Season | 2011–12 |
---|---|
Champions |
Douglas Haig (1st divisional title) |
Promoted |
Douglas Haig Crucero del Norte |
Relegated |
Unión (S) C.A.I. Huracán (TA) |
Top goalscorer | Juan Manuel Aróstegui (24 goals) |
←
2010–11
2012–13 → |
The 2011–12 Argentine Torneo Argentino A was the seventeenth season of third division professional football in Argentina. A total of 25 teams competed; the champion was promoted to Primera B Nacional.
Club | City | Stadium |
---|---|---|
Alumni | Villa María | Manuel Ocampo |
Central Córdoba | Santiago del Estero | Alfredo Terrara |
Central Norte | Salta | Dr. Luis Güemes |
Crucero del Norte | Garupá | Andrés Guacurarí |
Gimnasia y Tiro | Salta | Gigante del Norte |
Juventud Antoniana | Salta | Fray Honorato Pistoia |
Libertad | Sunchales | Hogar de Los Tigres |
Racing | Córdoba | Miguel Sancho |
San Martín (T) | San Miguel de Tucumán | La Ciudadela |
Sportivo Belgrano | San Francisco | Oscar Boero |
Talleres | Córdoba | La Boutique |
Tiro Federal | Rosario | Fortín de Ludueña |
Unión | Sunchales | La Fortaleza |
Club | City | Stadium |
---|---|---|
CAI | Comodoro Rivadavia | Estadio Municipal |
Cipolletti | Cipolletti | La Visera de Cemento |
Defensores de Belgrano | Villa Ramallo | Salomón Boeseldín |
Deportivo Maipú | Maipú | Higinio Sperdutti |
Douglas Haig | Pergamino | Miguel Morales |
Gimnasia y Esgrima | Concepción del Uruguay | Manuel y Ramón Núñez |
Huracán | Tres Arroyos | Roberto Lorenzo Bottino |
Juventud Unida Universitario | San Luis | Mario Diez |
Racing | Olavarría | José Buglione |
Rivadavia | Lincoln | El Coliseo |
Santamarina | Tandil | Municipal Gral. San Martín |
Unión | Mar del Plata | (None) 1 |
1 Play their home games at Estadio José María Minella.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crucero del Norte | 24 | 11 | 8 | 5 | 31 | 21 | +10 | 41 | Second Stage |
2 | San Martín (T) | 24 | 8 | 13 | 3 | 27 | 21 | +6 | 37 | |
3 | Sportivo Belgrano | 24 | 10 | 7 | 7 | 32 | 27 | +5 | 37 | |
4 | Talleres | 24 | 8 | 11 | 5 | 35 | 31 | +4 | 35 | |
5 | Racing (C) | 24 | 10 | 4 | 10 | 29 | 28 | +1 | 34 | |
6 | Central Córdoba (SdE) | 24 | 7 | 11 | 6 | 21 | 20 | +1 | 32 | |
7 | Tiro Federal | 24 | 8 | 8 | 8 | 26 | 28 | −2 | 32 | Reválida Stage |
8 | Libertad (S) | 24 | 7 | 10 | 7 | 30 | 25 | +5 | 31 | |
9 | Central Norte | 24 | 7 | 10 | 7 | 24 | 25 | −1 | 31 | |
10 | Gimnasia y Tiro | 24 | 8 | 7 | 9 | 27 | 30 | −3 | 31 | |
11 | Juventud Antoniana | 24 | 7 | 9 | 8 | 28 | 27 | +1 | 30 | |
12 | Alumni (VM) | 24 | 5 | 6 | 13 | 23 | 32 | −9 | 21 | |
13 | Unión (S) | 24 | 4 | 8 | 12 | 16 | 34 | −18 | 20 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Santamarina | 22 | 9 | 11 | 2 | 37 | 20 | +17 | 38 | Second Stage |
2 | Defensores de Belgrano (VR) | 22 | 10 | 6 | 6 | 35 | 25 | +10 | 36 | |
3 | Douglas Haig | 22 | 10 | 5 | 7 | 33 | 20 | +13 | 35 | |
4 | Racing (O) | 22 | 10 | 4 | 8 | 21 | 18 | +3 | 34 | |
5 | Unión (MdP) | 22 | 9 | 5 | 8 | 27 | 26 | +1 | 32 | |
6 | Deportivo Maipú | 22 | 8 | 7 | 7 | 21 | 21 | 0 | 31 | Reválida Stage |
7 | Huracán (TA) | 22 | 7 | 7 | 8 | 22 | 27 | −5 | 28 | |
8 | Cipolletti | 22 | 7 | 5 | 10 | 29 | 35 | −6 | 26 | |
9 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 22 | 6 | 7 | 9 | 20 | 27 | −7 | 25 | |
10 | Rivadavia (L) | 22 | 6 | 6 | 10 | 25 | 31 | −6 | 24 | |
11 | Juventud Unida Universitario | 22 | 5 | 8 | 9 | 23 | 29 | −6 | 23 | |
12 | CAI | 22 | 4 | 9 | 9 | 22 | 37 | −15 | 21 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Douglas Haig (C, P) | 10 | 6 | 3 | 1 | 19 | 9 | +10 | 21 | Primera B Nacional |
2 | Sportivo Belgrano | 10 | 6 | 2 | 2 | 18 | 10 | +8 | 20 | Fourth Stage |
3 | Crucero del Norte | 10 | 6 | 2 | 2 | 11 | 3 | +8 | 20 | |
4 | Talleres | 10 | 4 | 4 | 2 | 20 | 11 | +9 | 16 | |
5 | Santamarina | 10 | 4 | 2 | 4 | 12 | 10 | +2 | 14 | |
6 | San Martín (T) | 10 | 4 | 2 | 4 | 10 | 13 | −3 | 14 | Third Stage |
7 | Defensores de Belgrano (VR) | 10 | 2 | 4 | 4 | 8 | 10 | −2 | 10 | |
8 | Racing (O) | 10 | 3 | 1 | 6 | 9 | 17 | −8 | 10 | |
9 | Unión (MdP) | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 13 | −6 | 9 | |
10 | Racing (C) | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 16 | −6 | 8 | |
11 | Central Córdoba (SdE) | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 20 | −12 | 8 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Libertad (S) | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 13 | Second round |
2 | Central Norte | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 8 | −1 | 9 | |
3 | Unión (S) | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 | 8 | |
4 | Gimnasia y Tiro | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | Second round |
5 | Alumni (VM) | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | −1 | 8 | |
6 | Juventud Antoniana | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | −2 | 8 | Second round |
7 | Tiro Federal | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 7 | −1 | 4 |
Unión de Sunchales and Alumni de Villa María were ineligible for the Second round because they were involved in relegation.
The overall standings for the seven teams of Zone A include the regular season and the first round of the Reválida. The bottom team relegates to the Torneo Argentino B, while the next-to-last team plays the relegation play-off with a team from such category. Those two teams cannot qualify for the second round of the Reválida.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Libertad (S) | 30 | 11 | 11 | 8 | 40 | 30 | +10 | 44 | |
2 | Central Norte | 30 | 10 | 10 | 10 | 31 | 33 | −2 | 40 | |
3 | Gimnasia y Tiro | 30 | 10 | 9 | 11 | 33 | 36 | −3 | 39 | |
4 | Juventud Antoniana | 30 | 9 | 11 | 10 | 35 | 36 | −1 | 38 | |
5 | Tiro Federal | 30 | 9 | 9 | 12 | 32 | 35 | −3 | 36 | |
6 | Alumni (VM) | 30 | 7 | 8 | 15 | 35 | 45 | −10 | 29 | Torneo Argentino B relegation play-off |
7 | Unión (S) | 30 | 6 | 10 | 14 | 23 | 41 | −18 | 28 | Torneo Argentino B |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CAI | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | +5 | 12 | |
2 | Juventud Unida Universitario | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 4 | +2 | 11 | Second round |
3 | Rivadavia (L) | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | +3 | 10 | |
4 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 5 | +1 | 9 | |
5 | Cipolletti | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | |
6 | Deportivo Maipú | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | −3 | 4 | |
7 | Huracán (TA) | 6 | 0 | 2 | 4 | 0 | 9 | −9 | 2 |
CAI was ineligible for the Second round, as it was involved in relegation.
The overall standings for the seven teams of Zone B include the regular season and the first round of the Reválida. The bottom team relegates to the Torneo Argentino B, while the next-to-last team plays the relegation play-off with a team from such category. Those two teams cannot qualify for the second round of the Reválida.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Deportivo Maipú | 28 | 9 | 8 | 11 | 24 | 27 | −3 | 35 | |
2 | Rivadavia (L) | 28 | 9 | 7 | 12 | 32 | 35 | −3 | 34 | |
3 | Juventud Unida Universitario | 28 | 8 | 10 | 10 | 29 | 33 | −4 | 34 | |
4 | Cipolletti | 28 | 9 | 7 | 12 | 36 | 41 | −5 | 34 | |
5 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 28 | 8 | 10 | 10 | 26 | 32 | −6 | 34 | |
6 | CAI | 28 | 7 | 12 | 9 | 31 | 41 | −10 | 33 | Torneo Argentino B relegation play-off |
7 | Huracán (TA) | 28 | 7 | 9 | 12 | 22 | 36 | −14 | 30 | Torneo Argentino B |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Cipolletti | 2–4 | Libertad (S) | 0–2 | 2–2 |
Gimnasia (CdU) | 1–3 | Central Norte | 0–0 | 1–3 |
Gimnasia y Tiro | 0–3 | Rivadavia (L) | 0–1 | 0–2 |
Juventud Antoniana | 1–1 | Juventud Unida Universitario | 1–1 | 0–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Central Norte | 3–1 | Libertad (S) | 2–0 | 1–1 |
Juventud Unida Universitario | 3–1 | Rivadavia (L) | 0–1 | 3–0 |
The Third Stage includes the two teams qualified from the Second Stage of the Reválida, plus the six teams directly qualified to the Third Stage of the Reválida from the Second Stage of the regular season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Central Norte | 4–1 | San Martín (T) | 2–0 | 2–1 |
Juventud Unida Universitario | 4–3 | Defensores de Belgrano (VR) | 4–1 | 0–2 |
Central Córdoba (SdE) | 3–3 | Racing (O) | 2–0 | 1–3 |
Racing (C) | 3–1 | Unión (MdP) | 1–1 | 2–0 |
The Fourth Stage is played by the four winners of the Third Stage of the Reválida, plus the four teams that qualified directly to the Fourth Stage of the Reválida from the Second Stage of the regular season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Racing (O) | 4–4 | Santamarina | 2–2 | 2–2 |
Racing (C) | 2–2 | Talleres (C) | 1–1 | 1–1 |
Juventud Unida Universitario | 1–3 | Crucero del Norte | 0–1 | 1–2 |
Central Norte | 4–4 | Sportivo Belgrano | 3–2 | 1–2 |
The Fifth Stage is played by the four winners of the Fourth Stage.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Talleres (C) | 1–2 | Crucero del Norte | 0–0 | 1–2 |
Santamarina | 0–4 | Sportivo Belgrano | 0–1 | 0–3 |
The Sixth Stage is played by the two winners of the Fifth Stage.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sportivo Belgrano | 1–3 | Crucero del Norte | 1–3 | 0–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Crucero del Norte | 1–0 | Guillermo Brown | 0–0 | 1–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Deportivo Roca | 3–3 | Alumni (VM) | 2–2 | 1–1 |
San Jorge (T) | 3–2 | CAI | 0–1 | 3–1 |
Season | 2011–12 |
---|---|
Champions |
Douglas Haig (1st divisional title) |
Promoted |
Douglas Haig Crucero del Norte |
Relegated |
Unión (S) C.A.I. Huracán (TA) |
Top goalscorer | Juan Manuel Aróstegui (24 goals) |
←
2010–11
2012–13 → |
The 2011–12 Argentine Torneo Argentino A was the seventeenth season of third division professional football in Argentina. A total of 25 teams competed; the champion was promoted to Primera B Nacional.
Club | City | Stadium |
---|---|---|
Alumni | Villa María | Manuel Ocampo |
Central Córdoba | Santiago del Estero | Alfredo Terrara |
Central Norte | Salta | Dr. Luis Güemes |
Crucero del Norte | Garupá | Andrés Guacurarí |
Gimnasia y Tiro | Salta | Gigante del Norte |
Juventud Antoniana | Salta | Fray Honorato Pistoia |
Libertad | Sunchales | Hogar de Los Tigres |
Racing | Córdoba | Miguel Sancho |
San Martín (T) | San Miguel de Tucumán | La Ciudadela |
Sportivo Belgrano | San Francisco | Oscar Boero |
Talleres | Córdoba | La Boutique |
Tiro Federal | Rosario | Fortín de Ludueña |
Unión | Sunchales | La Fortaleza |
Club | City | Stadium |
---|---|---|
CAI | Comodoro Rivadavia | Estadio Municipal |
Cipolletti | Cipolletti | La Visera de Cemento |
Defensores de Belgrano | Villa Ramallo | Salomón Boeseldín |
Deportivo Maipú | Maipú | Higinio Sperdutti |
Douglas Haig | Pergamino | Miguel Morales |
Gimnasia y Esgrima | Concepción del Uruguay | Manuel y Ramón Núñez |
Huracán | Tres Arroyos | Roberto Lorenzo Bottino |
Juventud Unida Universitario | San Luis | Mario Diez |
Racing | Olavarría | José Buglione |
Rivadavia | Lincoln | El Coliseo |
Santamarina | Tandil | Municipal Gral. San Martín |
Unión | Mar del Plata | (None) 1 |
1 Play their home games at Estadio José María Minella.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Crucero del Norte | 24 | 11 | 8 | 5 | 31 | 21 | +10 | 41 | Second Stage |
2 | San Martín (T) | 24 | 8 | 13 | 3 | 27 | 21 | +6 | 37 | |
3 | Sportivo Belgrano | 24 | 10 | 7 | 7 | 32 | 27 | +5 | 37 | |
4 | Talleres | 24 | 8 | 11 | 5 | 35 | 31 | +4 | 35 | |
5 | Racing (C) | 24 | 10 | 4 | 10 | 29 | 28 | +1 | 34 | |
6 | Central Córdoba (SdE) | 24 | 7 | 11 | 6 | 21 | 20 | +1 | 32 | |
7 | Tiro Federal | 24 | 8 | 8 | 8 | 26 | 28 | −2 | 32 | Reválida Stage |
8 | Libertad (S) | 24 | 7 | 10 | 7 | 30 | 25 | +5 | 31 | |
9 | Central Norte | 24 | 7 | 10 | 7 | 24 | 25 | −1 | 31 | |
10 | Gimnasia y Tiro | 24 | 8 | 7 | 9 | 27 | 30 | −3 | 31 | |
11 | Juventud Antoniana | 24 | 7 | 9 | 8 | 28 | 27 | +1 | 30 | |
12 | Alumni (VM) | 24 | 5 | 6 | 13 | 23 | 32 | −9 | 21 | |
13 | Unión (S) | 24 | 4 | 8 | 12 | 16 | 34 | −18 | 20 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Santamarina | 22 | 9 | 11 | 2 | 37 | 20 | +17 | 38 | Second Stage |
2 | Defensores de Belgrano (VR) | 22 | 10 | 6 | 6 | 35 | 25 | +10 | 36 | |
3 | Douglas Haig | 22 | 10 | 5 | 7 | 33 | 20 | +13 | 35 | |
4 | Racing (O) | 22 | 10 | 4 | 8 | 21 | 18 | +3 | 34 | |
5 | Unión (MdP) | 22 | 9 | 5 | 8 | 27 | 26 | +1 | 32 | |
6 | Deportivo Maipú | 22 | 8 | 7 | 7 | 21 | 21 | 0 | 31 | Reválida Stage |
7 | Huracán (TA) | 22 | 7 | 7 | 8 | 22 | 27 | −5 | 28 | |
8 | Cipolletti | 22 | 7 | 5 | 10 | 29 | 35 | −6 | 26 | |
9 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 22 | 6 | 7 | 9 | 20 | 27 | −7 | 25 | |
10 | Rivadavia (L) | 22 | 6 | 6 | 10 | 25 | 31 | −6 | 24 | |
11 | Juventud Unida Universitario | 22 | 5 | 8 | 9 | 23 | 29 | −6 | 23 | |
12 | CAI | 22 | 4 | 9 | 9 | 22 | 37 | −15 | 21 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Douglas Haig (C, P) | 10 | 6 | 3 | 1 | 19 | 9 | +10 | 21 | Primera B Nacional |
2 | Sportivo Belgrano | 10 | 6 | 2 | 2 | 18 | 10 | +8 | 20 | Fourth Stage |
3 | Crucero del Norte | 10 | 6 | 2 | 2 | 11 | 3 | +8 | 20 | |
4 | Talleres | 10 | 4 | 4 | 2 | 20 | 11 | +9 | 16 | |
5 | Santamarina | 10 | 4 | 2 | 4 | 12 | 10 | +2 | 14 | |
6 | San Martín (T) | 10 | 4 | 2 | 4 | 10 | 13 | −3 | 14 | Third Stage |
7 | Defensores de Belgrano (VR) | 10 | 2 | 4 | 4 | 8 | 10 | −2 | 10 | |
8 | Racing (O) | 10 | 3 | 1 | 6 | 9 | 17 | −8 | 10 | |
9 | Unión (MdP) | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 13 | −6 | 9 | |
10 | Racing (C) | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 16 | −6 | 8 | |
11 | Central Córdoba (SdE) | 10 | 2 | 2 | 6 | 8 | 20 | −12 | 8 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Libertad (S) | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 5 | +5 | 13 | Second round |
2 | Central Norte | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 8 | −1 | 9 | |
3 | Unión (S) | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 | 8 | |
4 | Gimnasia y Tiro | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | Second round |
5 | Alumni (VM) | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | −1 | 8 | |
6 | Juventud Antoniana | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 9 | −2 | 8 | Second round |
7 | Tiro Federal | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 7 | −1 | 4 |
Unión de Sunchales and Alumni de Villa María were ineligible for the Second round because they were involved in relegation.
The overall standings for the seven teams of Zone A include the regular season and the first round of the Reválida. The bottom team relegates to the Torneo Argentino B, while the next-to-last team plays the relegation play-off with a team from such category. Those two teams cannot qualify for the second round of the Reválida.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Libertad (S) | 30 | 11 | 11 | 8 | 40 | 30 | +10 | 44 | |
2 | Central Norte | 30 | 10 | 10 | 10 | 31 | 33 | −2 | 40 | |
3 | Gimnasia y Tiro | 30 | 10 | 9 | 11 | 33 | 36 | −3 | 39 | |
4 | Juventud Antoniana | 30 | 9 | 11 | 10 | 35 | 36 | −1 | 38 | |
5 | Tiro Federal | 30 | 9 | 9 | 12 | 32 | 35 | −3 | 36 | |
6 | Alumni (VM) | 30 | 7 | 8 | 15 | 35 | 45 | −10 | 29 | Torneo Argentino B relegation play-off |
7 | Unión (S) | 30 | 6 | 10 | 14 | 23 | 41 | −18 | 28 | Torneo Argentino B |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CAI | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | +5 | 12 | |
2 | Juventud Unida Universitario | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 4 | +2 | 11 | Second round |
3 | Rivadavia (L) | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | +3 | 10 | |
4 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 5 | +1 | 9 | |
5 | Cipolletti | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | |
6 | Deportivo Maipú | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | −3 | 4 | |
7 | Huracán (TA) | 6 | 0 | 2 | 4 | 0 | 9 | −9 | 2 |
CAI was ineligible for the Second round, as it was involved in relegation.
The overall standings for the seven teams of Zone B include the regular season and the first round of the Reválida. The bottom team relegates to the Torneo Argentino B, while the next-to-last team plays the relegation play-off with a team from such category. Those two teams cannot qualify for the second round of the Reválida.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Deportivo Maipú | 28 | 9 | 8 | 11 | 24 | 27 | −3 | 35 | |
2 | Rivadavia (L) | 28 | 9 | 7 | 12 | 32 | 35 | −3 | 34 | |
3 | Juventud Unida Universitario | 28 | 8 | 10 | 10 | 29 | 33 | −4 | 34 | |
4 | Cipolletti | 28 | 9 | 7 | 12 | 36 | 41 | −5 | 34 | |
5 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 28 | 8 | 10 | 10 | 26 | 32 | −6 | 34 | |
6 | CAI | 28 | 7 | 12 | 9 | 31 | 41 | −10 | 33 | Torneo Argentino B relegation play-off |
7 | Huracán (TA) | 28 | 7 | 9 | 12 | 22 | 36 | −14 | 30 | Torneo Argentino B |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Cipolletti | 2–4 | Libertad (S) | 0–2 | 2–2 |
Gimnasia (CdU) | 1–3 | Central Norte | 0–0 | 1–3 |
Gimnasia y Tiro | 0–3 | Rivadavia (L) | 0–1 | 0–2 |
Juventud Antoniana | 1–1 | Juventud Unida Universitario | 1–1 | 0–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Central Norte | 3–1 | Libertad (S) | 2–0 | 1–1 |
Juventud Unida Universitario | 3–1 | Rivadavia (L) | 0–1 | 3–0 |
The Third Stage includes the two teams qualified from the Second Stage of the Reválida, plus the six teams directly qualified to the Third Stage of the Reválida from the Second Stage of the regular season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Central Norte | 4–1 | San Martín (T) | 2–0 | 2–1 |
Juventud Unida Universitario | 4–3 | Defensores de Belgrano (VR) | 4–1 | 0–2 |
Central Córdoba (SdE) | 3–3 | Racing (O) | 2–0 | 1–3 |
Racing (C) | 3–1 | Unión (MdP) | 1–1 | 2–0 |
The Fourth Stage is played by the four winners of the Third Stage of the Reválida, plus the four teams that qualified directly to the Fourth Stage of the Reválida from the Second Stage of the regular season.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Racing (O) | 4–4 | Santamarina | 2–2 | 2–2 |
Racing (C) | 2–2 | Talleres (C) | 1–1 | 1–1 |
Juventud Unida Universitario | 1–3 | Crucero del Norte | 0–1 | 1–2 |
Central Norte | 4–4 | Sportivo Belgrano | 3–2 | 1–2 |
The Fifth Stage is played by the four winners of the Fourth Stage.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Talleres (C) | 1–2 | Crucero del Norte | 0–0 | 1–2 |
Santamarina | 0–4 | Sportivo Belgrano | 0–1 | 0–3 |
The Sixth Stage is played by the two winners of the Fifth Stage.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sportivo Belgrano | 1–3 | Crucero del Norte | 1–3 | 0–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Crucero del Norte | 1–0 | Guillermo Brown | 0–0 | 1–0 |
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Deportivo Roca | 3–3 | Alumni (VM) | 2–2 | 1–1 |
San Jorge (T) | 3–2 | CAI | 0–1 | 3–1 |