | none |
Quarter-finals | 7 November & 5 December 2018 | 8 | 8 → 4 | 1 |
Semi-finals | 27 February & 10 April 2019 | 4 | 4 → 2 | none |
Final | 22 May 2019 | 1 | 2 → 1 | none |
The matches were played on 22 August 2018. [1]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
22 August 2018 | ||
Korabi (2) | 1–0 | Borec (2) |
Vëllazërimi 77 (2) | 0–4 | Belasica (1) |
Vardar Negotino (2) | 1–3 | Skopje (2) |
Fortuna (3) | 0–6 | Rabotnichki (1) |
Labunishta (2) | 1–3 | Akademija Pandev (1) |
Kit-Go Pehchevo (2) | 2–0 | Shkupi (1) |
Poeshevo (4) | 0–8 | Bregalnica Shtip (2) |
Vardari Forino (3) | 0–4 | Vardar (1) |
Osogovo (3) | 0–1 | Pelister (2) |
Teteks (2) | 1–1 (3–4 p) | Gostivar (2) |
Bratstvo-Vlaznimi (3) | 0–7 | Sileks (1) |
Tikvesh (2) | 2–1 | Renova (1) |
Prevalec (3) | 0–2 | Makedonija G.P. (1) |
29 August 2018 | ||
Struga (2) | 1–2 | Pobeda (1) |
5 September 2018 | ||
Kozhuf (2) | 0–2 | Shkëndija (1) |
The first legs were played on 19 September and the second legs will be played on 3 October 2018. [2]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Tikvesh (2) | 1–2 | Rabotnichki (1) | 0–1 | 1–1 |
Vardar (1) | 2–3 | Makedonija G.P. (1) | 1–1 | 1–2 |
Pelister (2) | 1–5 | Belasica (1) | 0–2 | 1–3 |
Gostivar (2) | 2–6 | Pobeda (1) | 1–2 | 1–4 |
Bregalnica Shtip (2) | 3–6 | Akademija Pandev (1) | 2–6 | 1–0 |
Skopje (2) | 1–4 | Sileks (1) | 0–2 | 1–2 |
Shkëndija (1) | 7–0 | Kit-Go Pehchevo (2) | 2–0 | 5–0 |
Korabi (2) | bye |
The first legs were played on 7 November and the second legs will be played on 5 December 2018. [3]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Shkëndija (1) | 0–3 | Pobeda (1) | 0–1 | 0–2 |
Sileks (1) | 0–4 | Belasica (1) | 0–2 | 0–2 |
Akademija Pandev (1) | 9–2 | Korabi (2) | 3–1 | 6–1 |
Makedonija G.P. (1) | 2–0 | Rabotnichki (1) | 1–0 | 1–0 |
The first legs were played on 27 February and the second legs on 10 April 2019. [4]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Akademija Pandev (1) | 6–2 | Pobeda (1) | 3–1 | 3–1 |
Belasica (1) | 0–2 | Makedonija G.P. (1) | 0–1 | 0–1 |
Belasica (1) | 0–1 | Makedonija G.P. (1) |
---|---|---|
Report |
|
Makedonija G.P. (1) | 1–0 | Belasica (1) |
---|---|---|
|
Report |
Makedonija G.P. won 2–0 on aggregate.
Akademija Pandev (1) | 3–1 | Pobeda (1) |
---|---|---|
|
Report |
|
Pobeda (1) | 1–3 | Akademija Pandev (1) |
---|---|---|
|
Report |
Akademija Pandev won 6–2 on aggregate.
Makedonija G.P. (1) | 2–2 ( a.e.t.) | Akademija Pandev (1) |
---|---|---|
|
Report | |
Penalties | ||
|
2–4 |
Rank | Player | Club | Goals |
---|---|---|---|
1 | Mario Krstovski | Akademija Pandev | 6 |
2 | Tomislav Iliev | Akademija Pandev | 5 |
Yannick Makota | Pobeda | ||
4 | Hristijan Kirovski | Makedonija GP | 4 |
5 | Darko Aleksovski | Sileks | 3 |
Ljupcho Doriev | Akademija Pandev | ||
Chinedu Charles Geoffrey | Rabotnichki | ||
Pepi Gorgiev | Belasica | ||
Daniel Milovanovikj | Akademija Pandev | ||
Aleksandar Milushev | Belasica | ||
Shefit Shefiti | Shkëndija | ||
Kristijan Velinovski | Bregalnica |