This article needs additional citations for
verification. (February 2024) |
Ice hockey at the Winter Youth Olympics | |
---|---|
Governing body | IIHF |
Events | 4 (boys: 2; girls: 2) |
Games | |
Ice hockey was introduced at the Youth Olympic Games at the inaugural edition in 2012 for both boys and girls. For the 2012 and 2016 editions a 5-on-5 team competition and an individual skills challenge were open to both genders. In 2020, the skills challenge was replaced by a mixed-NOC 3-on-3 tournament. In 2024 the mixed-NOC 3-on-3 tournament was replaced by a 3-on-3 tournament format for the 12th through 28th ranked NOCs. [1]
Year | Host | Gold medal game | Bronze medal game | Teams | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gold medalist | Score | Silver medalist | Bronze medalist | Score | Fourth place | |||||
2012 Details |
Innsbruck | Finland |
2 – 1 ( SO) |
Russia |
Canada |
7 – 5 | United States |
5 | ||
2016 Details |
Lillehammer | United States |
5 – 2 | Canada |
Russia |
6 – 2 | Finland |
5 | ||
2020 Details |
Lausanne | Russia |
4 – 0 | United States |
Canada |
4 – 2 | Finland |
6 | ||
2024 Details |
Gangwon | United States |
4 – 0 | Czech Republic |
Finland |
5 – 4 | Canada |
6 |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Lausanne details |
Team Green (
MIX) Nicolas Elgas ( LUX) Artyom Pronichkin ( RUS) Nathan Nicoud ( FRA) Volodymyr Troshkin ( UKR) Pablo González ( ESP) Maks Perčič ( SLO) Yam Yau ( HKG) Alessandro Segafredo ( ITA) Marek Potšinok ( EST) Patrik Dalen ( NOR) Ilya Korzun ( BLR) Levente Hegedűs ( HUN) Štěpán Maleček ( CZE) |
Team Red (
MIX) Juho Lukkari ( FIN) Denis Pasko ( UKR) Lin Wei-yu ( TPE) Aleks Menc ( POL) Matija Dinić ( SRB) Peter Repčík ( SVK) Mackenzie Stewart ( GBR) Dylan Wesseling ( NED) Tjaš Lesničar ( SLO) Sander Salvær ( NOR) Jan Hornecker ( SUI) Matthias Bittner ( GER) Maël Halladj ( FRA) |
Team Brown (
MIX) Luka Banek ( CRO) Sai Lake ( AUS) Hugo Galvez ( FRA) Elvis Hsu ( HKG) Axel Ruski-Jones ( NZL) Marlon D'Acunto ( GER) Erik Potšinok ( EST) Evan Nauth ( GBR) Artur Seniut ( LTU) Matyáš Šapovaliv ( CZE) Milán Ivády ( HUN) Rastislav Eliáš ( SVK) Sebastian Aarsund ( NOR) |
Year | Host | Gold medal game | Bronze medal game | Teams | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gold medalist | Score | Silver medalist | Bronze medalist | Score | Fourth place | |||||
2012 Details |
Innsbruck | Sweden |
3 – 0 | Austria |
Germany |
7 – 4 | Kazakhstan |
5 | ||
2016 Details |
Lillehammer | Sweden |
3 – 1 | Czech Republic |
Switzerland |
5 – 2 | Slovakia |
5 | ||
2020 Details |
Lausanne | Japan |
4 – 1 | Sweden |
Slovakia |
2 – 1 | Switzerland |
6 | ||
2024 Details |
Gangwon | Sweden |
4 – 0 | Japan |
Germany |
3 – 1 | Switzerland |
6 |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Lausanne details |
Team Yellow (
MIX) Anke Steeno ( BEL) Eva Aizpurua ( ESP) Ludmilla Bourcet ( FRA) Elisa Innocenti ( ITA) Katya Blong ( NZL) Iris van Houten ( NED) Zuzana Trnková ( CZE) Luisa Wilson ( MEX) Shin Seo-yoon ( KOR) Leonie Böttcher ( GER) Nora Pollestad ( NOR) Nubya Aeschlimann ( SUI) Magdalena Luggin ( AUT) |
Team Black (
MIX) Angelina Hurschler ( SUI) Courtney Mahoney ( AUS) Zhang Xinyue ( CHN) Chang En-ni ( TPE) Alicja Mota ( POL) Nikola Janeková ( SVK) Amy Robery ( GBR) Daria Petrova ( RUS) Kimberly Collard ( NED) Luca Márton ( HUN) Reina Sato ( JPN) Emilia Kyrkkö ( FIN) Carlotta Regine ( ITA) |
Team Blue (
MIX) Sidre Özer ( TUR) Valerie Christmann ( SUI) Anna Kot ( POL) Maria Runevska ( BUL) Mirren Foy ( GBR) Zuzana Dobiašová ( SVK) Yana Krasheninina ( RUS) Maya Stober ( GER) Regina Metzler ( HUN) Karolina Hengelmüller ( AUT) Nikki Sharp ( AUS) Yuna Kusama ( JPN) Aya Juhl Petersen ( DEN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2012 Innsbruck details |
Julie Zwarthoed ( NED) | Fanni Gasparics ( HUN) | Sharnita Crompton ( AUS) |
2016 Lillehammer details |
Sena Takanaka ( JPN) | Anita Muraro ( ITA) | Theresa Schafzahl ( AUT) |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sweden | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Japan | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | United States | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Russia | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Finland | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Latvia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Netherlands | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Romania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9 | Czech Republic | 0 | 2 | 0 | 2 |
Hungary | 0 | 2 | 0 | 2 | |
11 | Canada | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Slovakia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Italy | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Germany | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Switzerland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (17 entries) | 12 | 12 | 13 | 37 |
This article needs additional citations for
verification. (February 2024) |
Ice hockey at the Winter Youth Olympics | |
---|---|
Governing body | IIHF |
Events | 4 (boys: 2; girls: 2) |
Games | |
Ice hockey was introduced at the Youth Olympic Games at the inaugural edition in 2012 for both boys and girls. For the 2012 and 2016 editions a 5-on-5 team competition and an individual skills challenge were open to both genders. In 2020, the skills challenge was replaced by a mixed-NOC 3-on-3 tournament. In 2024 the mixed-NOC 3-on-3 tournament was replaced by a 3-on-3 tournament format for the 12th through 28th ranked NOCs. [1]
Year | Host | Gold medal game | Bronze medal game | Teams | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gold medalist | Score | Silver medalist | Bronze medalist | Score | Fourth place | |||||
2012 Details |
Innsbruck | Finland |
2 – 1 ( SO) |
Russia |
Canada |
7 – 5 | United States |
5 | ||
2016 Details |
Lillehammer | United States |
5 – 2 | Canada |
Russia |
6 – 2 | Finland |
5 | ||
2020 Details |
Lausanne | Russia |
4 – 0 | United States |
Canada |
4 – 2 | Finland |
6 | ||
2024 Details |
Gangwon | United States |
4 – 0 | Czech Republic |
Finland |
5 – 4 | Canada |
6 |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Lausanne details |
Team Green (
MIX) Nicolas Elgas ( LUX) Artyom Pronichkin ( RUS) Nathan Nicoud ( FRA) Volodymyr Troshkin ( UKR) Pablo González ( ESP) Maks Perčič ( SLO) Yam Yau ( HKG) Alessandro Segafredo ( ITA) Marek Potšinok ( EST) Patrik Dalen ( NOR) Ilya Korzun ( BLR) Levente Hegedűs ( HUN) Štěpán Maleček ( CZE) |
Team Red (
MIX) Juho Lukkari ( FIN) Denis Pasko ( UKR) Lin Wei-yu ( TPE) Aleks Menc ( POL) Matija Dinić ( SRB) Peter Repčík ( SVK) Mackenzie Stewart ( GBR) Dylan Wesseling ( NED) Tjaš Lesničar ( SLO) Sander Salvær ( NOR) Jan Hornecker ( SUI) Matthias Bittner ( GER) Maël Halladj ( FRA) |
Team Brown (
MIX) Luka Banek ( CRO) Sai Lake ( AUS) Hugo Galvez ( FRA) Elvis Hsu ( HKG) Axel Ruski-Jones ( NZL) Marlon D'Acunto ( GER) Erik Potšinok ( EST) Evan Nauth ( GBR) Artur Seniut ( LTU) Matyáš Šapovaliv ( CZE) Milán Ivády ( HUN) Rastislav Eliáš ( SVK) Sebastian Aarsund ( NOR) |
Year | Host | Gold medal game | Bronze medal game | Teams | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gold medalist | Score | Silver medalist | Bronze medalist | Score | Fourth place | |||||
2012 Details |
Innsbruck | Sweden |
3 – 0 | Austria |
Germany |
7 – 4 | Kazakhstan |
5 | ||
2016 Details |
Lillehammer | Sweden |
3 – 1 | Czech Republic |
Switzerland |
5 – 2 | Slovakia |
5 | ||
2020 Details |
Lausanne | Japan |
4 – 1 | Sweden |
Slovakia |
2 – 1 | Switzerland |
6 | ||
2024 Details |
Gangwon | Sweden |
4 – 0 | Japan |
Germany |
3 – 1 | Switzerland |
6 |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Lausanne details |
Team Yellow (
MIX) Anke Steeno ( BEL) Eva Aizpurua ( ESP) Ludmilla Bourcet ( FRA) Elisa Innocenti ( ITA) Katya Blong ( NZL) Iris van Houten ( NED) Zuzana Trnková ( CZE) Luisa Wilson ( MEX) Shin Seo-yoon ( KOR) Leonie Böttcher ( GER) Nora Pollestad ( NOR) Nubya Aeschlimann ( SUI) Magdalena Luggin ( AUT) |
Team Black (
MIX) Angelina Hurschler ( SUI) Courtney Mahoney ( AUS) Zhang Xinyue ( CHN) Chang En-ni ( TPE) Alicja Mota ( POL) Nikola Janeková ( SVK) Amy Robery ( GBR) Daria Petrova ( RUS) Kimberly Collard ( NED) Luca Márton ( HUN) Reina Sato ( JPN) Emilia Kyrkkö ( FIN) Carlotta Regine ( ITA) |
Team Blue (
MIX) Sidre Özer ( TUR) Valerie Christmann ( SUI) Anna Kot ( POL) Maria Runevska ( BUL) Mirren Foy ( GBR) Zuzana Dobiašová ( SVK) Yana Krasheninina ( RUS) Maya Stober ( GER) Regina Metzler ( HUN) Karolina Hengelmüller ( AUT) Nikki Sharp ( AUS) Yuna Kusama ( JPN) Aya Juhl Petersen ( DEN) |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2012 Innsbruck details |
Julie Zwarthoed ( NED) | Fanni Gasparics ( HUN) | Sharnita Crompton ( AUS) |
2016 Lillehammer details |
Sena Takanaka ( JPN) | Anita Muraro ( ITA) | Theresa Schafzahl ( AUT) |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sweden | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Japan | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | United States | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Russia | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Finland | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Latvia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Netherlands | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Romania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9 | Czech Republic | 0 | 2 | 0 | 2 |
Hungary | 0 | 2 | 0 | 2 | |
11 | Canada | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Slovakia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Italy | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Germany | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Switzerland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (17 entries) | 12 | 12 | 13 | 37 |