Fifty-eight Guggenheim Fellowships were awarded in 1938. [1] [2]
Category | Field of Study | Fellow | Notes | Ref |
---|---|---|---|---|
Creative Arts | Drama and Performance Art | Arthur Arent | [3] | |
Fiction | August William Derleth | [4] | ||
Clifford Shirley Dowdey | [5] [6] | |||
Katherine Anne Porter | Also won in 1931 | [7] | ||
Fine Arts | Ahron Ben-Shmuel | Also won in 1937 | [8] | |
Janet de Coux | Also won in 1939 | [9] | ||
Lu Duble | Also won in 1937 | [10] | ||
David Fredenthal | Also won in 1939 | [11] | ||
George Grosz | Also won in 1937 | [12] | ||
Frank Mechau | Also won in 1934, 1935 | [13] | ||
Music Composition | Paul Creston | Also won in 1939 | [14] | |
David Diamond | [15] | |||
Dante Fiorillo (de) | Also won in 1935, 1936, 1937 | [16] | ||
William Grant Still | Also won in 1934, 1935 | [17] | ||
Photography | Edward Weston | Also won in 1937 | [18] | |
Poetry | Asher Brynes | Also won in 1939, 1944 | [19] | |
Rolfe Humphries | [20] | |||
Carlyle Ferren MacIntyre | [21] | |||
Theatre Arts | Samuel Selden | [22] | ||
Humanities | American Literature | Joseph Leon Edel | Also won in 1936, 1965 | [23] |
Architecture, Planning and Design | Lewis Mumford | Also won in 1932, 1956 | [24] | |
Classics | Faith Thompson | [25] | ||
Virginia Randolph Grace | Also won in 1953 | [26] | ||
Fine Arts Research | Marvin Chauncey Ross | Also won in 1939, 1948, 1952 | [27] | |
Carl Schuster | Also won in 1937 | [6] | ||
General Nonfiction | Josef Berger | Also won in 1946. Pseudonym: Digges, Jeremiah. | [28] [2] | |
German and East European History | O. Fritiof Ander | Also won in 1939 | [29] | |
Literary Criticism | Richard Palmer Blackmur | Also won in 1937 | [30] | |
Mary M. Colum | Also won in 1930 | [31] | ||
Literature | Richard Wright | [32] | ||
Linguistics | Peter Alexis Boodberg | Also won in 1955, 1963 | [33] | |
Allen Walker Read | Also won in 1939 | [34] [2] | ||
Medieval Literature | Jacob Hammer | Also won in 1929, 1931 | [35] | |
Frederick M. Salter | [36] | |||
United States History | Foster Rhea Dulles | [37] | ||
Walter Prescott Webb | Also won in 1954 | [38] | ||
Natural Science | Earth Science | Maurice Ewing | Also won in 1953, 1955 | [39] [6] |
Earl Hamlet Myers | Also won in 1939 | [40] | ||
Adolf Pabst | [41] | |||
Mathematics | D. H. Lehmer | [42] [6] | ||
Medicine and Health | Henry N. Harkins | Also won in 1939, 1965 | [43] | |
Molecular and Cellular Biology | Alfred George Marshak | Also won in 1939 | [44] | |
Emil L. Smith | Also won in 1939 | [45] | ||
Organismic Biology & Ecology | Myron Gordon | Also won in 1940 | [46] | |
Clyde E. Keeler | [47] | |||
Arthur Loveridge | Also won in 1933 | [48] | ||
Colin Campbell Sanborn | [2] | |||
Jack Henry Sandground | [49] | |||
Physics | Tom Wilkerson Bonner | [50] | ||
Samuel Abraham Goudsmit | [51] | |||
Plant Science | Alden Springer Crafts | Also won in 1957 | [52] | |
Philip Alexander Munz | [53] | |||
Social Sciences | Anthropology and Cultural Studies | Sherburne Friend Cook | Also won in 1947 | [54] |
Alfred Métraux | Also won in 1940 | [55] | ||
Political Science | Lloyd K. Garrison | [27] | ||
Charles Rumford Walker | [2] |
Category | Field of Study | Fellow | Notes | Ref |
---|---|---|---|---|
Creative Arts | Fine Arts | Leopoldo Méndez | [56] | |
Daniel Serra Badué | Also won in 1939 | [57] | ||
Music Composition | Carlos Chávez | Also won in 1956 | [2] | |
Natural Sciences | Mathematics | Carlos Graef Fernández | Also won in 1937, 1939 | [58] |
Medicine and Health | Joaquín Maass y Patiño | [59] | ||
Molecular and Cellular Biology | Conrado Federico Asenjo | Also won in 1937, 1954 | [60] | |
Organismic Biology & Ecology | Pedro Martínez-Esteve | [61] | ||
Plant Science | Carlos Muñoz Pizarro | Also won in 1939 | [62] | |
Social Sciences | Anthropology and Cultural Studies | Carlos García Robiou | Also won in 1937 | [63] [64] |
Fifty-eight Guggenheim Fellowships were awarded in 1938. [1] [2]
Category | Field of Study | Fellow | Notes | Ref |
---|---|---|---|---|
Creative Arts | Drama and Performance Art | Arthur Arent | [3] | |
Fiction | August William Derleth | [4] | ||
Clifford Shirley Dowdey | [5] [6] | |||
Katherine Anne Porter | Also won in 1931 | [7] | ||
Fine Arts | Ahron Ben-Shmuel | Also won in 1937 | [8] | |
Janet de Coux | Also won in 1939 | [9] | ||
Lu Duble | Also won in 1937 | [10] | ||
David Fredenthal | Also won in 1939 | [11] | ||
George Grosz | Also won in 1937 | [12] | ||
Frank Mechau | Also won in 1934, 1935 | [13] | ||
Music Composition | Paul Creston | Also won in 1939 | [14] | |
David Diamond | [15] | |||
Dante Fiorillo (de) | Also won in 1935, 1936, 1937 | [16] | ||
William Grant Still | Also won in 1934, 1935 | [17] | ||
Photography | Edward Weston | Also won in 1937 | [18] | |
Poetry | Asher Brynes | Also won in 1939, 1944 | [19] | |
Rolfe Humphries | [20] | |||
Carlyle Ferren MacIntyre | [21] | |||
Theatre Arts | Samuel Selden | [22] | ||
Humanities | American Literature | Joseph Leon Edel | Also won in 1936, 1965 | [23] |
Architecture, Planning and Design | Lewis Mumford | Also won in 1932, 1956 | [24] | |
Classics | Faith Thompson | [25] | ||
Virginia Randolph Grace | Also won in 1953 | [26] | ||
Fine Arts Research | Marvin Chauncey Ross | Also won in 1939, 1948, 1952 | [27] | |
Carl Schuster | Also won in 1937 | [6] | ||
General Nonfiction | Josef Berger | Also won in 1946. Pseudonym: Digges, Jeremiah. | [28] [2] | |
German and East European History | O. Fritiof Ander | Also won in 1939 | [29] | |
Literary Criticism | Richard Palmer Blackmur | Also won in 1937 | [30] | |
Mary M. Colum | Also won in 1930 | [31] | ||
Literature | Richard Wright | [32] | ||
Linguistics | Peter Alexis Boodberg | Also won in 1955, 1963 | [33] | |
Allen Walker Read | Also won in 1939 | [34] [2] | ||
Medieval Literature | Jacob Hammer | Also won in 1929, 1931 | [35] | |
Frederick M. Salter | [36] | |||
United States History | Foster Rhea Dulles | [37] | ||
Walter Prescott Webb | Also won in 1954 | [38] | ||
Natural Science | Earth Science | Maurice Ewing | Also won in 1953, 1955 | [39] [6] |
Earl Hamlet Myers | Also won in 1939 | [40] | ||
Adolf Pabst | [41] | |||
Mathematics | D. H. Lehmer | [42] [6] | ||
Medicine and Health | Henry N. Harkins | Also won in 1939, 1965 | [43] | |
Molecular and Cellular Biology | Alfred George Marshak | Also won in 1939 | [44] | |
Emil L. Smith | Also won in 1939 | [45] | ||
Organismic Biology & Ecology | Myron Gordon | Also won in 1940 | [46] | |
Clyde E. Keeler | [47] | |||
Arthur Loveridge | Also won in 1933 | [48] | ||
Colin Campbell Sanborn | [2] | |||
Jack Henry Sandground | [49] | |||
Physics | Tom Wilkerson Bonner | [50] | ||
Samuel Abraham Goudsmit | [51] | |||
Plant Science | Alden Springer Crafts | Also won in 1957 | [52] | |
Philip Alexander Munz | [53] | |||
Social Sciences | Anthropology and Cultural Studies | Sherburne Friend Cook | Also won in 1947 | [54] |
Alfred Métraux | Also won in 1940 | [55] | ||
Political Science | Lloyd K. Garrison | [27] | ||
Charles Rumford Walker | [2] |
Category | Field of Study | Fellow | Notes | Ref |
---|---|---|---|---|
Creative Arts | Fine Arts | Leopoldo Méndez | [56] | |
Daniel Serra Badué | Also won in 1939 | [57] | ||
Music Composition | Carlos Chávez | Also won in 1956 | [2] | |
Natural Sciences | Mathematics | Carlos Graef Fernández | Also won in 1937, 1939 | [58] |
Medicine and Health | Joaquín Maass y Patiño | [59] | ||
Molecular and Cellular Biology | Conrado Federico Asenjo | Also won in 1937, 1954 | [60] | |
Organismic Biology & Ecology | Pedro Martínez-Esteve | [61] | ||
Plant Science | Carlos Muñoz Pizarro | Also won in 1939 | [62] | |
Social Sciences | Anthropology and Cultural Studies | Carlos García Robiou | Also won in 1937 | [63] [64] |