Italy at the 2022 Mediterranean Games | |
---|---|
IOC code | ITA |
NOC | Italian Olympic Committee |
Medals Ranked 1st |
|
Mediterranean Games appearances ( overview) | |
Italy competed at the 2022 Mediterranean Games in Oran, Algeria from 25 June to 6 July 2022. [1]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold |
Angela Andreoli Alice D'Amato Asia D'Amato Martina Maggio Giorgia Villa |
Artistic gymnastics | Women's team | June 26 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Gold | Giorgia Villa | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Gold | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's floor exercise | June 29 |
Gold | Martina Bartolomei | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Gold | Giovanna Epis | Athletics | Women's Half marathon | June 30 |
Gold | Aziz Abbes Mouhiidine | Boxing | Men's 91 kg | July 1 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 400 m individual medley | July 1 |
Gold | Fabio Scozzoli | Swimming | Men's 50 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Gold | Italy | Athletics | Women's 4 × 400 m | July 3 |
Gold | Nicolò Renna | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Gold | Simone Stefanì | Swimming | Men's 50 m backstroke | July 3 |
Gold |
Alessandro Bori Filippo Megli Luca Serio Giovanni Carraro |
Swimming | Men's 4 × 100 m freestyle relay | July 3 |
Gold | Giulia Rizzi | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Gold |
Carlotta Zofkova Lisa Angiolini Ilaria Bianchi Sofia Morini |
Swimming | Women's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold |
Lorenzo Mora Alessandro Pinzuti Matteo Rivolta Alessandro Bori |
Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 200 m individual medley | July 4 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 50 m breaststroke | July 4 |
Gold | Claudio Antonino Faraci | Swimming | Men's 200 m butterfly | July 4 |
Gold | Italy | Volleyball | Women's tournament | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Snatch | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Clean & Jerk | July 4 |
Gold | Olga Rachele Calissi | Fencing | Women's Individual Foil | July 5 |
Gold | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 200 m Freestyle | July 5 |
Gold | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Silver | Luca Maresca | Karate | Men's 67 kg | June 26 |
Silver | Silvia Semeraro | Karate | Women's 68 kg | June 27 |
Silver | Mirco Minguzzi | Wrestling | Men's Greco-Roman 87 kg | June 27 |
Silver |
Nicola Bartolini Lorenzo Minh Casali Lay Giannini Matteo Levantesi Marco Lodadio |
Artistic gymnastics | Men's team | June 27 |
Silver |
Katharina Fink Yasmine Hamza |
Badminton | Women's doubles | June 27 |
Silver |
Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova |
Table tennis | Women's team | June 27 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Silver | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Silver | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's parallel bars | June 29 |
Silver | Matteo Piras | Judo | Men's 66 kg | June 29 |
Silver | Giulia Caggiano | Judo | Women's 57 kg | June 29 |
Silver | Tobia Bocchi | Athletics | Men's triple jump | June 30 |
Silver | Kenny Komi Bedel | Judo | Men's 81 kg | June 30 |
Silver | Diana Bacosi Tammaro Cassandro |
Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Silver | Lorenzo Agro Sylvain | Judo | Men's +100 kg | July 1 |
Silver | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 50 m Butterfly | July 1 |
Silver | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 100 m Backstroke | July 1 |
Silver | Viola Scotto di Carlo | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Silver | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Silver | Diego Aldo Pettorossi | Athletics | Men's 200 m | July 3 |
Silver | Nicla Mosetti | Athletics | Women's 100 m hurdles | July 3 |
Silver | Federica Del Buono | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Silver | Riccardo Nuccio | Fencing | Men's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Chiara Mormile | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Marta Maggetti | Sailing | Women's IQFOIL | July 3 |
Silver | Chiara Benini Floriani | Sailing | Women's ILCA 6 | July 3 |
Silver |
Alice Mizzau Linda Caponi Antonietta Cesarano Noemi Cesarano |
Swimming | Women's 4 × 200 m freestyle relay | July 3 |
Silver | Nicole Foietta | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Silver | Valerio Cuomo | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Silver | Italy | Football | Men's tournament | July 4 |
Silver | Carlotta Zofkova Costa | Swimming | Women's 100 m Backstroke | July 5 |
Silver | Matteo Restivo | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Bronze | Luigi Busà | Karate | Men's 75 kg | June 26 |
Bronze | Veronica Brunori | Karate | Women's 55 kg | June 26 |
Bronze | Alessandra Mangiacapra | Karate | Women's 61 kg | June 26 |
Bronze | Ruben Marvice | Wrestling | Men's Greco-Roman 60 kg | June 27 |
Bronze |
Fabio Caponio Giovanni Toti |
Badminton | Men's doubles | June 27 |
Bronze | Studd Morris | Wrestling | Men's freestyle 57 kg | June 28 |
Bronze | Angela Andreoli | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Bronze | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Bronze | Diana Bacosi | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Bronze | Chiara Giancamilli Luca Tesconi |
Shooting | Mixed team 10 m air pistol | June 29 |
Bronze | Martina Esposito | Judo | Women's 70 kg | June 30 |
Bronze | Martina Bartolomei Gabriele Rossetti |
Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Bronze | Luca Tesconi | Shooting | Men's 10 m air pistol | July 1 |
Bronze | Sonia Laquintana | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Bronze | Alice Mizzau | Swimming | Women's 200 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Alessandro Bori | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Pietro Paolo Sarpe | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Bronze | Martina Rita Caramignoli | Swimming | Women's 800 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Italy | Athletics | Men's 4 × 400 m | July 3 |
Bronze | Italo Quazzola | Athletics | Men's 5000 m | July 3 |
Bronze | Marta Morara | Athletics | Women's High Jump | July 3 |
Bronze | Ludovica Cavalli | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Bronze | Catalin Tecuceanu | Athletics | Men's 800 m | July 3 |
Bronze | Italy | 3×3 basketball | Women's tournament | July 3 |
Bronze | Diego Cavaliere | Fencing | Men's individual sabre | July 3 |
Bronze | Rebecca Gargano | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Bronze | Eloisa Passaro | Fencing | Women's individual sabre | July 3 |
Bronze | Luca Di Tomassi | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Bronze | Giovanni Coccoluto Giorgetti | Sailing | Men's ILCA 7 | July 3 |
Bronze | Silvana Stanco | Shooting | Women's trap | July 3 |
Bronze | Luca De Tullio | Swimming | Men's 400 individual freestyle | July 3 |
Bronze | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 50 m Individual backstroke | July 3 |
Bronze | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 200 m individual medley | July 3 |
Bronze | Roberto Botta | Taekwondo | Men's +80 kg | July 3 |
Bronze | Giada Al Halwani | Taekwondo | Women's 57 kg | July 3 |
Bronze | Roberta Marzani | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Bronze | Matteo Tagliariol | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Giacomo Paolini | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 50 m Breaststroke | July 4 |
Bronze | Ilaria Bianchi | Swimming | Women's 100 m Butterfly | July 4 |
Bronze | Italy | Volleyball | Men's tournament | July 4 |
Bronze | Cristiano Ficco | Weightlifting | Men's -102 kg Snatch | July 4 |
Bronze | Davide Filippi | Fencing | Men's Individual Foil | July 5 |
Bronze | Edoardo Valsecchi | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Bronze | Antonietta Cesarano | Swimming | Women's 400 m Freestyle | July 5 |
Bronze | Alessandro Pinzuti | Swimming | Men's 100 m Breaststroke | July 5 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Federico Musolesi | Individual | 661 | 3 | — |
Aly (
EGY) W 7–1 |
Remar (
CRO) W 6–0 |
Alvarino Garcia (
ESP) W 6–4 |
Nespoli (
ITA) W 6-2 |
Gazoz (
TUR) W 4-6 |
|
Mauro Nespoli | 667 | 2 | — |
Rahlaoui (
ALG) W 0–6 |
Bariteaud (
FRA) W 3–7 |
Fichet (
FRA) W 1–6 |
Musolesi (
ITA) L 6-2 |
Bernardi (
FRA) W 3-7 |
||
Alessandro Paoli | 641 | 11 | — |
Gllareva (
KOS) W 6–4 |
Alvarino Garcia (
ESP) L 1–7 |
did not advance | 9 | |||
Federico Musolesi Mauro Nespoli Alessandro Paoli |
Team | — | — | — |
Cyprus (CYP) W 6–0 |
France (FRA) L 0–6 |
Turkey (TUR) L 4–5 |
4 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lucilla Boari | Individual | 637 | 7 | — |
Yassen (
EGY) W 6–0 |
Kourouna (
CYP) W 6–2 |
Psarra (
GRE) W 6–4 |
Florent (
FRA) W 0-6 |
Fernandez Infante (
ESP) L 7-1 |
|
Tatiana Andreoli | 634 | 9 | — |
Azzam (
EGY) W 6–2 |
Fernandez Infante (
ESP) L 2–6 |
did not advance | 9 | |||
Chiara Rebagliati | 629 | 11 | — |
Bellal (
ALG) W 6–2 |
Coskun (
ESP) L 0–6 |
did not advance | 9 | |||
Lucilla Boari Tatiana Andreoli Chiara Rebagliati |
Team | — | — | — |
Cyprus (CYP) W 0–6 |
Greece (GRE) W 0–6 |
Turkey (TUR) L 5–3 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lucilla Boari Mauro Nespoli |
Team | — |
Tunisia (TUN) W 0–6 |
Greece (GRE) W 0–6 |
Turkey (TUR) L 5–3 |
Italy competed in artistic gymnastics. [2]
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Angela Andreoli | Team | 12.700 Q | — | 13.000 | 12.000 | — | |
Alice D'Amato | 13.800 | 12.750 | — | 11.200 | — | ||
Asia D'Amato | 13.850 Q | 13.600 | 13.750 Q | 13.200 Q | 54.400 | 2 Q | |
Martina Maggio | 13.650 | 13.800 Q | 13.750 Q | 13.500 Q | 54.700 | 1 Q | |
Giorgia Villa | — | 13.850 Q | 13.200 | — | — | ||
Total | 41.300 | 41.250 | 40.700 | 38.700 | 161.950 |
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Asia D'Amato | All-around | 14.033 | 13.833 | 13.366 | 12.833 | 54.065 | |
Martina Maggio | 13.666 | 13.666 | 13.966 | 13.566 | 54.864 |
Athlete | Event | Total | Rank |
---|---|---|---|
Angela Andreoli | Vault | 13.200 | |
Asia D'Amato | 13.875 | ||
Martina Maggio | Uneven Bars | 13.850 | |
Giorgia Villa | 14.000 | ||
Asia D'Amato | Balance Beam | 13.250 | |
Martina Maggio | 13.550 | ||
Asia D'Amato | Floor Exercise | 13.500 | |
Martina Maggio | 13.300 |
Italy competed in athletics. [5]
Italy competed in badminton. [6]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Fabio Caponio | Singles |
Kattirtzi Ranjbar (
CYP) W (21–5, 21–7) |
Tsamousiadis (
GRE) W (21–5, 21–12) |
Krapež (
SLO) L (25–27, 21–6, 17–21) |
did not advance | ||
Giovanni Toti |
Špoljarec (
CRO) W (21–16, 21–9) |
Ivanič (
SLO) W (22–20, 21–9) |
Lale (
TUR) L (13–21, 13–21) |
did not advance | |||
Fabio Caponio Giovanni Toti |
Doubles | — | — |
Portugal (POR) W (21–11, 21–8) |
Spain (ESP) L (21–17, 15–21, 19–21) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Yasmine Hamza | Singles |
Polanc (
SLO) W (21–14, 21–15) |
Bouksani (
ALG) W (21–11, 21–15) |
Yiğit (
TUR) L (10–21, 12–21) |
did not advance | ||
Katharina Fink |
Cloteaux-Foucault (
FRA) W (21–18, 13–21, 21–12) |
Lončar (
SRB) W WDN |
Bayrak (
TUR) L (14–21, 10–21) |
did not advance | |||
Katharina Fink Yasmine Hamza |
Doubles | — | — |
Slovenia (SLO) W (21–18, 21–13) |
Cyprus (CYP) W (21–16, 21–17) |
Turkey (TUR) L (15–21, 18–21) |
Italy won the bronze medal in the women's tournament. [7] Italy also competed in the men's tournament.
Italy competed in boules. [8]
Italy competed in boxing. [9]
Italy competed in cycling. [10]
Italy competed in fencing. [11]
Athlete | Event | Play Stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Riccardo Nuccio | Sabre |
Annic (
FRA) W 5–2 |
Yildirim (
TUR) W 5–3 |
Elsissy (
EGY) W 5–1 |
Izem (
ALG) W 5–2 |
Hmissi (
TUN) W 5–2 |
— | 1 | Bye |
Amer (
EGY) W 15–6 |
Bravo Aramburu (
ESP) W 15-11 |
Elsissy (
EGY) L 9-15 |
|
Giovanni Repetti |
Ferjani (
TUN) W 1-5 |
Seitz (
FRA) W 5–3 |
Abdelaziz Saad (
ALG) W 5–1 |
Bravo Aramburu (
ESP) L 5–4 |
Zavirsek Zorz (
SLO) W 1–5 |
Moataz (
EGY) W 5–4 |
2 |
Annic (
FRA) W 14-15 |
Bravo Aramburu (
ESP) L 15-3 |
did not advance | |||
Dario Cavaliere |
Bounabi (
ALG) W 5-2 |
Ferjani (
TUN) W 4-5 |
Kranjnc (
SLO) W 5–2 |
Amer (
EGY) W 0-5 |
Pogu (
FRA) W 3–5 |
— | 1 |
Izem (
ALG) W 4-15 |
Ferjani (
TUN) W 14-15 |
Elsissy (
EGY) L 15–9 |
Did not advance | ||
Valerio Cuomo | Épée |
Taliotis (
CYP) W 1–5 |
Ekenler (
TUR) W 5–0 |
Allegre (
FRA) W 5–3 |
Fabregat Pujol (
ESP) W 5–2 |
Kraria (
ALG) W 5–3 |
— | 1 |
Taliotis (
CYP) W 15–7 |
Yasseen (
EGY) W 12–8 |
Tagliariol (
ITA) W 15-10 |
Elsayed (
EGY) L 13-15 |
|
Giacomo Paolini |
Srbinoski (
MKD) W 5–0 |
Frazao (
POR) W 0-5 |
Hoareau-Berkani (
ALG) W 1–5 |
Nahi (
MAR) W 1-5 |
Abujtela (
LBA) W 2–5 |
— | 1 |
Elkord (
MAR) W 8-15 |
Elsokkary (
EGY) W 10-15 |
Elsayed (
EGY) L 15-14 |
Did not Advance | ||
Matteo Tagliariol |
Jerent (
FRA) W 4–3 |
Elkord (
MAR) W 4–5 |
El Choueiri (
LBN) W 5–2 |
Elsokkary (
EGY) W 2-5 |
Eljibali (
LBA) W 3–2 |
— | 1 |
El Haouari (
MAR) W 15–7 |
Allegre (
FRA) W 15–5 |
Cuomo (
ITA) L 10-15 |
Did not advance | ||
Edoardo Luperi | Foil | ||||||||||||
Davide Filippi | |||||||||||||
Guillaume Bianchi |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy U18 men's | Men's tournament |
Portugal W 1–0 |
Greece W 4–0 |
Turkey D 0–0 |
1 Q |
Morocco W 2–1 |
France L 0–1 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | Semifinals |
2 | Turkey | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
3 | Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | −1 | 3 | |
4 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
France | 1–0 | Italy |
---|---|---|
|
Report |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Egypt L 35–38 |
Serbia L 33–34 |
Tunisia L 29–34 |
Slovenia W 10–0 |
4 | Did not advance |
Turkey W 34–25 |
7 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypt | 4 | 4 | 0 | 0 | 113 | 89 | +24 | 8 | Semifinals |
2 | Serbia | 4 | 3 | 0 | 1 | 107 | 97 | +10 | 6 | |
3 | Tunisia | 4 | 2 | 0 | 2 | 99 | 94 | +5 | 4 | Fifth place game |
4 | Italy | 4 | 1 | 0 | 3 | 107 | 106 | +1 | 2 | Seventh place game |
5 | Slovenia [a] | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 40 | −40 | 0 | Ninth place game |
27 June 2022 16:00 |
Egypt | 38–35 | Italy |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ilievski, Ilievski ( MKD) |
Kaddah 9 | (20–14) | Parisini 8 | ||
3× | Report | 1× |
30 June 2022 14:00 |
Italy | 33–34 | Serbia |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ghoul, Chergui ( ALG) |
Arcieri 7 | (16–15) | Milić 8 | ||
1× | Report | 2× 6× 1× |
1 July 2022 12:00 |
Tunisia | 34–29 | Italy |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ilievski, Ilievski ( MKD) |
Bhar, Boughanmi 8 | (18–15) | Prantner 7 | ||
1× 2× | Report | 1× 5× |
Cancelled | Italy | 10–0 | Slovenia | 24 February Indoor Hall, Arzew |
4 July 2022 12:30 |
Italy | 34–25 | Turkey |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Jakovljević, Sando Kovačević ( SRB) |
Mengon, Moretti 6 | (22–11) | İlanç 8 | ||
Report | 1× 5× |
Italy competed in judo. [14]
Italy competed in karate. [15]
Italy competed in sailing. [16]
Italy competed in shooting. [17]
Italy competed in swimming. [18]
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Niagol Ivanov Stoyanov | Singles |
Giardi (
SMR) W 4-1 |
Rembert (
FRA) L 1-4 |
Kharabaxhag (
KOS) W 4-0 |
2 |
Saleh (
EGY) W 4-3 |
Caballero Cuellar (
ESP) W 4-1 |
Sgouropoulos (
GRE) L 3-4 |
2 |
Bouloussa (
ALG) W 4-2 |
Assar (
EGY) L 4-3 |
Ferreiro Geraldo (
POR) L 4-0 |
4 |
Mihai Razvan Bobocica |
Kostantinopoulos (
GRE) W 1-0 |
Kozul (
SLO) L 3-4 |
Yiangou (
CYP) W 4-1 |
1 |
Andrae Selgas (
POR) W 4-2 |
Yingenler (
TUR) W 2-0 |
Assar (
EGY) W 4-1 |
1 |
Robles Martinez (
ESP) L 3-4 |
did not advance | 5 | ||
Bobocica Stoyanov Piccolin |
Team |
Portugal (POR) W 3-1 |
Turkey (TUR) W 3-2 |
— | 1 | — | — | — |
Spain (ESP) L 3-2 |
did not advance | 5 |
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Nicole Arlia | Singles |
Shao (
POR) L 0-4 |
Zhang Xu (
ESP) L 0-4 |
3 | did not advance |
Zoghlami (
TUN) W 1-3 |
Loghraibi (
ALG) W 0-3 |
Strazar (
SLO) W 0-3 |
17 | |||
Giorgia Piccolin |
Strazar (
SLO) W 4-2 |
Lutz (
FRA) W 4-1 |
1 |
Zhang Xu (
ESP) L 4-0 |
Altinkaya (
TUR) L 0-0 |
Assar (
SRB) L 0-0 |
4 | did not advance | 13 | |||
Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova |
Team |
Turkey (TUR) W 3-1 |
Serbia (SRB) W 3-1 |
1 | — | — | — |
Tunisia (TUN) W 3-0 |
Portugal (POR) W 3-2 |
Egypt (EGY) L 3-2 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Giuseppe Foti | Men's −58 kg |
Onanga (
FRA) L 19–17 |
did not advance | |||
Dennis Baretta | Men's −68 kg |
Barakat (
EGY) W 10–8 |
Pérez Polo (
ESP) L 25–4 |
did not advance | ||
Samuele Baliva | Men's -80 kg |
Takov (
SRB) L 4-20 |
did not advance | |||
Roberto Botta | Men's +80 kg | Bye |
Divkovic (
SLO) W 2-10 |
Sapina (
CRO) L 18-15 |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Giada Al Halwani | Women's −57 kg | Bye |
Radmilovic (
SRB) W 28-8 |
Ilgun (
TUR) L 12-3 |
Did not advance | |
Cristina Gaspa | Women's −67 kg |
Salih (
MAR) L 3-4 |
did not advance | |||
Maristella Smiraglia | Women's +67 kg |
Aboufaras (
MAR) L 23-13 |
did not advance |
Italy competed in tennis. [19]
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Matteo Arnaldi | Singles |
Moundir (
MAR) L 5–7, 7–6, 3–6 |
did not advance | |||
Francesco Passaro |
Elsayed (
EGY) W 6–7, 2–6 |
Chrysochos (
CYP) W 1–6, 6–1, 1–6 |
Benchetrit (
MAR) W 4–6, 2–6 |
Lopez Montagud (
ESP) W 7–6, 4–6, 3-6 |
||
Matteo Arnaldi Francesco Passaro |
Doubles | — |
Chrysochos / Neos ( CYP) W 6–3, 6–2 |
Ağabigün / Ilkel ( TUR) W 6–2, 6–1 |
Lopez Montagud / López San Martín ( ESP) W 6–2, 6–3 |
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Aurora Zandeschi | Singles |
El Aouni (
MAR) W 6–4, 7–5 |
Maristany (
ESP) L 0–6, 1–6 |
— |
Kabbaj (
MAR) W ret. |
5 |
Nuria Brancaccio |
Pellicano (
MLT) W ret. |
Sonmez (
TUR) W 6–1, 6–4 |
Bouzas Maneiro (
ESP) W 7–5, 4–6, 3–6 |
Maristany (
ESP) L 2–6, 7–5, 2-6 |
||
Aurora Zandeschi Nuria Brancaccio |
Doubles | — |
Abdelsalam / El Sayed ( EGY) W 6–4, 6–2 |
Curmi / Genovese ( MLT) L 6–3, 6–7, 0–0 |
Did not advance |
Italy competed in volleyball. [20]
Team | Event | Group stage | Quarter-final | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Egypt W 3-0 |
North Macedonia L 3-0 |
— | 1 Q |
Turkey W 3-0 |
Croatia L 1-3 |
France W 3-1 |
|
Italy women's | Women's tournament |
Spain W 3-0 |
Turkey L 1-3 |
Algeria W 3-0 |
2 Q |
Croatia W 3-0 |
Spain W 3-0 |
Turkey W 3-1 |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Turkey W 13–2 |
Spain L 8–14 |
Greece W 10–6 |
2 Q |
Serbia L 7–8 |
Spain L 8–16 |
4 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 27 | +14 | 6 | Semifinals |
2 | Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 31 | 22 | +9 | 4 | |
3 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 29 | +9 | 2 | Fifth place game |
4 | Turkey | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 49 | −32 | 0 | Seventh place game |
24 June 2022 18:00 |
Report | Turkey | 2–13 | Italy |
Oran Referees: Matevž Homovec (SLO), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 1–2, 1–4, 0–2, 0–5 | |||||
Caner, Kuloğlu 1 | Goals | Cora, Taramasco 4 |
26 June 2022 16:00 |
Report | Spain | 14–8 | Italy |
Oran Referees: Igor Virijević (SRB), Andrija Đurašković (MNE) |
Score by quarters: 2–1, 3–3, 5–2, 4–2 | |||||
Castro 4 | Goals | Nenni 3 |
28 June 2022 18:00 |
Report | Italy | 10–6 | Greece |
Oran Referees: Eurico da Silva (POR), Igor Virijević (SRB) |
Score by quarters: 1–1, 4–2, 3–2, 2–1 | |||||
Bragantini, Nenni 3 | Goals | Almyras, Kandanoleon 2 |
29 June 2022 17:00 |
Report | Serbia | 8–7 | Italy |
Oran Referees: Grigorios Spanoudis (GRE), Emanuel Manol Taylan (TUR) |
Score by quarters: 3–1, 2–0, 1–4, 2–2 | |||||
Dimitrijević, Gavrilović 2 | Goals | Taramasco 3 |
30 June 2022 10:00 |
Report | Spain | 16–8 | Italy |
Oran Referees: Andrija Đurašković (MNE), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 2–4, 4–1, 5–2, 5–1 | |||||
Castro 4 | Goals | three players 2 |
Italy competed in weightlifting. [21]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mirko Zanni | −73 kg | 150 | 177 | ||
Antonino Pizzolato | −89 kg | 172 | 213 | ||
Cristiano Giuseppe Ficco | −102 kg | 164 | 207 | 4 |
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Giulia Imperio | −49 kg | 83 | 97 | ||
Lucrezia Magistris | −59 kg | 95 | 114 | ||
Carlotta Brunelli | −71 kg | 93 | 5 | 105 | 11 |
Italy competed in wrestling. [22]
Italy at the 2022 Mediterranean Games | |
---|---|
IOC code | ITA |
NOC | Italian Olympic Committee |
Medals Ranked 1st |
|
Mediterranean Games appearances ( overview) | |
Italy competed at the 2022 Mediterranean Games in Oran, Algeria from 25 June to 6 July 2022. [1]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold |
Angela Andreoli Alice D'Amato Asia D'Amato Martina Maggio Giorgia Villa |
Artistic gymnastics | Women's team | June 26 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Gold | Giorgia Villa | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Gold | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's floor exercise | June 29 |
Gold | Martina Bartolomei | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Gold | Giovanna Epis | Athletics | Women's Half marathon | June 30 |
Gold | Aziz Abbes Mouhiidine | Boxing | Men's 91 kg | July 1 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 400 m individual medley | July 1 |
Gold | Fabio Scozzoli | Swimming | Men's 50 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Gold | Italy | Athletics | Women's 4 × 400 m | July 3 |
Gold | Nicolò Renna | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Gold | Simone Stefanì | Swimming | Men's 50 m backstroke | July 3 |
Gold |
Alessandro Bori Filippo Megli Luca Serio Giovanni Carraro |
Swimming | Men's 4 × 100 m freestyle relay | July 3 |
Gold | Giulia Rizzi | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Gold |
Carlotta Zofkova Lisa Angiolini Ilaria Bianchi Sofia Morini |
Swimming | Women's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold |
Lorenzo Mora Alessandro Pinzuti Matteo Rivolta Alessandro Bori |
Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 200 m individual medley | July 4 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 50 m breaststroke | July 4 |
Gold | Claudio Antonino Faraci | Swimming | Men's 200 m butterfly | July 4 |
Gold | Italy | Volleyball | Women's tournament | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Snatch | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Clean & Jerk | July 4 |
Gold | Olga Rachele Calissi | Fencing | Women's Individual Foil | July 5 |
Gold | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 200 m Freestyle | July 5 |
Gold | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Silver | Luca Maresca | Karate | Men's 67 kg | June 26 |
Silver | Silvia Semeraro | Karate | Women's 68 kg | June 27 |
Silver | Mirco Minguzzi | Wrestling | Men's Greco-Roman 87 kg | June 27 |
Silver |
Nicola Bartolini Lorenzo Minh Casali Lay Giannini Matteo Levantesi Marco Lodadio |
Artistic gymnastics | Men's team | June 27 |
Silver |
Katharina Fink Yasmine Hamza |
Badminton | Women's doubles | June 27 |
Silver |
Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova |
Table tennis | Women's team | June 27 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Silver | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Silver | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's parallel bars | June 29 |
Silver | Matteo Piras | Judo | Men's 66 kg | June 29 |
Silver | Giulia Caggiano | Judo | Women's 57 kg | June 29 |
Silver | Tobia Bocchi | Athletics | Men's triple jump | June 30 |
Silver | Kenny Komi Bedel | Judo | Men's 81 kg | June 30 |
Silver | Diana Bacosi Tammaro Cassandro |
Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Silver | Lorenzo Agro Sylvain | Judo | Men's +100 kg | July 1 |
Silver | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 50 m Butterfly | July 1 |
Silver | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 100 m Backstroke | July 1 |
Silver | Viola Scotto di Carlo | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Silver | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Silver | Diego Aldo Pettorossi | Athletics | Men's 200 m | July 3 |
Silver | Nicla Mosetti | Athletics | Women's 100 m hurdles | July 3 |
Silver | Federica Del Buono | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Silver | Riccardo Nuccio | Fencing | Men's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Chiara Mormile | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Marta Maggetti | Sailing | Women's IQFOIL | July 3 |
Silver | Chiara Benini Floriani | Sailing | Women's ILCA 6 | July 3 |
Silver |
Alice Mizzau Linda Caponi Antonietta Cesarano Noemi Cesarano |
Swimming | Women's 4 × 200 m freestyle relay | July 3 |
Silver | Nicole Foietta | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Silver | Valerio Cuomo | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Silver | Italy | Football | Men's tournament | July 4 |
Silver | Carlotta Zofkova Costa | Swimming | Women's 100 m Backstroke | July 5 |
Silver | Matteo Restivo | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Bronze | Luigi Busà | Karate | Men's 75 kg | June 26 |
Bronze | Veronica Brunori | Karate | Women's 55 kg | June 26 |
Bronze | Alessandra Mangiacapra | Karate | Women's 61 kg | June 26 |
Bronze | Ruben Marvice | Wrestling | Men's Greco-Roman 60 kg | June 27 |
Bronze |
Fabio Caponio Giovanni Toti |
Badminton | Men's doubles | June 27 |
Bronze | Studd Morris | Wrestling | Men's freestyle 57 kg | June 28 |
Bronze | Angela Andreoli | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Bronze | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Bronze | Diana Bacosi | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Bronze | Chiara Giancamilli Luca Tesconi |
Shooting | Mixed team 10 m air pistol | June 29 |
Bronze | Martina Esposito | Judo | Women's 70 kg | June 30 |
Bronze | Martina Bartolomei Gabriele Rossetti |
Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Bronze | Luca Tesconi | Shooting | Men's 10 m air pistol | July 1 |
Bronze | Sonia Laquintana | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Bronze | Alice Mizzau | Swimming | Women's 200 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Alessandro Bori | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Pietro Paolo Sarpe | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Bronze | Martina Rita Caramignoli | Swimming | Women's 800 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Italy | Athletics | Men's 4 × 400 m | July 3 |
Bronze | Italo Quazzola | Athletics | Men's 5000 m | July 3 |
Bronze | Marta Morara | Athletics | Women's High Jump | July 3 |
Bronze | Ludovica Cavalli | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Bronze | Catalin Tecuceanu | Athletics | Men's 800 m | July 3 |
Bronze | Italy | 3×3 basketball | Women's tournament | July 3 |
Bronze | Diego Cavaliere | Fencing | Men's individual sabre | July 3 |
Bronze | Rebecca Gargano | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Bronze | Eloisa Passaro | Fencing | Women's individual sabre | July 3 |
Bronze | Luca Di Tomassi | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Bronze | Giovanni Coccoluto Giorgetti | Sailing | Men's ILCA 7 | July 3 |
Bronze | Silvana Stanco | Shooting | Women's trap | July 3 |
Bronze | Luca De Tullio | Swimming | Men's 400 individual freestyle | July 3 |
Bronze | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 50 m Individual backstroke | July 3 |
Bronze | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 200 m individual medley | July 3 |
Bronze | Roberto Botta | Taekwondo | Men's +80 kg | July 3 |
Bronze | Giada Al Halwani | Taekwondo | Women's 57 kg | July 3 |
Bronze | Roberta Marzani | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Bronze | Matteo Tagliariol | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Giacomo Paolini | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 50 m Breaststroke | July 4 |
Bronze | Ilaria Bianchi | Swimming | Women's 100 m Butterfly | July 4 |
Bronze | Italy | Volleyball | Men's tournament | July 4 |
Bronze | Cristiano Ficco | Weightlifting | Men's -102 kg Snatch | July 4 |
Bronze | Davide Filippi | Fencing | Men's Individual Foil | July 5 |
Bronze | Edoardo Valsecchi | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Bronze | Antonietta Cesarano | Swimming | Women's 400 m Freestyle | July 5 |
Bronze | Alessandro Pinzuti | Swimming | Men's 100 m Breaststroke | July 5 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Federico Musolesi | Individual | 661 | 3 | — |
Aly (
EGY) W 7–1 |
Remar (
CRO) W 6–0 |
Alvarino Garcia (
ESP) W 6–4 |
Nespoli (
ITA) W 6-2 |
Gazoz (
TUR) W 4-6 |
|
Mauro Nespoli | 667 | 2 | — |
Rahlaoui (
ALG) W 0–6 |
Bariteaud (
FRA) W 3–7 |
Fichet (
FRA) W 1–6 |
Musolesi (
ITA) L 6-2 |
Bernardi (
FRA) W 3-7 |
||
Alessandro Paoli | 641 | 11 | — |
Gllareva (
KOS) W 6–4 |
Alvarino Garcia (
ESP) L 1–7 |
did not advance | 9 | |||
Federico Musolesi Mauro Nespoli Alessandro Paoli |
Team | — | — | — |
Cyprus (CYP) W 6–0 |
France (FRA) L 0–6 |
Turkey (TUR) L 4–5 |
4 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lucilla Boari | Individual | 637 | 7 | — |
Yassen (
EGY) W 6–0 |
Kourouna (
CYP) W 6–2 |
Psarra (
GRE) W 6–4 |
Florent (
FRA) W 0-6 |
Fernandez Infante (
ESP) L 7-1 |
|
Tatiana Andreoli | 634 | 9 | — |
Azzam (
EGY) W 6–2 |
Fernandez Infante (
ESP) L 2–6 |
did not advance | 9 | |||
Chiara Rebagliati | 629 | 11 | — |
Bellal (
ALG) W 6–2 |
Coskun (
ESP) L 0–6 |
did not advance | 9 | |||
Lucilla Boari Tatiana Andreoli Chiara Rebagliati |
Team | — | — | — |
Cyprus (CYP) W 0–6 |
Greece (GRE) W 0–6 |
Turkey (TUR) L 5–3 |
Athlete | Event | Ranking round | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Lucilla Boari Mauro Nespoli |
Team | — |
Tunisia (TUN) W 0–6 |
Greece (GRE) W 0–6 |
Turkey (TUR) L 5–3 |
Italy competed in artistic gymnastics. [2]
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Angela Andreoli | Team | 12.700 Q | — | 13.000 | 12.000 | — | |
Alice D'Amato | 13.800 | 12.750 | — | 11.200 | — | ||
Asia D'Amato | 13.850 Q | 13.600 | 13.750 Q | 13.200 Q | 54.400 | 2 Q | |
Martina Maggio | 13.650 | 13.800 Q | 13.750 Q | 13.500 Q | 54.700 | 1 Q | |
Giorgia Villa | — | 13.850 Q | 13.200 | — | — | ||
Total | 41.300 | 41.250 | 40.700 | 38.700 | 161.950 |
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Asia D'Amato | All-around | 14.033 | 13.833 | 13.366 | 12.833 | 54.065 | |
Martina Maggio | 13.666 | 13.666 | 13.966 | 13.566 | 54.864 |
Athlete | Event | Total | Rank |
---|---|---|---|
Angela Andreoli | Vault | 13.200 | |
Asia D'Amato | 13.875 | ||
Martina Maggio | Uneven Bars | 13.850 | |
Giorgia Villa | 14.000 | ||
Asia D'Amato | Balance Beam | 13.250 | |
Martina Maggio | 13.550 | ||
Asia D'Amato | Floor Exercise | 13.500 | |
Martina Maggio | 13.300 |
Italy competed in athletics. [5]
Italy competed in badminton. [6]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Fabio Caponio | Singles |
Kattirtzi Ranjbar (
CYP) W (21–5, 21–7) |
Tsamousiadis (
GRE) W (21–5, 21–12) |
Krapež (
SLO) L (25–27, 21–6, 17–21) |
did not advance | ||
Giovanni Toti |
Špoljarec (
CRO) W (21–16, 21–9) |
Ivanič (
SLO) W (22–20, 21–9) |
Lale (
TUR) L (13–21, 13–21) |
did not advance | |||
Fabio Caponio Giovanni Toti |
Doubles | — | — |
Portugal (POR) W (21–11, 21–8) |
Spain (ESP) L (21–17, 15–21, 19–21) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Yasmine Hamza | Singles |
Polanc (
SLO) W (21–14, 21–15) |
Bouksani (
ALG) W (21–11, 21–15) |
Yiğit (
TUR) L (10–21, 12–21) |
did not advance | ||
Katharina Fink |
Cloteaux-Foucault (
FRA) W (21–18, 13–21, 21–12) |
Lončar (
SRB) W WDN |
Bayrak (
TUR) L (14–21, 10–21) |
did not advance | |||
Katharina Fink Yasmine Hamza |
Doubles | — | — |
Slovenia (SLO) W (21–18, 21–13) |
Cyprus (CYP) W (21–16, 21–17) |
Turkey (TUR) L (15–21, 18–21) |
Italy won the bronze medal in the women's tournament. [7] Italy also competed in the men's tournament.
Italy competed in boules. [8]
Italy competed in boxing. [9]
Italy competed in cycling. [10]
Italy competed in fencing. [11]
Athlete | Event | Play Stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Riccardo Nuccio | Sabre |
Annic (
FRA) W 5–2 |
Yildirim (
TUR) W 5–3 |
Elsissy (
EGY) W 5–1 |
Izem (
ALG) W 5–2 |
Hmissi (
TUN) W 5–2 |
— | 1 | Bye |
Amer (
EGY) W 15–6 |
Bravo Aramburu (
ESP) W 15-11 |
Elsissy (
EGY) L 9-15 |
|
Giovanni Repetti |
Ferjani (
TUN) W 1-5 |
Seitz (
FRA) W 5–3 |
Abdelaziz Saad (
ALG) W 5–1 |
Bravo Aramburu (
ESP) L 5–4 |
Zavirsek Zorz (
SLO) W 1–5 |
Moataz (
EGY) W 5–4 |
2 |
Annic (
FRA) W 14-15 |
Bravo Aramburu (
ESP) L 15-3 |
did not advance | |||
Dario Cavaliere |
Bounabi (
ALG) W 5-2 |
Ferjani (
TUN) W 4-5 |
Kranjnc (
SLO) W 5–2 |
Amer (
EGY) W 0-5 |
Pogu (
FRA) W 3–5 |
— | 1 |
Izem (
ALG) W 4-15 |
Ferjani (
TUN) W 14-15 |
Elsissy (
EGY) L 15–9 |
Did not advance | ||
Valerio Cuomo | Épée |
Taliotis (
CYP) W 1–5 |
Ekenler (
TUR) W 5–0 |
Allegre (
FRA) W 5–3 |
Fabregat Pujol (
ESP) W 5–2 |
Kraria (
ALG) W 5–3 |
— | 1 |
Taliotis (
CYP) W 15–7 |
Yasseen (
EGY) W 12–8 |
Tagliariol (
ITA) W 15-10 |
Elsayed (
EGY) L 13-15 |
|
Giacomo Paolini |
Srbinoski (
MKD) W 5–0 |
Frazao (
POR) W 0-5 |
Hoareau-Berkani (
ALG) W 1–5 |
Nahi (
MAR) W 1-5 |
Abujtela (
LBA) W 2–5 |
— | 1 |
Elkord (
MAR) W 8-15 |
Elsokkary (
EGY) W 10-15 |
Elsayed (
EGY) L 15-14 |
Did not Advance | ||
Matteo Tagliariol |
Jerent (
FRA) W 4–3 |
Elkord (
MAR) W 4–5 |
El Choueiri (
LBN) W 5–2 |
Elsokkary (
EGY) W 2-5 |
Eljibali (
LBA) W 3–2 |
— | 1 |
El Haouari (
MAR) W 15–7 |
Allegre (
FRA) W 15–5 |
Cuomo (
ITA) L 10-15 |
Did not advance | ||
Edoardo Luperi | Foil | ||||||||||||
Davide Filippi | |||||||||||||
Guillaume Bianchi |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy U18 men's | Men's tournament |
Portugal W 1–0 |
Greece W 4–0 |
Turkey D 0–0 |
1 Q |
Morocco W 2–1 |
France L 0–1 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | Semifinals |
2 | Turkey | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
3 | Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | −1 | 3 | |
4 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
France | 1–0 | Italy |
---|---|---|
|
Report |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Egypt L 35–38 |
Serbia L 33–34 |
Tunisia L 29–34 |
Slovenia W 10–0 |
4 | Did not advance |
Turkey W 34–25 |
7 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypt | 4 | 4 | 0 | 0 | 113 | 89 | +24 | 8 | Semifinals |
2 | Serbia | 4 | 3 | 0 | 1 | 107 | 97 | +10 | 6 | |
3 | Tunisia | 4 | 2 | 0 | 2 | 99 | 94 | +5 | 4 | Fifth place game |
4 | Italy | 4 | 1 | 0 | 3 | 107 | 106 | +1 | 2 | Seventh place game |
5 | Slovenia [a] | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 40 | −40 | 0 | Ninth place game |
27 June 2022 16:00 |
Egypt | 38–35 | Italy |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ilievski, Ilievski ( MKD) |
Kaddah 9 | (20–14) | Parisini 8 | ||
3× | Report | 1× |
30 June 2022 14:00 |
Italy | 33–34 | Serbia |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ghoul, Chergui ( ALG) |
Arcieri 7 | (16–15) | Milić 8 | ||
1× | Report | 2× 6× 1× |
1 July 2022 12:00 |
Tunisia | 34–29 | Italy |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Ilievski, Ilievski ( MKD) |
Bhar, Boughanmi 8 | (18–15) | Prantner 7 | ||
1× 2× | Report | 1× 5× |
Cancelled | Italy | 10–0 | Slovenia | 24 February Indoor Hall, Arzew |
4 July 2022 12:30 |
Italy | 34–25 | Turkey |
24 February Indoor Hall,
Arzew Referees: Jakovljević, Sando Kovačević ( SRB) |
Mengon, Moretti 6 | (22–11) | İlanç 8 | ||
Report | 1× 5× |
Italy competed in judo. [14]
Italy competed in karate. [15]
Italy competed in sailing. [16]
Italy competed in shooting. [17]
Italy competed in swimming. [18]
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Niagol Ivanov Stoyanov | Singles |
Giardi (
SMR) W 4-1 |
Rembert (
FRA) L 1-4 |
Kharabaxhag (
KOS) W 4-0 |
2 |
Saleh (
EGY) W 4-3 |
Caballero Cuellar (
ESP) W 4-1 |
Sgouropoulos (
GRE) L 3-4 |
2 |
Bouloussa (
ALG) W 4-2 |
Assar (
EGY) L 4-3 |
Ferreiro Geraldo (
POR) L 4-0 |
4 |
Mihai Razvan Bobocica |
Kostantinopoulos (
GRE) W 1-0 |
Kozul (
SLO) L 3-4 |
Yiangou (
CYP) W 4-1 |
1 |
Andrae Selgas (
POR) W 4-2 |
Yingenler (
TUR) W 2-0 |
Assar (
EGY) W 4-1 |
1 |
Robles Martinez (
ESP) L 3-4 |
did not advance | 5 | ||
Bobocica Stoyanov Piccolin |
Team |
Portugal (POR) W 3-1 |
Turkey (TUR) W 3-2 |
— | 1 | — | — | — |
Spain (ESP) L 3-2 |
did not advance | 5 |
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Nicole Arlia | Singles |
Shao (
POR) L 0-4 |
Zhang Xu (
ESP) L 0-4 |
3 | did not advance |
Zoghlami (
TUN) W 1-3 |
Loghraibi (
ALG) W 0-3 |
Strazar (
SLO) W 0-3 |
17 | |||
Giorgia Piccolin |
Strazar (
SLO) W 4-2 |
Lutz (
FRA) W 4-1 |
1 |
Zhang Xu (
ESP) L 4-0 |
Altinkaya (
TUR) L 0-0 |
Assar (
SRB) L 0-0 |
4 | did not advance | 13 | |||
Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova |
Team |
Turkey (TUR) W 3-1 |
Serbia (SRB) W 3-1 |
1 | — | — | — |
Tunisia (TUN) W 3-0 |
Portugal (POR) W 3-2 |
Egypt (EGY) L 3-2 |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Giuseppe Foti | Men's −58 kg |
Onanga (
FRA) L 19–17 |
did not advance | |||
Dennis Baretta | Men's −68 kg |
Barakat (
EGY) W 10–8 |
Pérez Polo (
ESP) L 25–4 |
did not advance | ||
Samuele Baliva | Men's -80 kg |
Takov (
SRB) L 4-20 |
did not advance | |||
Roberto Botta | Men's +80 kg | Bye |
Divkovic (
SLO) W 2-10 |
Sapina (
CRO) L 18-15 |
Did not advance |
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Giada Al Halwani | Women's −57 kg | Bye |
Radmilovic (
SRB) W 28-8 |
Ilgun (
TUR) L 12-3 |
Did not advance | |
Cristina Gaspa | Women's −67 kg |
Salih (
MAR) L 3-4 |
did not advance | |||
Maristella Smiraglia | Women's +67 kg |
Aboufaras (
MAR) L 23-13 |
did not advance |
Italy competed in tennis. [19]
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Matteo Arnaldi | Singles |
Moundir (
MAR) L 5–7, 7–6, 3–6 |
did not advance | |||
Francesco Passaro |
Elsayed (
EGY) W 6–7, 2–6 |
Chrysochos (
CYP) W 1–6, 6–1, 1–6 |
Benchetrit (
MAR) W 4–6, 2–6 |
Lopez Montagud (
ESP) W 7–6, 4–6, 3-6 |
||
Matteo Arnaldi Francesco Passaro |
Doubles | — |
Chrysochos / Neos ( CYP) W 6–3, 6–2 |
Ağabigün / Ilkel ( TUR) W 6–2, 6–1 |
Lopez Montagud / López San Martín ( ESP) W 6–2, 6–3 |
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Aurora Zandeschi | Singles |
El Aouni (
MAR) W 6–4, 7–5 |
Maristany (
ESP) L 0–6, 1–6 |
— |
Kabbaj (
MAR) W ret. |
5 |
Nuria Brancaccio |
Pellicano (
MLT) W ret. |
Sonmez (
TUR) W 6–1, 6–4 |
Bouzas Maneiro (
ESP) W 7–5, 4–6, 3–6 |
Maristany (
ESP) L 2–6, 7–5, 2-6 |
||
Aurora Zandeschi Nuria Brancaccio |
Doubles | — |
Abdelsalam / El Sayed ( EGY) W 6–4, 6–2 |
Curmi / Genovese ( MLT) L 6–3, 6–7, 0–0 |
Did not advance |
Italy competed in volleyball. [20]
Team | Event | Group stage | Quarter-final | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Egypt W 3-0 |
North Macedonia L 3-0 |
— | 1 Q |
Turkey W 3-0 |
Croatia L 1-3 |
France W 3-1 |
|
Italy women's | Women's tournament |
Spain W 3-0 |
Turkey L 1-3 |
Algeria W 3-0 |
2 Q |
Croatia W 3-0 |
Spain W 3-0 |
Turkey W 3-1 |
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Italy men's | Men's tournament |
Turkey W 13–2 |
Spain L 8–14 |
Greece W 10–6 |
2 Q |
Serbia L 7–8 |
Spain L 8–16 |
4 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 27 | +14 | 6 | Semifinals |
2 | Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 31 | 22 | +9 | 4 | |
3 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 29 | +9 | 2 | Fifth place game |
4 | Turkey | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 49 | −32 | 0 | Seventh place game |
24 June 2022 18:00 |
Report | Turkey | 2–13 | Italy |
Oran Referees: Matevž Homovec (SLO), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 1–2, 1–4, 0–2, 0–5 | |||||
Caner, Kuloğlu 1 | Goals | Cora, Taramasco 4 |
26 June 2022 16:00 |
Report | Spain | 14–8 | Italy |
Oran Referees: Igor Virijević (SRB), Andrija Đurašković (MNE) |
Score by quarters: 2–1, 3–3, 5–2, 4–2 | |||||
Castro 4 | Goals | Nenni 3 |
28 June 2022 18:00 |
Report | Italy | 10–6 | Greece |
Oran Referees: Eurico da Silva (POR), Igor Virijević (SRB) |
Score by quarters: 1–1, 4–2, 3–2, 2–1 | |||||
Bragantini, Nenni 3 | Goals | Almyras, Kandanoleon 2 |
29 June 2022 17:00 |
Report | Serbia | 8–7 | Italy |
Oran Referees: Grigorios Spanoudis (GRE), Emanuel Manol Taylan (TUR) |
Score by quarters: 3–1, 2–0, 1–4, 2–2 | |||||
Dimitrijević, Gavrilović 2 | Goals | Taramasco 3 |
30 June 2022 10:00 |
Report | Spain | 16–8 | Italy |
Oran Referees: Andrija Đurašković (MNE), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 2–4, 4–1, 5–2, 5–1 | |||||
Castro 4 | Goals | three players 2 |
Italy competed in weightlifting. [21]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mirko Zanni | −73 kg | 150 | 177 | ||
Antonino Pizzolato | −89 kg | 172 | 213 | ||
Cristiano Giuseppe Ficco | −102 kg | 164 | 207 | 4 |
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Giulia Imperio | −49 kg | 83 | 97 | ||
Lucrezia Magistris | −59 kg | 95 | 114 | ||
Carlotta Brunelli | −71 kg | 93 | 5 | 105 | 11 |
Italy competed in wrestling. [22]