Zambia at the 1988 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | ZAM |
NOC | National Olympic Committee of Zambia |
Website |
www |
in
Seoul, South Korea 17 September–2 October 1988 | |
Competitors | 29 in 3 sports |
Flag bearer | Samuel Chomba |
Officials | 11 |
Medals |
|
Summer Olympics appearances ( overview) | |
Other related appearances | |
Rhodesia (1960) |
Zambia competed at the 1988 Summer Olympics in Seoul, South Korea.
The following is the list of number of competitors in the Games. [1]
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 4 | 0 | 4 |
Boxing | 7 | – | 7 |
Football | 18 | – | 18 |
Total | 29 | 0 | 29 |
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Jonathan Chipalo | 400 m | 48.97 | 6 | did not advance | |||||
Douglas Kalembo | 47.44 | 4 | did not advance | ||||||
Samuel Matete | 400 m hurdles | 51.06 | 6 | did not advance | |||||
Enock Musonda | 400 m | 49.21 | 7 | did not advance | |||||
Douglas Kalembo Enock Musonda Jonathan Chipalo Samuel Matete |
4 × 400 m relay | 3:11.35 | 7 | did not advance |
Athlete | Event | 1 Round | 2 Round | 3 Round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | |||
Thomas Chisenga | Light Flyweight | BYE |
Liu Hsin-Hung (
TPE) W 4-1 |
Mahjoub Mjirich (
MAR) L 0-5 |
did not advance | ||||
Joseph Chongo | Flyweight | BYE |
Manoj Pingale (
IND) L 0-5 |
did not advance | |||||
Justin Chikwanda | Bantamweight |
Thomas Stevens (
LBR) W RSC-1 |
Moumouni Siuley (
NIG) W RSC-1 |
Katsuyoki Matsushima (
JPN) L 2-3 |
did not advance | ||||
Patrick Mwamba | Featherweight |
Esteban Flores (
PUR) L 1-4 |
did not advance | ||||||
Lameck Mbao | Lightweight |
Azzedine Said (
ALG) L TKO-2 |
did not advance | ||||||
Anthony Mwamba | Light Welterweight |
Kunihiro Miura (
JPN) W 5-0 |
Anoumou Aguiar (
TOG) W RSC-1 |
Lyton Mphande (
MAW) W TKO-2 |
Vyacheslav Yanovski (
URS) L 0-5 |
did not advance | 5 | ||
Dimus Chisala | Welterweight |
Wanderley Oliveira (
BRA) W RSC-2 |
Vladimir Ereshchenko (
URS) W RSC-1 |
Joni Nyman (
FIN) L 0-5 |
did not advance |
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zambia | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 5 |
Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 |
Iraq | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 |
Guatemala | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
West Germany | 4–0 | Zambia |
---|---|---|
Head Coach: Samuel Ndhlovu
Zambia at the 1988 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | ZAM |
NOC | National Olympic Committee of Zambia |
Website |
www |
in
Seoul, South Korea 17 September–2 October 1988 | |
Competitors | 29 in 3 sports |
Flag bearer | Samuel Chomba |
Officials | 11 |
Medals |
|
Summer Olympics appearances ( overview) | |
Other related appearances | |
Rhodesia (1960) |
Zambia competed at the 1988 Summer Olympics in Seoul, South Korea.
The following is the list of number of competitors in the Games. [1]
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 4 | 0 | 4 |
Boxing | 7 | – | 7 |
Football | 18 | – | 18 |
Total | 29 | 0 | 29 |
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Jonathan Chipalo | 400 m | 48.97 | 6 | did not advance | |||||
Douglas Kalembo | 47.44 | 4 | did not advance | ||||||
Samuel Matete | 400 m hurdles | 51.06 | 6 | did not advance | |||||
Enock Musonda | 400 m | 49.21 | 7 | did not advance | |||||
Douglas Kalembo Enock Musonda Jonathan Chipalo Samuel Matete |
4 × 400 m relay | 3:11.35 | 7 | did not advance |
Athlete | Event | 1 Round | 2 Round | 3 Round | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | |||
Thomas Chisenga | Light Flyweight | BYE |
Liu Hsin-Hung (
TPE) W 4-1 |
Mahjoub Mjirich (
MAR) L 0-5 |
did not advance | ||||
Joseph Chongo | Flyweight | BYE |
Manoj Pingale (
IND) L 0-5 |
did not advance | |||||
Justin Chikwanda | Bantamweight |
Thomas Stevens (
LBR) W RSC-1 |
Moumouni Siuley (
NIG) W RSC-1 |
Katsuyoki Matsushima (
JPN) L 2-3 |
did not advance | ||||
Patrick Mwamba | Featherweight |
Esteban Flores (
PUR) L 1-4 |
did not advance | ||||||
Lameck Mbao | Lightweight |
Azzedine Said (
ALG) L TKO-2 |
did not advance | ||||||
Anthony Mwamba | Light Welterweight |
Kunihiro Miura (
JPN) W 5-0 |
Anoumou Aguiar (
TOG) W RSC-1 |
Lyton Mphande (
MAW) W TKO-2 |
Vyacheslav Yanovski (
URS) L 0-5 |
did not advance | 5 | ||
Dimus Chisala | Welterweight |
Wanderley Oliveira (
BRA) W RSC-2 |
Vladimir Ereshchenko (
URS) W RSC-1 |
Joni Nyman (
FIN) L 0-5 |
did not advance |
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zambia | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 5 |
Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 |
Iraq | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 |
Guatemala | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
West Germany | 4–0 | Zambia |
---|---|---|
Head Coach: Samuel Ndhlovu