2021 Judo Grand Slam Tbilisi | |
---|---|
Venue | Tbilisi Sports Palace |
Location | Tbilisi, Georgia |
Dates | 26–28 March 2021 |
Competitors | 441 from 80 nations |
Competition at external databases | |
Links | IJF • EJU • JudoInside |
The 2021 Judo Grand Slam Tbilisi was held at the Tbilisi Sports Palace in Tbilisi, Georgia from 26 to 28 March 2021. [1] [2] [3]
* Host nation ( Georgia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia (GEO)* | 2 | 3 | 4 | 9 |
2 | Canada (CAN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Mongolia (MGL) | 2 | 0 | 2 | 4 |
4 | Italy (ITA) | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Uzbekistan (UZB) | 1 | 1 | 3 | 5 |
6 | Brazil (BRA) | 1 | 1 | 2 | 4 |
7 | China (CHN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Netherlands (NED) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Belgium (BEL) | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Kosovo (KOS) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Sweden (SWE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Russia (RUS) | 0 | 1 | 3 | 4 |
13 | Portugal (POR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | Austria (AUT) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Great Britain (GBR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Azerbaijan (AZE) | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Cuba (CUB) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hungary (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israel (ISR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia (SLO) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spain (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tajikistan (TJK) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (22 entries) | 14 | 14 | 28 | 56 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Extra-lightweight (−60 kg) | Temur Nozadze ( GEO) | Kemran Nurillaev ( UZB) | Karamat Huseynov ( AZE) |
Shahboz Saidaburorov ( TJK) | |||
Half-lightweight (−66 kg) | Sardor Nurillaev ( UZB) | Vazha Margvelashvili ( GEO) | Ganboldyn Kherlen ( MGL) |
Mikhail Pulyaev ( RUS) | |||
Lightweight (−73 kg) | Tsend-Ochiryn Tsogtbaatar ( MGL) | Arthur Margelidon ( CAN) | Aleko Mamiashvili ( GEO) |
Lasha Shavdatuashvili ( GEO) | |||
Half-middleweight (−81 kg) | Sami Chouchi ( BEL) | Shamil Borchashvili ( AUT) | Murad Fatiyev ( AZE) |
Tato Grigalashvili ( GEO) | |||
Middleweight (−90 kg) | Marcus Nyman ( SWE) | Nicholas Mungai ( ITA) | Davlat Bobonov ( UZB) |
Gantulgyn Altanbagana ( MGL) | |||
Half-heavyweight (−100 kg) | Shady El Nahas ( CAN) | Ilia Sulamanidze ( GEO) | Toma Nikiforov ( BEL) |
Muzaffarbek Turoboyev ( UZB) | |||
Heavyweight (+100 kg) | Gela Zaalishvili ( GEO) | Rafael Silva ( BRA) | Andy Granda ( CUB) |
Saba Inaneishvili ( GEO) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Extra-lightweight (−48 kg) | Mönkhbatyn Urantsetseg ( MGL) | Francesca Milani ( ITA) | Julia Figueroa ( ESP) |
Maruša Štangar ( SLO) | |||
Half-lightweight (−52 kg) | Odette Giuffrida ( ITA) | Chelsie Giles ( GBR) | Réka Pupp ( HUN) |
Joana Ramos ( POR) | |||
Lightweight (−57 kg) | Nora Gjakova ( KOS) | Eteri Liparteliani ( GEO) | Christa Deguchi ( CAN) |
Daria Kurbonmamadova ( RUS) | |||
Half-middleweight (−63 kg) | Catherine Beauchemin-Pinard ( CAN) | Yang Junxia ( CHN) | Daria Davydova ( RUS) |
Geke van den Berg ( NED) | |||
Middleweight (−70 kg) | Maria Portela ( BRA) | Madina Taimazova ( RUS) | Gulnoza Matniyazova ( UZB) |
Gabriella Willems ( BEL) | |||
Half-heavyweight (−78 kg) | Natascha Ausma ( NED) | Karen Stevenson ( NED) | Inbar Lanir ( ISR) |
Ma Zhenzhao ( CHN) | |||
Heavyweight (+78 kg) | Xu Shiyan ( CHN) | Rochele Nunes ( POR) | Maria Suelen Altheman ( BRA) |
Beatriz Souza ( BRA) |
The event was aired freely on the IJF YouTube channel.
Weight classes | Preliminaries | Final Block | |||
---|---|---|---|---|---|
Day 1 | Men: -60, -66 Women: -48, -52, -57 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 | |||
Day 2 | Men: -73, -81 Women: -63, -70 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 | |||
Day 3 | Men: -90, -100, +100 Women: -78, +78 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 |
2021 Judo Grand Slam Tbilisi | |
---|---|
Venue | Tbilisi Sports Palace |
Location | Tbilisi, Georgia |
Dates | 26–28 March 2021 |
Competitors | 441 from 80 nations |
Competition at external databases | |
Links | IJF • EJU • JudoInside |
The 2021 Judo Grand Slam Tbilisi was held at the Tbilisi Sports Palace in Tbilisi, Georgia from 26 to 28 March 2021. [1] [2] [3]
* Host nation ( Georgia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia (GEO)* | 2 | 3 | 4 | 9 |
2 | Canada (CAN) | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Mongolia (MGL) | 2 | 0 | 2 | 4 |
4 | Italy (ITA) | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Uzbekistan (UZB) | 1 | 1 | 3 | 5 |
6 | Brazil (BRA) | 1 | 1 | 2 | 4 |
7 | China (CHN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Netherlands (NED) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Belgium (BEL) | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Kosovo (KOS) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Sweden (SWE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Russia (RUS) | 0 | 1 | 3 | 4 |
13 | Portugal (POR) | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | Austria (AUT) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Great Britain (GBR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Azerbaijan (AZE) | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Cuba (CUB) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hungary (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israel (ISR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia (SLO) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spain (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tajikistan (TJK) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (22 entries) | 14 | 14 | 28 | 56 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Extra-lightweight (−60 kg) | Temur Nozadze ( GEO) | Kemran Nurillaev ( UZB) | Karamat Huseynov ( AZE) |
Shahboz Saidaburorov ( TJK) | |||
Half-lightweight (−66 kg) | Sardor Nurillaev ( UZB) | Vazha Margvelashvili ( GEO) | Ganboldyn Kherlen ( MGL) |
Mikhail Pulyaev ( RUS) | |||
Lightweight (−73 kg) | Tsend-Ochiryn Tsogtbaatar ( MGL) | Arthur Margelidon ( CAN) | Aleko Mamiashvili ( GEO) |
Lasha Shavdatuashvili ( GEO) | |||
Half-middleweight (−81 kg) | Sami Chouchi ( BEL) | Shamil Borchashvili ( AUT) | Murad Fatiyev ( AZE) |
Tato Grigalashvili ( GEO) | |||
Middleweight (−90 kg) | Marcus Nyman ( SWE) | Nicholas Mungai ( ITA) | Davlat Bobonov ( UZB) |
Gantulgyn Altanbagana ( MGL) | |||
Half-heavyweight (−100 kg) | Shady El Nahas ( CAN) | Ilia Sulamanidze ( GEO) | Toma Nikiforov ( BEL) |
Muzaffarbek Turoboyev ( UZB) | |||
Heavyweight (+100 kg) | Gela Zaalishvili ( GEO) | Rafael Silva ( BRA) | Andy Granda ( CUB) |
Saba Inaneishvili ( GEO) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Extra-lightweight (−48 kg) | Mönkhbatyn Urantsetseg ( MGL) | Francesca Milani ( ITA) | Julia Figueroa ( ESP) |
Maruša Štangar ( SLO) | |||
Half-lightweight (−52 kg) | Odette Giuffrida ( ITA) | Chelsie Giles ( GBR) | Réka Pupp ( HUN) |
Joana Ramos ( POR) | |||
Lightweight (−57 kg) | Nora Gjakova ( KOS) | Eteri Liparteliani ( GEO) | Christa Deguchi ( CAN) |
Daria Kurbonmamadova ( RUS) | |||
Half-middleweight (−63 kg) | Catherine Beauchemin-Pinard ( CAN) | Yang Junxia ( CHN) | Daria Davydova ( RUS) |
Geke van den Berg ( NED) | |||
Middleweight (−70 kg) | Maria Portela ( BRA) | Madina Taimazova ( RUS) | Gulnoza Matniyazova ( UZB) |
Gabriella Willems ( BEL) | |||
Half-heavyweight (−78 kg) | Natascha Ausma ( NED) | Karen Stevenson ( NED) | Inbar Lanir ( ISR) |
Ma Zhenzhao ( CHN) | |||
Heavyweight (+78 kg) | Xu Shiyan ( CHN) | Rochele Nunes ( POR) | Maria Suelen Altheman ( BRA) |
Beatriz Souza ( BRA) |
The event was aired freely on the IJF YouTube channel.
Weight classes | Preliminaries | Final Block | |||
---|---|---|---|---|---|
Day 1 | Men: -60, -66 Women: -48, -52, -57 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 | |||
Day 2 | Men: -73, -81 Women: -63, -70 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 | |||
Day 3 | Men: -90, -100, +100 Women: -78, +78 |
Commentated | |||
Tatami 1 | Tatami 2 | Tatami 3 |