Germany | |
---|---|
Captain | Rainer Schüttler |
ITF ranking | 8 (15 April 2024) |
Colors | black & white |
First year | 1963 |
Years played | 59 |
Ties played (W–L) | 159 (99–60) |
Years in World Group | 42 (56–38) |
Titles | 2 ( 1987, 1992) |
Runners-up | 5 (
1966,
1970,
1982,
1983, 2014) |
Most total wins | Helga Masthoff (38–18) |
Most singles wins | Anke Huber (24–9) |
Most doubles wins | Helga Masthoff (15–8) |
Best doubles team | Helga Masthoff / Heide Orth (7–2) |
Most ties played | Helga Masthoff (33) |
Most years played | Anna-Lena Grönefeld (14) |
The Germany women's national tennis team represents Germany in Billie Jean King Cup tennis competition and are governed by Deutscher Tennis Bund.
Name | Age | First year |
Ties | Win–loss overall | Rankings | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sgl | Dbl | Total | Sgl | Dbl | ||||
Tatjana Maria | 36 | 2006 | 15 | 8–6 | 5–2 | 13–8 | 66 | 321 |
Laura Siegemund | 36 | 2017 | 8 | 4–2 | 0–4 | 4–6 | 85 | 6 |
Eva Lys | 22 | 2022 | 2 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | 149 | – |
Anna-Lena Friedsam | 30 | 2020 | 8 | 2–3 | 2–3 | 4–6 | 189 | 117 |
Angelique Kerber | 36 | 2007 | 17 | 14–15 | 0–0 | 14–15 | 333 | – |
Statistics correct as of 13 April 2023.
Germany competed in its first Fed Cup in 1963. They won the Cup in 1987 and 1992, and finished as runners-up five times.
Result | Year | Venue | Surface | GER singles players | Opponent team | Opp. singles players | Score |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Loss | 1966 | Turin, Italy | Clay |
Helga Masthoff Edda Buding |
United States |
Billie Jean King Julie Heldman |
0–3 |
Loss | 1970 | Freiburg, West Germany | Clay | Helga Masthoff Helga Hösl |
Australia |
Karen Krantzcke Judy Dalton |
0–3 |
Loss | 1982 | Santa Clara, United States | Hard |
Claudia Kohde-Kilsch Bettina Bunge |
United States |
Chris Evert Martina Navratilova |
0–3 |
Loss | 1983 | Zürich, Switzerland | Clay | Claudia Kohde-Kilsch Bettina Bunge |
Czechoslovakia |
Helena Suková Hana Mandlíková |
1–2 |
Win | 1987 | Vancouver, Canada | Hard |
Steffi Graf Claudia Kohde-Kilsch |
United States | Chris Evert Pam Shriver |
2–1 |
Win | 1992 | Frankfurt, Germany | Clay | Steffi Graf Anke Huber |
Spain |
Arantxa Sánchez Vicario Conchita Martínez |
2–1 |
Loss | 2014 | Prague, Czech Republic | Hard (i) |
Angelique Kerber Andrea Petkovic |
Czech Republic |
Petra Kvitová Lucie Šafářová |
1–3 |
# | Player | Years | Win–loss | Ties played |
Years played | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singles | Doubles | Total | Win % | |||||
1 | Helga Masthoff | 1965–1977 | 23–10 | 15–8 | 38–18 | 68% | 33 | 11 |
2 | Anke Huber | 1990–2001 | 24–9 | 5–7 | 29–16 | 64% | 26 | 11 |
3 | Steffi Graf | 1986–1996 | 20–2 | 8–2 | 28–4 | 88% | 20 | 7 |
Claudia Kohde-Kilsch | 1982–1989 | 17–8 | 11–4 | 28–12 | 70% | 25 | 6 | |
5 | Bettina Bunge | 1980–1989 | 16–3 | 11–6 | 27–9 | 75% | 23 | 7 |
6 | Anna-Lena Grönefeld | 2004–2019 | 11–7 | 9–11 | 20–18 | 53% | 23 | 14 |
7 | Katja Ebbinghaus | 1970–1979 | 10–2 | 9–5 | 19–7 | 73% | 21 | 8 |
Barbara Rittner | 1991–2004 | 9–8 | 10–13 | 19–21 | 48% | 29 | 11 | |
9 | Sylvia Hanika | 1978–1988 | 10–5 | 7–6 | 17–11 | 61% | 15 | 5 |
10 | Andrea Petkovic | 2007–2021 | 13–11 | 2–4 | 15–15 | 50% | 18 | 10 |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1963 | World Group, 1st round | 17 June | London ( GBR) | France | 1–2 | Lost |
1964 | World Group, 2nd round | 2 September | Philadelphia ( USA) | Italy | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 3 September | Philadelphia ( USA) | France | 1–2 | Lost | |
1965 | World Group, 1st round | 15 January | Melbourne ( AUS) | Italy | 1–2 | Lost |
1966 | World Group, 2nd round | 12 May | Turin ( ITA) | Argentina | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 13 May | Turin ( ITA) | Italy | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | 14 May | Turin ( ITA) | Australia | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 15 May | Turin ( ITA) | United States | 0–3 | Lost | |
1967 | World Group, 2nd round | 8 June | Berlin ( FRG) | Denmark | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 9 June | Berlin ( FRG) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 10 June | Berlin ( FRG) | United States | 0–3 | Lost | |
1968 | World Group, 2nd round | 23 May | Paris ( FRA) | Bulgaria | W/O | Lost |
1969 | World Group, 1st round | 19 May | Athens ( GRE) | Brazil | W/O | Won |
World Group, 2nd round | 22 May | Athens ( GRE) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 23 May | Athens ( GRE) | Great Britain | 1–2 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1970 | World Group, 2nd round | 20 May | Freiburg ( FRG) | Switzerland | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 22 May | Freiburg ( FRG) | France | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 23 May | Freiburg ( FRG) | United States | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 24 May | Freiburg ( FRG) | Australia | 0–3 | Lost | |
1972 | World Group, 1st round | 20 March | Johannesburg ( RSA) | Greece | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 22 March | Johannesburg ( RSA) | Ireland | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 23 March | Johannesburg ( RSA) | Great Britain | 1–2 | Lost | |
1973 | World Group, 1st round | 30 April | Bad Homburg ( FRG) | Chile | W/O | Won |
World Group, 2nd round | 2 May | Bad Homburg ( FRG) | Spain | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 4 May | Bad Homburg ( FRG) | United States | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 5 May | Bad Homburg ( FRG) | Australia | 0–3 | Lost | |
1974 | World Group, 1st round | May | Naples ( ITA) | Canada | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Naples ( ITA) | Spain | 2–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Naples ( ITA) | Romania | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | May | Naples ( ITA) | United States | 1–2 | Lost | |
1975 | World Group, 1st round | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Denmark | 2–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Argentina | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost | |
1976 | World Group, 1st round | August | Philadelphia ( USA) | Mexico | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | August | Philadelphia ( USA) | Italy | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | August | Philadelphia ( USA) | Australia | 0–3 | Lost | |
1977 | World Group, 1st round | June | Eastbourne ( GBR) | Spain | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | June | Eastbourne ( GBR) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | June | Eastbourne ( GBR) | Australia | 1–2 | Lost | |
1978 | World Group, 1st round | November | Melbourne ( AUS) | Brazil | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | November | Melbourne ( AUS) | Great Britain | 1–2 | Lost | |
1979 | World Group, 1st round | April | Madrid ( ESP) | South Korea | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Madrid ( ESP) | United States | 0–3 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1980 | World Group, 1st round | May | Berlin ( FRG) | Austria | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Berlin ( FRG) | Spain | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Berlin ( FRG) | Great Britain | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | May | Berlin ( FRG) | Australia | 1–2 | Lost | |
1981 | World Group, 1st round | November | Tokyo ( JPN) | Japan | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | November | Tokyo ( JPN) | Brazil | 2–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | November | Tokyo ( JPN) | Switzerland | 1–2 | Lost | |
1982 | World Group, 1st round | July | Santa Clara ( USA) | Portugal | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Santa Clara ( USA) | China | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Santa Clara ( USA) | Switzerland | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Santa Clara ( USA) | Australia | 3–0 | Won | |
World Group, Final | July | Santa Clara ( USA) | United States | 0–3 | Lost | |
1983 | World Group, 1st round | July | Zürich ( SUI) | Spain | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Zürich ( SUI) | Japan | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Zürich ( SUI) | Great Britain | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Zürich ( SUI) | Switzerland | 3–0 | Won | |
World Group, Final | July | Zürich ( SUI) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost | |
1984 | World Group, 1st round | July | São Paulo ( BRA) | China | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | São Paulo ( BRA) | Sweden | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | São Paulo ( BRA) | Australia | 1–2 | Lost | |
1985 | World Group, 1st round | October | Nagoya ( JPN) | Great Britain | 0–3 | Lost |
Consolation 2nd round | October | Nagoya ( JPN) | Greece | 3–0 | Won | |
Consolation Quarterfinal | October | Nagoya ( JPN) | Hong Kong | 2–1 | Won | |
Consolation Semifinal | October | Nagoya ( JPN) | Soviet Union | 0–3 | Lost | |
1986 | World Group, 1st round | July | Prague ( TCH) | Belgium | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Prague ( TCH) | Brazil | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Prague ( TCH) | Bulgaria | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Prague ( TCH) | United States | 0–3 | Lost | |
1987 | World Group, 1st round | July | Vancouver ( CAN) | Hong Kong | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Vancouver ( CAN) | South Korea | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Vancouver ( CAN) | Argentina | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | August | Vancouver ( CAN) | Czechoslovakia | 2–1 | Won | |
World Group, Final | August | Vancouver ( CAN) | United States | 2–1 | Won | |
1988 | World Group, 1st round | December | Melbourne ( AUS) | Mexico | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | December | Melbourne ( AUS) | France | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | December | Melbourne ( AUS) | Australia | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | December | Melbourne ( AUS) | Soviet Union | 1–2 | Lost | |
1989 | World Group, 1st round | October | Tokyo ( JPN) | Finland | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | October | Tokyo ( JPN) | Japan | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | October | Tokyo ( JPN) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1990 | World Group, 1st round | July | Atlanta ( USA) | Argentina | 2–1 | Won |
World Group, 2nd round | July | Atlanta ( USA) | Netherlands | 1–2 | Lost | |
1991 | World Group, 1st round | 23 July | Nottingham ( GBR) | Greece | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 24 July | Nottingham ( GBR) | Canada | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 26 July | Nottingham ( GBR) | Italy | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | 27 July | Nottingham ( GBR) | Spain | 0–3 | Lost | |
1992 | World Group, 1st round | 13 July | Frankfurt ( GER) | New Zealand | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 15 July | Frankfurt ( GER) | Netherlands | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 16 July | Frankfurt ( GER) | Poland | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 18 July | Frankfurt ( GER) | United States | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 19 July | Frankfurt ( GER) | Spain | 2–1 | Won | |
1993 | World Group, 1st round | 20 July | Frankfurt ( GER) | Australia | 1–2 | Lost |
World Group, Play-off | 21 July | Frankfurt ( GER) | Austria | 2–1 | Won | |
1994 | World Group, 1st round | 18 July | Frankfurt ( GER) | Colombia | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 20 July | Frankfurt ( GER) | Slovakia | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 22 July | Frankfurt ( GER) | South Africa | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 23 July | Frankfurt ( GER) | Spain | 1–2 | Lost | |
1995 | World Group, 1st round | 22–23 April | Freiburg ( GER) | Japan | 4–1 | Won |
World Group, Semifinal | 22–23 July | Santander ( ESP) | Spain | 2–3 | Lost | |
1996 | World Group, 1st round | 27–28 April | Tokyo ( JPN) | Japan | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 13–14 July | Pörtschach ( AUT) | Austria | 4–1 | Won | |
1997 | World Group, 1st round | 1–2 March | Mannheim ( GER) | Czech Republic | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 12–13 July | Frankfurt ( GER) | Croatia | 3–2 | Won | |
1998 | World Group, 1st round | 18–19 April | Saarbrücken ( GER) | Spain | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 25–26 July | Moscow ( RUS) | Russia | 1–4 | Lost | |
1999 | World Group II, 1st round | 24–25 April | Hamburg ( GER) | Japan | 3–2 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2000 | World Group, Round robin | 27 April | Bari ( ITA) | Croatia | 2–1 | Won |
World Group, Round robin | 29 April | Bari ( ITA) | Spain | 1–2 | Lost | |
World Group, Round robin | 30 April | Bari ( ITA) | Italy | 2–1 | Won | |
2001 | World Group, Play-off | 21–22 July | Hamburg ( GER) | Argentina | 1–4 | Lost |
World Group, Round robin | 7 November | Madrid ( ESP) | Belgium | 0–3 | Lost | |
World Group, Round robin | 8 November | Madrid ( ESP) | Australia | 3–0 | Won | |
World Group, Round robin | 9 November | Madrid ( ESP) | Spain | 1–2 | Lost | |
2002 | World Group, 1st round | 27–28 April | Dresden ( GER) | Russia | 3–2 | Won |
World Group, Quarterfinal | 20–21 July | Mallorca ( ESP) | Spain | 0–5 | Lost | |
2003 | World Group, 1st round | 26–27 April | Ettenheim ( GER) | Slovakia | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 19–20 July | Jakarta ( INA) | Indonesia | 3–2 | Won | |
2004 | World Group, 1st round | 24–25 April | Amiens ( FRA) | France | 0–5 | Lost |
World Group, Play-off | 10–11 July | Illichivsk ( UKR) | Ukraine | 3–2 | Won | |
2005 | World Group II, 1st round | 23–24 April | Essen ( GER) | Indonesia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 9–10 July | Bol ( CRO) | Croatia | 4–1 | Won | |
2006 | World Group, 1st round | 22–23 April | Ettenheim ( GER) | United States | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 15–16 July | Beijing ( CHN) | China | 1–4 | Lost | |
2007 | World Group II, 1st round | 21–22 April | Fürth ( GER) | Croatia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 14–15 July | Toyota ( JPN) | Japan | 3–2 | Won | |
2008 | World Group, 1st round | 2–3 February | La Jolla ( USA) | United States | 1–4 | Lost |
World Group, Play-off | 26–27 April | Buenos Aires ( ARG) | Argentina | 2–3 | Lost | |
2009 | World Group II, 1st round | 7–8 February | Zürich ( SUI) | Switzerland | 3–2 | Won |
World Group, Play-off | 25–26 April | Frankfurt ( GER) | China | 3–2 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | World Group, 1st round | 6–7 February | Brno ( CZE) | Czech Republic | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 24–25 April | Frankfurt ( GER) | France | 2–3 | Lost | |
2011 | World Group II, 1st round | 5–6 February | Maribor ( SLO) | Slovenia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 16–17 April | Stuttgart ( GER) | United States | 5–0 | Won | |
2012 | World Group, 1st round | 4–5 February | Stuttgart ( GER) | Czech Republic | 1–4 | Lost |
World Group, Play-off | 21–22 April | Stuttgart ( GER) | Australia | 2–3 | Lost | |
2013 | World Group II, 1st round | 9–10 February | Limoges ( FRA) | France | 3–1 | Won |
World Group, Play-off | 20–21 April | Stuttgart ( GER) | Serbia | 3–2 | Won | |
2014 | World Group, 1st round | 8–9 February | Bratislava ( SVK) | Slovakia | 3–1 | Won |
World Group, Semifinal | 19–20 April | Brisbane ( AUS) | Australia | 3–1 | Won | |
World Group, Final | 8–9 November | Prague ( CZE) | Czech Republic | 1–3 | Lost | |
2015 | World Group, 1st round | 7–8 February | Stuttgart ( GER) | Australia | 4–1 | Won |
World Group, Semifinal | 18–19 April | Sochi ( RUS) | Russia | 2–3 | Lost | |
2016 | World Group, 1st round | 6–7 February | Leipzig ( GER) | Switzerland | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 16–17 April | Cluj-Napoca ( ROU) | Romania | 4–1 | Won | |
2017 | World Group, 1st round | 12–13 February | Maui ( USA) | United States | 0–4 | Lost |
World Group, Play-off | 22–23 April | Stuttgart ( GER) | Ukraine | 3–2 | Won | |
2018 | World Group, 1st round | 10–11 February | Minsk ( BLR) | Belarus | 3–2 | Won |
World Group, Semifinal | 21–22 April | Stuttgart ( GER) | Czech Republic | 1–4 | Lost | |
2019 | World Group, 1st round | 9–10 February | Braunschweig ( GER) | Belarus | 0–4 | Lost |
World Group, Play-off | 19–20 April | Riga ( LAT) | Latvia | 3–1 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2020 | Qualifying round | 7–8 February | Florianópolis ( BRA) | Brazil | 4–0 | Won |
2021 | Finals, Group D | 1 November | Prague ( CZE) | Czech Republic | 1–2 | Lost |
2 November | Switzerland | 0–3 | Lost | |||
2022 | Qualifying round | 15–16 April | Astana ( KAZ) | Kazakhstan | 1–3 | Lost |
Play-offs | 11–12 November | Rijeka ( CRO) | Croatia | 3–1 | Won | |
2023 | Qualifying round | 14–15 April | Stuttgart ( GER) | Brazil | 3–1 | Won |
Finals, Group D | 9 November | Seville ( ESP) | Italy | 0–3 | Lost | |
10 November | France | 0–3 | Lost | |||
2024 | Qualifying round | 12–13 April | São Paulo ( BRA) | Brazil | 3–1 | Won |
Finals, 1st round | 15 November | Seville ( ESP) | Great Britain |
Germany | |
---|---|
Captain | Rainer Schüttler |
ITF ranking | 8 (15 April 2024) |
Colors | black & white |
First year | 1963 |
Years played | 59 |
Ties played (W–L) | 159 (99–60) |
Years in World Group | 42 (56–38) |
Titles | 2 ( 1987, 1992) |
Runners-up | 5 (
1966,
1970,
1982,
1983, 2014) |
Most total wins | Helga Masthoff (38–18) |
Most singles wins | Anke Huber (24–9) |
Most doubles wins | Helga Masthoff (15–8) |
Best doubles team | Helga Masthoff / Heide Orth (7–2) |
Most ties played | Helga Masthoff (33) |
Most years played | Anna-Lena Grönefeld (14) |
The Germany women's national tennis team represents Germany in Billie Jean King Cup tennis competition and are governed by Deutscher Tennis Bund.
Name | Age | First year |
Ties | Win–loss overall | Rankings | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sgl | Dbl | Total | Sgl | Dbl | ||||
Tatjana Maria | 36 | 2006 | 15 | 8–6 | 5–2 | 13–8 | 66 | 321 |
Laura Siegemund | 36 | 2017 | 8 | 4–2 | 0–4 | 4–6 | 85 | 6 |
Eva Lys | 22 | 2022 | 2 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | 149 | – |
Anna-Lena Friedsam | 30 | 2020 | 8 | 2–3 | 2–3 | 4–6 | 189 | 117 |
Angelique Kerber | 36 | 2007 | 17 | 14–15 | 0–0 | 14–15 | 333 | – |
Statistics correct as of 13 April 2023.
Germany competed in its first Fed Cup in 1963. They won the Cup in 1987 and 1992, and finished as runners-up five times.
Result | Year | Venue | Surface | GER singles players | Opponent team | Opp. singles players | Score |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Loss | 1966 | Turin, Italy | Clay |
Helga Masthoff Edda Buding |
United States |
Billie Jean King Julie Heldman |
0–3 |
Loss | 1970 | Freiburg, West Germany | Clay | Helga Masthoff Helga Hösl |
Australia |
Karen Krantzcke Judy Dalton |
0–3 |
Loss | 1982 | Santa Clara, United States | Hard |
Claudia Kohde-Kilsch Bettina Bunge |
United States |
Chris Evert Martina Navratilova |
0–3 |
Loss | 1983 | Zürich, Switzerland | Clay | Claudia Kohde-Kilsch Bettina Bunge |
Czechoslovakia |
Helena Suková Hana Mandlíková |
1–2 |
Win | 1987 | Vancouver, Canada | Hard |
Steffi Graf Claudia Kohde-Kilsch |
United States | Chris Evert Pam Shriver |
2–1 |
Win | 1992 | Frankfurt, Germany | Clay | Steffi Graf Anke Huber |
Spain |
Arantxa Sánchez Vicario Conchita Martínez |
2–1 |
Loss | 2014 | Prague, Czech Republic | Hard (i) |
Angelique Kerber Andrea Petkovic |
Czech Republic |
Petra Kvitová Lucie Šafářová |
1–3 |
# | Player | Years | Win–loss | Ties played |
Years played | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singles | Doubles | Total | Win % | |||||
1 | Helga Masthoff | 1965–1977 | 23–10 | 15–8 | 38–18 | 68% | 33 | 11 |
2 | Anke Huber | 1990–2001 | 24–9 | 5–7 | 29–16 | 64% | 26 | 11 |
3 | Steffi Graf | 1986–1996 | 20–2 | 8–2 | 28–4 | 88% | 20 | 7 |
Claudia Kohde-Kilsch | 1982–1989 | 17–8 | 11–4 | 28–12 | 70% | 25 | 6 | |
5 | Bettina Bunge | 1980–1989 | 16–3 | 11–6 | 27–9 | 75% | 23 | 7 |
6 | Anna-Lena Grönefeld | 2004–2019 | 11–7 | 9–11 | 20–18 | 53% | 23 | 14 |
7 | Katja Ebbinghaus | 1970–1979 | 10–2 | 9–5 | 19–7 | 73% | 21 | 8 |
Barbara Rittner | 1991–2004 | 9–8 | 10–13 | 19–21 | 48% | 29 | 11 | |
9 | Sylvia Hanika | 1978–1988 | 10–5 | 7–6 | 17–11 | 61% | 15 | 5 |
10 | Andrea Petkovic | 2007–2021 | 13–11 | 2–4 | 15–15 | 50% | 18 | 10 |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1963 | World Group, 1st round | 17 June | London ( GBR) | France | 1–2 | Lost |
1964 | World Group, 2nd round | 2 September | Philadelphia ( USA) | Italy | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 3 September | Philadelphia ( USA) | France | 1–2 | Lost | |
1965 | World Group, 1st round | 15 January | Melbourne ( AUS) | Italy | 1–2 | Lost |
1966 | World Group, 2nd round | 12 May | Turin ( ITA) | Argentina | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 13 May | Turin ( ITA) | Italy | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | 14 May | Turin ( ITA) | Australia | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 15 May | Turin ( ITA) | United States | 0–3 | Lost | |
1967 | World Group, 2nd round | 8 June | Berlin ( FRG) | Denmark | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 9 June | Berlin ( FRG) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 10 June | Berlin ( FRG) | United States | 0–3 | Lost | |
1968 | World Group, 2nd round | 23 May | Paris ( FRA) | Bulgaria | W/O | Lost |
1969 | World Group, 1st round | 19 May | Athens ( GRE) | Brazil | W/O | Won |
World Group, 2nd round | 22 May | Athens ( GRE) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 23 May | Athens ( GRE) | Great Britain | 1–2 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1970 | World Group, 2nd round | 20 May | Freiburg ( FRG) | Switzerland | 3–0 | Won |
World Group, Quarterfinal | 22 May | Freiburg ( FRG) | France | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 23 May | Freiburg ( FRG) | United States | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 24 May | Freiburg ( FRG) | Australia | 0–3 | Lost | |
1972 | World Group, 1st round | 20 March | Johannesburg ( RSA) | Greece | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 22 March | Johannesburg ( RSA) | Ireland | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 23 March | Johannesburg ( RSA) | Great Britain | 1–2 | Lost | |
1973 | World Group, 1st round | 30 April | Bad Homburg ( FRG) | Chile | W/O | Won |
World Group, 2nd round | 2 May | Bad Homburg ( FRG) | Spain | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 4 May | Bad Homburg ( FRG) | United States | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 5 May | Bad Homburg ( FRG) | Australia | 0–3 | Lost | |
1974 | World Group, 1st round | May | Naples ( ITA) | Canada | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Naples ( ITA) | Spain | 2–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Naples ( ITA) | Romania | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | May | Naples ( ITA) | United States | 1–2 | Lost | |
1975 | World Group, 1st round | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Denmark | 2–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Argentina | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Aix-en-Provence ( FRA) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost | |
1976 | World Group, 1st round | August | Philadelphia ( USA) | Mexico | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | August | Philadelphia ( USA) | Italy | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | August | Philadelphia ( USA) | Australia | 0–3 | Lost | |
1977 | World Group, 1st round | June | Eastbourne ( GBR) | Spain | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | June | Eastbourne ( GBR) | Canada | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | June | Eastbourne ( GBR) | Australia | 1–2 | Lost | |
1978 | World Group, 1st round | November | Melbourne ( AUS) | Brazil | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | November | Melbourne ( AUS) | Great Britain | 1–2 | Lost | |
1979 | World Group, 1st round | April | Madrid ( ESP) | South Korea | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Madrid ( ESP) | United States | 0–3 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1980 | World Group, 1st round | May | Berlin ( FRG) | Austria | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | May | Berlin ( FRG) | Spain | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | May | Berlin ( FRG) | Great Britain | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | May | Berlin ( FRG) | Australia | 1–2 | Lost | |
1981 | World Group, 1st round | November | Tokyo ( JPN) | Japan | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | November | Tokyo ( JPN) | Brazil | 2–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | November | Tokyo ( JPN) | Switzerland | 1–2 | Lost | |
1982 | World Group, 1st round | July | Santa Clara ( USA) | Portugal | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Santa Clara ( USA) | China | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Santa Clara ( USA) | Switzerland | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Santa Clara ( USA) | Australia | 3–0 | Won | |
World Group, Final | July | Santa Clara ( USA) | United States | 0–3 | Lost | |
1983 | World Group, 1st round | July | Zürich ( SUI) | Spain | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Zürich ( SUI) | Japan | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Zürich ( SUI) | Great Britain | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Zürich ( SUI) | Switzerland | 3–0 | Won | |
World Group, Final | July | Zürich ( SUI) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost | |
1984 | World Group, 1st round | July | São Paulo ( BRA) | China | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | São Paulo ( BRA) | Sweden | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | São Paulo ( BRA) | Australia | 1–2 | Lost | |
1985 | World Group, 1st round | October | Nagoya ( JPN) | Great Britain | 0–3 | Lost |
Consolation 2nd round | October | Nagoya ( JPN) | Greece | 3–0 | Won | |
Consolation Quarterfinal | October | Nagoya ( JPN) | Hong Kong | 2–1 | Won | |
Consolation Semifinal | October | Nagoya ( JPN) | Soviet Union | 0–3 | Lost | |
1986 | World Group, 1st round | July | Prague ( TCH) | Belgium | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Prague ( TCH) | Brazil | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Prague ( TCH) | Bulgaria | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | July | Prague ( TCH) | United States | 0–3 | Lost | |
1987 | World Group, 1st round | July | Vancouver ( CAN) | Hong Kong | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | July | Vancouver ( CAN) | South Korea | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | July | Vancouver ( CAN) | Argentina | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | August | Vancouver ( CAN) | Czechoslovakia | 2–1 | Won | |
World Group, Final | August | Vancouver ( CAN) | United States | 2–1 | Won | |
1988 | World Group, 1st round | December | Melbourne ( AUS) | Mexico | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | December | Melbourne ( AUS) | France | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | December | Melbourne ( AUS) | Australia | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | December | Melbourne ( AUS) | Soviet Union | 1–2 | Lost | |
1989 | World Group, 1st round | October | Tokyo ( JPN) | Finland | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | October | Tokyo ( JPN) | Japan | 3–0 | Won | |
World Group, Quarterfinal | October | Tokyo ( JPN) | Czechoslovakia | 1–2 | Lost |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1990 | World Group, 1st round | July | Atlanta ( USA) | Argentina | 2–1 | Won |
World Group, 2nd round | July | Atlanta ( USA) | Netherlands | 1–2 | Lost | |
1991 | World Group, 1st round | 23 July | Nottingham ( GBR) | Greece | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 24 July | Nottingham ( GBR) | Canada | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 26 July | Nottingham ( GBR) | Italy | 2–1 | Won | |
World Group, Semifinal | 27 July | Nottingham ( GBR) | Spain | 0–3 | Lost | |
1992 | World Group, 1st round | 13 July | Frankfurt ( GER) | New Zealand | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 15 July | Frankfurt ( GER) | Netherlands | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 16 July | Frankfurt ( GER) | Poland | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 18 July | Frankfurt ( GER) | United States | 2–1 | Won | |
World Group, Final | 19 July | Frankfurt ( GER) | Spain | 2–1 | Won | |
1993 | World Group, 1st round | 20 July | Frankfurt ( GER) | Australia | 1–2 | Lost |
World Group, Play-off | 21 July | Frankfurt ( GER) | Austria | 2–1 | Won | |
1994 | World Group, 1st round | 18 July | Frankfurt ( GER) | Colombia | 3–0 | Won |
World Group, 2nd round | 20 July | Frankfurt ( GER) | Slovakia | 2–1 | Won | |
World Group, Quarterfinal | 22 July | Frankfurt ( GER) | South Africa | 3–0 | Won | |
World Group, Semifinal | 23 July | Frankfurt ( GER) | Spain | 1–2 | Lost | |
1995 | World Group, 1st round | 22–23 April | Freiburg ( GER) | Japan | 4–1 | Won |
World Group, Semifinal | 22–23 July | Santander ( ESP) | Spain | 2–3 | Lost | |
1996 | World Group, 1st round | 27–28 April | Tokyo ( JPN) | Japan | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 13–14 July | Pörtschach ( AUT) | Austria | 4–1 | Won | |
1997 | World Group, 1st round | 1–2 March | Mannheim ( GER) | Czech Republic | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 12–13 July | Frankfurt ( GER) | Croatia | 3–2 | Won | |
1998 | World Group, 1st round | 18–19 April | Saarbrücken ( GER) | Spain | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 25–26 July | Moscow ( RUS) | Russia | 1–4 | Lost | |
1999 | World Group II, 1st round | 24–25 April | Hamburg ( GER) | Japan | 3–2 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2000 | World Group, Round robin | 27 April | Bari ( ITA) | Croatia | 2–1 | Won |
World Group, Round robin | 29 April | Bari ( ITA) | Spain | 1–2 | Lost | |
World Group, Round robin | 30 April | Bari ( ITA) | Italy | 2–1 | Won | |
2001 | World Group, Play-off | 21–22 July | Hamburg ( GER) | Argentina | 1–4 | Lost |
World Group, Round robin | 7 November | Madrid ( ESP) | Belgium | 0–3 | Lost | |
World Group, Round robin | 8 November | Madrid ( ESP) | Australia | 3–0 | Won | |
World Group, Round robin | 9 November | Madrid ( ESP) | Spain | 1–2 | Lost | |
2002 | World Group, 1st round | 27–28 April | Dresden ( GER) | Russia | 3–2 | Won |
World Group, Quarterfinal | 20–21 July | Mallorca ( ESP) | Spain | 0–5 | Lost | |
2003 | World Group, 1st round | 26–27 April | Ettenheim ( GER) | Slovakia | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 19–20 July | Jakarta ( INA) | Indonesia | 3–2 | Won | |
2004 | World Group, 1st round | 24–25 April | Amiens ( FRA) | France | 0–5 | Lost |
World Group, Play-off | 10–11 July | Illichivsk ( UKR) | Ukraine | 3–2 | Won | |
2005 | World Group II, 1st round | 23–24 April | Essen ( GER) | Indonesia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 9–10 July | Bol ( CRO) | Croatia | 4–1 | Won | |
2006 | World Group, 1st round | 22–23 April | Ettenheim ( GER) | United States | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 15–16 July | Beijing ( CHN) | China | 1–4 | Lost | |
2007 | World Group II, 1st round | 21–22 April | Fürth ( GER) | Croatia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 14–15 July | Toyota ( JPN) | Japan | 3–2 | Won | |
2008 | World Group, 1st round | 2–3 February | La Jolla ( USA) | United States | 1–4 | Lost |
World Group, Play-off | 26–27 April | Buenos Aires ( ARG) | Argentina | 2–3 | Lost | |
2009 | World Group II, 1st round | 7–8 February | Zürich ( SUI) | Switzerland | 3–2 | Won |
World Group, Play-off | 25–26 April | Frankfurt ( GER) | China | 3–2 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2010 | World Group, 1st round | 6–7 February | Brno ( CZE) | Czech Republic | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 24–25 April | Frankfurt ( GER) | France | 2–3 | Lost | |
2011 | World Group II, 1st round | 5–6 February | Maribor ( SLO) | Slovenia | 4–1 | Won |
World Group, Play-off | 16–17 April | Stuttgart ( GER) | United States | 5–0 | Won | |
2012 | World Group, 1st round | 4–5 February | Stuttgart ( GER) | Czech Republic | 1–4 | Lost |
World Group, Play-off | 21–22 April | Stuttgart ( GER) | Australia | 2–3 | Lost | |
2013 | World Group II, 1st round | 9–10 February | Limoges ( FRA) | France | 3–1 | Won |
World Group, Play-off | 20–21 April | Stuttgart ( GER) | Serbia | 3–2 | Won | |
2014 | World Group, 1st round | 8–9 February | Bratislava ( SVK) | Slovakia | 3–1 | Won |
World Group, Semifinal | 19–20 April | Brisbane ( AUS) | Australia | 3–1 | Won | |
World Group, Final | 8–9 November | Prague ( CZE) | Czech Republic | 1–3 | Lost | |
2015 | World Group, 1st round | 7–8 February | Stuttgart ( GER) | Australia | 4–1 | Won |
World Group, Semifinal | 18–19 April | Sochi ( RUS) | Russia | 2–3 | Lost | |
2016 | World Group, 1st round | 6–7 February | Leipzig ( GER) | Switzerland | 2–3 | Lost |
World Group, Play-off | 16–17 April | Cluj-Napoca ( ROU) | Romania | 4–1 | Won | |
2017 | World Group, 1st round | 12–13 February | Maui ( USA) | United States | 0–4 | Lost |
World Group, Play-off | 22–23 April | Stuttgart ( GER) | Ukraine | 3–2 | Won | |
2018 | World Group, 1st round | 10–11 February | Minsk ( BLR) | Belarus | 3–2 | Won |
World Group, Semifinal | 21–22 April | Stuttgart ( GER) | Czech Republic | 1–4 | Lost | |
2019 | World Group, 1st round | 9–10 February | Braunschweig ( GER) | Belarus | 0–4 | Lost |
World Group, Play-off | 19–20 April | Riga ( LAT) | Latvia | 3–1 | Won |
Year |
Competition | Date | Location | Opponent | Score | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
2020 | Qualifying round | 7–8 February | Florianópolis ( BRA) | Brazil | 4–0 | Won |
2021 | Finals, Group D | 1 November | Prague ( CZE) | Czech Republic | 1–2 | Lost |
2 November | Switzerland | 0–3 | Lost | |||
2022 | Qualifying round | 15–16 April | Astana ( KAZ) | Kazakhstan | 1–3 | Lost |
Play-offs | 11–12 November | Rijeka ( CRO) | Croatia | 3–1 | Won | |
2023 | Qualifying round | 14–15 April | Stuttgart ( GER) | Brazil | 3–1 | Won |
Finals, Group D | 9 November | Seville ( ESP) | Italy | 0–3 | Lost | |
10 November | France | 0–3 | Lost | |||
2024 | Qualifying round | 12–13 April | São Paulo ( BRA) | Brazil | 3–1 | Won |
Finals, 1st round | 15 November | Seville ( ESP) | Great Britain |