District
|
Image
|
Representative
|
Switched party
|
Prior background
|
Birth year
|
Ref
|
Arizona 1
|
|
Ann Kirkpatrick (D)
|
New seat
|
U.S. House of Representatives
[h]
Arizona House of Representatives
|
1950
|
[19]
|
Arizona 5
|
|
Matt Salmon (R)
|
No Open seat; replaced
Jeff Flake (R)
|
U.S. House of Representatives
[i] Chair of the
Arizona Republican Party
Arizona Senate
|
1958
|
[20]
|
Arizona 9
|
|
Kyrsten Sinema (D)
|
New seat
|
Arizona Senate
Arizona House of Representatives
|
1976
|
[21]
|
Arkansas 4
|
|
Tom Cotton (R)
|
Yes Open seat; replaced
Mike Ross (D)
|
Lawyer
U.S. Army
Captain
|
1977
|
[22]
|
California 1
|
|
Doug LaMalfa (R)
|
No Open seat; replaced
Wally Herger (R)
|
California State Senate
California State Assembly
|
1960
|
[23]
|
California 2
|
|
Jared Huffman (D)
|
No Open seat; replaced
Lynn Woolsey (D)
|
California State Assembly
Marin Municipal Water District
|
1964
|
[24]
|
California 7
|
|
Ami Bera (D)
|
Yes Defeated
Dan Lungren (R)
|
CMO for
Sacramento County Physician
|
1965
|
[25]
|
California 8
|
|
Paul Cook (R)
|
No Open seat; replaced
Jerry Lewis (R)
|
California State Assembly
Yucca Valley Town Council
U.S. Marine Corps
Colonel
|
1943
|
[26]
|
California 15
|
|
Eric Swalwell (D)
|
No Defeated
Pete Stark (D)
|
Dublin City Council
Alameda County deputy district attorney
|
1980
|
[27]
|
California 21
|
|
David Valadao (R)
|
New seat
|
California State Assembly
|
1977
|
[28]
|
California 26
|
|
Julia Brownley (D)
|
Yes Open seat; replaced
Elton Gallegly (R)
|
California State Assembly
Santa Monica–Malibu School Board
|
1952
|
[29]
|
California 29
|
|
Tony Cárdenas (D)
|
New seat
|
Los Angeles City Council
California State Assembly
|
1963
|
[30]
|
California 35
|
|
Gloria Negrete McLeod (D)
|
No Defeated
Joe Baca (D)
|
California State Senate
California State Assembly
Chaffey College Board
|
1941
|
[31]
|
California 36
|
|
Raul Ruiz (D)
|
Yes Defeated
Mary Bono (R)
|
Physician
|
1971
|
[32]
|
California 41
|
|
Mark Takano (D)
|
New seat
|
Riverside Community College District Board
|
1960
|
[33]
|
California 47
|
|
Alan Lowenthal (D)
|
New seat
|
California State Senate
California State Assembly
Long Beach City Council
|
1941
|
[34]
|
California 51
|
|
Juan Vargas (D)
|
No Open seat; replaced
Bob Filner (D)
|
California State Senate
California State Assembly
San Diego City Council
|
1961
|
[35]
|
California 52
|
|
Scott Peters (D)
|
Yes Defeated
Brian Bilbray (R)
|
President of the
San Diego City Council
San Diego County deputy attorney
|
1958
|
[36]
|
Connecticut 5
|
|
Elizabeth Esty (D)
|
No Open seat; replaced
Chris Murphy (D)
|
Connecticut House of Representatives
Cheshire Town Council
|
1959
|
[37]
|
Florida 3
|
|
Ted Yoho (R)
|
No Replaced
Cliff Stearns (R), who lost renomination
|
Veterinarian
|
1955
|
[38]
|
Florida 6
|
|
Ron DeSantis (R)
|
New seat
|
U.S. Navy
Judge Advocate General's Corps
|
1978
|
[39]
|
Florida 9
|
|
Alan Grayson (D)
|
New seat
|
U.S. House of Representatives
[j]
|
1958
|
[40]
|
Florida 18
|
|
Patrick Murphy (D)
|
Yes Defeated
Allen West (R)
|
Construction executive
|
1983
|
[41]
|
Florida 19
|
|
Trey Radel (R)
|
No Open seat; replaced
Connie Mack IV (R)
|
Radio talk show host
|
1976
|
[42]
|
Florida 22
|
|
Lois Frankel (D)
|
New seat
|
Mayor of West Palm Beach
Florida House of Representatives
|
1948
|
[43]
|
Florida 26
|
|
Joe Garcia (D)
|
Yes Defeated
David Rivera (R)
|
U.S. Department of Energy official Chair of the
Florida Public Service Commission
|
1963
|
[44]
|
Georgia 9
|
|
Doug Collins (R)
|
New seat
|
Georgia House of Representatives
U.S. Air Force Reserve
Colonel
|
1966
|
[45]
|
Hawaii 2
|
|
Tulsi Gabbard (D)
|
No Open seat; replaced
Mazie Hirono (D)
|
Honolulu City Council
Hawaii House of Representatives
U.S. Army Reserve
Lieutenant Colonel
|
1981
|
[46]
|
Illinois 8
|
|
Tammy Duckworth (D)
|
Yes Defeated
Joe Walsh (R)
|
Assistant Secretary of Veterans Affairs
Illinois Director of Veterans' Affairs
U.S. Army
Lieutenant Colonel
|
1968
|
[47]
|
Illinois 10
|
|
Brad Schneider (D)
|
Yes Defeated
Bob Dold (R)
|
Businessman
|
1961
|
[48]
|
Illinois 11
|
|
Bill Foster (D)
|
Yes Defeated
Judy Biggert (R)
|
U.S. House of Representatives
[k] Physicist
|
1955
|
[49]
|
Illinois 12
|
|
William Enyart (D)
|
No Open seat; replaced
Jerry Costello (R)
|
Adjutant General of Illinois
U.S. Air Force
Major General
|
1949
|
[50]
|
Illinois 13
|
|
Rodney Davis (R)
|
No Open seat; replaced
Tim Johnson (R)
|
Staffer for
U.S. Representative
John Shimkus Staffer for
Secretary of State
George Ryan
|
1970
|
[51]
|
Illinois 17
|
|
Cheri Bustos (D)
|
Yes Defeated
Bobby Schilling (R)
|
East Moline City Council Healthcare executive
|
1961
|
[52]
|
Indiana 2
|
|
Jackie Walorski (R)
|
Yes Open seat; replaced
Joe Donnelly (D)
|
Indiana House of Representatives
|
1963
|
[53]
|
Indiana 5
|
|
Susan Brooks (R)
|
No Open seat; replaced
Dan Burton (R)
|
U.S. Attorney for
Southern Indiana
|
1960
|
[54]
|
Indiana 6
|
|
Luke Messer (R)
|
No Open seat; replaced
Mike Pence (R)
|
Indiana House of Representatives
|
1969
|
[55]
|
Kentucky 6
|
|
Andy Barr (R)
|
Yes Defeated
Ben Chandler (D)
|
Lawyer
|
1973
|
[56]
|
Maryland 6
|
|
John Delaney (D)
|
Yes Defeated
Roscoe Bartlett (R)
|
Business owner
|
1963
|
[57]
|
Massachusetts 4
|
|
Joe Kennedy III (D)
|
No Open seat; replaced
Barney Frank (D)
|
Middlesex County assistant district attorney
|
1980
|
[58]
|
Michigan 5
|
|
Dan Kildee (D)
|
No Open seat; replaced
Dale Kildee (D)
|
Genesee County Treasurer
Genesee County Board of Commissioners
|
1958
|
[59]
|
Michigan 11
|
|
Kerry Bentivolio (R)
|
No Open seat; replaced
Thaddeus McCotter (R)
|
Educator
Michigan National Guard
Sergeant First Class
|
1951
|
[60]
|
Minnesota 8
|
|
Rick Nolan (DFL)
|
Yes Defeated
Chip Cravaack (R)
|
President of the
Minnesota World Trade Center
U.S. House of Representatives
[l]
Minnesota House of Representatives
|
1943
|
[61]
|
Missouri 2
|
|
Ann Wagner (R)
|
No Open seat; replaced
Todd Akin (R)
|
U.S. Ambassador to Luxembourg Co-chair of the
Republican National Committee Chair of the
Missouri Republican Party
|
1962
|
[62]
|
Montana at-large
|
|
Steve Daines (R)
|
No Open seat; replaced
Denny Rehberg (R)
|
Businessman
|
1962
|
[63]
|
Nevada 1
|
|
Dina Titus (D)
|
No Open seat; replaced
Shelley Berkley (D)
|
U.S. House of Representatives
[m]
Nevada Senate Political science professor
|
1950
|
[64]
|
Nevada 4
|
|
Steven Horsford (D)
|
New seat
|
Nevada Senate
|
1973
|
[65]
|
New Hampshire 1
|
|
Carol Shea-Porter (D)
|
Yes Defeated
Frank Guinta (R)
|
U.S. House of Representatives
[n]
|
1952
|
[66]
|
New Hampshire 2
|
|
Annie Kuster (D)
|
Yes Defeated
Charles Bass (R)
|
Attorney
|
1956
|
[67]
|
New Mexico 1
|
|
Michelle Lujan Grisham (D)
|
No Open seat; replaced
Martin Heinrich (D)
|
New Mexico Secretary of Health New Mexico Secretary of Aging
|
1959
|
[68]
|
New York 6
|
|
Grace Meng (D)
|
No Open seat; replaced
Gary Ackerman (D)
|
New York State Assembly
|
1975
|
[69]
|
New York 8
|
|
Hakeem Jeffries (D)
|
No Open seat; replaced
Edolphus Towns (D)
|
New York State Assembly
|
1970
|
[70]
|
New York 18
|
|
Sean Patrick Maloney (D)
|
Yes Defeated
Nan Hayworth (R)
|
White House Staff Secretary COO of
Klodex
|
1966
|
[71]
|
New York 24
|
|
Dan Maffei (D)
|
Yes Defeated
Ann Marie Buerkle (R)
|
U.S. House of Representatives
[o] Congressional staffer
|
1968
|
[72]
|
New York 27
|
|
Chris Collins (R)
|
Yes Defeated
Kathy Hochul (D)
|
Erie County Executive
|
1950
|
[73]
|
North Carolina 8
|
|
Richard Hudson (R)
|
Yes Defeated
Larry Kissell (D)
|
Congressional staffer
|
1971
|
[74]
|
North Carolina 9
|
|
Robert Pittenger (R)
|
No Open seat; replaced
Sue Myrick (R)
|
North Carolina Senate
|
1948
|
[75]
|
North Carolina 11
|
|
Mark Meadows (R)
|
Yes Open seat; replaced
Heath Shuler (D)
|
Real estate developer
|
1959
|
[76]
|
North Carolina 13
|
|
George Holding (R)
|
Yes Open seat; replaced
Brad Miller (D)
|
U.S. Attorney for
Eastern North Carolina
Assistant U.S. Attorney
|
1968
|
[77]
|
North Dakota at-large
|
|
Kevin Cramer (R)
|
No Open seat; replaced
Rick Berg (R)
|
North Dakota Public Service Commission Chair of the
North Dakota Republican Party
|
1961
|
[78]
|
Ohio 2
|
|
Brad Wenstrup (R)
|
No Replaced
Jean Schmidt (R), who lost renomination
|
Podiatric physician
U.S. Army Reserve
Colonel
|
1958
|
[79]
|
Ohio 3
|
|
Joyce Beatty (D)
|
New seat
|
Senior vice president of
Ohio State University
Ohio House of Representatives
|
1950
|
[80]
|
Ohio 14
|
|
David Joyce (R)
|
No Open seat; replaced
Steve LaTourette (R)
|
Geauga County Prosecutor
|
1957
|
[81]
|
Oklahoma 1
|
|
Jim Bridenstine (R)
|
No Replaced
John Sullivan (R), who lost renomination
|
U.S. Navy
Lieutenant Commander
|
1975
|
[82]
|
Oklahoma 2
|
|
Markwayne Mullin (R)
|
Yes Open seat; replaced
Dan Boren (D)
|
Plumbing business owner Mixed martial artist
|
1977
|
[83]
|
Pennsylvania 4
|
|
Scott Perry (R)
|
No Open seat; replaced
Todd Platts (R)
|
Pennsylvania House of Representatives
Pennsylvania National Guard
Brigadier General
|
1962
|
[84]
|
Pennsylvania 12
|
|
Keith Rothfus (R)
|
Yes Defeated
Mark Critz (D)
|
Director of the
OFBCI
U.S. Department of Homeland Security official
|
1962
|
[85]
|
Pennsylvania 17
|
|
Matt Cartwright (D)
|
No Replaced
Tim Holden (D), who lost renomination
|
Lawyer
|
1961
|
[86]
|
South Carolina 7
|
|
Tom Rice (R)
|
New seat
|
Horry County Council
|
1957
|
[87]
|
Texas 14
|
|
Randy Weber (R)
|
No Open seat; replaced
Ron Paul (R)
|
Texas House of Representatives
Pearland City Council
|
1953
|
[88]
|
Texas 16
|
|
Beto O'Rourke (D)
|
No Replaced
Silvestre Reyes (D), who lost renomination
|
El Paso City Council
|
1972
|
[89]
|
Texas 20
|
|
Joaquin Castro (D)
|
No Open seat; replaced
Charlie Gonzalez (D)
|
Texas House of Representatives
|
1974
|
[90]
|
Texas 23
|
|
Pete Gallego (D)
|
Yes Defeated
Quico Canseco (R)
|
Texas House of Representatives
|
1961
|
[91]
|
Texas 25
|
|
Roger Williams (R)
|
New seat
|
Secretary of State of Texas Car dealership owner College baseball coach
|
1949
|
[92]
|
Texas 33
|
|
Marc Veasey (D)
|
New seat
|
Texas House of Representatives
|
1971
|
[93]
|
Texas 34
|
|
Filemon Vela Jr. (D)
|
New seat
|
Civil attorney
|
1963
|
[94]
|
Texas 36
|
|
Steve Stockman (R)
|
New seat
|
U.S. House of Representatives
[p]
|
1956
|
[95]
|
Utah 2
|
|
Chris Stewart (R)
|
New seat
|
Business executive
U.S. Air Force
Major
|
1960
|
[96]
|
Washington 6
|
|
Derek Kilmer (D)
|
No Open seat; replaced
Norm Dicks (D)
|
Washington State Senate
Washington House of Representatives
|
1974
|
[97]
|
Washington 10
|
|
Denny Heck (D)
|
New seat
|
Washington House of Representatives
|
1952
|
[98]
|
Wisconsin 2
|
|
Mark Pocan (D)
|
No Open seat; replaced
Tammy Baldwin (D)
|
Wisconsin State Assembly
Dane County Board of Supervisors
|
1964
|
[99]
|