10th FINA World Championships | |
---|---|
Host city | Barcelona, Spain |
Date(s) | July 12–27, 2003 |
Officially opened by | Juan Carlos I |
2003 FINA World Championships | ||
---|---|---|
Diving | ||
Individual | ||
1 m | men | women |
3 m | men | women |
10 m | men | women |
Synchronised | ||
3 m | men | women |
10 m | men | women |
Open water swimming | ||
5 km | men | women |
10 km | men | women |
25 km | men | women |
Swimming | ||
Freestyle | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
400 m | men | women |
800 m | men | women |
1500 m | men | women |
Backstroke | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Breaststroke | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Butterfly | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Individual medley | ||
200 m | men | women |
400 m | men | women |
Freestyle relay | ||
4×100 m | men | women |
4×200 m | men | women |
Medley relay | ||
4×100 m | men | women |
Synchronised swimming | ||
Solo | ||
Free | women | |
Duet | ||
Free | women | |
Team | ||
Free | women | |
Combination | women | |
Water polo | ||
Tournament | men | women |
The 10th FINA World Aquatics Championships were held July 12–27, 2003 in Barcelona, Spain. The championships featured competition in all 5 of FINA's disciplines: Swimming, Diving, Synchronised swimming, Water Polo, and Open Water Swimming.
Competition was held in the facilities all around the city: Palau Sant Jordi, Piscines Bernat Picornell, Piscina Municipal de Montjuïc, Club de Natació de Barcelona and Port Vell.
Competition dates were:
* Host nation ( Spain)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | United States (USA) | 12 | 13 | 6 | 31 |
2 | Russia (RUS) | 10 | 5 | 6 | 21 |
3 | Australia (AUS) | 8 | 12 | 6 | 26 |
4 | China (CHN) | 7 | 4 | 8 | 19 |
5 | Germany (GER) | 5 | 6 | 5 | 16 |
6 | Japan (JPN) | 3 | 3 | 3 | 9 |
7 | Netherlands (NED) | 3 | 2 | 2 | 7 |
8 | Great Britain (GBR) | 2 | 3 | 3 | 8 |
9 | Ukraine (UKR) | 2 | 3 | 2 | 7 |
10 | Italy (ITA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
11 | Canada (CAN) | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Hungary (HUN) | 1 | 4 | 1 | 6 |
13 | Spain (ESP)* | 1 | 2 | 3 | 6 |
14 | Poland (POL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | France (FRA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Finland (FIN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Belarus (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Czech Republic (CZE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Slovakia (SVK) | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Croatia (CRO) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Denmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Romania (ROU) | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Bulgaria (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Mexico (MEX) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia and Montenegro (SCG) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
South Africa (RSA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sweden (SWE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tunisia (TUN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (28 entries) | 62 | 65 | 59 | 186 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1 m springboard | Xiang Xu ( CHN) | Wang Kenan ( CHN) | Joona Puhakka ( FIN) |
3 m springboard | Aleksandr Dobroskok ( RUS) | Peng Bo ( CHN) | Dmitri Sautin ( RUS) |
10 m platform | Alexandre Despatie ( CAN) | Mathew Helm ( AUS) | Tian Liang ( CHN) |
3 m synchro springboard |
Aleksandr Dobroskok (
RUS) Dmitri Sautin ( RUS) |
Wang Tianling (
CHN) Wang Feng ( CHN) |
Andreas Wels (
GER) Tobias Schellenberg ( GER) |
10 m synchro platform |
Mathew Helm (
AUS) Robert Newbery ( AUS) |
Roman Volodkov (
UKR) Anton Zakharov ( UKR) |
Tian Liang (
CHN) Hu Jia ( CHN) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1 m springboard | Irina Lashko ( AUS) | Conny Schmalfuss ( GER) | Blythe Hartley ( CAN) |
3 m springboard | Guo Jingjing ( CHN) | Yuliya Pakhalina ( RUS) | Wu Minxia ( CHN) |
10 m platform | Émilie Heymans ( CAN) | Lao Lishi ( CHN) | Li Na ( CHN) |
3 m synchro springboard |
Guo Jingjing (
CHN) Wu Minxia ( CHN) |
Vera Ilyina (
RUS) Yuliya Pakhalina ( RUS) |
Paola Espinosa (
MEX) Laura Sánchez ( MEX) |
10 m synchro platform |
Lao Lishi (
CHN) Li Ting ( CHN) |
Loudy Tourky (
AUS) Lynda Dackiw ( AUS) |
Evgenya Olshevskaya (
RUS) Svetlana Timoshinina ( RUS) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
5 km | Evgeni Kochkarov ( RUS) | Christian Hein ( GER) | Vladimir Dyatchin ( RUS) |
10 km | Vladimir Dyatchin ( RUS) | Christian Hein ( GER) | David Meca ( ESP) |
25 km | Yuri Kudinov ( RUS) | David Meca ( ESP) | Petar Stoychev ( BUL) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
5 km | Viola Valli ( ITA) | Jana Pechanová ( CZE) | Britta Kamrau ( GER) |
10 km | Viola Valli ( ITA) | Angela Maurer ( GER) | Edith van Dijk ( NED) |
25 km | Edith van Dijk ( NED) | Britta Kamrau ( GER) | Angela Maurer ( GER) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Solo routine | Virginie Dedieu ( FRA) | Anastasia Ermakova ( RUS) | Gemma Mengual ( ESP) |
Duet routine |
Anastasia Davydova (
RUS) Anastasia Ermakova ( RUS) |
Miya Tachibana (
JPN) Miho Takeda ( JPN) |
Gemma Mengual (
ESP) Paola Tirados ( ESP) |
Team routine | Russia | Japan | United States |
Combination routine | Japan |
United States Spain |
10th FINA World Championships | |
---|---|
Host city | Barcelona, Spain |
Date(s) | July 12–27, 2003 |
Officially opened by | Juan Carlos I |
2003 FINA World Championships | ||
---|---|---|
Diving | ||
Individual | ||
1 m | men | women |
3 m | men | women |
10 m | men | women |
Synchronised | ||
3 m | men | women |
10 m | men | women |
Open water swimming | ||
5 km | men | women |
10 km | men | women |
25 km | men | women |
Swimming | ||
Freestyle | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
400 m | men | women |
800 m | men | women |
1500 m | men | women |
Backstroke | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Breaststroke | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Butterfly | ||
50 m | men | women |
100 m | men | women |
200 m | men | women |
Individual medley | ||
200 m | men | women |
400 m | men | women |
Freestyle relay | ||
4×100 m | men | women |
4×200 m | men | women |
Medley relay | ||
4×100 m | men | women |
Synchronised swimming | ||
Solo | ||
Free | women | |
Duet | ||
Free | women | |
Team | ||
Free | women | |
Combination | women | |
Water polo | ||
Tournament | men | women |
The 10th FINA World Aquatics Championships were held July 12–27, 2003 in Barcelona, Spain. The championships featured competition in all 5 of FINA's disciplines: Swimming, Diving, Synchronised swimming, Water Polo, and Open Water Swimming.
Competition was held in the facilities all around the city: Palau Sant Jordi, Piscines Bernat Picornell, Piscina Municipal de Montjuïc, Club de Natació de Barcelona and Port Vell.
Competition dates were:
* Host nation ( Spain)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | United States (USA) | 12 | 13 | 6 | 31 |
2 | Russia (RUS) | 10 | 5 | 6 | 21 |
3 | Australia (AUS) | 8 | 12 | 6 | 26 |
4 | China (CHN) | 7 | 4 | 8 | 19 |
5 | Germany (GER) | 5 | 6 | 5 | 16 |
6 | Japan (JPN) | 3 | 3 | 3 | 9 |
7 | Netherlands (NED) | 3 | 2 | 2 | 7 |
8 | Great Britain (GBR) | 2 | 3 | 3 | 8 |
9 | Ukraine (UKR) | 2 | 3 | 2 | 7 |
10 | Italy (ITA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
11 | Canada (CAN) | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Hungary (HUN) | 1 | 4 | 1 | 6 |
13 | Spain (ESP)* | 1 | 2 | 3 | 6 |
14 | Poland (POL) | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | France (FRA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Finland (FIN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
17 | Belarus (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Czech Republic (CZE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Slovakia (SVK) | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Croatia (CRO) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Denmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Romania (ROU) | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Bulgaria (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Mexico (MEX) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Serbia and Montenegro (SCG) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
South Africa (RSA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sweden (SWE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tunisia (TUN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (28 entries) | 62 | 65 | 59 | 186 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1 m springboard | Xiang Xu ( CHN) | Wang Kenan ( CHN) | Joona Puhakka ( FIN) |
3 m springboard | Aleksandr Dobroskok ( RUS) | Peng Bo ( CHN) | Dmitri Sautin ( RUS) |
10 m platform | Alexandre Despatie ( CAN) | Mathew Helm ( AUS) | Tian Liang ( CHN) |
3 m synchro springboard |
Aleksandr Dobroskok (
RUS) Dmitri Sautin ( RUS) |
Wang Tianling (
CHN) Wang Feng ( CHN) |
Andreas Wels (
GER) Tobias Schellenberg ( GER) |
10 m synchro platform |
Mathew Helm (
AUS) Robert Newbery ( AUS) |
Roman Volodkov (
UKR) Anton Zakharov ( UKR) |
Tian Liang (
CHN) Hu Jia ( CHN) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1 m springboard | Irina Lashko ( AUS) | Conny Schmalfuss ( GER) | Blythe Hartley ( CAN) |
3 m springboard | Guo Jingjing ( CHN) | Yuliya Pakhalina ( RUS) | Wu Minxia ( CHN) |
10 m platform | Émilie Heymans ( CAN) | Lao Lishi ( CHN) | Li Na ( CHN) |
3 m synchro springboard |
Guo Jingjing (
CHN) Wu Minxia ( CHN) |
Vera Ilyina (
RUS) Yuliya Pakhalina ( RUS) |
Paola Espinosa (
MEX) Laura Sánchez ( MEX) |
10 m synchro platform |
Lao Lishi (
CHN) Li Ting ( CHN) |
Loudy Tourky (
AUS) Lynda Dackiw ( AUS) |
Evgenya Olshevskaya (
RUS) Svetlana Timoshinina ( RUS) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
5 km | Evgeni Kochkarov ( RUS) | Christian Hein ( GER) | Vladimir Dyatchin ( RUS) |
10 km | Vladimir Dyatchin ( RUS) | Christian Hein ( GER) | David Meca ( ESP) |
25 km | Yuri Kudinov ( RUS) | David Meca ( ESP) | Petar Stoychev ( BUL) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
5 km | Viola Valli ( ITA) | Jana Pechanová ( CZE) | Britta Kamrau ( GER) |
10 km | Viola Valli ( ITA) | Angela Maurer ( GER) | Edith van Dijk ( NED) |
25 km | Edith van Dijk ( NED) | Britta Kamrau ( GER) | Angela Maurer ( GER) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Solo routine | Virginie Dedieu ( FRA) | Anastasia Ermakova ( RUS) | Gemma Mengual ( ESP) |
Duet routine |
Anastasia Davydova (
RUS) Anastasia Ermakova ( RUS) |
Miya Tachibana (
JPN) Miho Takeda ( JPN) |
Gemma Mengual (
ESP) Paola Tirados ( ESP) |
Team routine | Russia | Japan | United States |
Combination routine | Japan |
United States Spain |