1900 European Rowing Championships | |
---|---|
Venue | Seine |
Location | Courbevoie, Paris, France |
Dates | ? September |
The 1900 European Rowing Championships were rowing championships held in Paris on the Seine [1] in early September. [2] The 1900 regatta was held between the Courbevoie Bridge and the Asnières Bridge, the same venue that had been used for the 1900 Summer Olympics a week earlier. [3] The length of the regatta course was 1,750 metres (5,740 ft). [4] The competition was for men only and they competed in five boat classes (M1x, M2x, M2+, M4+, M8+).
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Country & rowers | Time | Country & rowers | Time | Country & rowers | Time | |
M1x [5] |
France Louis Prével |
Belgium Edmond Delaet |
Italy Luigi Gerli |
|||
M2x [6] |
France Carlos Deltour Antoine Védrenne |
Belgium Prosper Bruggeman Charles Boone |
Alsace-Lorraine [a] | |||
M2+ [7] |
France Lucien Martinet René Waleff |
Belgium Marcel Van Crombrugge Oscar Dessomville Alfred Van Landeghem (cox) |
Italy Paolo Diana Giuseppe Nacci Clementino Sbisà (cox) |
|||
M4+ [8] |
Belgium Marcel Van Crombrugge Maurice Hemelsoet Prosper Bruggeman Oscar Dessomville Alfred Van Landeghem (cox) |
Italy Paolo Diana Giuseppe Nacci Gaetano Caccavallo Vittorio Narducci Clementino Sbisà (cox) |
[b] | |||
M8+ [9] |
Belgium Marcel Van Crombrugge Maurice Hemelsoet Oscar De Cock Maurice Verdonck Prosper Bruggeman Oscar Dessomville Frank Odberg Jules De Bisschop Alfred Van Landeghem (cox) |
France [c] | [d] |
1900 European Rowing Championships | |
---|---|
Venue | Seine |
Location | Courbevoie, Paris, France |
Dates | ? September |
The 1900 European Rowing Championships were rowing championships held in Paris on the Seine [1] in early September. [2] The 1900 regatta was held between the Courbevoie Bridge and the Asnières Bridge, the same venue that had been used for the 1900 Summer Olympics a week earlier. [3] The length of the regatta course was 1,750 metres (5,740 ft). [4] The competition was for men only and they competed in five boat classes (M1x, M2x, M2+, M4+, M8+).
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Country & rowers | Time | Country & rowers | Time | Country & rowers | Time | |
M1x [5] |
France Louis Prével |
Belgium Edmond Delaet |
Italy Luigi Gerli |
|||
M2x [6] |
France Carlos Deltour Antoine Védrenne |
Belgium Prosper Bruggeman Charles Boone |
Alsace-Lorraine [a] | |||
M2+ [7] |
France Lucien Martinet René Waleff |
Belgium Marcel Van Crombrugge Oscar Dessomville Alfred Van Landeghem (cox) |
Italy Paolo Diana Giuseppe Nacci Clementino Sbisà (cox) |
|||
M4+ [8] |
Belgium Marcel Van Crombrugge Maurice Hemelsoet Prosper Bruggeman Oscar Dessomville Alfred Van Landeghem (cox) |
Italy Paolo Diana Giuseppe Nacci Gaetano Caccavallo Vittorio Narducci Clementino Sbisà (cox) |
[b] | |||
M8+ [9] |
Belgium Marcel Van Crombrugge Maurice Hemelsoet Oscar De Cock Maurice Verdonck Prosper Bruggeman Oscar Dessomville Frank Odberg Jules De Bisschop Alfred Van Landeghem (cox) |
France [c] | [d] |