Scotland competes at the Olympic Games as part of the United Kingdom. This article provides a list of medallists for Great Britain at every Summer and Winter Olympics who are Scottish, as well as teams where at least one member was Scottish.
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Allan Wells | Track and field | Men's 100 metres |
Silver | Allan Wells | Track and field | Men's 200 metres |
Bronze | Linsey Macdonald | Track and field | Women's 4x400 metres relay |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Richard Budgett | Rowing | Men's coxed fours |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Bronze | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Bronze | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three positions |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Bronze | Paul Easter | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Gold | Michael McIntyre | Sailing | Men's star class |
Silver | Liz McColgan | Track and field | Women's 10,000 metres |
Silver | Elliot Bunney | Track and field | Men's 4×100 metres relay |
Silver | Ian Stark | Equestrian | Individual eventing |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three position |
Bronze | Yvonne Murray | Track and field | Women's 3,000 metres |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's individual |
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's team |
Bronze | Susan Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Wendy Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Alison Ramsay | Field hockey | Women's tournament |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Graeme Smith | Swimming | Men's 1,500 metre freestyle |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andrew Lindsay | Rowing | Men's eight |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's Europe class |
Gold | Stephanie Cook | Modern pentathlon | Women's event |
Silver | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Craig MacLean | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Gillian Lindsay | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Mark Covell | Sailing | Open star class |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's 1 km time-trial |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's yngling class |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's coxless pair |
Silver | Campbell Walsh | Canoe Slalom | Men's K1 |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ross Edgar | Track cycling | Men's keirin |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-1 |
Medal | Name [1] [2] | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andy Murray | Tennis | Men's singles |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Heather Stanning | Rowing | Women's coxless pair |
Gold | Katherine Grainger | Rowing | Women's double sculls |
Gold | Scott Brash | Equestrian | Team jumping |
Gold | Tim Baillie | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Andy Murray | Tennis | Mixed doubles |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Luke Patience | Sailing | Men's 470 |
Silver | Michael Jamieson | Swimming | Men's 200 metres breaststroke |
Bronze | Daniel Purvis | Artistic gymnastics | Men's team all-round |
Bronze | Laura Bartlett | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Emily Maguire | Field hockey | Women's tournament |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Katie Archibald | Cycling | Women's Madison |
Gold | Kathleen Dawson | Swimming | Mixed 4 × 100 metre medley relay |
Gold | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 200 metre freestyle relay |
Silver | Laura Muir | Athletics | Women's 1500 metres |
Silver | Katie Archibald | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Jack Carlin | Cycling | Men's team sprint |
Silver | Neah Evans | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Angus Groom | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Harry Leask | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Anna Burnet | Sailing | Mixed Nacra 17 |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre freestyle |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 100 metre medley relay |
Bronze | Josh Kerr | Athletics | Men's 1500 metres |
Bronze | Jack Carlin | Cycling | Men's sprint |
Bronze | Sarah Robertson | Field hockey | Women's tournament |
Scotland competes at the Olympic Games as part of the United Kingdom. This article provides a list of medallists for Great Britain at every Summer and Winter Olympics who are Scottish, as well as teams where at least one member was Scottish.
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Allan Wells | Track and field | Men's 100 metres |
Silver | Allan Wells | Track and field | Men's 200 metres |
Bronze | Linsey Macdonald | Track and field | Women's 4x400 metres relay |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Richard Budgett | Rowing | Men's coxed fours |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Bronze | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Bronze | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three positions |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Bronze | Paul Easter | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Gold | Michael McIntyre | Sailing | Men's star class |
Silver | Liz McColgan | Track and field | Women's 10,000 metres |
Silver | Elliot Bunney | Track and field | Men's 4×100 metres relay |
Silver | Ian Stark | Equestrian | Individual eventing |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three position |
Bronze | Yvonne Murray | Track and field | Women's 3,000 metres |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's individual |
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's team |
Bronze | Susan Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Wendy Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Alison Ramsay | Field hockey | Women's tournament |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Graeme Smith | Swimming | Men's 1,500 metre freestyle |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andrew Lindsay | Rowing | Men's eight |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's Europe class |
Gold | Stephanie Cook | Modern pentathlon | Women's event |
Silver | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Craig MacLean | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Gillian Lindsay | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Mark Covell | Sailing | Open star class |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's 1 km time-trial |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's yngling class |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's coxless pair |
Silver | Campbell Walsh | Canoe Slalom | Men's K1 |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ross Edgar | Track cycling | Men's keirin |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-1 |
Medal | Name [1] [2] | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andy Murray | Tennis | Men's singles |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Heather Stanning | Rowing | Women's coxless pair |
Gold | Katherine Grainger | Rowing | Women's double sculls |
Gold | Scott Brash | Equestrian | Team jumping |
Gold | Tim Baillie | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Andy Murray | Tennis | Mixed doubles |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Luke Patience | Sailing | Men's 470 |
Silver | Michael Jamieson | Swimming | Men's 200 metres breaststroke |
Bronze | Daniel Purvis | Artistic gymnastics | Men's team all-round |
Bronze | Laura Bartlett | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Emily Maguire | Field hockey | Women's tournament |
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Katie Archibald | Cycling | Women's Madison |
Gold | Kathleen Dawson | Swimming | Mixed 4 × 100 metre medley relay |
Gold | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 200 metre freestyle relay |
Silver | Laura Muir | Athletics | Women's 1500 metres |
Silver | Katie Archibald | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Jack Carlin | Cycling | Men's team sprint |
Silver | Neah Evans | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Angus Groom | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Harry Leask | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Anna Burnet | Sailing | Mixed Nacra 17 |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre freestyle |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 100 metre medley relay |
Bronze | Josh Kerr | Athletics | Men's 1500 metres |
Bronze | Jack Carlin | Cycling | Men's sprint |
Bronze | Sarah Robertson | Field hockey | Women's tournament |