List of winners of the Welsh Learner of the Year (
Welsh: Tlws Dysgwr y Flwyddyn), a competition held every year at the
National Eisteddfod of Wales.[1]
1983 - Shirley Flower, Clwyd
1986 - Alan Whittick, Powys
1988 - Jenny Pye, Llanbedrgoch, Anglesey
1989 - Stel Farrar, Mynydd Llandegai, Gwynedd
1990 - Parchg John Gillibrand, Carmarthenshire
1991 - Jo Knell, Cardiff
1992 - Sandy Rolls, Penderyn, Rhondda Cynon Taf
1993 - Janet Charton, Betws y Coed, Conwy
1994 - Sarah Williams, Llandeilo, Carmarthenshire
1995 - Paul Attridge, Wrexham
1996 - Mark Aizelwood, Newport
1997 - Paul Elliott, Newport
1998 - Stephen Wilshaw, Cardiff
1999 - Alison Layland, Oswestry
2000 - Sandra de Pol, Argentina
2001 - Spencer Harris, Wrexham
2002 - Alice Traille James, Crymych, Pembrokeshire
2003 - Mike Hughes, Carno, Powys
2004 - Lois Arnold, Abergavenny, Monmouthshire
2005 - Sue Massey, Penmaenmawr, Conwy
2006 - Stuart Imm, Cwmbran, Torfaen
2007 - Julie MacMillan, Rhondda
2008 - Madison Tazu, Cardiff
2009 - Meggan Lloyd Prys, Rhiwlas, Bangor, Gwynedd
2010 - Julia Hawkins, Crickhowell
2011 - Kay Holder, Vale of Glamorgan
2012 - Isaias Grandis, Trevelin, Patagonia, Argentina
List of winners of the Welsh Learner of the Year (
Welsh: Tlws Dysgwr y Flwyddyn), a competition held every year at the
National Eisteddfod of Wales.[1]
1983 - Shirley Flower, Clwyd
1986 - Alan Whittick, Powys
1988 - Jenny Pye, Llanbedrgoch, Anglesey
1989 - Stel Farrar, Mynydd Llandegai, Gwynedd
1990 - Parchg John Gillibrand, Carmarthenshire
1991 - Jo Knell, Cardiff
1992 - Sandy Rolls, Penderyn, Rhondda Cynon Taf
1993 - Janet Charton, Betws y Coed, Conwy
1994 - Sarah Williams, Llandeilo, Carmarthenshire
1995 - Paul Attridge, Wrexham
1996 - Mark Aizelwood, Newport
1997 - Paul Elliott, Newport
1998 - Stephen Wilshaw, Cardiff
1999 - Alison Layland, Oswestry
2000 - Sandra de Pol, Argentina
2001 - Spencer Harris, Wrexham
2002 - Alice Traille James, Crymych, Pembrokeshire
2003 - Mike Hughes, Carno, Powys
2004 - Lois Arnold, Abergavenny, Monmouthshire
2005 - Sue Massey, Penmaenmawr, Conwy
2006 - Stuart Imm, Cwmbran, Torfaen
2007 - Julie MacMillan, Rhondda
2008 - Madison Tazu, Cardiff
2009 - Meggan Lloyd Prys, Rhiwlas, Bangor, Gwynedd
2010 - Julia Hawkins, Crickhowell
2011 - Kay Holder, Vale of Glamorgan
2012 - Isaias Grandis, Trevelin, Patagonia, Argentina