←
2015
2019 → |
The 13th edition of the Transat Jacques Vabre was held in 2017 and was raced from Le Havre, France, to Salvador de Bahia, Brazil. [1] With all classes sailing the traditional 4350 Nautical Mile course. [2]
Pos. | Crew | Boat Name | Year | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Thomas Coville (
FRA) Jean-Luc Nélias ( FRA) |
Sodebo Ultim' | 2014 | 13-Nov | 7d 22h 07m 27s | 22,92 / 24,94 [3] |
2 |
Sébastien Josse (
FRA) Thomas Rouxel ( FRA) |
Gitana 17 | 2017 | 13-Nov | 7d 23h 55m 24s | 22,70 / 25,21 |
ABN |
Lionel Lemonchois (
FRA) Bernard Stamm ( SUI) |
Maxi80 Prince de Bretagne | 2012 | Abandon on 16-Nov |
Pos. | Crew | Boat Name | Boat Age | Date Finish | Elapsed Time |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Jean-Pierre Dick (
FRA) Yann Eliès ( FRA) |
St Michel – Virbac | 2015 | 13d 07h 36m 46s | 13,61 / -- |
2 |
Paul Meilhat (
FRA) Gwénolé Gahinet ( FRA) |
SMA | 2011 | 13d 13h 58m 03s | 13,36 / 14,11 |
3 |
Morgan Lagravière (
FRA) Éric Péron ( FRA) |
"Des Voiles et Vous !" | 2015 | 14d 01h 31m 44s | 12,91 / 13,96 |
4 |
Boris Herrmann (
GER) Thomas Ruyant ( FRA) |
Malizia II | 2015 | 14d 21h 31m 53s | 12,18 / 13,44 |
5 |
Kito de Pavant (
FRA) Yannick Bestaven ( FRA) |
Bastide Otio (2) | 2006 | 15d 03h 59m 46s | 11,97 / 12,76 |
6 |
Tanguy de Lamotte (
FRA) Samantha Davies ( GBR) |
Initiatives-Cœur (3) | 2010 | 15d 07h 40m 39s | 11,85 / 12,90 |
7 |
Louis Burton (
FRA) Servane Escoffier ( FRA) |
Bureau Vallée 2 | 2015 | 15d 16h 02m 58s | 11,58 / 12,68 |
8 |
Isabelle Joschke (
FRA) Pierre Brasseur ( FRA) |
Generali | 2007 | 16h 00h 33m 01s | 11,33 / 12,11 |
9 |
Alan Roura (
SUI) Frédéric Denis ( FRA) |
La Fabrique (2) | 2007 | 16h 02h 04m 16s | 11,28 / 11,96 |
10 |
Yoann Richomme (
FRA) Pierre Lacaze ( FRA) |
Vivo a Beira | 2004 | 16d 05h 20m 21s | 11,19 / 11,85 |
11 |
Arnaud Boissières (
FRA) Manuel Cousin ( FRA) |
La Mie Câline – Artipôle | 2007 | 16d 17h 07m 45s | 10,86 / 11,52 |
12 |
Fabrice Amedeo (
FRA) Giancarlo Pedote ( ITA) |
Newrest – Brioche Pasquier | 2007 | 16h 21h 41m 16s | 10,74 / 11,61 |
13 |
Romain Attanasio (
FRA) Aurélien Ducroz ( FRA) |
Famille Mary – Etamine Du Lys | 1998 | 17d 03h 42m 27s | 10,58 / 11,09 |
Pos. | Crew | Boat Age | Boat Name | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Lalou Roucayrol (
FRA) Alex Pella ( ESP) |
2013 | Arkema | .16-Nov | 10d 19h 14m 19s | 16,81 / 18,02 |
2 |
Erwan Le Roux (
FRA) Vincent Riou ( FRA) |
2009 | Fenêtréa – Mix Buffet | .16-Nov | 11d 02h 51m 23s | 16,33 / 17,71 |
3 |
Armel Tripon (
FRA) Vincent Barnaud ( FRA) |
2009 | Réauté Chocolat | .17-Nov | 11d 19h 44m 23s | 15,35 / 16,66 |
4 |
Gilles Lamiré (
FRA) Thierry Duprey Du Vorsent ( FRA) |
2008 | La French Tech Rennes Saint-Malo | .19-Nov | 13d 11h 12m 03s | 13,48 / 14,79 |
ABN |
Thierry Bouchard (
FRA) Olivier Krauss ( FRA) |
2017 | Ciela Village | Abandon on 13-Nov | ||
ABN |
Eric Defert (
FRA) Christopher Pratt ( FRA) |
2005 | Drekan Groupe | Abandon le 8-Nov |
Pos. | Crew | Boat Name | Boat Age | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Maxime Sorel (
FRA) Antoine Carpentier ( FRA) |
144 | V&B | .23-Nov | 17d 10h 44m 15s | 10,40 / 10,77 |
2 |
Aymeric Chappellier (
FRA) Arthur Le Vaillant ( FRA) |
151 | Aïna enfance et avenir | .23-Nov | 17d 11h 01m 57s | 10,39 / 10,79 |
3 |
Phil Sharp (
United Kingdom) Pablo Santurde ( ESP) |
130 | Imerys | .23-Nov | 17d 15h 58m 41s | 10,27 / 10,70 |
4 |
Bertrand Delesne (
FRA) Justine Mettraux ( SUI) |
115 | Teamwork 40 | .23-Nov | 18d 00h 47m 46s | 10,06 / 10,40 |
5 |
Olivier Cardin (
FRA) Cédric Château ( FRA) |
148 | Région Normandie Junior Senior by Evernex | .23-Nov | 18d 02h 41m 56s | 10,02 / 10,38 |
6 |
Massimo Jurris (
ITA) Pietro Luciani ( ITA) |
101 | Colombre XL | .24-Nov | 18d 16h 53m 53s | 9,71 / 10,07 |
7 |
Tom Laperche (
FRA) Christophe Bachmann ( FRA) |
152 | Le Lion d'Or | .24-Nov | 19d 01h 00m 04s | 9,53 / 9,98 |
8 |
Sylvain Pontu (
FRA) Christophe Rateau ( FRA) |
131 | Gustave Roussy | .25-Nov | 20d 09h 20m 46s | 8,90 / 9,37 |
9 |
Catherine Pourre (
FRA) Benoit Hochart ( FRA) |
145 | Eärendil | .26-Nov | 20d 16h 41m 18s | 8,77 / 9,26 |
10 |
Olivier Roussey (
FRA) Philippe Burger ( FRA) |
124 | Gras Savoye Berger Simon Obportus | .26-Nov | 20d 21h 33m 52s | 8,68 / 8,93 |
11 |
Leonardo Chicourel (
BRA) José Guilherme Caldas ( ANG) |
107 | Mussulo 40 Team Angola Cables | .27-Nov | 21d 22h 59m 49s | 8,26 / 8,88 |
12 |
Marc Dubos (
FRA) Jacques-Arnaud Seyrig ( FRA) |
81 | Esprit Scout | .02-12 | 27d 00h 06m 27s | 6,72 / 7,25 |
ABN |
Andrea Fantini (
ITA) Alberto Bona ( ITA) |
55 | Enel Green Power | Abandon on 13-Nov |
←
2015
2019 → |
The 13th edition of the Transat Jacques Vabre was held in 2017 and was raced from Le Havre, France, to Salvador de Bahia, Brazil. [1] With all classes sailing the traditional 4350 Nautical Mile course. [2]
Pos. | Crew | Boat Name | Year | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Thomas Coville (
FRA) Jean-Luc Nélias ( FRA) |
Sodebo Ultim' | 2014 | 13-Nov | 7d 22h 07m 27s | 22,92 / 24,94 [3] |
2 |
Sébastien Josse (
FRA) Thomas Rouxel ( FRA) |
Gitana 17 | 2017 | 13-Nov | 7d 23h 55m 24s | 22,70 / 25,21 |
ABN |
Lionel Lemonchois (
FRA) Bernard Stamm ( SUI) |
Maxi80 Prince de Bretagne | 2012 | Abandon on 16-Nov |
Pos. | Crew | Boat Name | Boat Age | Date Finish | Elapsed Time |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Jean-Pierre Dick (
FRA) Yann Eliès ( FRA) |
St Michel – Virbac | 2015 | 13d 07h 36m 46s | 13,61 / -- |
2 |
Paul Meilhat (
FRA) Gwénolé Gahinet ( FRA) |
SMA | 2011 | 13d 13h 58m 03s | 13,36 / 14,11 |
3 |
Morgan Lagravière (
FRA) Éric Péron ( FRA) |
"Des Voiles et Vous !" | 2015 | 14d 01h 31m 44s | 12,91 / 13,96 |
4 |
Boris Herrmann (
GER) Thomas Ruyant ( FRA) |
Malizia II | 2015 | 14d 21h 31m 53s | 12,18 / 13,44 |
5 |
Kito de Pavant (
FRA) Yannick Bestaven ( FRA) |
Bastide Otio (2) | 2006 | 15d 03h 59m 46s | 11,97 / 12,76 |
6 |
Tanguy de Lamotte (
FRA) Samantha Davies ( GBR) |
Initiatives-Cœur (3) | 2010 | 15d 07h 40m 39s | 11,85 / 12,90 |
7 |
Louis Burton (
FRA) Servane Escoffier ( FRA) |
Bureau Vallée 2 | 2015 | 15d 16h 02m 58s | 11,58 / 12,68 |
8 |
Isabelle Joschke (
FRA) Pierre Brasseur ( FRA) |
Generali | 2007 | 16h 00h 33m 01s | 11,33 / 12,11 |
9 |
Alan Roura (
SUI) Frédéric Denis ( FRA) |
La Fabrique (2) | 2007 | 16h 02h 04m 16s | 11,28 / 11,96 |
10 |
Yoann Richomme (
FRA) Pierre Lacaze ( FRA) |
Vivo a Beira | 2004 | 16d 05h 20m 21s | 11,19 / 11,85 |
11 |
Arnaud Boissières (
FRA) Manuel Cousin ( FRA) |
La Mie Câline – Artipôle | 2007 | 16d 17h 07m 45s | 10,86 / 11,52 |
12 |
Fabrice Amedeo (
FRA) Giancarlo Pedote ( ITA) |
Newrest – Brioche Pasquier | 2007 | 16h 21h 41m 16s | 10,74 / 11,61 |
13 |
Romain Attanasio (
FRA) Aurélien Ducroz ( FRA) |
Famille Mary – Etamine Du Lys | 1998 | 17d 03h 42m 27s | 10,58 / 11,09 |
Pos. | Crew | Boat Age | Boat Name | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Lalou Roucayrol (
FRA) Alex Pella ( ESP) |
2013 | Arkema | .16-Nov | 10d 19h 14m 19s | 16,81 / 18,02 |
2 |
Erwan Le Roux (
FRA) Vincent Riou ( FRA) |
2009 | Fenêtréa – Mix Buffet | .16-Nov | 11d 02h 51m 23s | 16,33 / 17,71 |
3 |
Armel Tripon (
FRA) Vincent Barnaud ( FRA) |
2009 | Réauté Chocolat | .17-Nov | 11d 19h 44m 23s | 15,35 / 16,66 |
4 |
Gilles Lamiré (
FRA) Thierry Duprey Du Vorsent ( FRA) |
2008 | La French Tech Rennes Saint-Malo | .19-Nov | 13d 11h 12m 03s | 13,48 / 14,79 |
ABN |
Thierry Bouchard (
FRA) Olivier Krauss ( FRA) |
2017 | Ciela Village | Abandon on 13-Nov | ||
ABN |
Eric Defert (
FRA) Christopher Pratt ( FRA) |
2005 | Drekan Groupe | Abandon le 8-Nov |
Pos. | Crew | Boat Name | Boat Age | Date Finish | Elapsed Time | Notes |
---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Maxime Sorel (
FRA) Antoine Carpentier ( FRA) |
144 | V&B | .23-Nov | 17d 10h 44m 15s | 10,40 / 10,77 |
2 |
Aymeric Chappellier (
FRA) Arthur Le Vaillant ( FRA) |
151 | Aïna enfance et avenir | .23-Nov | 17d 11h 01m 57s | 10,39 / 10,79 |
3 |
Phil Sharp (
United Kingdom) Pablo Santurde ( ESP) |
130 | Imerys | .23-Nov | 17d 15h 58m 41s | 10,27 / 10,70 |
4 |
Bertrand Delesne (
FRA) Justine Mettraux ( SUI) |
115 | Teamwork 40 | .23-Nov | 18d 00h 47m 46s | 10,06 / 10,40 |
5 |
Olivier Cardin (
FRA) Cédric Château ( FRA) |
148 | Région Normandie Junior Senior by Evernex | .23-Nov | 18d 02h 41m 56s | 10,02 / 10,38 |
6 |
Massimo Jurris (
ITA) Pietro Luciani ( ITA) |
101 | Colombre XL | .24-Nov | 18d 16h 53m 53s | 9,71 / 10,07 |
7 |
Tom Laperche (
FRA) Christophe Bachmann ( FRA) |
152 | Le Lion d'Or | .24-Nov | 19d 01h 00m 04s | 9,53 / 9,98 |
8 |
Sylvain Pontu (
FRA) Christophe Rateau ( FRA) |
131 | Gustave Roussy | .25-Nov | 20d 09h 20m 46s | 8,90 / 9,37 |
9 |
Catherine Pourre (
FRA) Benoit Hochart ( FRA) |
145 | Eärendil | .26-Nov | 20d 16h 41m 18s | 8,77 / 9,26 |
10 |
Olivier Roussey (
FRA) Philippe Burger ( FRA) |
124 | Gras Savoye Berger Simon Obportus | .26-Nov | 20d 21h 33m 52s | 8,68 / 8,93 |
11 |
Leonardo Chicourel (
BRA) José Guilherme Caldas ( ANG) |
107 | Mussulo 40 Team Angola Cables | .27-Nov | 21d 22h 59m 49s | 8,26 / 8,88 |
12 |
Marc Dubos (
FRA) Jacques-Arnaud Seyrig ( FRA) |
81 | Esprit Scout | .02-12 | 27d 00h 06m 27s | 6,72 / 7,25 |
ABN |
Andrea Fantini (
ITA) Alberto Bona ( ITA) |
55 | Enel Green Power | Abandon on 13-Nov |