- 1930: Italy (
Franco Zaninetta,
Giorgio Biasini,
Antonio Dorini,
Gino Rossi (bobsledder))
- 1931: Germany (
Werner Zahn,
Robert Schmidt,
Franz Bock,
Emil Hinterfeld)
- 1933: Not held
- 1934: Germany (
Hanns Kilian,
Fritz Schwarz,
Hermann von Valta,
Sebastian Huber)
- 1935: Germany (
Hanns Kilian,
Alexander Gruber,
Hermann von Valta,
Sebastian Huber)
- 1937: Great Britain (
Frederick McEvoy,
David Looker,
Charles Patrick Green,
Brian Black)
- 1938: Great Britain (
Frederick McEvoy,
David Looker,
Charles Patrick Green,
Chris Mackintosh)
- 1939: Switzerland (
Fritz Feierabend,
Heinz Cattani,
Alphonse Hörning,
Joseph Beerli)
- 1947: Switzerland (
Fritz Feierabend,
Friedrich Waller,
Felix Endrich,
Stephan Waser)
- 1949: United States (
Stanley Benham,
Patrick Martin,
William Casey,
William D'Amico)
- 1950: United States (
Stanley Benham,
Patrick Martin,
James Atkinson,
William D'Amico)
- 1951: West Germany (
Andreas Ostler,
Xavier Leitl,
Michael Pössinger,
Lorenz Nieberl)
- 1953: United States (
Lloyd Johnson,
Piet Biesiadecki,
Hubert Miller,
Joseph Smith)
- 1954: Switzerland (
Fritz Feierabend,
Harry Warburton,
Gottfried Diener,
Heinrich Angst)
- 1955: Switzerland (
Franz Kapus,
Gottfried Diener,
Robert Alt,
Heinrich Angst)
- 1957: Switzerland (
Hans Zoller,
Hans Theler,
Rolf Küderli,
Heinz Leu)
- 1958: West Germany (
Hans Rösch,
Alfred Hammer,
Theodore Bauer,
Walter Haller)
- 1959: United States (
Arthur Tyler,
Gary Sheffield,
Parker Vooris,
Charles Thomas Butler)
- 1960–61: Italy (
Eugenio Monti,
Sergio Siorpaes,
Furio Nordio,
Renzo Alverà)
- 1962: West Germany (
Franz Schelle,
Josef Sterff,
Ludwig Siebert,
Otto Göbl)
- 1963: Italy (
Sergio Zardini,
Ferruccio Dalla Torre,
Renato Mocellini,
Romano Bonagura)
- 1965: Canada (
Vic Emery,
Gerald Presley,
Michael Young,
Peter Kirby)
- 1966: West Germany (
Toni Pensperger (posthumous),
Ludwig Siebert,
Helmut Werzer,
Roland Ebert)
- 1967: Cancelled to weather conditions
- 1969: West Germany (
Wolfgang Zimmerer,
Peter Utzschneider,
Walter Steinbauer,
Stefan Gaisreiter)
- 1970: Italy (
Nevio de Zordo,
Roberto Zandonella,
Mario Armano,
Luciano de Paolis)
- 1971: Switzerland (
René Stadler,
Max Forster,
Erich Schärer,
Peter Schärer)
- 1973: Switzerland (
René Stadler,
Werner Carmichel,
Erich Schärer,
Peter Schärer)
- 1974: West Germany (
Wolfgang Zimmerer,
Peter Utzschneider,
Manfred Schumann,
Albert Wurzer)
- 1975: Switzerland (
Erich Schärer,
Peter Schärer,
Werner Carmichel,
Joseph Benz)
- 1977: East Germany (
Meinhard Nehmer,
Bernhard Germeshausen,
Hans-Jürgen Gerhardt,
Raimund Bethge)
- 1978: East Germany (
Horst Schönau,
Horst Bernhard,
Harald Seifert,
Bogdan Musioł)
- 1979: West Germany (
Stefan Gaisreiter,
Dieter Gebard,
Hans Wagner,
Heinz Busche)
- 1981: East Germany (
Bernhard Germeshausen,
Hans-Jürgen Gerhardt,
Henry Gerlach,
Michael Trübner)
- 1982: Switzerland (
Silvio Giobellina,
Heinz Stettler,
Urs Salzmann,
Rico Freiermuth)
- 1983: Switzerland (
Ekkehard Fasser,
Hans Märcy,
Kurt Poletti,
Rolf Strittmatter)
- 1985: East Germany (
Bernhard Lehmann,
Matthias Trübner,
Ingo Voge,
Steffen Grummt)
- 1986: Switzerland (
Erich Schärer,
Kurt Meier,
Erwin Fassbind,
André Kiser)
- 1987: Switzerland (
Hans Hiltebrand,
Urs Fehlmann,
Erwin Fassbind,
André Kiser)
- 1989–90: Switzerland (
Gustav Weder,
Bruno Gerber,
Lorenz Schindelholz,
Curdin Morell)
- 1991: Germany (
Wolfgang Hoppe,
Bogdan Musioł,
Axel Kühn,
Christoph Langen)
- 1993: Switzerland (
Gustav Weder,
Donat Acklin,
Kurt Meier,
Domenico Semeraro)
- 1995: Germany (
Wolfgang Hoppe,
René Hannemann,
Ulf Hielscher,
Carsten Embach)
- 1996: Germany (
Christoph Langen,
Markus Zimmermann,
Sven Rühr,
Olaf Hampel)
- 1997: Germany (
Wolfgang Hoppe,
Sven Rühr,
René Hannemann,
Carsten Embach)
- 1999: France (
Bruno Mingeon,
Emmanuel Hostache,
Éric Le Chanony,
Max Robert)
- 2000: Germany (
André Lange,
René Hoppe,
Lars Behrendt,
Carsten Embach)
- 2001: Germany (
Christoph Langen,
Markus Zimmermann,
Sven Peter,
Alex Metzger)
- 2003: Germany (
André Lange,
René Hoppe,
Kevin Kuske,
Carsten Embach)
- 2004: Germany (
André Lange,
Udo Lehmann,
Kevin Kuske,
René Hoppe)
- 2005: Germany (
André Lange,
René Hoppe,
Kevin Kuske,
Martin Putze)
- 2007: Switzerland (
Ivo Rüegg,
Thomas Lamparter,
Beat Hefti,
Cédric Grand)
- 2008: Germany (
André Lange,
René Hoppe,
Kevin Kuske,
Martin Putze)
- 2009: United States (
Steven Holcomb,
Justin Olsen,
Steve Mesler,
Curtis Tomasevicz)
- 2011: Germany (
Manuel Machata,
Richard Adjei,
Andreas Bredau,
Christian Poser)
- 2012: United States (
Steven Holcomb,
Justin Olsen,
Steven Langton,
Curtis Tomasevicz)
- 2013: Germany (
Maximilian Arndt,
Marko Hübenbecker,
Alexander Rödiger,
Martin Putze)
- 2015: Germany (
Maximilian Arndt,
Alexander Rödiger,
Kevin Korona,
Ben Heber)
- 2016: Latvia (
Oskars Melbārdis,
Daumants Dreiškens,
Arvis Vilkaste,
Jānis Strenga)
- 2017: Germany (
Francesco Friedrich,
Candy Bauer,
Martin Grothkopp,
Thorsten Margis) & (
Johannes Lochner,
Matthias Kagerhuber,
Joshua Bluhm,
Christian Rasp)
- 2019: Germany (
Francesco Friedrich,
Candy Bauer,
Martin Grothkopp,
Thorsten Margis)
- 2020: Germany (
Francesco Friedrich,
Candy Bauer,
Martin Grothkopp,
Alexander Schüller)
- 2021: Germany (
Francesco Friedrich,
Thorsten Margis,
Candy Bauer,
Alexander Schüller)
- 2023: Germany (
Francesco Friedrich,
Thorsten Margis,
Candy Bauer,
Alexander Schüller)
- 2024: Germany (
Francesco Friedrich,
Thorsten Margis,
Alexander Schüller,
Felix Straub)
|