Contestant | Original Tribe | Merged Tribe | Finish | Total Votes |
---|---|---|---|---|
Sonja Christopher 63, Walnut Creek, CA |
Tagi
|
1st Voted Out
Day 3 |
4
| |
B.B. Andersen 64, Mission Hills, KS |
Pagong
|
2nd Voted Out
Day 6 |
6
| |
Stacey Stillman 28, San Francisco, CA |
Tagi
|
3rd Voted Out
Day 9 |
6
| |
Ramona Gray 29, Edison, NJ |
Pagong
|
4th Voted Out
Day 12 |
6
| |
Dirk Been 24, Spring Green, WI |
Tagi
|
5th Voted Out
Day 15 |
4
| |
Joel Klug 28, Sherwood, AR |
Pagong
|
6th Voted Out
Day 18 |
4
| |
Gretchen Cordy 39, Clarksville, TN |
Pagong
|
Rattana
|
7th Voted Out
Day 21 |
4
|
Greg Buis 25, Ridgewood, NJ |
Pagong
|
8th Voted Out
1st Jury Member Day 24 |
6
| |
Jenna Lewis 23, Franklin, NH |
Pagong
|
9th Voted Out
2nd Jury Member Day 27 |
11
| |
Gervase Peterson 31, Willingboro, NJ |
Pagong
|
10th Voted Out
3rd Jury Member Day 30 |
6
| |
Colleen Haskell 24, Miami Beach, FL |
Pagong
|
11th Voted Out
4th Jury Member Day 33 |
7
| |
Sean Kenniff 31, Carle Place, NY |
Tagi
|
12th Voted Out
5th Jury Member Day 36 |
9
| |
Susan "Sue" Hawk 39, Palmyra, WI |
Tagi
|
13th Voted Out
6th Jury Member Day 37 |
6
| |
Rudy Boesch 72, Virginia Beach, VA |
Tagi
|
14th Voted Out
7th Jury Member Day 38 |
8
| |
Kelly Wiglesworth 23, Las Vegas, NV |
Tagi
|
Runner-Up
|
0
| |
Richard Hatch 39, Middletown, RI |
Tagi
|
Sole Survivor
|
6
|
Episode title | Air date | Challenges | Eliminated | Vote | Finish | |
---|---|---|---|---|---|---|
Reward | Immunity | |||||
"The Marooning" | May 31 2000 | Pagong | Sonja
|
4-3-1 | 1st Voted Out Day 3 | |
"The Generation Gap" | June 07 2000 | Pagong | Tagi | B.B.
|
6-2 | 2nd Voted Out Day 6 |
"Quest for Food" | June 14 2000 | Tagi | Pagong | Stacey
|
5-2 | 3rd Voted Out Day 9 |
"Too Little, Too Late?" | June 21 2000 | Tagi | Tagi | Ramona
|
4-2-1 | 4th Voted Out Day 12 |
"Pulling Your Own Weight" | June 28 2000 | Pagong | Pagong | Dirk
|
4-1-1 | 5th Voted Out Day 15 |
"Udder Revenge" | July 05 2000 | Pagong | Tagi | Joel
|
4-2 | 6th Voted Out Day 18 |
"The Merger" | July 12 2000 | None | Greg | Gretchen
|
4-1-1 -1-1-1-1 |
7th Voted Out Day 21 |
"Thy Name Is Duplicity" | July 19 2000 | Greg | Gervase | Greg
|
6-3 | 8th Voted Out Day 24 |
"Old and New Bonds" | July 26 2000 | Colleen [Jenna] |
Rudy | Jenna
|
4-3-1 | 9th Voted Out Day 27 |
"Crack In the Alliance" | August 02 2000 | Gervase | Richard | Gervase
|
5-2 | 10th Voted Out Day 30 |
"Long Hard Days" | August 09 2000 | Sean [Richard] |
Kelly | Colleen
|
4-2 | 11th Voted Out Day 33 |
"Death of an Alliance" | August 16 2000 | Kelly | Kelly | Sean
|
4-1 | 12th Voted Out Day 36 |
"Season Finale" | August 23 2000 | None | Kelly | Susan
|
2-2 1 | 13th Voted Out Day 37 |
Kelly | Rudy
|
1-0 | 14th Voted Out Day 38 | |||
Jury Vote | Kelly
|
4-3 | Runner-Up | |||
Richard
|
Sole Survivor |
Note 1: The vote in final four was tied 2-2. In the end, both Rudy and Kelly voted out Susan in the second round of voting.
Original Tribes | Merged Tribe | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Episode #: | 1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
| ||||
Eliminated: | Sonja 4/8 Votes |
B.B. 6/8 Votes |
Stacey 5/7 Votes |
Ramona 4/7 Votes |
Dirk 4/6 Votes |
Joel 4/6 Votes |
Gretchen 4/10 Votes |
Greg 6/9 Votes |
Jenna 4/8 Votes |
Gervase 5/7 Votes |
Colleen 4/6 Votes |
Sean 4/5 Votes |
Susan
2/4 Votes 1 |
Rudy 1 Vote |
Kelly 3/7 Votes |
Richard 4/7 Votes | |
Voter | Vote | ||||||||||||||||
Richard | Stacey
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Susan
|
Jury Vote
| ||||||
Kelly | Rudy
|
Rudy
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Sean
|
Gervase
|
Sean
|
Sean
|
Richard
|
Rudy
| ||||||
Rudy | Sonja
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Susan
|
Richard
| ||||||
Susan | Sonja
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Richard
|
Richard
| ||||||
Sean | Sonja
|
Stacey
|
Rudy
|
Colleen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Susan
|
Richard
| |||||||
Colleen | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Richard
|
Jenna
|
Richard
|
Sean
|
Sean
|
Kelly
|
||||||||
Gervase | B.B.
|
Colleen
|
Jenna
|
Susan
|
Jenna
|
Richard
|
Sean
|
Kelly
|
|||||||||
Jenna | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Gervase
|
Greg
|
Richard
|
Kelly
|
||||||||||
Greg | Ramona
|
Jenna
|
Joel
|
Jenna
|
Jenna
|
Richard
| |||||||||||
Gretchen | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Rudy
|
|||||||||||||
Joel | B.B.
|
Ramona
|
Jenna
|
||||||||||||||
Dirk | Sonja
|
Stacey
|
Susan
|
||||||||||||||
Ramona | B.B.
|
Colleen
|
|||||||||||||||
Stacey | Rudy
|
Rudy
|
|||||||||||||||
B.B. | Ramona
|
||||||||||||||||
Sonja | Rudy
|
^1 The vote was initially tied 2-2 between Richard and Susan, but after a revote, Susan was unanimously eliminated.
Contestant | Original Tribe | Merged Tribe | Finish | Total votes |
---|---|---|---|---|
Debb Eaton 45, Milan, NH |
Kucha | 1st Voted Out Day 3 |
7 | |
Kel Gleason 32, Fort Hood, TX |
Ogakor | 2nd Voted Out Day 6 |
7 | |
Maralyn Hershey 51, Wakefield, VA |
Ogakor | 3rd Voted Out Day 9 |
5 | |
Mitchell Olson 23, Union City, NJ |
Ogakor | 4th Voted Out Day 12 |
4 | |
Kimmi Kappenberg 28, Ronkonkoma, NY |
Kucha | 5th Voted Out Day 15 |
6 | |
Michael Skupin 38, White Lake, MI |
Kucha | Removed Due to Injury Day 17 |
0 | |
Jeff Varner 34, New York, NY |
Kucha | Barramundi | 6th Voted Out Day 21 |
7 |
Alicia Calaway 32, New York, NY |
Kucha | 7th Voted Out 1st Jury Member Day 24 |
5 | |
Jerri Manthey 30, Los Angeles, CA |
Ogakor | 8th Voted Out 2nd Jury Member Day 27 |
12 | |
Nick Brown 23, Steilacoom, WA |
Kucha | 9th Voted Out 3rd Jury Member Day 30 |
4 | |
Amber Brkich 22, Beaver, PA |
Ogakor | 10th Voted Out 4th Jury Member Day 33 |
6 | |
Rodger Bingham 53, Crittenden, KY |
Kucha | 11th Voted Out 5th Jury Member Day 36 |
5 | |
Elisabeth Filarski 23, Boston, MA |
Kucha | 12th Voted Out 6th Jury Member Day 39 |
5 | |
Keith Famie 40, West Bloomfield, MI |
Ogakor | 13th Voted Out 7th Jury Member Day 41 |
8 | |
Colby Donaldson 26, Dallas, TX |
Ogakor | Runner-up | 5 | |
Tina Wesson 40, Knoxville, TN |
Ogakor | Sole Survivor | 0 |
{{ CWSBracket}}
First round | Second round | Regional Semifinals | Regional Finals | |||||||||||||||
1 | North Carolina | 86 | ||||||||||||||||
16 | Eastern Kentucky | 65 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 81 | ||||||||||||||||
9 | Michigan St. | 67 | ||||||||||||||||
8 | Marquette | 49 | ||||||||||||||||
9 | Michigan St. | 61 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 74 | ||||||||||||||||
5 | USC | 64 | ||||||||||||||||
5 | USC | 77 | ||||||||||||||||
12 | Arkansas | 60 | ||||||||||||||||
5 | USC | 87 | ||||||||||||||||
4 | Texas | 68 | ||||||||||||||||
4 | Texas | 79 | ||||||||||||||||
13 | New Mexico | 67 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 84* | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 92 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 77 | ||||||||||||||||
11 | George Washington | 44 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 78** | ||||||||||||||||
3 | Washington St. | 74 | ||||||||||||||||
3 | Washington St. | 70 | ||||||||||||||||
14 | Oral Roberts | 54 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 65 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 66 | ||||||||||||||||
7 | Boston College | 84 | ||||||||||||||||
10 | Texas Tech | 75 | ||||||||||||||||
7 | Boston College | 55 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 62 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 80 | ||||||||||||||||
15 | Belmont | 55 |
League Division Series | League Championship Series | World Series | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 3 | |||||||||||
3 | Los Angeles Angels | 0 | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 4 | |||||||||||
American League | |||||||||||||
2 | Cleveland Indians | 3 | |||||||||||
2 | Cleveland Indians | 3 | |||||||||||
4 | New York Yankees | 1 | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 4 | |||||||||||
2 | Colorado Rockies | 0 | |||||||||||
1 | Arizona Diamondbacks | 3 | |||||||||||
4 | Chicago Cubs | 0 | |||||||||||
1 | Arizona Diamondbacks | 0 | |||||||||||
National League | |||||||||||||
2 | Colorado Rockies | 4 | |||||||||||
2 | Colorado Rockies | 3 | |||||||||||
3 | Philadelphia Diamondbacks | 0 |
Contestant | Original Tribe | Merged Tribe | Finish | Total Votes |
---|---|---|---|---|
Sonja Christopher 63, Walnut Creek, CA |
Tagi
|
1st Voted Out
Day 3 |
4
| |
B.B. Andersen 64, Mission Hills, KS |
Pagong
|
2nd Voted Out
Day 6 |
6
| |
Stacey Stillman 28, San Francisco, CA |
Tagi
|
3rd Voted Out
Day 9 |
6
| |
Ramona Gray 29, Edison, NJ |
Pagong
|
4th Voted Out
Day 12 |
6
| |
Dirk Been 24, Spring Green, WI |
Tagi
|
5th Voted Out
Day 15 |
4
| |
Joel Klug 28, Sherwood, AR |
Pagong
|
6th Voted Out
Day 18 |
4
| |
Gretchen Cordy 39, Clarksville, TN |
Pagong
|
Rattana
|
7th Voted Out
Day 21 |
4
|
Greg Buis 25, Ridgewood, NJ |
Pagong
|
8th Voted Out
1st Jury Member Day 24 |
6
| |
Jenna Lewis 23, Franklin, NH |
Pagong
|
9th Voted Out
2nd Jury Member Day 27 |
11
| |
Gervase Peterson 31, Willingboro, NJ |
Pagong
|
10th Voted Out
3rd Jury Member Day 30 |
6
| |
Colleen Haskell 24, Miami Beach, FL |
Pagong
|
11th Voted Out
4th Jury Member Day 33 |
7
| |
Sean Kenniff 31, Carle Place, NY |
Tagi
|
12th Voted Out
5th Jury Member Day 36 |
9
| |
Susan "Sue" Hawk 39, Palmyra, WI |
Tagi
|
13th Voted Out
6th Jury Member Day 37 |
6
| |
Rudy Boesch 72, Virginia Beach, VA |
Tagi
|
14th Voted Out
7th Jury Member Day 38 |
8
| |
Kelly Wiglesworth 23, Las Vegas, NV |
Tagi
|
Runner-Up
|
0
| |
Richard Hatch 39, Middletown, RI |
Tagi
|
Sole Survivor
|
6
|
Episode title | Air date | Challenges | Eliminated | Vote | Finish | |
---|---|---|---|---|---|---|
Reward | Immunity | |||||
"The Marooning" | May 31 2000 | Pagong | Sonja
|
4-3-1 | 1st Voted Out Day 3 | |
"The Generation Gap" | June 07 2000 | Pagong | Tagi | B.B.
|
6-2 | 2nd Voted Out Day 6 |
"Quest for Food" | June 14 2000 | Tagi | Pagong | Stacey
|
5-2 | 3rd Voted Out Day 9 |
"Too Little, Too Late?" | June 21 2000 | Tagi | Tagi | Ramona
|
4-2-1 | 4th Voted Out Day 12 |
"Pulling Your Own Weight" | June 28 2000 | Pagong | Pagong | Dirk
|
4-1-1 | 5th Voted Out Day 15 |
"Udder Revenge" | July 05 2000 | Pagong | Tagi | Joel
|
4-2 | 6th Voted Out Day 18 |
"The Merger" | July 12 2000 | None | Greg | Gretchen
|
4-1-1 -1-1-1-1 |
7th Voted Out Day 21 |
"Thy Name Is Duplicity" | July 19 2000 | Greg | Gervase | Greg
|
6-3 | 8th Voted Out Day 24 |
"Old and New Bonds" | July 26 2000 | Colleen [Jenna] |
Rudy | Jenna
|
4-3-1 | 9th Voted Out Day 27 |
"Crack In the Alliance" | August 02 2000 | Gervase | Richard | Gervase
|
5-2 | 10th Voted Out Day 30 |
"Long Hard Days" | August 09 2000 | Sean [Richard] |
Kelly | Colleen
|
4-2 | 11th Voted Out Day 33 |
"Death of an Alliance" | August 16 2000 | Kelly | Kelly | Sean
|
4-1 | 12th Voted Out Day 36 |
"Season Finale" | August 23 2000 | None | Kelly | Susan
|
2-2 1 | 13th Voted Out Day 37 |
Kelly | Rudy
|
1-0 | 14th Voted Out Day 38 | |||
Jury Vote | Kelly
|
4-3 | Runner-Up | |||
Richard
|
Sole Survivor |
Note 1: The vote in final four was tied 2-2. In the end, both Rudy and Kelly voted out Susan in the second round of voting.
Original Tribes | Merged Tribe | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Episode #: | 1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
| ||||
Eliminated: | Sonja 4/8 Votes |
B.B. 6/8 Votes |
Stacey 5/7 Votes |
Ramona 4/7 Votes |
Dirk 4/6 Votes |
Joel 4/6 Votes |
Gretchen 4/10 Votes |
Greg 6/9 Votes |
Jenna 4/8 Votes |
Gervase 5/7 Votes |
Colleen 4/6 Votes |
Sean 4/5 Votes |
Susan
2/4 Votes 1 |
Rudy 1 Vote |
Kelly 3/7 Votes |
Richard 4/7 Votes | |
Voter | Vote | ||||||||||||||||
Richard | Stacey
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Susan
|
Jury Vote
| ||||||
Kelly | Rudy
|
Rudy
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Sean
|
Gervase
|
Sean
|
Sean
|
Richard
|
Rudy
| ||||||
Rudy | Sonja
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Susan
|
Richard
| ||||||
Susan | Sonja
|
Stacey
|
Dirk
|
Gretchen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Sean
|
Richard
|
Richard
| ||||||
Sean | Sonja
|
Stacey
|
Rudy
|
Colleen
|
Greg
|
Jenna
|
Gervase
|
Colleen
|
Susan
|
Richard
| |||||||
Colleen | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Richard
|
Jenna
|
Richard
|
Sean
|
Sean
|
Kelly
|
||||||||
Gervase | B.B.
|
Colleen
|
Jenna
|
Susan
|
Jenna
|
Richard
|
Sean
|
Kelly
|
|||||||||
Jenna | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Gervase
|
Greg
|
Richard
|
Kelly
|
||||||||||
Greg | Ramona
|
Jenna
|
Joel
|
Jenna
|
Jenna
|
Richard
| |||||||||||
Gretchen | B.B.
|
Ramona
|
Joel
|
Rudy
|
|||||||||||||
Joel | B.B.
|
Ramona
|
Jenna
|
||||||||||||||
Dirk | Sonja
|
Stacey
|
Susan
|
||||||||||||||
Ramona | B.B.
|
Colleen
|
|||||||||||||||
Stacey | Rudy
|
Rudy
|
|||||||||||||||
B.B. | Ramona
|
||||||||||||||||
Sonja | Rudy
|
^1 The vote was initially tied 2-2 between Richard and Susan, but after a revote, Susan was unanimously eliminated.
Contestant | Original Tribe | Merged Tribe | Finish | Total votes |
---|---|---|---|---|
Debb Eaton 45, Milan, NH |
Kucha | 1st Voted Out Day 3 |
7 | |
Kel Gleason 32, Fort Hood, TX |
Ogakor | 2nd Voted Out Day 6 |
7 | |
Maralyn Hershey 51, Wakefield, VA |
Ogakor | 3rd Voted Out Day 9 |
5 | |
Mitchell Olson 23, Union City, NJ |
Ogakor | 4th Voted Out Day 12 |
4 | |
Kimmi Kappenberg 28, Ronkonkoma, NY |
Kucha | 5th Voted Out Day 15 |
6 | |
Michael Skupin 38, White Lake, MI |
Kucha | Removed Due to Injury Day 17 |
0 | |
Jeff Varner 34, New York, NY |
Kucha | Barramundi | 6th Voted Out Day 21 |
7 |
Alicia Calaway 32, New York, NY |
Kucha | 7th Voted Out 1st Jury Member Day 24 |
5 | |
Jerri Manthey 30, Los Angeles, CA |
Ogakor | 8th Voted Out 2nd Jury Member Day 27 |
12 | |
Nick Brown 23, Steilacoom, WA |
Kucha | 9th Voted Out 3rd Jury Member Day 30 |
4 | |
Amber Brkich 22, Beaver, PA |
Ogakor | 10th Voted Out 4th Jury Member Day 33 |
6 | |
Rodger Bingham 53, Crittenden, KY |
Kucha | 11th Voted Out 5th Jury Member Day 36 |
5 | |
Elisabeth Filarski 23, Boston, MA |
Kucha | 12th Voted Out 6th Jury Member Day 39 |
5 | |
Keith Famie 40, West Bloomfield, MI |
Ogakor | 13th Voted Out 7th Jury Member Day 41 |
8 | |
Colby Donaldson 26, Dallas, TX |
Ogakor | Runner-up | 5 | |
Tina Wesson 40, Knoxville, TN |
Ogakor | Sole Survivor | 0 |
{{ CWSBracket}}
First round | Second round | Regional Semifinals | Regional Finals | |||||||||||||||
1 | North Carolina | 86 | ||||||||||||||||
16 | Eastern Kentucky | 65 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 81 | ||||||||||||||||
9 | Michigan St. | 67 | ||||||||||||||||
8 | Marquette | 49 | ||||||||||||||||
9 | Michigan St. | 61 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 74 | ||||||||||||||||
5 | USC | 64 | ||||||||||||||||
5 | USC | 77 | ||||||||||||||||
12 | Arkansas | 60 | ||||||||||||||||
5 | USC | 87 | ||||||||||||||||
4 | Texas | 68 | ||||||||||||||||
4 | Texas | 79 | ||||||||||||||||
13 | New Mexico | 67 | ||||||||||||||||
1 | North Carolina | 84* | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 92 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 77 | ||||||||||||||||
11 | George Washington | 44 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 78** | ||||||||||||||||
3 | Washington St. | 74 | ||||||||||||||||
3 | Washington St. | 70 | ||||||||||||||||
14 | Oral Roberts | 54 | ||||||||||||||||
6 | Vanderbilt | 65 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 66 | ||||||||||||||||
7 | Boston College | 84 | ||||||||||||||||
10 | Texas Tech | 75 | ||||||||||||||||
7 | Boston College | 55 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 62 | ||||||||||||||||
2 | Georgetown | 80 | ||||||||||||||||
15 | Belmont | 55 |
League Division Series | League Championship Series | World Series | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 3 | |||||||||||
3 | Los Angeles Angels | 0 | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 4 | |||||||||||
American League | |||||||||||||
2 | Cleveland Indians | 3 | |||||||||||
2 | Cleveland Indians | 3 | |||||||||||
4 | New York Yankees | 1 | |||||||||||
1 | Boston Red Sox | 4 | |||||||||||
2 | Colorado Rockies | 0 | |||||||||||
1 | Arizona Diamondbacks | 3 | |||||||||||
4 | Chicago Cubs | 0 | |||||||||||
1 | Arizona Diamondbacks | 0 | |||||||||||
National League | |||||||||||||
2 | Colorado Rockies | 4 | |||||||||||
2 | Colorado Rockies | 3 | |||||||||||
3 | Philadelphia Diamondbacks | 0 |