This is a list of division winners and playoff matches in the regionally organized Eccellenza 2009–2010, which is the 6th level of Italian football.
Region/Girone | Promoted in Serie D | National Playoffs | Promotion to Serie D after the play-offs |
---|---|---|---|
Abruzzo | Teramo | Mosciano | - |
Basilicata | Fortis Murgia | Angelo Cristofaro | - |
Calabria | Omega Bagaladi | Scalea | - |
Campania Girone A | Atletico Nola | Arzanese | - |
Campania Girone B | Battipagliese | Ebolitana | Ebolitana |
Emilia-Romagna Girone A | G.S. Bagnolese | Virtus Pavullese | - |
Emilia-Romagna Girone B | Forlì | Cesenatico | Cesenatico |
Friuli-Venezia Giulia | Torviscosa | Kras | Kras |
Lazio Girone A | Fidene | Anziolavinio | Anziolavinio |
Lazio Girone B | Zagarolo | Cavese | - |
Liguria | Sanremese | Caperanese | Caperanese |
Lombardia Girone A | Calcio Saronno | Verbano | - |
Lombardia Girone B | Seregno | Folgore Verano | - |
Lombardia Girone C | Rudianese | Castiglione Savoia | Castiglione Savoia |
Marche | Sambenedettese | Jesina | - |
Molise |
Venafro
Capriatese |
Real Isernia | - |
Piemonte Girone A | Saint-Christophe | Santhià | - |
Piemonte Girone B | Asti | Novese | - |
Puglia | Nardò | Fortis Trani | Fortis Trani |
Sardegna | Porto Torres | Castiadas | - |
Sicilia Girone A | Marsala | Kamarat | - |
Sicilia Girone B | Acireale | Noto | - |
Toscana Girone A | Tuttocuoio | Camaiore | - |
Toscana Girone B | Pianese | Pistoiese | - |
Trentino-Alto Adige | Trento | Fersina | - |
Umbria | Todi | Voluntas Spoleto | - |
Veneto Girone A | Legnago Salus | Castelnuovo Sandrà | - |
Veneto Girone B | Opitergina | Sottomarina Lido | - |
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Teramo (C) | 73 | 34 | 22 | 8 | 4 | 54 | 23 | +31 | Promotion to the Serie D | |
2. | Montesilvano | 64 1 | 34 | 19 | 9 | 6 | 49 | 31 | +18 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Mosciano | 62 | 34 | 17 | 10 | 7 | 47 | 23 | +24 | Eliminated in National play-off | |
4. | Castel di Sangro | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 39 | 22 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
5. | Alba Adriatica | 55 | 34 | 14 | 13 | 7 | 38 | 24 | +14 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | San Nicolò | 48 | 34 | 12 | 12 | 10 | 53 | 39 | +14 | ||
7. | Pineto | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 24 | 31 | −7 | ||
8. | Cologna Paese | 41 | 34 | 8 | 17 | 9 | 36 | 33 | +3 | ||
9. | Sporting Scalo | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 34 | 48 | −14 | ||
10. | Francavilla | 41 | 34 | 11 | 8 | 15 | 39 | 46 | −7 | ||
11. | Angizia Luco | 40 | 34 | 9 | 13 | 12 | 37 | 42 | −5 | ||
12. | Rosetana | 40 | 34 | 10 | 10 | 14 | 34 | 43 | −9 | ||
13. | Montorio | 39 | 34 | 8 | 15 | 11 | 30 | 30 | +0 | ||
14. | Spal Lanciano | 37 | 34 | 8 | 13 | 13 | 31 | 38 | −7 | Winner of relegation play-off | |
15. | Guardiagrele | 35 | 34 | 8 | 11 | 15 | 22 | 32 | −10 | Winner of relegation play-off | |
16. | Penne | 35 | 34 | 7 | 14 | 13 | 33 | 49 | −16 | Relegation to the Promozione | |
17. | San Nicola Sulmona | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 30 | 49 | −19 | Relegation to the Promozione | |
18. | Notaresco | 26 | 34 | 4 | 14 | 16 | 25 | 49 | −24 | Relegation to the Promozione |
1. ^ Montesilvano deducted one point.
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Alba Adriatica | 1–1 | Montesilvano | |
Castel di Sangro | 1–1 | Mosciano | |
Montesilvano | 1–2 | Alba Adriatica | |
Mosciano | 1–0 | Castel di Sangro |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Mosciano | 3–2 | Alba Adriatica |
Mosciano qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
San Nicola Sulmona | 0–1 | Spal Lanciano | |
Penne | 0–0 | Guardiagrele | |
Spal Lanciano | 1–1 | San Nicola Sulmona | |
Guardiagrele | 0 – 0 h.c. | Penne |
San Nicola Sulmona and Penne relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fortis Murgia (C) | 64 | 30 | 18 | 10 | 2 | 63 | 19 | +44 | Promotion to the Serie D | |
2. | Angelo Cristofaro | 60 | 30 | 18 | 6 | 6 | 59 | 24 | +35 | Eliminated from National play-off | |
3. | Ruggiero Valdiano | 54 | 30 | 16 | 6 | 8 | 56 | 26 | +30 | Eliminated from Regional play-off | |
4. | Atella M. Vulture | 52 | 30 | 15 | 7 | 8 | 59 | 28 | +31 | Eliminated from Regional play-off | |
5. | Ricigliano | 52 | 30 | 14 | 10 | 6 | 44 | 18 | +26 | Eliminated from Regional play-off | |
6. | Borussia Pleiade | 50 | 30 | 15 | 5 | 10 | 48 | 28 | +20 | ||
7. | Viggiano | 46 | 30 | 12 | 10 | 8 | 48 | 33 | +15 | ||
8. | Murese Aurora | 44 | 30 | 11 | 11 | 8 | 43 | 26 | +7 | ||
9. | Vultur Rionero | 42 | 30 | 12 | 6 | 12 | 49 | 40 | +9 | ||
10. | Policoro | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 42 | 29 | +13 | ||
11. | Real Tolve | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 48 | 35 | +13 | ||
12. | Banzi | 37 | 30 | 9 | 10 | 11 | 44 | 44 | +0 | Relegation to the Promozione | |
13. | Picerno | 32 | 30 | 9 | 5 | 16 | 45 | 51 | −6 | Winner of relegation play-off | |
14. | Avigliano | 27 | 30 | 6 | 9 | 15 | 33 | 41 | −8 | Winner of relegation play-off | |
15. | Ferrandina | 19 1 | 30 | 5 | 5 | 20 | 29 | 96 | −67 | Winner of relegation play-off | |
16. | Irsinese | 2 1 | 30 | 1 | 0 | 29 | 7 | 179 | −172 | Relegation to the Promozione |
1. ^ Ferrandina and Irsinese deducted one point.
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Ricigliano | 2–5 | Angelo Cristofaro | |
Atella M. Vulture | 3–2 | Ruggiero Valdiano | |
Angelo Cristofaro | 2–3 | Ricigliano | |
Ruggiero Valdiano | 1–1 | Atella M. Vulture |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Angelo Cristofaro | 1–1 h.c. | Atella M. Vulture |
Angelo Cristofaro qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Ferrandina | 2–2 | Banzi | |
Avigliano | 1–1 | Az Picerno | |
Banzi | 0–1 | Ferrandina | |
Az Picerno | 1–3 | Avigliano |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Banzi | 2–3 (aet) | Az Picerno |
Banzi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Omega Bagaladi (C) | 56 | 30 | 16 | 8 | 6 | 45 | 26 | +19 | Promotion to the Serie D | |
2. | Comprensorio Montalto Uffugo | 53 | 30 | 15 | 8 | 7 | 44 | 27 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Acri | 51 2 | 30 | 15 | 8 | 7 | 40 | 22 | +18 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Palmese | 51 | 30 | 14 | 9 | 7 | 43 | 26 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
5. | Scalea | 50 1 | 30 | 14 | 9 | 7 | 35 | 22 | +13 | Eliminated in National play-off | |
6. | Rende | 50 | 30 | 13 | 11 | 6 | 30 | 17 | +13 | ||
7. | Nuova Gioiese | 46 | 30 | 11 | 13 | 6 | 31 | 22 | +9 | ||
8. | Melitese | 43 | 30 | 12 | 7 | 11 | 36 | 31 | +5 | ||
9. | Bovalinese | 41 | 30 | 10 | 11 | 9 | 22 | 25 | −3 | ||
10. | Soverato V. | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 32 | 33 | −1 | ||
11. | Isola Capo Rizzuto | 36 | 30 | 10 | 6 | 14 | 21 | 29 | −8 | ||
12. | Cutro | 35 | 30 | 9 | 8 | 13 | 33 | 37 | −4 | ||
13. | Roccella | 31 | 30 | 6 | 13 | 11 | 22 | 23 | −1 | Winner of relegation play-off | |
14. | Città Amantea | 28 | 30 | 5 | 13 | 12 | 26 | 47 | −21 | Relegation to the Promozione | |
15. | Gallicese | 22 | 30 | 4 | 10 | 16 | 25 | 48 | −23 | Relegation to the Promozione | |
16. | Praia | 12 1 | 30 | 3 | 4 | 23 | 22 | 72 | −50 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Scalea | 2–1 | Rende |
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Scalea | 1–1 | Montalto Uffugo | |
Palmese | 2–2 | Acri | |
Montalto Uffugo | 1–3 | Scalea | |
Acri | 1–0 | Palmese |
Final
Results | |||
---|---|---|---|
Scalea | 3–1 | Acri | |
Acri | 0–0 | Scalea |
Scalea qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Città di Amantea | 1–2 | Roccella | |
Roccella | 1–1 | Città di Amantea |
Città di Amantea relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Atletico Nola (C) | 61 | 28 | 18 | 7 | 3 | 66 | 26 | +13 | Promotion to the Serie D | |
2. | Internapoli Camaldoli | 57 | 28 | 16 | 9 | 3 | 58 | 24 | +34 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Arzanese | 56 | 28 | 17 | 5 | 6 | 58 | 27 | +31 | Promotion to the Serie D 2 | |
4. | CTL Campania 1 | 48 | 28 | 13 | 9 | 6 | 30 | 17 | +13 | ||
5. | Quarto | 48 | 28 | 14 | 6 | 8 | 45 | 38 | +7 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | Libertas Stabia | 46 | 28 | 13 | 7 | 8 | 50 | 46 | +4 | ||
7. | Gladiator | 39 | 28 | 9 | 12 | 7 | 33 | 30 | +3 | ||
8. | Stasia Soccer | 32 | 28 | 7 | 11 | 10 | 31 | 42 | −11 | ||
9. | Giugliano | 31 | 28 | 7 | 10 | 11 | 20 | 29 | −9 | ||
10. | Monte di Procida Cappella | 30 | 28 | 9 | 3 | 16 | 37 | 42 | −5 | ||
11. | Alba Sannio | 28 | 28 | 5 | 13 | 10 | 26 | 37 | −11 | ||
12. | Virtus Volla | 27 | 28 | 7 | 6 | 15 | 20 | 28 | −8 | ||
13. | Rita Ercolano | 27 | 28 | 7 | 6 | 15 | 28 | 46 | −18 | Winner of relegation play-off | |
14. | Parete | 25 | 28 | 5 | 10 | 13 | 19 | 44 | −25 | Relegation to the Promozione | |
15. | Real Boschese | 16 | 28 | 4 | 4 | 20 | 19 | 64 | −45 | Relegation to the Promozione | |
16. | Savoia | Retired | Relegation to the Promozione |
Semi-final
Result | |||
---|---|---|---|
Internapoli Camaldoli | 0–0 h.c. | Quarto |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Internapoli Camaldoli | 0–1 | Arzanese |
Arzanese qualified to the National play-off.
Result | |||
---|---|---|---|
Rita Ercolano | 1–0 | Parete |
Parete relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Battipagliese (C) | 72 | 30 | 22 | 6 | 2 | 44 | 14 | +40 | Promotion to the Serie D | |
2. | Ebolitana | 69 | 30 | 21 | 6 | 3 | 69 | 30 | +39 | Winner of National play-off | |
3. | Vis Nocera Superiore | 59 | 30 | 18 | 5 | 7 | 44 | 35 | +9 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Ippogrifo Sarno 1 | 49 | 30 | 15 | 4 | 11 | 43 | 39 | +4 | ||
5. | Agropoli 1 | 46 | 30 | 13 | 7 | 10 | 38 | 32 | +6 | ||
6. | Campagna | 38 | 30 | 11 | 5 | 14 | 39 | 43 | −4 | ||
7. | Gelbison | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 41 | 45 | −4 | ||
8. | Real Poseidon | 37 | 30 | 10 | 7 | 13 | 36 | 42 | −6 | ||
9. | Serino | 37 | 30 | 9 | 10 | 11 | 35 | 42 | −7 | ||
10. | Castel San Giorgio | 36 | 30 | 9 | 9 | 12 | 22 | 26 | −4 | ||
11. | G. Ferrini Benevento | 35 | 30 | 9 | 8 | 13 | 32 | 36 | −4 | ||
12. | Baia | 34 | 30 | 7 | 13 | 10 | 37 | 36 | +1 | Relegation to the Promozione | |
13. | Solofra | 31 | 30 | 5 | 16 | 9 | 32 | 33 | −1 | Winner of relegation play-off | |
14. | Striano | 30 | 30 | 7 | 9 | 14 | 32 | 50 | −18 | Relegation to the Promozione | |
15. | Real Irpina | 27 | 30 | 7 | 6 | 17 | 36 | 47 | −11 | Winner of relegation play-off | |
16. | Felice Scandone Montella | 22 | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | 64 | −29 | Relegation to the Promozione |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Ebolitana | 0–0 h.c. | Vis Nocera Superiore |
Ebolitana qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Baia 2006 | 1–3 | Real Irpinia | |
Solofra | 1–1 h.c. | Striano |
Baia 2006 and Striano relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | G.S. Bagnolese (C) | 72 | 34 | 21 | 9 | 4 | 67 | 28 | +39 | Promotion to the Serie D | |
2. | Virtus Pavullese | 72 | 34 | 22 | 6 | 6 | 58 | 34 | +24 | Promotion to the Serie D 1 | |
3. | Fidenza | 71 | 34 | 19 | 11 | 4 | 59 | 28 | +31 | ||
4. | Pallavicino | 65 | 34 | 18 | 11 | 5 | 63 | 40 | +23 | ||
5. | San Felice | 65 | 34 | 19 | 8 | 7 | 53 | 32 | +21 | ||
6. | Colorno | 51 | 34 | 13 | 12 | 9 | 49 | 35 | +14 | ||
7. | Polinago | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 39 | 45 | −6 | ||
8. | Terme Monticelli | 44 | 34 | 11 | 11 | 12 | 42 | 41 | +1 | ||
9. | Scandiano | 43 | 34 | 11 | 10 | 13 | 36 | 37 | −1 | ||
10. | Traversetolo | 42 | 34 | 12 | 6 | 16 | 40 | 46 | −6 | ||
11. | Solierese | 42 | 34 | 11 | 9 | 14 | 29 | 40 | −11 | ||
12. | Crevalcore | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 38 | 44 | −6 | ||
13. | Meletolese | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 29 | 39 | −10 | Relegation to the Promozione | |
14. | Formigine | 37 | 34 | 8 | 13 | 13 | 31 | 45 | −14 | Winner of relegation play-off | |
15. | Reno Centese | 36 | 34 | 9 | 9 | 16 | 40 | 50 | −10 | Relegation to the Promozione 1 | |
16. | UC Casalese | 33 | 34 | 9 | 6 | 19 | 36 | 49 | −13 | Winner of relegation play-off | |
17. | Fiorano | 21 | 34 | 4 | 9 | 21 | 32 | 55 | −33 | Relegation to the Promozione | |
18. | Malba | 16 | 34 | 4 | 4 | 26 | 29 | 80 | −51 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Bagnolese | 1–0 | Virtus Pavullese |
Bagnolese promoted to the Serie D while Virtus Pavullese qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Casalese | 1–0 | Meletolese | |
Reno Centese | 0–0 | Formigine | |
Meletolese | 1–3 | Casalese | |
Formigine | 2–0 | Reno Centese |
Meletolese and Reno Centese relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Forlì (C) | 76 | 32 | 23 | 7 | 2 | 77 | 24 | +53 | Promotion in the Serie D | |
2. | Cesenatico | 68 | 32 | 20 | 8 | 4 | 54 | 30 | +24 | Winner of National play-off | |
3. | Copparese | 55 | 32 | 14 | 13 | 5 | 47 | 39 | +8 | ||
4. | Massalombarda | 54 | 32 | 13 | 15 | 4 | 48 | 37 | +11 | ||
5. | Cervia | 46 | 32 | 11 | 13 | 8 | 45 | 42 | +3 | ||
6. | Il Senio | 45 | 32 | 12 | 9 | 11 | 44 | 35 | +11 | ||
7. | Savignanese | 45 | 32 | 10 | 15 | 7 | 46 | 43 | +3 | ||
8. | Imolese | 44 | 32 | 12 | 8 | 12 | 43 | 45 | −2 | ||
9. | Del Conca | 42 | 32 | 10 | 12 | 10 | 41 | 37 | +4 | ||
10. | Faenza | 40 | 32 | 8 | 16 | 8 | 28 | 25 | +3 | ||
11. | Sasso Marconi | 38 | 32 | 8 | 14 | 10 | 35 | 36 | −1 | ||
12. | Loops Ribelle | 38 | 32 | 9 | 11 | 12 | 27 | 34 | −7 | ||
13. | Stuoie Baracca Lugo | 33 | 32 | 7 | 12 | 13 | 30 | 35 | −5 | Relegation to the Promozione | |
14. | Comacchio Lidi | 29 | 32 | 5 | 14 | 13 | 30 | 41 | −11 | Relegation to the Promozione 1 | |
15. | Torconca Cattolica | 27 | 32 | 6 | 9 | 17 | 32 | 57 | −25 | Winner of relegation play-off | |
16. | Verucchio | 25 | 32 | 5 | 10 | 17 | 31 | 49 | −18 | Winner of relegation play-off | |
17. | Argentana | 14 | 32 | 2 | 8 | 22 | 20 | 67 | −47 | Relegation to the Promozione | |
18. | Boca San Lazzaro | Retired | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Verucchio | 0–0 | Stuoie Baracca Lugo | |
Torconca | 1–0 | Comacchio Lidi | |
Stuoie Baracca Lugo | 1–2 | Verucchio | |
Comacchio Lidi | 1–2 | Torconca |
Stuoie Baracca Lugo and Comacchio Lidi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Torviscosa (C) | 62 | 30 | 18 | 8 | 4 | 38 | 14 | +24 | Promotion to the Serie D | |
2. | Kras Repen | 60 | 30 | 19 | 3 | 8 | 54 | 27 | +27 | Winner of National play-off | |
3. | Pro Cervignano | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 36 | 22 | +14 | ||
4. | Virtus Corno | 44 | 30 | 10 | 14 | 6 | 33 | 30 | +3 | ||
5. | Tricesimo | 41 | 30 | 10 | 11 | 9 | 24 | 26 | −2 | ||
6. | Fincantieri | 40 | 30 | 9 | 13 | 8 | 36 | 28 | +8 | ||
7. | San Luigi | 40 | 30 | 9 | 13 | 8 | 41 | 36 | +5 | ||
8. | ASD Fontanafredda | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 29 | 24 | +5 | ||
9. | Azzanese | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 39 | 37 | +2 | ||
10. | Muggia | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 33 | 33 | +0 | ||
11. | Pro Fagagna | 39 | 30 | 9 | 12 | 9 | 30 | 28 | +2 | ||
12. | Tolmezzo | 36 | 30 | 8 | 12 | 10 | 27 | 27 | +0 | Winner of relegation play-off | |
13. | Monfalcone | 33 | 30 | 7 | 12 | 11 | 22 | 26 | −4 | Winner of relegation play-off | |
14. | Sevegliano | 30 | 30 | 6 | 12 | 12 | 20 | 36 | −16 | Relegation to the Promozione | |
15. | Rivignano | 23 | 30 | 6 | 5 | 19 | 19 | 50 | −31 | Relegation to the Promozione | |
16. | Sarone | 17 | 30 | 3 | 8 | 19 | 21 | 58 | −37 | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Rivignano | 1–2 | Tolmezzo | |
Sevegliano | 0–0 | Monfalcone | |
Tolmezzo | 1–1 | Rivignano | |
Monfalcone | 1–0 | Sevegliano |
Rivignano and Sevegliano relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fidene (C) | 70 | 34 | 21 | 7 | 6 | 69 | 28 | +41 | Promotion to the Serie D | |
2. | Anziolavinio | 70 | 34 | 21 | 7 | 6 | 70 | 37 | +33 | Winner of National play-off | |
3. | Albalonga | 64 | 34 | 19 | 7 | 8 | 73 | 42 | +31 | ||
4. | Diana Nemi | 56 | 34 | 15 | 11 | 8 | 48 | 37 | +11 | ||
5. | Fregene | 56 | 34 | 15 | 11 | 8 | 60 | 49 | +11 | ||
6. | Real Pomezia | 53 | 34 | 14 | 11 | 9 | 62 | 40 | +22 | ||
7. | Pescatori Ostia | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 44 | 42 | +2 | ||
8. | Ostiamare | 51 | 34 | 13 | 12 | 9 | 53 | 40 | +13 | ||
9. | Vigor Cisterna | 46 2 | 34 | 14 | 7 | 13 | 53 | 47 | +6 | ||
10. | Civitavecchia | 46 | 34 | 11 | 13 | 10 | 37 | 33 | +4 | ||
11. | Cecchina Al.Pa. | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 39 | 35 | +4 | ||
12. | Giada Maccarese | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 54 | 52 | +2 | ||
13. | Fiumicino | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 41 | 56 | −15 | ||
14. | Stella Polare | 42 | 34 | 9 | 15 | 10 | 49 | 46 | +3 | Winner of relegation play-off | |
15. | Monterosi | 36 | 34 | 9 | 9 | 16 | 33 | 51 | −18 | Relegation to the Promozione | |
16. | Virtus Bagnoregio 1 | 24 | 34 | 5 | 9 | 20 | 39 | 67 | −28 | Relegation to the Promozione | |
17. | VJS Velletri | 20 | 34 | 3 | 11 | 20 | 23 | 50 | −27 | Relegation to the Promozione | |
18. | Tanas Casalotti | 9 | 34 | 2 | 3 | 29 | 16 | 111 | −95 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Fidene | 0–0 (aet) 4–3 (p) |
Anziolavinio |
Fidene promoted to the Serie D while Anziolavinio qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Monterosi | 0–1 | Stella Polare | |
Stella Polare | 2–0 | Monterosi |
Monterosi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Zagarolo (C) | 72 | 34 | 21 | 9 | 4 | 60 | 32 | +28 | Promotion in the Serie D | |
2. | Cavese 1919 | 68 | 34 | 20 | 8 | 6 | 67 | 39 | +28 | Eliminated in National play-off | |
3. | Lupa Frascati | 61 | 34 | 16 | 13 | 5 | 59 | 30 | +29 | ||
4. | Palestrina | 55 | 34 | 15 | 10 | 9 | 49 | 39 | +10 | ||
5. | Formia | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 48 | 43 | +5 | ||
6. | Vis Empolitana | 50 | 34 | 12 | 14 | 8 | 56 | 40 | +16 | ||
7. | Vis Artena | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 58 | 53 | +5 | ||
8. | Ceccano | 46 | 34 | 12 | 12 | 10 | 41 | 50 | −9 | ||
9. | Sora | 45 | 34 | 12 | 9 | 13 | 51 | 52 | −1 | ||
10. | Nuova Tor Tre Teste | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 41 | 45 | −4 | ||
11. | Tor Lupara | 42 | 34 | 11 | 9 | 14 | 53 | 55 | −2 | ||
12. | Roviano Team Service | 42 | 34 | 10 | 12 | 12 | 42 | 51 | −9 | ||
13. | La Lucca | 39 | 34 | 8 | 15 | 11 | 37 | 40 | −3 | Winner of relegation play-off | |
14. | Terracina | 38 | 34 | 9 | 11 | 14 | 39 | 42 | −3 | Winner of relegation play-off | |
15. | Torrenova | 35 | 34 | 9 | 8 | 17 | 45 | 61 | −16 | Relegation to the Promozione | |
16. | Colleferro | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 40 | 55 | −15 | Relegation to the Promozione | |
17. | Villanova | 30 | 34 | 6 | 12 | 16 | 27 | 42 | −15 | Relegation to the Promozione | |
18. | Ciampino | 17 | 34 | 3 | 8 | 23 | 27 | 70 | −43 | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Colleferro | 1–3 | La Lucca | |
Torrenova | 0–0 | Terracina | |
La Lucca | 2–2 | Colleferro | |
Terracina | 1–0 | Torrenova |
Colleferro and Torrenova relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sanremese (C) | 76 | 30 | 24 | 4 | 2 | 67 | 19 | +48 | Promotion in the Lega Pro Seconda Divisione | |
2. | Caperanese | 69 | 30 | 21 | 6 | 3 | 69 | 27 | +42 | Winner of National play-off | |
3. | Sestri Levante | 63 | 30 | 20 | 3 | 7 | 73 | 33 | +40 | ||
4. | Bogliasco | 51 | 30 | 15 | 6 | 9 | 59 | 41 | +18 | ||
5. | Rapallo | 51 | 30 | 16 | 3 | 11 | 47 | 36 | +11 | ||
6. | Busalla | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 47 | 45 | +2 | ||
7. | Ventimiglia | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 49 | 49 | +0 | ||
8. | Cairese | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 45 | 51 | −6 | ||
9. | Pontedecimo | 35 | 30 | 8 | 11 | 11 | 40 | 54 | −14 | ||
10. | Fontanabuona | 34 | 30 | 7 | 13 | 10 | 33 | 47 | −14 | ||
11. | Loanesi | 34 | 30 | 9 | 7 | 14 | 49 | 51 | −2 | ||
12. | Fezzanese | 33 | 30 | 8 | 9 | 13 | 36 | 49 | −13 | ||
13. | Rivasamba | 32 | 30 | 7 | 11 | 12 | 32 | 44 | −12 | ||
14. | Argentina | 27 | 30 | 6 | 9 | 15 | 34 | 56 | −22 | Relegation to the Promozione | |
15. | Fo.Ce. Vara | 20 | 30 | 4 | 8 | 18 | 21 | 60 | −39 | Relegation to the Promozione | |
16. | Andora | 17 | 30 | 4 | 5 | 21 | 36 | 75 | −39 | Relegation to the Promozione |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Saronno (C) | 71 | 34 | 21 | 8 | 5 | 69 | 30 | +39 | Promotion to the Serie D 3 | |
2. | Verbano | 67 | 34 | 18 | 13 | 3 | 66 | 41 | +25 | Eliminated in National play-off | |
3. | Inveruno 1 | 57 | 34 | 16 | 9 | 9 | 52 | 34 | +18 | ||
4. | Insubria | 53 | 34 | 15 | 8 | 11 | 49 | 41 | +8 | ||
5. | Gavirate | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 45 | 36 | +9 | ||
6. | Crescenzago Milano | 51 | 34 | 14 | 9 | 11 | 49 | 48 | +1 | ||
7. | Fanfulla | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 51 | 43 | +12 | ||
8. | Sancolombano | 48 | 34 | 11 | 15 | 8 | 42 | 33 | +9 | ||
9. | Naviglio Trezzano | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 35 | 33 | +2 | ||
10. | Cairate | 46 | 34 | 13 | 7 | 14 | 36 | 44 | −8 | ||
11. | Sommese | 44 | 34 | 11 | 11 | 12 | 44 | 43 | +1 | ||
12. | Roncalli | 42 | 34 | 10 | 12 | 12 | 42 | 46 | −2 | ||
13. | Villanterio | 42 | 34 | 8 | 18 | 8 | 48 | 48 | +0 | ||
14. | Luino | 42 | 34 | 9 | 15 | 10 | 45 | 45 | +0 | Relegation to the Promozione | |
15. | Magenta | 33 | 34 | 7 | 12 | 15 | 34 | 50 | −16 | Winner of relegation play-off | |
16. | Settimo Milanese 2 | 32 | 34 | 8 | 8 | 18 | 37 | 66 | −29 | Relegation to the Promozione | |
17. | Tribiano | 25 | 34 | 6 | 7 | 21 | 32 | 57 | −25 | Relegation to the Promozione | |
18. | Bareggio San Martino | 23 | 34 | 5 | 8 | 21 | 35 | 69 | −34 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Luino | 1–2 (aet) | Villanterio | |
Results | |||
---|---|---|---|
Magenta | 5–0 | Luino | |
Luino | 1–0 | Magenta | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Seregno (C) | 76 | 32 | 23 | 7 | 2 | 64 | 13 | +51 | Promotion to the Serie D | |
2. | Mapello | 66 | 32 | 20 | 6 | 6 | 57 | 22 | +35 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Folgore Verano | 62 | 32 | 17 | 11 | 4 | 60 | 30 | +30 | Eliminated in National play-off | |
4. | Giana Erminio | 55 | 32 | 14 | 13 | 5 | 36 | 23 | +13 | ||
5. | Merate | 52 | 32 | 13 | 13 | 6 | 52 | 39 | +13 | ||
6. | Trevigliese | 49 | 32 | 13 | 10 | 9 | 40 | 38 | +2 | ||
7. | Vimercatese Oreno | 48 | 32 | 13 | 9 | 10 | 34 | 31 | +3 | ||
8. | Villa d'Almè | 43 | 32 | 11 | 10 | 11 | 29 | 31 | −2 | ||
9. | Voluntas Osio Sotto | 43 | 32 | 12 | 7 | 13 | 45 | 50 | −5 | ||
10. | Mariano | 42 | 32 | 12 | 6 | 14 | 49 | 56 | −7 | ||
11. | Ciserano | 38 | 32 | 10 | 8 | 14 | 47 | 44 | +3 | ||
12. | BaSe 96 Seveso | 37 | 32 | 9 | 10 | 13 | 31 | 37 | −6 | ||
13. | Sondrio | 34 | 32 | 9 | 7 | 16 | 29 | 39 | −10 | Winner of relegation play-off | |
14. | Nibionno | 29 | 32 | 8 | 5 | 19 | 42 | 66 | −24 | Winner of relegation play-off | |
15. | Cinisellese | 25 | 32 | 6 | 7 | 19 | 32 | 63 | −31 | Relegation to the Promozione | |
16. | Città di Meda | 25 | 32 | 6 | 7 | 19 | 31 | 61 | −30 | Relegation to the Promozione | |
17. | Luciano Manara | 19 | 32 | 3 | 10 | 19 | 27 | 62 | −35 | Relegation to the Promozione | |
18. | Villa d'Adda | Retired | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Mapello | 0–2 | Folgore Verano | |
Results | |||
---|---|---|---|
Meda | 0–2 | Sondrio | |
Cinisellese | 1–1 | Nibionno | |
Sondrio | 1–0 | Meda | |
Nibionno | 5–0 | Cinisellese | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rudianese (C) | 64 | 34 | 19 | 7 | 8 | 60 | 34 | +26 | Promotion to the Serie D | |
2. | Aurora Seriate | 62 | 34 | 18 | 8 | 8 | 60 | 32 | +28 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Castegnato | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 43 | 32 | +11 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Castiglione Savoia | 55 | 34 | 14 | 13 | 7 | 53 | 35 | +18 | Winner of National play-off | |
5. | Sarnico | 54 | 34 | 14 | 12 | 8 | 55 | 35 | +20 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | Orsa Corte Franca | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 45 | 33 | +12 | ||
7. | USO Calcio | 51 | 34 | 14 | 9 | 11 | 44 | 36 | +8 | ||
8. | Pro Desenzano | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 53 | 50 | +3 | ||
9. | Gandinese | 49 | 34 | 12 | 13 | 9 | 35 | 32 | +3 | ||
10. | Dellese | 49 | 34 | 12 | 13 | 9 | 46 | 46 | +0 | ||
11. | Ghisalbese | 47 | 34 | 11 | 14 | 9 | 47 | 37 | +10 | ||
12. | Grumellese | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 39 | 41 | −2 | ||
13. | Chiari | 40 | 34 | 10 | 10 | 14 | 33 | 42 | −9 | Winner of relegation play-off | |
14. | Valcalepio | 39 | 34 | 11 | 6 | 17 | 40 | 53 | −13 | Winner of relegation play-off | |
15. | Volta | 38 | 34 | 9 | 11 | 14 | 35 | 52 | −20 | Relegation to the Promozione | |
16. | Castellucchio | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 31 | 43 | −12 | Relegation to the Promozione | |
17. | Scanzorosciate | 33 | 34 | 8 | 9 | 17 | 28 | 44 | −16 | Relegation to the Promozione | |
18. | Casale Vidolasco | 10 | 34 | 2 | 4 | 28 | 19 | 89 | −70 | Relegation to the Promozione |
Semi-final
Risultati | |||
---|---|---|---|
Aurora Seriate | 4–1 | Sarnico | |
Castegnato | 1–2 | Castiglione | |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Aurora Seriate | 0–1 | Castiglione | |
Results | |||
---|---|---|---|
Castellucchio | 1–2 | Chiari | |
Volta | 0–1 | Valcalepio | |
Chiari | 1–1 | Castellucchio | |
Valcalepio | 4–1 | Volta | |
Results | |||
---|---|---|---|
Rudianese | 0–1 | Saronno | |
Seregno | 1–2 | Rudianese | |
Saronno | 0–0 | Seregno | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Result | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Saronno | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | Champion | |
2. | Rudianese | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | +0 | ||
3. | Seregno | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | ||
This is a list of division winners and playoff matches in the regionally organized Eccellenza 2009–2010, which is the 6th level of Italian football.
Region/Girone | Promoted in Serie D | National Playoffs | Promotion to Serie D after the play-offs |
---|---|---|---|
Abruzzo | Teramo | Mosciano | - |
Basilicata | Fortis Murgia | Angelo Cristofaro | - |
Calabria | Omega Bagaladi | Scalea | - |
Campania Girone A | Atletico Nola | Arzanese | - |
Campania Girone B | Battipagliese | Ebolitana | Ebolitana |
Emilia-Romagna Girone A | G.S. Bagnolese | Virtus Pavullese | - |
Emilia-Romagna Girone B | Forlì | Cesenatico | Cesenatico |
Friuli-Venezia Giulia | Torviscosa | Kras | Kras |
Lazio Girone A | Fidene | Anziolavinio | Anziolavinio |
Lazio Girone B | Zagarolo | Cavese | - |
Liguria | Sanremese | Caperanese | Caperanese |
Lombardia Girone A | Calcio Saronno | Verbano | - |
Lombardia Girone B | Seregno | Folgore Verano | - |
Lombardia Girone C | Rudianese | Castiglione Savoia | Castiglione Savoia |
Marche | Sambenedettese | Jesina | - |
Molise |
Venafro
Capriatese |
Real Isernia | - |
Piemonte Girone A | Saint-Christophe | Santhià | - |
Piemonte Girone B | Asti | Novese | - |
Puglia | Nardò | Fortis Trani | Fortis Trani |
Sardegna | Porto Torres | Castiadas | - |
Sicilia Girone A | Marsala | Kamarat | - |
Sicilia Girone B | Acireale | Noto | - |
Toscana Girone A | Tuttocuoio | Camaiore | - |
Toscana Girone B | Pianese | Pistoiese | - |
Trentino-Alto Adige | Trento | Fersina | - |
Umbria | Todi | Voluntas Spoleto | - |
Veneto Girone A | Legnago Salus | Castelnuovo Sandrà | - |
Veneto Girone B | Opitergina | Sottomarina Lido | - |
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Teramo (C) | 73 | 34 | 22 | 8 | 4 | 54 | 23 | +31 | Promotion to the Serie D | |
2. | Montesilvano | 64 1 | 34 | 19 | 9 | 6 | 49 | 31 | +18 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Mosciano | 62 | 34 | 17 | 10 | 7 | 47 | 23 | +24 | Eliminated in National play-off | |
4. | Castel di Sangro | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 39 | 22 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
5. | Alba Adriatica | 55 | 34 | 14 | 13 | 7 | 38 | 24 | +14 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | San Nicolò | 48 | 34 | 12 | 12 | 10 | 53 | 39 | +14 | ||
7. | Pineto | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 24 | 31 | −7 | ||
8. | Cologna Paese | 41 | 34 | 8 | 17 | 9 | 36 | 33 | +3 | ||
9. | Sporting Scalo | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 34 | 48 | −14 | ||
10. | Francavilla | 41 | 34 | 11 | 8 | 15 | 39 | 46 | −7 | ||
11. | Angizia Luco | 40 | 34 | 9 | 13 | 12 | 37 | 42 | −5 | ||
12. | Rosetana | 40 | 34 | 10 | 10 | 14 | 34 | 43 | −9 | ||
13. | Montorio | 39 | 34 | 8 | 15 | 11 | 30 | 30 | +0 | ||
14. | Spal Lanciano | 37 | 34 | 8 | 13 | 13 | 31 | 38 | −7 | Winner of relegation play-off | |
15. | Guardiagrele | 35 | 34 | 8 | 11 | 15 | 22 | 32 | −10 | Winner of relegation play-off | |
16. | Penne | 35 | 34 | 7 | 14 | 13 | 33 | 49 | −16 | Relegation to the Promozione | |
17. | San Nicola Sulmona | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 30 | 49 | −19 | Relegation to the Promozione | |
18. | Notaresco | 26 | 34 | 4 | 14 | 16 | 25 | 49 | −24 | Relegation to the Promozione |
1. ^ Montesilvano deducted one point.
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Alba Adriatica | 1–1 | Montesilvano | |
Castel di Sangro | 1–1 | Mosciano | |
Montesilvano | 1–2 | Alba Adriatica | |
Mosciano | 1–0 | Castel di Sangro |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Mosciano | 3–2 | Alba Adriatica |
Mosciano qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
San Nicola Sulmona | 0–1 | Spal Lanciano | |
Penne | 0–0 | Guardiagrele | |
Spal Lanciano | 1–1 | San Nicola Sulmona | |
Guardiagrele | 0 – 0 h.c. | Penne |
San Nicola Sulmona and Penne relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fortis Murgia (C) | 64 | 30 | 18 | 10 | 2 | 63 | 19 | +44 | Promotion to the Serie D | |
2. | Angelo Cristofaro | 60 | 30 | 18 | 6 | 6 | 59 | 24 | +35 | Eliminated from National play-off | |
3. | Ruggiero Valdiano | 54 | 30 | 16 | 6 | 8 | 56 | 26 | +30 | Eliminated from Regional play-off | |
4. | Atella M. Vulture | 52 | 30 | 15 | 7 | 8 | 59 | 28 | +31 | Eliminated from Regional play-off | |
5. | Ricigliano | 52 | 30 | 14 | 10 | 6 | 44 | 18 | +26 | Eliminated from Regional play-off | |
6. | Borussia Pleiade | 50 | 30 | 15 | 5 | 10 | 48 | 28 | +20 | ||
7. | Viggiano | 46 | 30 | 12 | 10 | 8 | 48 | 33 | +15 | ||
8. | Murese Aurora | 44 | 30 | 11 | 11 | 8 | 43 | 26 | +7 | ||
9. | Vultur Rionero | 42 | 30 | 12 | 6 | 12 | 49 | 40 | +9 | ||
10. | Policoro | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 42 | 29 | +13 | ||
11. | Real Tolve | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 48 | 35 | +13 | ||
12. | Banzi | 37 | 30 | 9 | 10 | 11 | 44 | 44 | +0 | Relegation to the Promozione | |
13. | Picerno | 32 | 30 | 9 | 5 | 16 | 45 | 51 | −6 | Winner of relegation play-off | |
14. | Avigliano | 27 | 30 | 6 | 9 | 15 | 33 | 41 | −8 | Winner of relegation play-off | |
15. | Ferrandina | 19 1 | 30 | 5 | 5 | 20 | 29 | 96 | −67 | Winner of relegation play-off | |
16. | Irsinese | 2 1 | 30 | 1 | 0 | 29 | 7 | 179 | −172 | Relegation to the Promozione |
1. ^ Ferrandina and Irsinese deducted one point.
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Ricigliano | 2–5 | Angelo Cristofaro | |
Atella M. Vulture | 3–2 | Ruggiero Valdiano | |
Angelo Cristofaro | 2–3 | Ricigliano | |
Ruggiero Valdiano | 1–1 | Atella M. Vulture |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Angelo Cristofaro | 1–1 h.c. | Atella M. Vulture |
Angelo Cristofaro qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Ferrandina | 2–2 | Banzi | |
Avigliano | 1–1 | Az Picerno | |
Banzi | 0–1 | Ferrandina | |
Az Picerno | 1–3 | Avigliano |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Banzi | 2–3 (aet) | Az Picerno |
Banzi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Omega Bagaladi (C) | 56 | 30 | 16 | 8 | 6 | 45 | 26 | +19 | Promotion to the Serie D | |
2. | Comprensorio Montalto Uffugo | 53 | 30 | 15 | 8 | 7 | 44 | 27 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Acri | 51 2 | 30 | 15 | 8 | 7 | 40 | 22 | +18 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Palmese | 51 | 30 | 14 | 9 | 7 | 43 | 26 | +17 | Eliminated in Regional play-off | |
5. | Scalea | 50 1 | 30 | 14 | 9 | 7 | 35 | 22 | +13 | Eliminated in National play-off | |
6. | Rende | 50 | 30 | 13 | 11 | 6 | 30 | 17 | +13 | ||
7. | Nuova Gioiese | 46 | 30 | 11 | 13 | 6 | 31 | 22 | +9 | ||
8. | Melitese | 43 | 30 | 12 | 7 | 11 | 36 | 31 | +5 | ||
9. | Bovalinese | 41 | 30 | 10 | 11 | 9 | 22 | 25 | −3 | ||
10. | Soverato V. | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 32 | 33 | −1 | ||
11. | Isola Capo Rizzuto | 36 | 30 | 10 | 6 | 14 | 21 | 29 | −8 | ||
12. | Cutro | 35 | 30 | 9 | 8 | 13 | 33 | 37 | −4 | ||
13. | Roccella | 31 | 30 | 6 | 13 | 11 | 22 | 23 | −1 | Winner of relegation play-off | |
14. | Città Amantea | 28 | 30 | 5 | 13 | 12 | 26 | 47 | −21 | Relegation to the Promozione | |
15. | Gallicese | 22 | 30 | 4 | 10 | 16 | 25 | 48 | −23 | Relegation to the Promozione | |
16. | Praia | 12 1 | 30 | 3 | 4 | 23 | 22 | 72 | −50 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Scalea | 2–1 | Rende |
Semi-finals
Results | |||
---|---|---|---|
Scalea | 1–1 | Montalto Uffugo | |
Palmese | 2–2 | Acri | |
Montalto Uffugo | 1–3 | Scalea | |
Acri | 1–0 | Palmese |
Final
Results | |||
---|---|---|---|
Scalea | 3–1 | Acri | |
Acri | 0–0 | Scalea |
Scalea qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Città di Amantea | 1–2 | Roccella | |
Roccella | 1–1 | Città di Amantea |
Città di Amantea relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Atletico Nola (C) | 61 | 28 | 18 | 7 | 3 | 66 | 26 | +13 | Promotion to the Serie D | |
2. | Internapoli Camaldoli | 57 | 28 | 16 | 9 | 3 | 58 | 24 | +34 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Arzanese | 56 | 28 | 17 | 5 | 6 | 58 | 27 | +31 | Promotion to the Serie D 2 | |
4. | CTL Campania 1 | 48 | 28 | 13 | 9 | 6 | 30 | 17 | +13 | ||
5. | Quarto | 48 | 28 | 14 | 6 | 8 | 45 | 38 | +7 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | Libertas Stabia | 46 | 28 | 13 | 7 | 8 | 50 | 46 | +4 | ||
7. | Gladiator | 39 | 28 | 9 | 12 | 7 | 33 | 30 | +3 | ||
8. | Stasia Soccer | 32 | 28 | 7 | 11 | 10 | 31 | 42 | −11 | ||
9. | Giugliano | 31 | 28 | 7 | 10 | 11 | 20 | 29 | −9 | ||
10. | Monte di Procida Cappella | 30 | 28 | 9 | 3 | 16 | 37 | 42 | −5 | ||
11. | Alba Sannio | 28 | 28 | 5 | 13 | 10 | 26 | 37 | −11 | ||
12. | Virtus Volla | 27 | 28 | 7 | 6 | 15 | 20 | 28 | −8 | ||
13. | Rita Ercolano | 27 | 28 | 7 | 6 | 15 | 28 | 46 | −18 | Winner of relegation play-off | |
14. | Parete | 25 | 28 | 5 | 10 | 13 | 19 | 44 | −25 | Relegation to the Promozione | |
15. | Real Boschese | 16 | 28 | 4 | 4 | 20 | 19 | 64 | −45 | Relegation to the Promozione | |
16. | Savoia | Retired | Relegation to the Promozione |
Semi-final
Result | |||
---|---|---|---|
Internapoli Camaldoli | 0–0 h.c. | Quarto |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Internapoli Camaldoli | 0–1 | Arzanese |
Arzanese qualified to the National play-off.
Result | |||
---|---|---|---|
Rita Ercolano | 1–0 | Parete |
Parete relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Battipagliese (C) | 72 | 30 | 22 | 6 | 2 | 44 | 14 | +40 | Promotion to the Serie D | |
2. | Ebolitana | 69 | 30 | 21 | 6 | 3 | 69 | 30 | +39 | Winner of National play-off | |
3. | Vis Nocera Superiore | 59 | 30 | 18 | 5 | 7 | 44 | 35 | +9 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Ippogrifo Sarno 1 | 49 | 30 | 15 | 4 | 11 | 43 | 39 | +4 | ||
5. | Agropoli 1 | 46 | 30 | 13 | 7 | 10 | 38 | 32 | +6 | ||
6. | Campagna | 38 | 30 | 11 | 5 | 14 | 39 | 43 | −4 | ||
7. | Gelbison | 38 | 30 | 10 | 8 | 12 | 41 | 45 | −4 | ||
8. | Real Poseidon | 37 | 30 | 10 | 7 | 13 | 36 | 42 | −6 | ||
9. | Serino | 37 | 30 | 9 | 10 | 11 | 35 | 42 | −7 | ||
10. | Castel San Giorgio | 36 | 30 | 9 | 9 | 12 | 22 | 26 | −4 | ||
11. | G. Ferrini Benevento | 35 | 30 | 9 | 8 | 13 | 32 | 36 | −4 | ||
12. | Baia | 34 | 30 | 7 | 13 | 10 | 37 | 36 | +1 | Relegation to the Promozione | |
13. | Solofra | 31 | 30 | 5 | 16 | 9 | 32 | 33 | −1 | Winner of relegation play-off | |
14. | Striano | 30 | 30 | 7 | 9 | 14 | 32 | 50 | −18 | Relegation to the Promozione | |
15. | Real Irpina | 27 | 30 | 7 | 6 | 17 | 36 | 47 | −11 | Winner of relegation play-off | |
16. | Felice Scandone Montella | 22 | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | 64 | −29 | Relegation to the Promozione |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Ebolitana | 0–0 h.c. | Vis Nocera Superiore |
Ebolitana qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Baia 2006 | 1–3 | Real Irpinia | |
Solofra | 1–1 h.c. | Striano |
Baia 2006 and Striano relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | G.S. Bagnolese (C) | 72 | 34 | 21 | 9 | 4 | 67 | 28 | +39 | Promotion to the Serie D | |
2. | Virtus Pavullese | 72 | 34 | 22 | 6 | 6 | 58 | 34 | +24 | Promotion to the Serie D 1 | |
3. | Fidenza | 71 | 34 | 19 | 11 | 4 | 59 | 28 | +31 | ||
4. | Pallavicino | 65 | 34 | 18 | 11 | 5 | 63 | 40 | +23 | ||
5. | San Felice | 65 | 34 | 19 | 8 | 7 | 53 | 32 | +21 | ||
6. | Colorno | 51 | 34 | 13 | 12 | 9 | 49 | 35 | +14 | ||
7. | Polinago | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 39 | 45 | −6 | ||
8. | Terme Monticelli | 44 | 34 | 11 | 11 | 12 | 42 | 41 | +1 | ||
9. | Scandiano | 43 | 34 | 11 | 10 | 13 | 36 | 37 | −1 | ||
10. | Traversetolo | 42 | 34 | 12 | 6 | 16 | 40 | 46 | −6 | ||
11. | Solierese | 42 | 34 | 11 | 9 | 14 | 29 | 40 | −11 | ||
12. | Crevalcore | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 38 | 44 | −6 | ||
13. | Meletolese | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 29 | 39 | −10 | Relegation to the Promozione | |
14. | Formigine | 37 | 34 | 8 | 13 | 13 | 31 | 45 | −14 | Winner of relegation play-off | |
15. | Reno Centese | 36 | 34 | 9 | 9 | 16 | 40 | 50 | −10 | Relegation to the Promozione 1 | |
16. | UC Casalese | 33 | 34 | 9 | 6 | 19 | 36 | 49 | −13 | Winner of relegation play-off | |
17. | Fiorano | 21 | 34 | 4 | 9 | 21 | 32 | 55 | −33 | Relegation to the Promozione | |
18. | Malba | 16 | 34 | 4 | 4 | 26 | 29 | 80 | −51 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Bagnolese | 1–0 | Virtus Pavullese |
Bagnolese promoted to the Serie D while Virtus Pavullese qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Casalese | 1–0 | Meletolese | |
Reno Centese | 0–0 | Formigine | |
Meletolese | 1–3 | Casalese | |
Formigine | 2–0 | Reno Centese |
Meletolese and Reno Centese relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Forlì (C) | 76 | 32 | 23 | 7 | 2 | 77 | 24 | +53 | Promotion in the Serie D | |
2. | Cesenatico | 68 | 32 | 20 | 8 | 4 | 54 | 30 | +24 | Winner of National play-off | |
3. | Copparese | 55 | 32 | 14 | 13 | 5 | 47 | 39 | +8 | ||
4. | Massalombarda | 54 | 32 | 13 | 15 | 4 | 48 | 37 | +11 | ||
5. | Cervia | 46 | 32 | 11 | 13 | 8 | 45 | 42 | +3 | ||
6. | Il Senio | 45 | 32 | 12 | 9 | 11 | 44 | 35 | +11 | ||
7. | Savignanese | 45 | 32 | 10 | 15 | 7 | 46 | 43 | +3 | ||
8. | Imolese | 44 | 32 | 12 | 8 | 12 | 43 | 45 | −2 | ||
9. | Del Conca | 42 | 32 | 10 | 12 | 10 | 41 | 37 | +4 | ||
10. | Faenza | 40 | 32 | 8 | 16 | 8 | 28 | 25 | +3 | ||
11. | Sasso Marconi | 38 | 32 | 8 | 14 | 10 | 35 | 36 | −1 | ||
12. | Loops Ribelle | 38 | 32 | 9 | 11 | 12 | 27 | 34 | −7 | ||
13. | Stuoie Baracca Lugo | 33 | 32 | 7 | 12 | 13 | 30 | 35 | −5 | Relegation to the Promozione | |
14. | Comacchio Lidi | 29 | 32 | 5 | 14 | 13 | 30 | 41 | −11 | Relegation to the Promozione 1 | |
15. | Torconca Cattolica | 27 | 32 | 6 | 9 | 17 | 32 | 57 | −25 | Winner of relegation play-off | |
16. | Verucchio | 25 | 32 | 5 | 10 | 17 | 31 | 49 | −18 | Winner of relegation play-off | |
17. | Argentana | 14 | 32 | 2 | 8 | 22 | 20 | 67 | −47 | Relegation to the Promozione | |
18. | Boca San Lazzaro | Retired | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Verucchio | 0–0 | Stuoie Baracca Lugo | |
Torconca | 1–0 | Comacchio Lidi | |
Stuoie Baracca Lugo | 1–2 | Verucchio | |
Comacchio Lidi | 1–2 | Torconca |
Stuoie Baracca Lugo and Comacchio Lidi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | W | D | L | GF | GA | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Torviscosa (C) | 62 | 30 | 18 | 8 | 4 | 38 | 14 | +24 | Promotion to the Serie D | |
2. | Kras Repen | 60 | 30 | 19 | 3 | 8 | 54 | 27 | +27 | Winner of National play-off | |
3. | Pro Cervignano | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 36 | 22 | +14 | ||
4. | Virtus Corno | 44 | 30 | 10 | 14 | 6 | 33 | 30 | +3 | ||
5. | Tricesimo | 41 | 30 | 10 | 11 | 9 | 24 | 26 | −2 | ||
6. | Fincantieri | 40 | 30 | 9 | 13 | 8 | 36 | 28 | +8 | ||
7. | San Luigi | 40 | 30 | 9 | 13 | 8 | 41 | 36 | +5 | ||
8. | ASD Fontanafredda | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 29 | 24 | +5 | ||
9. | Azzanese | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 39 | 37 | +2 | ||
10. | Muggia | 40 | 30 | 10 | 10 | 10 | 33 | 33 | +0 | ||
11. | Pro Fagagna | 39 | 30 | 9 | 12 | 9 | 30 | 28 | +2 | ||
12. | Tolmezzo | 36 | 30 | 8 | 12 | 10 | 27 | 27 | +0 | Winner of relegation play-off | |
13. | Monfalcone | 33 | 30 | 7 | 12 | 11 | 22 | 26 | −4 | Winner of relegation play-off | |
14. | Sevegliano | 30 | 30 | 6 | 12 | 12 | 20 | 36 | −16 | Relegation to the Promozione | |
15. | Rivignano | 23 | 30 | 6 | 5 | 19 | 19 | 50 | −31 | Relegation to the Promozione | |
16. | Sarone | 17 | 30 | 3 | 8 | 19 | 21 | 58 | −37 | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Rivignano | 1–2 | Tolmezzo | |
Sevegliano | 0–0 | Monfalcone | |
Tolmezzo | 1–1 | Rivignano | |
Monfalcone | 1–0 | Sevegliano |
Rivignano and Sevegliano relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Fidene (C) | 70 | 34 | 21 | 7 | 6 | 69 | 28 | +41 | Promotion to the Serie D | |
2. | Anziolavinio | 70 | 34 | 21 | 7 | 6 | 70 | 37 | +33 | Winner of National play-off | |
3. | Albalonga | 64 | 34 | 19 | 7 | 8 | 73 | 42 | +31 | ||
4. | Diana Nemi | 56 | 34 | 15 | 11 | 8 | 48 | 37 | +11 | ||
5. | Fregene | 56 | 34 | 15 | 11 | 8 | 60 | 49 | +11 | ||
6. | Real Pomezia | 53 | 34 | 14 | 11 | 9 | 62 | 40 | +22 | ||
7. | Pescatori Ostia | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 44 | 42 | +2 | ||
8. | Ostiamare | 51 | 34 | 13 | 12 | 9 | 53 | 40 | +13 | ||
9. | Vigor Cisterna | 46 2 | 34 | 14 | 7 | 13 | 53 | 47 | +6 | ||
10. | Civitavecchia | 46 | 34 | 11 | 13 | 10 | 37 | 33 | +4 | ||
11. | Cecchina Al.Pa. | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 39 | 35 | +4 | ||
12. | Giada Maccarese | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 54 | 52 | +2 | ||
13. | Fiumicino | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 41 | 56 | −15 | ||
14. | Stella Polare | 42 | 34 | 9 | 15 | 10 | 49 | 46 | +3 | Winner of relegation play-off | |
15. | Monterosi | 36 | 34 | 9 | 9 | 16 | 33 | 51 | −18 | Relegation to the Promozione | |
16. | Virtus Bagnoregio 1 | 24 | 34 | 5 | 9 | 20 | 39 | 67 | −28 | Relegation to the Promozione | |
17. | VJS Velletri | 20 | 34 | 3 | 11 | 20 | 23 | 50 | −27 | Relegation to the Promozione | |
18. | Tanas Casalotti | 9 | 34 | 2 | 3 | 29 | 16 | 111 | −95 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Fidene | 0–0 (aet) 4–3 (p) |
Anziolavinio |
Fidene promoted to the Serie D while Anziolavinio qualified to the National play-off.
Results | |||
---|---|---|---|
Monterosi | 0–1 | Stella Polare | |
Stella Polare | 2–0 | Monterosi |
Monterosi relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Zagarolo (C) | 72 | 34 | 21 | 9 | 4 | 60 | 32 | +28 | Promotion in the Serie D | |
2. | Cavese 1919 | 68 | 34 | 20 | 8 | 6 | 67 | 39 | +28 | Eliminated in National play-off | |
3. | Lupa Frascati | 61 | 34 | 16 | 13 | 5 | 59 | 30 | +29 | ||
4. | Palestrina | 55 | 34 | 15 | 10 | 9 | 49 | 39 | +10 | ||
5. | Formia | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 48 | 43 | +5 | ||
6. | Vis Empolitana | 50 | 34 | 12 | 14 | 8 | 56 | 40 | +16 | ||
7. | Vis Artena | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 58 | 53 | +5 | ||
8. | Ceccano | 46 | 34 | 12 | 12 | 10 | 41 | 50 | −9 | ||
9. | Sora | 45 | 34 | 12 | 9 | 13 | 51 | 52 | −1 | ||
10. | Nuova Tor Tre Teste | 45 | 34 | 11 | 12 | 11 | 41 | 45 | −4 | ||
11. | Tor Lupara | 42 | 34 | 11 | 9 | 14 | 53 | 55 | −2 | ||
12. | Roviano Team Service | 42 | 34 | 10 | 12 | 12 | 42 | 51 | −9 | ||
13. | La Lucca | 39 | 34 | 8 | 15 | 11 | 37 | 40 | −3 | Winner of relegation play-off | |
14. | Terracina | 38 | 34 | 9 | 11 | 14 | 39 | 42 | −3 | Winner of relegation play-off | |
15. | Torrenova | 35 | 34 | 9 | 8 | 17 | 45 | 61 | −16 | Relegation to the Promozione | |
16. | Colleferro | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 40 | 55 | −15 | Relegation to the Promozione | |
17. | Villanova | 30 | 34 | 6 | 12 | 16 | 27 | 42 | −15 | Relegation to the Promozione | |
18. | Ciampino | 17 | 34 | 3 | 8 | 23 | 27 | 70 | −43 | Relegation to the Promozione |
Results | |||
---|---|---|---|
Colleferro | 1–3 | La Lucca | |
Torrenova | 0–0 | Terracina | |
La Lucca | 2–2 | Colleferro | |
Terracina | 1–0 | Torrenova |
Colleferro and Torrenova relegated to the Promozione.
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sanremese (C) | 76 | 30 | 24 | 4 | 2 | 67 | 19 | +48 | Promotion in the Lega Pro Seconda Divisione | |
2. | Caperanese | 69 | 30 | 21 | 6 | 3 | 69 | 27 | +42 | Winner of National play-off | |
3. | Sestri Levante | 63 | 30 | 20 | 3 | 7 | 73 | 33 | +40 | ||
4. | Bogliasco | 51 | 30 | 15 | 6 | 9 | 59 | 41 | +18 | ||
5. | Rapallo | 51 | 30 | 16 | 3 | 11 | 47 | 36 | +11 | ||
6. | Busalla | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 47 | 45 | +2 | ||
7. | Ventimiglia | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 49 | 49 | +0 | ||
8. | Cairese | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 45 | 51 | −6 | ||
9. | Pontedecimo | 35 | 30 | 8 | 11 | 11 | 40 | 54 | −14 | ||
10. | Fontanabuona | 34 | 30 | 7 | 13 | 10 | 33 | 47 | −14 | ||
11. | Loanesi | 34 | 30 | 9 | 7 | 14 | 49 | 51 | −2 | ||
12. | Fezzanese | 33 | 30 | 8 | 9 | 13 | 36 | 49 | −13 | ||
13. | Rivasamba | 32 | 30 | 7 | 11 | 12 | 32 | 44 | −12 | ||
14. | Argentina | 27 | 30 | 6 | 9 | 15 | 34 | 56 | −22 | Relegation to the Promozione | |
15. | Fo.Ce. Vara | 20 | 30 | 4 | 8 | 18 | 21 | 60 | −39 | Relegation to the Promozione | |
16. | Andora | 17 | 30 | 4 | 5 | 21 | 36 | 75 | −39 | Relegation to the Promozione |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Saronno (C) | 71 | 34 | 21 | 8 | 5 | 69 | 30 | +39 | Promotion to the Serie D 3 | |
2. | Verbano | 67 | 34 | 18 | 13 | 3 | 66 | 41 | +25 | Eliminated in National play-off | |
3. | Inveruno 1 | 57 | 34 | 16 | 9 | 9 | 52 | 34 | +18 | ||
4. | Insubria | 53 | 34 | 15 | 8 | 11 | 49 | 41 | +8 | ||
5. | Gavirate | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 45 | 36 | +9 | ||
6. | Crescenzago Milano | 51 | 34 | 14 | 9 | 11 | 49 | 48 | +1 | ||
7. | Fanfulla | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 51 | 43 | +12 | ||
8. | Sancolombano | 48 | 34 | 11 | 15 | 8 | 42 | 33 | +9 | ||
9. | Naviglio Trezzano | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 35 | 33 | +2 | ||
10. | Cairate | 46 | 34 | 13 | 7 | 14 | 36 | 44 | −8 | ||
11. | Sommese | 44 | 34 | 11 | 11 | 12 | 44 | 43 | +1 | ||
12. | Roncalli | 42 | 34 | 10 | 12 | 12 | 42 | 46 | −2 | ||
13. | Villanterio | 42 | 34 | 8 | 18 | 8 | 48 | 48 | +0 | ||
14. | Luino | 42 | 34 | 9 | 15 | 10 | 45 | 45 | +0 | Relegation to the Promozione | |
15. | Magenta | 33 | 34 | 7 | 12 | 15 | 34 | 50 | −16 | Winner of relegation play-off | |
16. | Settimo Milanese 2 | 32 | 34 | 8 | 8 | 18 | 37 | 66 | −29 | Relegation to the Promozione | |
17. | Tribiano | 25 | 34 | 6 | 7 | 21 | 32 | 57 | −25 | Relegation to the Promozione | |
18. | Bareggio San Martino | 23 | 34 | 5 | 8 | 21 | 35 | 69 | −34 | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Luino | 1–2 (aet) | Villanterio | |
Results | |||
---|---|---|---|
Magenta | 5–0 | Luino | |
Luino | 1–0 | Magenta | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Seregno (C) | 76 | 32 | 23 | 7 | 2 | 64 | 13 | +51 | Promotion to the Serie D | |
2. | Mapello | 66 | 32 | 20 | 6 | 6 | 57 | 22 | +35 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Folgore Verano | 62 | 32 | 17 | 11 | 4 | 60 | 30 | +30 | Eliminated in National play-off | |
4. | Giana Erminio | 55 | 32 | 14 | 13 | 5 | 36 | 23 | +13 | ||
5. | Merate | 52 | 32 | 13 | 13 | 6 | 52 | 39 | +13 | ||
6. | Trevigliese | 49 | 32 | 13 | 10 | 9 | 40 | 38 | +2 | ||
7. | Vimercatese Oreno | 48 | 32 | 13 | 9 | 10 | 34 | 31 | +3 | ||
8. | Villa d'Almè | 43 | 32 | 11 | 10 | 11 | 29 | 31 | −2 | ||
9. | Voluntas Osio Sotto | 43 | 32 | 12 | 7 | 13 | 45 | 50 | −5 | ||
10. | Mariano | 42 | 32 | 12 | 6 | 14 | 49 | 56 | −7 | ||
11. | Ciserano | 38 | 32 | 10 | 8 | 14 | 47 | 44 | +3 | ||
12. | BaSe 96 Seveso | 37 | 32 | 9 | 10 | 13 | 31 | 37 | −6 | ||
13. | Sondrio | 34 | 32 | 9 | 7 | 16 | 29 | 39 | −10 | Winner of relegation play-off | |
14. | Nibionno | 29 | 32 | 8 | 5 | 19 | 42 | 66 | −24 | Winner of relegation play-off | |
15. | Cinisellese | 25 | 32 | 6 | 7 | 19 | 32 | 63 | −31 | Relegation to the Promozione | |
16. | Città di Meda | 25 | 32 | 6 | 7 | 19 | 31 | 61 | −30 | Relegation to the Promozione | |
17. | Luciano Manara | 19 | 32 | 3 | 10 | 19 | 27 | 62 | −35 | Relegation to the Promozione | |
18. | Villa d'Adda | Retired | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- | Relegation to the Promozione |
Result | |||
---|---|---|---|
Mapello | 0–2 | Folgore Verano | |
Results | |||
---|---|---|---|
Meda | 0–2 | Sondrio | |
Cinisellese | 1–1 | Nibionno | |
Sondrio | 1–0 | Meda | |
Nibionno | 5–0 | Cinisellese | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Qualification or Relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Rudianese (C) | 64 | 34 | 19 | 7 | 8 | 60 | 34 | +26 | Promotion to the Serie D | |
2. | Aurora Seriate | 62 | 34 | 18 | 8 | 8 | 60 | 32 | +28 | Eliminated in Regional play-off | |
3. | Castegnato | 58 | 34 | 16 | 10 | 8 | 43 | 32 | +11 | Eliminated in Regional play-off | |
4. | Castiglione Savoia | 55 | 34 | 14 | 13 | 7 | 53 | 35 | +18 | Winner of National play-off | |
5. | Sarnico | 54 | 34 | 14 | 12 | 8 | 55 | 35 | +20 | Eliminated in Regional play-off | |
6. | Orsa Corte Franca | 52 | 34 | 14 | 10 | 10 | 45 | 33 | +12 | ||
7. | USO Calcio | 51 | 34 | 14 | 9 | 11 | 44 | 36 | +8 | ||
8. | Pro Desenzano | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 53 | 50 | +3 | ||
9. | Gandinese | 49 | 34 | 12 | 13 | 9 | 35 | 32 | +3 | ||
10. | Dellese | 49 | 34 | 12 | 13 | 9 | 46 | 46 | +0 | ||
11. | Ghisalbese | 47 | 34 | 11 | 14 | 9 | 47 | 37 | +10 | ||
12. | Grumellese | 43 | 34 | 10 | 13 | 11 | 39 | 41 | −2 | ||
13. | Chiari | 40 | 34 | 10 | 10 | 14 | 33 | 42 | −9 | Winner of relegation play-off | |
14. | Valcalepio | 39 | 34 | 11 | 6 | 17 | 40 | 53 | −13 | Winner of relegation play-off | |
15. | Volta | 38 | 34 | 9 | 11 | 14 | 35 | 52 | −20 | Relegation to the Promozione | |
16. | Castellucchio | 34 | 34 | 8 | 10 | 16 | 31 | 43 | −12 | Relegation to the Promozione | |
17. | Scanzorosciate | 33 | 34 | 8 | 9 | 17 | 28 | 44 | −16 | Relegation to the Promozione | |
18. | Casale Vidolasco | 10 | 34 | 2 | 4 | 28 | 19 | 89 | −70 | Relegation to the Promozione |
Semi-final
Risultati | |||
---|---|---|---|
Aurora Seriate | 4–1 | Sarnico | |
Castegnato | 1–2 | Castiglione | |
Final
Result | |||
---|---|---|---|
Aurora Seriate | 0–1 | Castiglione | |
Results | |||
---|---|---|---|
Castellucchio | 1–2 | Chiari | |
Volta | 0–1 | Valcalepio | |
Chiari | 1–1 | Castellucchio | |
Valcalepio | 4–1 | Volta | |
Results | |||
---|---|---|---|
Rudianese | 0–1 | Saronno | |
Seregno | 1–2 | Rudianese | |
Saronno | 0–0 | Seregno | |
Teams | Pt | G | V | N | P | GF | GS | GD | Result | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Saronno | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | Champion | |
2. | Rudianese | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | +0 | ||
3. | Seregno | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | ||