FIBA EuroCup | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Season | 2005â06 | |||||||||
Number of teams | 32 | |||||||||
Finals | ||||||||||
Champions | Joventut Badalona (1st title) | |||||||||
Runners-up | Khimki | |||||||||
Third place | Kyiv | |||||||||
Fourth place | Dynamo Saint Petersburg | |||||||||
Final Four MVP | Rudy FernĂĄndez | |||||||||
Statistical leaders | ||||||||||
| ||||||||||
â
2004â05
2006â07 â |
The 2005â06 FIBA EuroCup was the 3rd season of the FIBA EuroCup, the third-strongest pan-European club basketball competition. It was the first season of the competition under the new name EuroCup which is now used for the formerly known ULEB Cup. A total number of 32 teams from 20 countries participated in competition. The season finished with the EuroCup Final Four, which was held in Kyiv, Ukraine. Joventut Badalona won the cup after defeating BC Khimki 88â63 in the final.
A number of 32 teams were split into 8 groups of four teams each. The top two teams in each group advanced to the next stage, where they were split into new four groups of four. The top two teams in each group in the second group stage advanced to the Quarter-Final, which was played in a Best-of-three playoff system. The winner of each series advanced to the 2006 EuroCup Final Four, which was held in Kyiv.
The number of the teams remained at 32 of which 7 were domestic champions (including Croatia) and 4 runners-up, including France and Israel.
Country | Teams | Teams | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 4 | BC Khimki (4th) | Dynamo St. Petersburg (5th) | Lokomotiv Rostov (6th) | Dynamo Moscow Region (7th) | |
France | 3 | SLUC Nancy (2nd) | Cholet (9th) | BCM Gravelines (10th) | ||
Israel | 3 | Hapoel Tel Aviv (2nd) | Hapoel Galil Elyon (3rd) | Ironi Nahariya (6th) | ||
Belgium | 2 | Dexia Mons (3rd) | Leuven (6th) | |||
Spain | 2 | Joventut Badalona (7th) | CB Gran Canaria (8th) | |||
Germany | 2 | RheinEnergie Köln (5th) | Telekom Baskets Bonn (9th) | |||
Greece | 2 | Maroussi BC (4th) | PAOK Thessaloniki (5th) | |||
Ukraine | 2 | Kyiv (1st) | Azovmash Mariupol (2nd) | |||
Austria | 1 | Swans Gmunden (1st) | ||||
Croatia | 1 | KK Zadar (1st) | ||||
Cyprus | 1 | Proteas EKA AEL (1st) | ||||
Czech Republic | 1 | ÄEZ Nymburk (1st) | ||||
Estonia | 1 | BC Kalev (1st) | ||||
Italy | 1 | Cantu (6th) | ||||
Latvia | 1 | Barons Riga (2nd) | ||||
Lithuania | 1 | BC Siauliai (3rd) | ||||
Netherlands | 1 | MPC Capitals (5th) | ||||
Poland | 1 | Slask Wroclaw (5th) | ||||
Romania | 1 | CSU Asesoft (1st) | ||||
Turkey | 1 | Fenerbahçe ( 4th) |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Saint Petersburg | 6 | 6 | 0 | 466 | 392 | +74 | Advance to top 16 |
2 | Azovmash Mariupol | 6 | 3 | 3 | 480 | 450 | +30 | |
3 | Cholet | 6 | 2 | 4 | 411 | 469 | −58 | |
4 | CSU Asesoft | 6 | 1 | 5 | 399 | 445 | −46 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RheinEnergie Köln | 6 | 4 | 2 | 439 | 402 | +37 | Advance to top 16 |
2 | Zadar | 6 | 3 | 3 | 430 | 428 | +2 | |
3 | Gran Canaria | 6 | 3 | 3 | 460 | 449 | +11 | |
4 | Leuven | 6 | 2 | 4 | 427 | 477 | −50 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dexia Mons-Hainaut | 6 | 4 | 2 | 512 | 502 | +10 | Advance to top 16 |
2 | CantĂč | 6 | 3 | 3 | 480 | 452 | +28 | |
3 | Ć iauliai | 6 | 3 | 3 | 470 | 511 | −41 | |
4 | SLUC Nancy | 6 | 2 | 4 | 512 | 509 | +3 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Khimki | 6 | 5 | 1 | 548 | 491 | +57 | Advance to top 16 |
2 | ÄEZ Nymburk | 6 | 4 | 2 | 504 | 501 | +3 | |
3 | Ironi Nahariya | 6 | 3 | 3 | 491 | 482 | +9 | |
4 | Allianz Swans Gmunden | 6 | 0 | 6 | 451 | 520 | −69 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fenerbahçe | 6 | 5 | 1 | 528 | 478 | +50 | Advance to top 16 |
2 | Proteas EKA AEL | 6 | 5 | 1 | 460 | 422 | +38 | |
3 | Kalev/Cramo | 6 | 1 | 5 | 450 | 460 | −10 | |
4 | PAOK | 6 | 1 | 5 | 466 | 544 | −78 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maroussi Honda | 6 | 4 | 2 | 439 | 397 | +42 | Advance to top 16 |
2 | ĆlÄ sk WrocĆaw | 6 | 4 | 2 | 440 | 443 | −3 | |
3 | MPC Capitals | 6 | 2 | 4 | 408 | 429 | −21 | |
4 | Hapoel Tel Aviv | 6 | 2 | 4 | 408 | 426 | −18 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Rostov | 6 | 5 | 1 | 470 | 443 | +27 | Advance to top 16 |
2 | Kyiv | 6 | 5 | 1 | 476 | 409 | +67 | |
3 | Barons/LU | 6 | 1 | 5 | 455 | 489 | −34 | |
4 | Telekom Baskets Bonn | 6 | 1 | 5 | 405 | 464 | −59 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Joventut Badalona | 6 | 5 | 1 | 521 | 474 | +47 | Advance to top 16 |
2 | Dynamo Moscow Region | 6 | 4 | 2 | 561 | 508 | +53 | |
3 | Hapoel Galil Elyon | 6 | 2 | 4 | 529 | 556 | −27 | |
4 | BCM Gravelines | 6 | 1 | 5 | 436 | 509 | −73 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Kyiv | 6 | 4 | 2 | 490 | 454 | +36 |
2. | Dynamo Saint Petersburg | 6 | 3 | 3 | 439 | 438 | +1 |
3. | Fenerbahçe | 6 | 3 | 3 | 474 | 483 | -9 |
4. | CEZ Nymburk | 6 | 2 | 4 | 477 | 505 | -28 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Maroussi BC | 6 | 5 | 1 | 393 | 387 | +6 |
2. | RheinEnergie Köln | 6 | 4 | 2 | 458 | 426 | +32 |
3. | Cantu | 6 | 2 | 4 | 457 | 475 | -18 |
4. | Dynamo Moscow Region | 6 | 1 | 5 | 447 | 467 | -20 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lokomotiv Rostov | 6 | 4 | 2 | 462 | 431 | +31 |
2. | Dexia Mons | 6 | 4 | 2 | 483 | 456 | +27 |
3. | KK Zadar | 6 | 2 | 4 | 487 | 464 | +23 |
4. | Slask Wroclaw | 6 | 2 | 4 | 411 | 492 | -81 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Khimki | 6 | 4 | 2 | 487 | 447 | +40 |
2. | Joventut Badalona | 6 | 4 | 2 | 527 | 483 | +44 |
3. | Azovmash Mariupol | 6 | 4 | 2 | 452 | 443 | +9 |
4. | Proteas EKA AEL | 6 | 0 | 6 | 486 | 579 | -93 |
Team #1 | Agg. | Team #2 | 1st leg | 2nd leg | 3rd leg |
---|---|---|---|---|---|
BC Kyiv | 2 â 1 | RheinEnergie Köln | 87 â 85 | 62 â 69 | 71 â 64 |
Lokomotiv Rostov | 0 â 2 | Joventut Badalona | 54 â 88 | 57 â 86 | |
BC Khimki | 2 â 1 | Dexia Mons | 91 â 75 | 73 â 79 | 94 â 78 |
Maroussi BC | 0 â 2 | Dynamo Saint Petersburg | 53 â 64 | 59 â 71 |
Semi-finals | Finals | |||||
April 7, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
BC Khimki | 63 | |||||
April 9, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Dynamo St. Petersburg | 61 | |||||
BC Khimki | 63 | |||||
April 7, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Joventut Badalona | 88 | |||||
BC Kyiv | 78 | |||||
Joventut Badalona | 88 | |||||
Third Place | ||||||
April 9, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Dynamo St. Petersburg | 81 | |||||
BC Kyiv | 83 |
FIBA EuroCup | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Season | 2005â06 | |||||||||
Number of teams | 32 | |||||||||
Finals | ||||||||||
Champions | Joventut Badalona (1st title) | |||||||||
Runners-up | Khimki | |||||||||
Third place | Kyiv | |||||||||
Fourth place | Dynamo Saint Petersburg | |||||||||
Final Four MVP | Rudy FernĂĄndez | |||||||||
Statistical leaders | ||||||||||
| ||||||||||
â
2004â05
2006â07 â |
The 2005â06 FIBA EuroCup was the 3rd season of the FIBA EuroCup, the third-strongest pan-European club basketball competition. It was the first season of the competition under the new name EuroCup which is now used for the formerly known ULEB Cup. A total number of 32 teams from 20 countries participated in competition. The season finished with the EuroCup Final Four, which was held in Kyiv, Ukraine. Joventut Badalona won the cup after defeating BC Khimki 88â63 in the final.
A number of 32 teams were split into 8 groups of four teams each. The top two teams in each group advanced to the next stage, where they were split into new four groups of four. The top two teams in each group in the second group stage advanced to the Quarter-Final, which was played in a Best-of-three playoff system. The winner of each series advanced to the 2006 EuroCup Final Four, which was held in Kyiv.
The number of the teams remained at 32 of which 7 were domestic champions (including Croatia) and 4 runners-up, including France and Israel.
Country | Teams | Teams | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 4 | BC Khimki (4th) | Dynamo St. Petersburg (5th) | Lokomotiv Rostov (6th) | Dynamo Moscow Region (7th) | |
France | 3 | SLUC Nancy (2nd) | Cholet (9th) | BCM Gravelines (10th) | ||
Israel | 3 | Hapoel Tel Aviv (2nd) | Hapoel Galil Elyon (3rd) | Ironi Nahariya (6th) | ||
Belgium | 2 | Dexia Mons (3rd) | Leuven (6th) | |||
Spain | 2 | Joventut Badalona (7th) | CB Gran Canaria (8th) | |||
Germany | 2 | RheinEnergie Köln (5th) | Telekom Baskets Bonn (9th) | |||
Greece | 2 | Maroussi BC (4th) | PAOK Thessaloniki (5th) | |||
Ukraine | 2 | Kyiv (1st) | Azovmash Mariupol (2nd) | |||
Austria | 1 | Swans Gmunden (1st) | ||||
Croatia | 1 | KK Zadar (1st) | ||||
Cyprus | 1 | Proteas EKA AEL (1st) | ||||
Czech Republic | 1 | ÄEZ Nymburk (1st) | ||||
Estonia | 1 | BC Kalev (1st) | ||||
Italy | 1 | Cantu (6th) | ||||
Latvia | 1 | Barons Riga (2nd) | ||||
Lithuania | 1 | BC Siauliai (3rd) | ||||
Netherlands | 1 | MPC Capitals (5th) | ||||
Poland | 1 | Slask Wroclaw (5th) | ||||
Romania | 1 | CSU Asesoft (1st) | ||||
Turkey | 1 | Fenerbahçe ( 4th) |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Saint Petersburg | 6 | 6 | 0 | 466 | 392 | +74 | Advance to top 16 |
2 | Azovmash Mariupol | 6 | 3 | 3 | 480 | 450 | +30 | |
3 | Cholet | 6 | 2 | 4 | 411 | 469 | −58 | |
4 | CSU Asesoft | 6 | 1 | 5 | 399 | 445 | −46 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RheinEnergie Köln | 6 | 4 | 2 | 439 | 402 | +37 | Advance to top 16 |
2 | Zadar | 6 | 3 | 3 | 430 | 428 | +2 | |
3 | Gran Canaria | 6 | 3 | 3 | 460 | 449 | +11 | |
4 | Leuven | 6 | 2 | 4 | 427 | 477 | −50 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dexia Mons-Hainaut | 6 | 4 | 2 | 512 | 502 | +10 | Advance to top 16 |
2 | CantĂč | 6 | 3 | 3 | 480 | 452 | +28 | |
3 | Ć iauliai | 6 | 3 | 3 | 470 | 511 | −41 | |
4 | SLUC Nancy | 6 | 2 | 4 | 512 | 509 | +3 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Khimki | 6 | 5 | 1 | 548 | 491 | +57 | Advance to top 16 |
2 | ÄEZ Nymburk | 6 | 4 | 2 | 504 | 501 | +3 | |
3 | Ironi Nahariya | 6 | 3 | 3 | 491 | 482 | +9 | |
4 | Allianz Swans Gmunden | 6 | 0 | 6 | 451 | 520 | −69 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fenerbahçe | 6 | 5 | 1 | 528 | 478 | +50 | Advance to top 16 |
2 | Proteas EKA AEL | 6 | 5 | 1 | 460 | 422 | +38 | |
3 | Kalev/Cramo | 6 | 1 | 5 | 450 | 460 | −10 | |
4 | PAOK | 6 | 1 | 5 | 466 | 544 | −78 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maroussi Honda | 6 | 4 | 2 | 439 | 397 | +42 | Advance to top 16 |
2 | ĆlÄ sk WrocĆaw | 6 | 4 | 2 | 440 | 443 | −3 | |
3 | MPC Capitals | 6 | 2 | 4 | 408 | 429 | −21 | |
4 | Hapoel Tel Aviv | 6 | 2 | 4 | 408 | 426 | −18 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Rostov | 6 | 5 | 1 | 470 | 443 | +27 | Advance to top 16 |
2 | Kyiv | 6 | 5 | 1 | 476 | 409 | +67 | |
3 | Barons/LU | 6 | 1 | 5 | 455 | 489 | −34 | |
4 | Telekom Baskets Bonn | 6 | 1 | 5 | 405 | 464 | −59 |
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Joventut Badalona | 6 | 5 | 1 | 521 | 474 | +47 | Advance to top 16 |
2 | Dynamo Moscow Region | 6 | 4 | 2 | 561 | 508 | +53 | |
3 | Hapoel Galil Elyon | 6 | 2 | 4 | 529 | 556 | −27 | |
4 | BCM Gravelines | 6 | 1 | 5 | 436 | 509 | −73 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Kyiv | 6 | 4 | 2 | 490 | 454 | +36 |
2. | Dynamo Saint Petersburg | 6 | 3 | 3 | 439 | 438 | +1 |
3. | Fenerbahçe | 6 | 3 | 3 | 474 | 483 | -9 |
4. | CEZ Nymburk | 6 | 2 | 4 | 477 | 505 | -28 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Maroussi BC | 6 | 5 | 1 | 393 | 387 | +6 |
2. | RheinEnergie Köln | 6 | 4 | 2 | 458 | 426 | +32 |
3. | Cantu | 6 | 2 | 4 | 457 | 475 | -18 |
4. | Dynamo Moscow Region | 6 | 1 | 5 | 447 | 467 | -20 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Lokomotiv Rostov | 6 | 4 | 2 | 462 | 431 | +31 |
2. | Dexia Mons | 6 | 4 | 2 | 483 | 456 | +27 |
3. | KK Zadar | 6 | 2 | 4 | 487 | 464 | +23 |
4. | Slask Wroclaw | 6 | 2 | 4 | 411 | 492 | -81 |
Team | Pld | W | L | PF | PA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Khimki | 6 | 4 | 2 | 487 | 447 | +40 |
2. | Joventut Badalona | 6 | 4 | 2 | 527 | 483 | +44 |
3. | Azovmash Mariupol | 6 | 4 | 2 | 452 | 443 | +9 |
4. | Proteas EKA AEL | 6 | 0 | 6 | 486 | 579 | -93 |
Team #1 | Agg. | Team #2 | 1st leg | 2nd leg | 3rd leg |
---|---|---|---|---|---|
BC Kyiv | 2 â 1 | RheinEnergie Köln | 87 â 85 | 62 â 69 | 71 â 64 |
Lokomotiv Rostov | 0 â 2 | Joventut Badalona | 54 â 88 | 57 â 86 | |
BC Khimki | 2 â 1 | Dexia Mons | 91 â 75 | 73 â 79 | 94 â 78 |
Maroussi BC | 0 â 2 | Dynamo Saint Petersburg | 53 â 64 | 59 â 71 |
Semi-finals | Finals | |||||
April 7, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
BC Khimki | 63 | |||||
April 9, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Dynamo St. Petersburg | 61 | |||||
BC Khimki | 63 | |||||
April 7, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Joventut Badalona | 88 | |||||
BC Kyiv | 78 | |||||
Joventut Badalona | 88 | |||||
Third Place | ||||||
April 9, Kyiv, Kyiv Palace of Sports | ||||||
Dynamo St. Petersburg | 81 | |||||
BC Kyiv | 83 |