Year
Winners
Club
Time
Runners-up
Club
1895
V. Nickalls
G. Nickalls
London Rowing Club
9.11
W Broughton
S D Muttlebury
Thames Rowing Club
1896
V. Nickalls
G. Nickalls
London Rowing Club
9.10 E
W E Crum C M Pitman
New College, Oxford
1897
E R Balfour
G. Nickalls
Leander Club
8.59
A S Bell W J Fernie
Trinity Hall, Cambridge
1898
A Bogle W J Fernie
Thames Rowing Club
8.41 E
A M Hutchinson
S. Fairbairn
Jesus College, Oxford
1899
C K Philips H W M Willis
Leander Club
8.49 1+ 1 ⁄4 L
G E Orme D Pennington
St George's Hospital
1900
C J D Goldie
G McD Maitland
Trinity College Cambridge
8.33 2+ 1 ⁄2 L
W Dudley-Ward
R B Etherington-Smith
Trinity College Cambridge
1901
J H Hale
F W Warre
Balliol College Oxford
8.50 2 L
O de Somville
M Van Crombrugge
Club Nautique
1902
W Dudley-Ward
C W H Taylor
Third Trinity, Cambridge
8.36
Hon. C E Craven J W Knight
London Rowing Club
1903
L Klaus A Ehrenberg
Victoria RC, Berlin
8.45s. easily
D C R Stuart C M Steele
Kingston Rowing Club
1904
C J D Goldie
C W H Taylor
Third Trinity, Cambridge
8.33 E
J. Beresford
H. T. Blackstaffe
Kensington RC
Vesta Rowing Club
1905
R H Nelson P H Thomas
Third Trinity, Cambridge
8.40s
D C R Stuart
C V Fox
London Rowing Club
1906
B C Johnstone
R V Powell
Third Trinity, Cambridge
9.15 3 L
U Molmans G Visser
Sport Nautique de Gand
1907
B C Johnstone
R V Powell
Leander Club
8.52 E
J. Beresford
K Vernon
Thames Rowing Club
1908
H R Barker
A C Gladstone
Christ Church, Oxford
8.26 E
J. Beresford
K Vernon
Thames Rowing Club
1909
B C Johnstone
E G Williams
Leander Club
8.30 3 L
J. Beresford
K Vernon
Thames Rowing Club
1910
J S Burn
G L Thomson
Leander Club
8.45s. 3 ⁄4 L
A Wielsma
B H Croon
De Amstel Rowing Club
1911
J. Beresford
A H Cloutte
Thames Rowing Club
8m 15 1+ 1 ⁄2 L
N M Bruce
A C Gladstone
Christ Church, Oxford
1912
B Logan
C G Rought
Thames Rowing Club
8.36 1+ 1 ⁄4 L
LJ Cadbury F E Hellyer
Trinity College Cambridge
1913
A A Swann
S E Swann
Trinity Hall, Cambridge
8.39 1+ 1 ⁄2 L
S D Gladstone C E V Buxton
Old Etonians
1914
A A Swann
S E Swann
Trinity Hall, Cambridge
9.2 1 L
E G Williams R Le Blanc-Smith
Third Trinity, Cambridge
1920
G O Nickalls
R S C Lucas
Magdalen College, Oxford
8.53 E
S I Fairbairn
B Logan
Thames Rowing Club
1921
J A Campbell
H B Playford
Jesus College, Cambridge
8.52 E
G O Nickalls
R S C Lucas
Magdalen College, Oxford
1922
G O Nickalls
R S C Lucas
Magdalen College, Oxford
9.19 E
H E West
K Vernon
Thames Rowing Club
1923
W F Godden
R E Eason
Trinity College, Oxford
8.12 5 ft
G O Nickalls
H B Playford
Leander Club
1924
C R M Eley
J A Mcnabb
Third Trinity, Cambridge
10.6 3 L
G E G Gadson C E Pitman
Christ Church Oxford
1925
R E Morrison
E C Hamilton-Russell
Third Trinity, Cambridge
8.17 4 L
G O Nickalls
R S C Lucas
Leander Club
1926
H R Carver
E C Hamilton-Russell
Third Trinity, Cambridge
8.36 1+ 1 ⁄4 L
G O Nickalls A D B Pearson
Leander Club
1927
R A Nisbet
T N O'Brien
London Rowing Club
9.23 1+ 3 ⁄4 L
G O Nickalls H O C Boret
Leander Club
1928
G C Killick
J Beresford
Thames Rowing Club
9.57 E
C Daniel J London
Quintin Boat Club
1929
G C Killick
J Beresford
Thames Rowing Club
8.32 1+ 3 ⁄4 L
A Graham H C Morphett
Brasenose College, Oxford
1930
W A Prideaux
H R N Rickett
Third Trinity, Cambridge
8.42 2 L
A Graham C M Johnston
Brasenose College, Oxford
1931
H R A Edwards
L Clive
Christ Church, Oxford
9.57 4 L
W A T Sambell
L Luxton
Pembroke College, Cambridge
1932
H R A Edwards
L Clive
Christ Church, Oxford
9.5 3 L
W H Migotti J H Lascelles
Gordouli Boat Club
1933
J H C Powell J E Gilmour
Eton Vikings
9.17 E
E F Bigland T S Bigland
Royal Chester
1934
H Braun H G Moller
'Wiking', Germany
8.9 1+ 1 ⁄4 L
E F Bigland T S Bigland
Royal Chester
1935
T S Cree
D W Burnford
Jesus College, Cambridge
8.20 2+ 1 ⁄2 L
B S Fidler D G Newton
Thames Rowing Club
1936
R F Offer
J S Offer
Kingston Rowing Club
9.17 1+ 1 ⁄4 L
E W Wingate W D Baddeley
Vesta Rowing Club
1937
E W Wingate W D Baddeley
Vesta Rowing Club
9.43 3 L
D G Kingsford G M Lewis
London Rowing Club
1938
W G R M Laurie
J H T Wilson
Leander Club
8.8 E
E F Bigland T S Bigland
Royal Chester
1939
C B Sanford H Parker
Trinity Hall, Cambridge
9.5 2+ 1 ⁄2 L
P N Carpmael R Parker
London Rowing Club
1946
J F Burgess C G Burgess
Leander Club
8.47 NRO
O Secher P Paerregaard
Dansk Forening, Denmark
1947
J H Pinches
E M Sturges
London Rowing Club
8.46 2+ 1 ⁄2 L
J R W Gleave D G Jamison
Magdalen College, Oxford
1948
W G R M Laurie
J H T Wilson
Leander Club
8.30 3 L
F S Grace E R Bromley
Mosman RC, NSW Au
1949
A S F Butcher
T H Christie
Thames Rowing Club
8.20 2+ 1 ⁄2 L
R C Morris
A Burrough
Thames Rowing Club
1950
J Rosa C van Antwerpen
SRN Anversoise, Belgium
9.10+ 3 ⁄4 L
J H Pinches
E M Sturges
London Rowing Club
1951
J G P Crowden
C B M Lloyd
Pembroke College, Cambridge
Lady Margaret Boat Club
8.52 E
J Rosa C van Antwerpen
SRN Anversoise, Belgium
1952
H C I Bywater
T H Christie
Westminster Hospital
8.6 1⅓ L
D A T Leadley J N King
Emmanuel College, Cambridge
1953
R Baetens
M Knuysen
Antwerp Sculling Club
8.10 4 L
H Kesel K Hahn
Ruderclub Saar, Saarbrücken
1954
I Buldakov
V Ivanov
Khimik, USSR
8.44 2 L
S L Blom R Gitz
KRZHS, Holland
1955
I Buldakov
V Ivanov
Club Khimik, USSR
8.30 4 L
J A Gobbo
C G V Davidge
Leander Club
1956
R J M Thompson G M Wolfson
Pembroke College, Cambridge
8.45 3 L
A M Clay W H Findlay
Marlow Rowing Club
1957
D A T Leadley
C G V Davidge
Leander Club
8.17 ⅓ L
Kloimstein A Sageder
EKuRV Donau, Austria
1958
D A T Leadley
C G V Davidge
Leander Club
8.4 3+ 1 ⁄2 L
R Streuli
G Kottmann
Belvoir RC, Zurich Switz.
1959
R B Norton HH Scurfield
Hertford College, Oxford
8.20 E
JM Beresford
CF Porter
London Rowing Club
1960
I L Elliot D C Rutherford
Keble College, Oxford
Magdalen College, Oxford
7.58 ⅔ L
R J Nicholson
C L Marshall
Nottingham Britannia
1961
V Lehtela T Pitkanen
Valkeakosken V Finland
8.9 E
R C Waite
R J Nicholson
Nottingham U & Nottingham Britannia
1962
W Neuss K G Jordan
RC Nassovia Hochst Germany
8.2 2 L
S Farquharson
J D Lee Nicholson
University of London Boat Club MH
1963
C G V Davidge
S A Mackenzie
Leander Club
7.55 4 L
J B Amlong T K Amlong
Vesper Boat Club , USA
1964
J R Kiely
J M S Lecky
Leander Club
7.53 2 L
M J W Hall Hon. R A Napier
Leander Club
1965
P Gorny
G Bergau
ASK Vorwaerts Rostock
7.42 2+ 1 ⁄4 L
H Boelen J Enters
RV Willen III, Holland
1966
J Lucke H-J Bothe
TSC, Germany
8.31 2 L
R Easterling J T McCarthy
Poplar Blackwall and District Rowing Club
1967
M Gelpke K.Jacob
SCE Dresden, Germany
8.18 E
A J Sutton P J Sharp
Sons of the Thames
1968
A J Sutton P J W Sharp
Sons of the Thames
NTT E
J A Hamilton J S B McCowen
Tideway Scullers School
1969
U Bitterli U Fankhauser
See-Club Lucern
7.56 E
R C Wait M A Sweeney
Nottingham Union RC
1970
H Schreiber M Schmorde
SC Dynamo, GDR
8.17 E
G Xouris J R Watt
Corio Bay RC, Australia
1971
G A S Locke
T. J. Crooks
Thames Tradesmen's Rowing Club
Tideway Scullers School
8.7 E
C J Dalley R N Winckless
Quintin Boat Club
1972
J Broniec A Slusarski
KK Wioslarski Bydgoszcz
7.59 2+ 1 ⁄4 L
N Vasiliev V Poljakov
Spartak Leningrad, USSR
1973
M Borchelt T Adams
Potomac Boat Club, USA
7.42 rowed in
F Dedecker P De Weert
Antwerpse RV, Belgium
1974
N Ivanov
V Eshinov
Dynamo Club, USSR
7.59 E
J Mcleod A N Christie
Lady Margaret Boat Club
1975
H A Droog
R J Luynenburg
ASR Nereus, Holland
7.36 ⅓ L
G A S Locke
F J Smallbone
Leander Club Thames
1976
I F Luxford
C D Shinners
Sydney University , Australia
7.21 E
J M S Lecky W R Crooker
C d'A de Boucherville, Ca
1977
J Clark J Roberts
Thames Tradesmen's Rowing Club
7.54 3 L
J Macleod A N Christie
St Thomas Hospital
London Rowing Club
1978
J Clark J A Roberts
Thames Tradesmen's Rowing Club
8.12 E
C J M de Veth A Uttenboogaard
Holland
1979
A C D Wiggin
M D A Carmichael
Leander Club
8.10 E
J W Woodhouse J S Palmer
CUBC
1980
M Borchelt
F Borchelt
Potomac BC, USA
8.2 E
J S Palmer
J H C Laurie
Eton Vikings
1981
T F F Mossop C J Jones
Kingston Rowing Club
8.46 1 L
J Macleod N Christie
London Rowing Club
1982
M Ivancic Z Celent
Veslacki Klub 'Gusar', Yugoslavia
8.11 1+ 1 ⁄2 L
P D Wensley P L Reynolds
University of London
Kingston Rowing Club
1983
M D Field G Hill
Tyrian Boat Club
7.48 E
A Whitwell
M Knight
Nottinghamshire Cnty. RA
1984
E M G Pearson
C D M Riches
CUBC
Molesey Boat Club
7.57
J M Beattie R C Stanhope
Thames Tradesmen's Rowing Club
1985
E M G Pearson
C D M Riches
Molesey Boat Club
7.49 5 L
F Moore P Brown
Neptune Rowing Club, Ireland
1986
A J Holmes
S. G. Redgrave
Leander Club
Marlow Rowing Club
7.39 E
E M G Pearson
C D M Riches
Molesey Boat Club
1987
A J Holmes
S. G. Redgrave
Leander Club
Marlow Rowing Club
7.48 paddled in
Y Pimenov
N Pimenov
Dinamo Moscow, USSR
1988
T S Swinford J P Riley
Penn Athletic Club, USA
7.48 E
S J Chilmaid A D J Butt
London Rowing Club
1989
S N Berrisford
S. G. Redgrave
Leander Club
7.9 E
V Grabow G Grabow
RC Witten, Germany
1990
K S Sinzinger H Bauer
H Kapsch Linz, Austria
7.39 1 ft
MP Cross
T J C Foster
Thames Tradesmen's Rowing Club Star
1991
S. G. Redgrave
M C Pinsent
Leander Club
7.38 E
J Robert M Bermudez
Natacio Banyoles, Spain
1992
D R Gillard N J Clarry
Goldie Boat Club
7.30 3 L
PP Ashley-Carter AP Murray
Leander Club
1993
Steve Redgrave
Matthew Pinsent
Leander Club
7.22 1 L
Bill Coventry
Campbell Clayton-Greene
Waikato RC NZ
1994
Steve Redgrave
Matthew Pinsent
Leander Club
7.22 1+ 3 ⁄4 L
Jaak Van Driessche
Luc Goiris
Gentse RESV Belgium
1995
Steve Redgrave
Matthew Pinsent
Leander Club
7.18 5 L
Roger D. T. Everington Mark B. Partridge
London Notts.
1996
Andreas Nader
Hermann Bauer
Rv Wiking Linz, Austria
7.22 4+ 1 ⁄2 L
Benedict Schmidt Camille L. Codoni
Seeclub Zurich, Switz
1997
Robert Thatcher
Ben Hunt-Davis
Leander Club
7.30 E
C. P. Fischer
Sebastian Franke
Rg Hansa Hamburg, Ger
1998
Laurent Béghin
Antoine Béghin
C N Gontier, France
7.34 E
Oliver Martinov
Ninoslav Saraga
HAVK "Mladost", Croatia
1999
Steve Williams
Simon Dennis
Oxford Brookes University
Queen's Tower
7.25 3+ 1 ⁄4 L
David Weightman
Rob Scott
NSW Inst. Sport, Aust.
2000
Greg Searle
Ed Coode
Molesey Boat Club
Leander Club
7.32 1+ 3 ⁄4 L
Ramon di Clemente
Donovan Cech
Trident RC, S Africa
2001
James Cracknell
Matthew Pinsent
Leander Club
7.40 E
Peter Haining Nick J. Strange
Auriol Kensington Rowing Club
Leander Club
2002
James Cracknell
Matthew Pinsent
Leander Club
7.35+ 1 ⁄2 L
Ramon di Clemente
Donovan Cech
Trident R.C, S. Africa
2003
James Cracknell
Matthew Pinsent
Leander Club
7.05 ⅓ L
Jason Read
Bryan Volpenhein
Princeton T.C. USA
2004
Ramon di Clemente
Donovan Cech
RSA
7.31 4+ 1 ⁄4 L
James Livingston
Rick Dunn
Molesey
CUBC
2005
Ramon di Clemente
Donovan Cech
RSA
7.41 4 L
Scott Frandsen
Barney Williams
Canada
2006
Paul Daniels
Barney Williams
OUBC
7.31 2+ 3 ⁄4 L
Goran Jagar
Nikola Stojić
Serbia Montenegro
2007
Ramon di Clemente
Donovan Cech
RSA
7.44 2+ 3 ⁄4 L
Andreas Penkner
Jochen Urban
Germany
2008
Shaun Keeling
Ramon di Clemente
RSA
7.47 4+ 3 ⁄4 L
Ole Rückbrodt
Felix Otto
Germany
2009
Eric Murray
Hamish Bond
New Zealand
7.31 E
Shaun Keeling
Ramon di Clemente
RSA
2010
Eric Murray
Hamish Bond
New Zealand
7.55 E
Pete Reed
Andrew Triggs Hodge
Leander Club
Molesey
2011
Pete Reed
Andrew Triggs Hodge
Leander Club
Molesey
6:56 E
Lorenzo Carboncini
Niccolò Mornati
Italy
2012
Michael Molina
Benjamin Lang
France
8:22 E
Konstantinos Christomanos Apostolos Lampridis
Greece
2013
Eric Murray
Hamish Bond
New Zealand
6:56 E
David Hunt
Vincent Breet
RSA
2014
Julien Bahain
Mitchel Steenman
Holland
7:19 2 L
Shaun Keeling
Vincent Breet
RSA
2015
James Foad
Matt Langridge
Molesey
Leander Club
7:39 5 L
Oliver Cook
Stewart Innes
London University
Leander Club
2016
Roel Braas
Mitchel Steenman
Holland
7:35 3+ 3 ⁄4 L
Benoit Demey Edouard Jonville
France
2017
Valentin Onfroy
Théophile Onfroy
France
7.03 2L
Josh Dunkley-Smith
Josh Booth
Australia
Mercantile RC & Melbourne University
2018
Martin Sinković
Valent Sinković
Croatia
6.54
Campbell Watts
Angus Widdicombe
Australia
2019
Axel Haack Agustin Diaz
Argentina
7.16 4+ 3 ⁄4 L
Michiel Oyen
Mitchel Steenman
Netherlands
2020
No competition due to
COVID-19 pandemic
[1]
2021
Morgan Bolding
Matthew Tarrant
Oxford Brookes
[2]
7.28 easily
Ollie Parish Callum Sullivan
Cambridge University
2022
Matt Macdonald
Tom Mackintosh
Waiariki Rowing Club, New Zealand
[3]
7.03 ⅔ length
Oliver Wynne-Griffith
Thomas George
Cambridge University Boat Club
2023
Oliver Wynne-Griffith
Thomas George
Leander Club
[4]
7.36 1+ 1 ⁄2
Jack Walkey Joel Cullen
Rowing Canada