From Wikipedia, the free encyclopedia
This is a list of the winning and nominated programs of the
Primetime Emmy Award for Outstanding Original Main Title Theme Music . In the 1980s and early 1990s, the award was presented with the "possibility of one, more than one, or no award given," resulting in several years where there were nominees without a winner.
[1]
In the following list, the first titles listed in gold are the winners; those not in gold are nominees, which are listed in alphabetical order. The years given are those in which the ceremonies took place:
Winners and nominations
1980s
1990s
Year
Program
Nominee(s)
Network
1990
(42nd)
[4]
[note 1]
Carol & Company
Dan Foliart and Howard Pearl
NBC
FM
Patrick Williams
The Simpsons
Danny Elfman
Fox
Twin Peaks
Angelo Badalamenti and
David Lynch
ABC
The Young Riders
John Debney
1991
(43rd)
[5]
[note 1]
ABC World of Discovery
Lee Holdridge
Against the Law
Thomas Newman
Fox
Dream On
Michael Skloff
HBO
Hull High
Stanley Clarke , Maureen Crowe, Lawrence Edwards,
Peggy Holmes ,
Kenny Ortega , Charles Spellman, and David Weiss
NBC
Singer and Sons
Ray Colcord
1992
(44th)
[6]
[note 1]
Brooklyn Bridge
Marvin Hamlisch ,
Alan and Marilyn Bergman
USA
I'll Fly Away
W. G. Snuffy Walden
NBC
Major Dad
Steve Dorff
CBS
Silk Stalkings
Mike Post
The Young Indiana Jones Chronicles
Laurence Rosenthal
ABC
1993
(45th)
[7]
Star Trek: Deep Space Nine
Dennis McCarthy
Syndicated
Bob
Lee Holdridge
CBS
Bodies of Evidence
Christopher Klatman
Covington Cross
Carl Davis
ABC
Love and War
Jonathan Tunick
CBS
Picket Fences
Stewart Levin
1994
(46th)
[8]
seaQuest DSV
John Debney
NBC
Frasier
Bruce Miller and Darryl Phinnessee
NBC
Lois & Clark: The New Adventures of Superman
Jay Gruska
ABC
NYPD Blue
Mike Post
The X-Files
Mark Snow
Fox
1995
(47th)
[9]
Star Trek: Voyager
Jerry Goldsmith
UPN
Chicago Hope
Mark Isham
CBS
ER
James Newton Howard
NBC
Friends
Michael Skloff and
Allee Willis
My So-Called Life
W. G. Snuffy Walden
ABC
1996
(48th)
[10]
Murder One
Mike Post
ABC
Central Park West
Tim Truman
CBS
Chicago Hope
Mark Isham
JAG
Bruce Broughton
NBC
Nowhere Man
Mark Snow
UPN
1997
(49th)
[11]
EZ Streets
Mark Isham
CBS
The Cape
John Debney
Syndicated
Crisis Center
Danny Lux
NBC
Dark Skies
Michael Hoenig
Early Edition
W. G. Snuffy Walden
CBS
1998
(50th)
[12]
Fame L.A.
Robbie Buchanan, Maribeth Derry, Richard Barton Lewis, and
Tom Snow
Syndicated
Four Corners
Christopher Klatman
CBS
Earth: Final Conflict
Micky Erbe and
Maribeth Solomon
Syndicated
Nothing Sacred
Mark Isham
ABC
Sessions at West 54th
Mitchell Froom
PBS
1999
(51st)
[13]
Trinity
Martin Davich
NBC
Profiler
Danny Lux
NBC
The PJs
George Clinton ,
Quincy Jones III , La Rita Norman, and Marie Norman
Fox
V.I.P.
Frankie Blue
Syndicated
Viva Variety
Robert Ben Garant and
Glen Roven
Comedy Central
2000s
Year
Program
Nominee(s)
Network
2000
(52nd)
[14]
The West Wing
W. G. Snuffy Walden
NBC
Falcone
Jay Gruska
CBS
Jack London's Call of the Wild
Hal Foxton Beckett
Animal Planet
Jack of All Trades
Joseph LoDuca
Syndicated
The Pretender
Velton Ray Bunch and
Mark Leggett
NBC
2001
(53rd)
[15]
Gideon's Crossing
James Newton Howard
ABC
Big Apple
Marc Bonilla
CBS
Soul Food
Kenneth Edmonds and
Al Green
Showtime
Survivor
Russ Landau
CBS
Thoroughbred
Michael Josephs
Animal Planet
2002
(54th)
[16]
Six Feet Under
Thomas Newman
HBO
A Day in Their Lives
Mark Leggett
History
First Monday
Bruce Broughton
CBS
Justice League
Lolita Ritmanis
Cartoon Network
Wolf Lake
David Schwartz
CBS
2003
(55th)
[17]
Monk
Jeff Beal
USA
Boomtown
Philip Giffin
NBC
Everwood
Blake Neely
The WB
Miracles
W. G. Snuffy Walden and
Joseph Williams
ABC
Penn and Teller: Bullshit!
Gary Stockdale
Showtime
2004
(56th)
[18]
Monk
Randy Newman
USA
Deadwood
David Schwartz
HBO
Monster House
Daniel Mackenzie
Discovery
Nip/Tuck
Jeffrey Cain, Cedric Lemoyne, and
Gregory Slay
FX
Two and a Half Men
Lee Aronsohn ,
Grant Geissman , and
Chuck Lorre
CBS
2005
(57th)
[19]
Desperate Housewives
Danny Elfman
ABC
Foster's Home for Imaginary Friends
James Venable
Cartoon Network
Huff
W. G. Snuffy Walden
Showtime
Justice League Unlimited
Michael McCuistion
Cartoon Network
Stargate Atlantis
Joel Goldsmith
Sci Fi
2006
(58th)
[20]
Masters of Horror
Edward Shearmur
Showtime
Get Ed
Amin Bhatia and
Ari Posner
Toon Disney
Over There
Chris Gerolmo
FX
Prison Break
Ramin Djawadi
Fox
Rome
Jeff Beal
HBO
2007
(59th)
[21]
The Tudors
Trevor Morris
Showtime
Dexter
Rolfe Kent
Showtime
Hu$tle
Simon Rogers
AMC
On the Lot
Mark Williams and Jeff Lippencott
Fox
30 Rock
Jeff Richmond
NBC
2008
(60th)
[22]
Pirate Master
Russ Landau
CBS
Canterbury's Law
Tree Adams
Fox
Kid Nation
Jeff Lippencott and Mark Williams
CBS
Phineas and Ferb
Dan Povenmire ,
Jeff "Swampy" Marsh , Michael Hirano Culross, Carl Hill Williams, and Michael Walker
Disney
Saving Grace
Eric "Everlast" Schrody
TNT
2009
(61st)
[23]
Great Performances
John Williams
PBS
The Mole
David Michael Frank
ABC
Sons of Anarchy
Bob Thiele ,
Dave Kushner ,
Curtis Stigers , and
Kurt Sutter
FX
Story Makers
Bill Sherman
AMC
United States of Tara
Tim DeLaughter
Showtime
2010s
2020s
Individuals with multiple wins
Individuals with multiple nominations
7 nominations
5 nominations
4 nominations
3 nominations
2 nominations
Programs with multiple wins
2 wins
Programs with multiple nominations
2 nominations
Notes
^
a
b
c
d
e As a juried award, nominees had to garner 50% approval to win the award. None of the nominees met the benchmark and no award was given.
^ In 2010,
Gaby Moreno and
Vincent Jones were nominated for the NBC sitcom
Parks and Recreation . After learning the same theme music had been submitted for the show the previous year, the theme was ruled ineligible and sixth place finisher Joseph LoDuca received the nomination.
References
^
Emmy, Volume 12 . Academy of Television Arts & Sciences. 1990. p. 47.
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Emmy Music Nominations Announced" .
The Film Music Society . Retrieved July 18, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 6, 2016 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 13, 2017 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 12, 2018 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved August 6, 2019 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 29, 2020 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 29, 2020 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 12, 2022 .
^
"Nominees/Winners" .
Academy of Television Arts & Sciences . Retrieved July 14, 2023 .
Programs Performance Directing Writing Animation Casting Choreography Cinematography Commercials Costume Design Hairstyling Lighting Main Title / Motion Design Makeup Music Picture Editing Production Design Sound Editing Sound Mixing Special Effects Stunts Technical Direction Engineering Retired