2011 British Academy Scotland Awards | |
---|---|
Date | 13 November 2011 |
Site | Radisson Blu Hotel,
Glasgow, Scotland |
Hosted by | Kevin Bridges |
The 2011 British Academy Scotland Awards were held on 13 November 2011 at the Radisson Blu Hotel in Glasgow, honouring the best Scottish film and television productions of 2011. [1] Presented by BAFTA Scotland, accolades are handed out for the best in feature-length film that were screened at British cinemas during 2011. The ceremony returned after a one-year absence. [2] The Nominees were announced on 17 October 2011. [3] [4] The ceremony was broadcast online via YouTube and was hosted by Kevin Bridges.
Robbie Coltrane, David Peat, and Eileen Gallagher were honoured with Outstanding Contribution awards at this ceremony. [5]
Winners are listed first and highlighted in boldface.
Best Feature Film | Best Director |
---|---|
| |
Best Actor/Actress in Film | Best Actor/Actress in Television |
James Cosmo – Donkeys
|
Jayd Johnson – The Field of Blood as Paddy Meehan
|
Best Writer Film/Television | Best Entertainment Programme |
|
Limmy's Show – ( BBC Scotland), ( The Comedy Unit)
|
Best Factual Series | Best Live Event Coverage |
The Scheme – ( BBC Scotland)
|
The Great Climb – ( BBC Two)
|
Best Single Documentary | Best Television Drama |
Terry Pratchett: Choosing to Die – ( BBC Two)
|
Case Histories – ( BBC Scotland)
|
Best Current Affairs | Best Children's Programme |
The Walking Wounded – ( BBC Scotland) |
Big City Park – ( BBC Scotland)
|
Best Game | Best Short Film |
Quarrel – Denki
|
I Love Luci – Colin Kennedy
|
Best Animation | |
Fixing Luka – Jessica Ashman
|
2011 British Academy Scotland Awards | |
---|---|
Date | 13 November 2011 |
Site | Radisson Blu Hotel,
Glasgow, Scotland |
Hosted by | Kevin Bridges |
The 2011 British Academy Scotland Awards were held on 13 November 2011 at the Radisson Blu Hotel in Glasgow, honouring the best Scottish film and television productions of 2011. [1] Presented by BAFTA Scotland, accolades are handed out for the best in feature-length film that were screened at British cinemas during 2011. The ceremony returned after a one-year absence. [2] The Nominees were announced on 17 October 2011. [3] [4] The ceremony was broadcast online via YouTube and was hosted by Kevin Bridges.
Robbie Coltrane, David Peat, and Eileen Gallagher were honoured with Outstanding Contribution awards at this ceremony. [5]
Winners are listed first and highlighted in boldface.
Best Feature Film | Best Director |
---|---|
| |
Best Actor/Actress in Film | Best Actor/Actress in Television |
James Cosmo – Donkeys
|
Jayd Johnson – The Field of Blood as Paddy Meehan
|
Best Writer Film/Television | Best Entertainment Programme |
|
Limmy's Show – ( BBC Scotland), ( The Comedy Unit)
|
Best Factual Series | Best Live Event Coverage |
The Scheme – ( BBC Scotland)
|
The Great Climb – ( BBC Two)
|
Best Single Documentary | Best Television Drama |
Terry Pratchett: Choosing to Die – ( BBC Two)
|
Case Histories – ( BBC Scotland)
|
Best Current Affairs | Best Children's Programme |
The Walking Wounded – ( BBC Scotland) |
Big City Park – ( BBC Scotland)
|
Best Game | Best Short Film |
Quarrel – Denki
|
I Love Luci – Colin Kennedy
|
Best Animation | |
Fixing Luka – Jessica Ashman
|